Bir ilçenin gözü kulağı doğal gazda! İşte projede son durum

CEYLANPINAR- Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesi sakinlerinin doğal gaz projesi için gözü yollarda.

Kesintisiz, güvenli, çevre dostu ve ekonomik ısınma için hayata geçirilen projede 1 yıldan fazla süre geride kaldı. Son zamanlarda kurda yaşanan dalgalanmalar nedeniyle tüp fiyatları 240 TL'yi buldu. Kömür fiyatları da 2 katına çıktı. En ucuz kömürün 1 çuvalı 150 TL'yi buldu. Alım gücü düşerlen vatandaşlar kalitesiz yakacaklara yöneldi. Bu durum ilçende hava kirliliğinde görülmemiş bir artışa neden oldu. Sıcak su ihtiyacı da artan elektrik masrafları nedeniyle kullanırken korkulu rüya haline geldi.

Ekonomik gerekçeler ve hava kirliliğinden mağduriyet yaşayan ilçe sakinleri zaruri ihtiaç olarak görüp, her açıdan faydalı olan doğal gaz projesine umut bağladı. Ancak projenin hangi aşamada olduğu merak konusuydu. Konuya dair AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Dr.Halil Özşavlı Ajans Urfa'ya açıklamalarda bulundu.

VEKİL DR. ÖZŞAVLI: DOĞAL GAZ YARI YOLA YETİŞTİ

Sürecin devam ettiğini belirten Vekil Dr. Özşavlı doğal gazın ilçeye gelişine dair tarih vererek "Süreç devam ediyor. Viranşehir'den Ceylanpınar'a kazılar devam ediyor. Geçen sene çalışmalar başladı. Yarı yola yetişti. Akçakale'deki doğal gaz projesi ile beraber başladı, beraber bitecek inşallah. 2022 sonu gelmeden doğal gaz Ceylanpınar'a ulaşır diye düşünüyorum. Hiçbir ilçe doğal gazsız kalmayacak. Çok şükür Urfa'nın bütün ilçelerine doğal gaz geliyor. Gelmeye devam edecek inşallah" dedi.

Bazı vatandaşların doğal gaz kullanımına karşı olduğuna dikkat çeken Vekil Dr. Özşavlı "Doğal gazı bir yere ulaştırmak mesele değil, asıl mesele doğal gazı evlere dağıtmak. Orada tüketicinin direnci ile karşılaşıyoruz. Dirençten kastım, istekli olmamaları. Bu yavaş yavaş düzelecek bir durum" diye konuştu.

PROJEDE SON DURUM

İlçeye doğal gaz ulaştıracak AKSA Doğal Gaz A.Ş.'nin de çalışmalarını yürüttüğü öğrenildi. 2022 yılında AKSA'nın lisans alanına dahil edilmesi ile birlikte Akçakale'de 30 km., Ceylanpınar'da 30 km. yatırım planlandığı; 2022 yılının ikinci yarısında ise her iki ilçeye doğal gaz arzının sağlanmasının planlandığı belirtildi. Ayrıca 2022-2026 döneminde Akçakale'ye 110 km., Ceylanpınar'a 100 km. yatırım yapılması planlanıyor. Bu kapsamda yine aynı dönemlerde Ceylanpınar'da 14 bin 200 daireye doğal gaz verilmesi hedefleniyor.

Öte yandan BOTAŞ tarafından gerçekleştirilen imalatın tamamlanmak üzere olduğu bilgisine ulaşıldı.

Özlem ÇELİK/AJANS URFA

- Ajans Urfa, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.ajansurfa.com/haber/9123909/bir-ilcenin-gozu-kulagi-dogal-gazda-iste-projede-son-durum