Urfa’da henüz görülmedi

ŞANLIURFA - Dünya Sağlık Örgütü, koronavirüsün Omicron varyantının dünya çapında daha önce eşi benzeri görülmemiş bir hızda yayıldığı uyarısında bulundu. Çok sayıda mutasyon içeren bu varyant bugüne kadar aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 75'ten fazla ülkede tespit edildi.

Sağlık Bakanlığı da Türkiye'de şu ana kadar 6 ilde Omicron varyantının görüldüğünü açıkladı. Bakanlık tarafından yapılan yazılı açıklamada, ülke genelinde yapılan testlerde pozitif çıkan vakaların 42'sinin Omicron varyantı olduğu kaydedildi. Omicron varyantının görüldüğü iller İstanbul (30), İzmir (6), Şırnak (1), Diyarbakır (1), Kütahya (2), Isparta (2).

Çok hızlı yayılan Omicron varyantının görüldüğü iller arasında Şanlıurfa yer almıyor.

Sosyal medyada dün yapılan bir paylaşımda Urfa'da ilk Omicron varyantının görüldüğü iddia edilmişti. Ajans Urfa'nın İl Sağlık Müdürlüğü yetkililerinden edindiği bilgiye göre, kentte şu ana kadar Omicron varyantı tespit edilmedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da geçtiğimiz günlerde sosyal medya hesabındaki paylaşımında Omicron varyatına ilişkin uyarıda bulunmuştu. Koca, paylaşımında şu ifadeleri kullanmıştı:

"Omicron varyantı Avrupa'dan sonra ülkemizde de yayılmaya başladı. Kalabalık illerimizde görülen YENİ VAKALARIN %10'UNDAN FAZLASI Omicron kaynaklı. Yeni durum, hatırlatma dozunu daha da önemli hale getirmiştir. Aşı takvimi üzerinden 3 ay geçenler aşı etkinliğini güçlendirmelidir."

"TEDBİRLERDE DEĞİŞİKLİK OLMAYACAK"

Sağlık Bakanı Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sonrası yaptığı açıklamada da Omicron varyantının vaka sayısında artışa neden olduğuna dikkati çekerek "Omicron varyantının hızla bulaşıyor olması tedbirlerde değişikliğe sebep olmamaktadır. Daha hızlı bulaşan bu yeni varyanta karşı kişisel tedbirlerin önemi son derece artmıştır" ifadesini kullanmıştı.

AJANS URFA

- Ajans Urfa, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://www.ajansurfa.com/haber/9183900/urfada-henuz-gorulmedi