Şanlıurfa zaten hep grevde! Doktorlar terk etti bölümler kapandı

ŞANLIURFA- Şanlıurfa'da sağlıktaki sorunlar ciddi boyuta ulaştığı grevle gün yüzüne çıktı.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) ev sahipliğinde Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), Devrimci Sağlık İşçileri Sendikası (Dev Sağlık-İş), Genel Sağlık ve Sosyal Hizmet Kolu Kamu Çalışanları Sendikası (Genel Sağlık-İş) ile Birinci Basamak Sağlık Çalışanları Birlik ve Dayanışma Sendikası tarafından ortak açıklamayla dün ülke genelindeki grev kararı alındı. “Sağlık emekçileri g(ö)rev kararı aldı” sözüyle duyurulan grevin gerekçesi ise TBMM Genel Kurulu'nda sağlık personelinin özlük haklarına ilişkin düzenlemelerin geri çekilmesi... Şanlıurfa dahil ülkenin dört bir yanında sağlık çalışanları hakları için iş bıraktı. Hastanelerde adeta in cin top oynarken, acil servislerde ise yığılmalar yaşandı.

ŞANLIURFA'DA HANGİ BÖLÜMLER KAPALI?

Greve tepki de vardı, destek de... Ancak Şanlıurfa'da duruma tepki gösterenlere çarpıcı bir gerçekle yanıt geldi. Doktor Abdurrahman Öz, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde göğüs cerrahi, onkoloji, plastik cerrahi ve birçok yandal bölümlerinin aylardır kapalı olduğunu belirterek "HRÜ tıp fakültesi göğüs cerrahi, onkoloji, plastik cerrahi ve birçok yandal bölümleri aylardır grev yapıyor(kapalı), bu bir günlük grevde duyar kasan tipler bu bölümlerin hastaları mağdur olurken neredeydiniz! Neden bu bölümler kapalı sordunuz mu?" dedi.

Yapılan araştırmada kapalı bölümlerin bunlarla sınırlı olmadığı öğrenildi. Hastanede çocuk endokrinolojisi, çocuk gastroenteroloji, çocuk enfeksiyon, çocuk kardiyolojisi doktorlarının da bulunmadığı, cildiye polikliniğinde de sadece bir doktorun görev yaptığı öğrenildi.

"URFA ZATEN HEP GREVDE"

Grevle gündeme getirilen konunun önemine dikkat çeken vatandaşlardan Şerif Kurtuluş ise kentte zaten kısmi bir grev olduğunu belirterek "Kapanan ve kapanması ihtimal olan bölümler için, giden ve gitmeye hazırlanan akademisyenler için emek harcanmalı. 'Küçük kalsın benim olsun' yaklaşımı kişi/gruplar için iyi olsa da Şanlıurfa’nın emekçi insanına haksızlık… Urfa zaten hep kısmi g(ö)revde maalesef" diye konuştu.

BİHA

- Ajans Urfa, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://www.ajansurfa.com/haber/9176725/sanliurfa-zaten-hep-grevde-doktorlar-terk-etti-bolumler-kapandi