KENTİ SEVMEK SİYASİ TERCİHİMİZDEN ÖNCE GELMELİ

Mustafa Arısüt
Mustafa Arısüt

Şanlıurfa’da bazı dengelerle oynamanın vakti gelmişti. Özellikle turizm şehri olduğunu iddia ettiğimiz hususlarda.

Kentin yoğun ve karma karışık olan yerlerine dokunuşlar gerekiyordu. Sadece turizm ve görüntü açısından da değil trafik yükünü de hafifletmek gerekiyordu.

Kızılay Meydanı ve büyükşehir belediye binasının olduğu alanı ortaya çıkarmak gibi… Sırada Haşimiye Özdiker Pasajı var. Ahmet Bahçıvan İş Merkezinin de olduğunu biliyoruz ama bunun hayata geçirilmesi zor görünüyor.

Haşimiye Pasajının yıkılması hem tarihi bölgenin ortaya çıkarılması hem de trafik yükünün hafiflemesine sebep olacak ciddi bir çalışma. Kentini düşünenin kendini düşünmemesi gerekiyor. Esnafın kendi menfaatini korumak istemesi bir yere kadar anlaşılabilir ancak haklarının üstünde talepleri kente zarar verir.

Bu durum belediyeyi iş yapmaktan bir soğutursa hiçbir yere dokunulmaz öylece kalır. Oysa yapacak o kadar çok iş var ki. Ahmet Bahçıvan İş Merkezi kalır. Divanyolu Caddesi kalır. Haşimiye Meydanı ile Divanyolu Caddesi ileriki dönemde trafiğe kapatılması planlanıyor çünkü bildiğim kadarıyla. Ve bu bana göre kentin en önemli projelerinden biri.

Her şehirde il dışından gelenlerin veya yerli halkın gezebileceği araçsız caddeler vardır. Ama Şanlıurfa’da yok maalesef. Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül’ün bunu yapabilmesi için hepimizin destek vermesi gerektiğini düşünüyorum.

İlk etapta caddenin trafik akışına kapatılması belki bazı esnafın tepkisine neden olabilir ama bir süre sonra yaya sirkülâsyonunun yoğunluğu ile birlikte esnaf adeta iş patlaması yaşayacaktır. Şuanda kimse aracını park edip alış veriş yapamıyor park yeri bulamadığı için.

Belki araçla gidilip alış veriş yapılması gereken esnaf grubu vardır. Onlar oradan taşınır yerine kafeler, çay-kahve ve otantik hediyelik eşya satanlar gelir. Sokak sanatçıları vs. Hayali bile güzel bir de tramvayın tur attığını düşünürsek… Tıpkı İstiklal Caddesi gibi… İstanbul’a gidip de uğramayan yok neredeyse.

Kuyumculara da belediye kentin biraz dışında Maşuk veya Kızlar’a giderken bulunacak bir alanda çok büyük ve modern bir Kuyumcu Alış Veriş Merkezi yapılabilir. Oraya taşınmayı reddedecek kuyumcu bilmiyorum. Hepsi orada bulunmak ister. Çeyrek altın alıp satmak isteyen kuyumcular gibi küçük işletmeler belki mahalle aralarında kalmak isteyen olabilir. Dolayısıyla Yıldız Meydanı dediğimiz bölgenin de trafik yükü kalmaz.

Kenti “sevmek” ve “geliştirmek” adına siyasi tercihleri bir kenara bırakamayan şehirlerin başında Urfa geliyor. Bu yüzden Urfa hep geri kaldı. Başka şehirleri her gezdiğimiz keşke şundan Urfa’da da olsaydı demeyenimiz yok. İşte onların olması için belediyenin bu yönde atacağı her adımda destek olmamız gerektiğini bir kez daha vurgulayarak, ancak yerine yapılacak meydan veya proje konusunda söz hakkı olduğumuzu hatırlatmak isterim.

- Ajans Urfa, Mustafa Arısüt tarafından kaleme alındı
https://www.ajansurfa.com/makale/9188658/mustafa-arisut/kenti-sevmek-siyasi-tercihimizden-once-gelmeli