Kanser hastaları nasıl beslenmeli?

Kanser hastalığının tedavisinde ve sonrasında beslenme büyük önem taşıyor. Oysa kemoterapi ve radyoterapi nedeniyle gelişen yorgunluk, halsizlik, iştah azalması, koku ve tatlara karşı hissizlik ya da aşırı duyarlılık, bulantı ve kusma gibi durumlar ise beslenmeyi zorlaştırıyor. Öyle ki kilo kaybı tedaviye ara vermeyi gerektiren bir durum haline gelebiliyor.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Çisem Gündüz, özellikle baş ve boyun kanserlerinde beslenmenin büyük önem taşıdığına işaret ederek "Bu kanser türlerinde ağız ve boğaz ağrısı, yutmada güçlük ve bunlara bağlı olarak aşırı kilo kaybı yaşanabiliyor. Bu nedenle tanının hemen ardından hasta henüz kilo kaybı yaşamadan tıbbi beslenme tedavisine başlaması önemli" ifadesini kullandı.

Kanser tedavisi sırasında tıbbi beslenme desteği almak hem günlük öğünlerin yeterli ve dengeli olmasını sağlıyor hem de hastalarda enfeksiyon riskini azaltıyor. Ayrıca sağlıklı beslenen kanser hastalarının hastanede yatış süresinin kısaldığını, daha güçlü ve dinamik hissettiklerini, kilolarını koruduğunu kaydeden Çisem Gündüz, şu beslenme önerilerinde bulundu.

YETERLİ PROTEİN ALIN

Vücut için gerekli olan protein, yağ ve karbonhidratın dengeli bir şekilde alınması için haftada 2-3 gün kırmızı et, 1 gün tavuk, 2 gün balık ve 1 gün de kuru baklagil tüketilmesi öneriliyor. Yüksek omega-3 içeriği için mevsiminde taze balık tercih edilmesi önemli.

PİŞİRME YÖNTEMLERİNİ DİKKAT EDİN

Pişirme yöntemlerine özen gösterilmesini öneren Gündüz, "Kızartma ve kavurma yerine ızgara ve fırınlama yöntemlerini benimseyin. Yine tütsüleme, kurutma ve füme olanları tercih etmeyin" dedi.

MİDE BULANTISINA KARŞI ÖNLEM: LEBLEBİ

Tedavi nedeniyle hastaların sabah uyandıklarında mide bulantısı hissedebildiğini hatırlatan Gündüz, "Yatağınızın baş ucuna leblebi, grisini gibi tok tutacak besinler koymak, yataktan kalkmadan önce bu besinlerden atıştırmak bulantı ve kusma riskini azaltabilir" ifadesini kullandı.

BOL SU VE SIVI TÜKETİN

Kanser hastaları için ise tedavi sırasında alınan ilaçların vücuttan uzaklaştırılabilmesi için azar azar su içmenin çok önemli olduğunu vurgulayan Gündüz, " Günlük su ihtiyacı kiloya göre değişmekle, 2,5-3 lt arası su içilmesini öneriyoruz. Bunun yanında çorba, ayran, açık çay da tercih edilebilir" dedi.

SULU VE YUMUŞAK YİYECEKLERİ TERCİH EDİN

Gündüz, özellikle baş-boyun kanserleri hastalarından boyun ve ağız bölgesinde oluşan hasar ve yaralanmalar nedeniyle acı, ekşi, baharatlı, yağlı, salçalı besinlerin tüketilmemesi gerektiğini belirtti. Gündüz, şunları kaydetti:

"Sert, ızgara yiyecekler yerine sulu yemekler daha yumuşak kıvamlı olacağından daha çok tercih edilir. Sütlaç ve yoğurt ile sıvı gıdalar tüketmeye önem verilmeli. Patates, havuç, biberiye ile haşlanmış et yemeği gibi yiyecekler daha uygun bir alternatif olabilir. Patates püresi, ezme çorba, meyve püreleri, haşlanmış et ya da tavuk ile sebze soteler hazırlanabilir."

YEMEKLERİNİZİ ILIK YEMEYİ TERCİH EDİN

Yiyeceklerin çok soğuk ya da çok sıcak olmasının hastaları olumsuz etkileyeceğini ama özellikle baş boyun kanseri hastalarından bu konuya azami dikkat edilmesi gerektiğini belirten Gündüz, "Özellikle dondurma bu bölgedeki yangıyı azaltıp bölgeyi ferahlatacaktır. Dondurmayı da hafifçe bekleterek, ılık şekilde tüketmeye çalışın. Yediklerinizin çok sıcak ya da çok soğuk olmaması baş boyun kanseri hastalarında oluşan hasarlar olumsuz etkileyerek canlarının yanmasına neden olabiliyor" ifadesini kullandı.

BESİN-İLAÇ ETKİLEŞİMİNE DİKKAT!

Gündüz, bazı besinlerin, ilaçların etken maddeleri ile etkileşime geçerek, ilacın yararını azalttığını ve bu besinlerin başında ise nar, greyfurt, ısırgan ve kantaronun geldiği bilgisini verdi. Gündüz, kanser hastalarının bu besinlerden kaçınmasını önerdi.

GIDA TEMİZLİĞİNE ÇOK DİKKAT EDİN

Kemoterapi sırasında bağışıklık sistemi baskılandığı için besinleri iyi yıkanmış ve pişmiş olmasına da özen gösterilmesi gerektiğini kaydeden Gündüz, şu bilgileri verdi:

"Muz, elma, portakal gibi kalın kabuklu meyveler tercih edilmeli. Bu meyvelerin kabukları kalın ve soyulabilir olduğu için hastaları, gerek kabuklarında biriken zararlı kimyasallar gerekse bazı mikroorganizmalardan uzak tutabiliyor".

HABER MERKEZİ

- Ajans Urfa, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://www.ajansurfa.com/haber/9149415/kanser-hastalari-nasil-beslenmeli