İşgücü maliyeti istatistikleri açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2020 yılı işgücü maliyeti istatistiklerini açıkladı. İstihdam edilenlerin işverene toplam maliyetini ve bu maliyet unsurlarının toplam içindeki dağılımını ortaya koymak amacıyla dört yılda bir üretilen İşgücü Maliyeti İstatistikleri sonuçlarına göre 2020 yılında aylık ortalama işgücü maliyeti 5 bin 194 TL olarak gerçekleşti.

İşgücü maliyeti bileşenleri içinde brüt kazancın payı yüzde 86,9 oldu.

İşgücü maliyeti içinde brüt kazancın payı yüzde 86,9, sosyal güvenlik ödemelerinin payı yüzde 13,0 ve diğer işgücü maliyeti ödemelerinin payı yüzde 0,1 olarak gerçekleşti.

Çalışılan süreler için yapılan düzenli ödemelerin kazanç içindeki payı yüzde 80,6 oldu.

Çalışılan süreler için yapılan düzenli ödemeler yüzde 80,6'lık oranla kazanç bileşenleri içinde en büyük paya sahip oldu. Çalışılmayan süreler için yapılan ödemelerin payı yüzde 9,3 olarak gerçekleşirken çalışılan süreler için yapılan düzensiz ödemeler kazançtan yüzde 9,1 oranında pay aldı. Ayni ödemelerin kazanç içindeki payı yüzde 0,5 iken tasarruf sandıklarına yapılan ödemelerin payı yüzde 0,5 oldu.

Sosyal güvenlik ödemeleri içinde zorunlu ödemelerin payı yüzde 88,6 oldu.

Sosyal güvenlik ödemeleri içinde en büyük payı yüzde 88,6 oranıyla zorunlu sosyal güvenlik ödemeleri alırken, gönüllü sosyal güvenlik ödemelerinin oranı yüzde 0,7 ve kıdem ve ihbar tazminatı ödemelerinin oranı yüzde 10,7 olarak gerçekleşti.

BİHA

- Ajans Urfa, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.ajansurfa.com/haber/9142894/isgucu-maliyeti-istatistikleri-aciklandi