2021’de TBMM’de hiç söz almayan Urfalı vekiller

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçişle birlikte TBMM’de yeni sistemin üçüncü yılında kanun yapma oranı yüzde 27 azaldı. Denetim yetkisi azalan Meclis’te çoğunluğu iktidar partisinden onlarca milletvekili 2021 yılını hiçbir şey yapmadan tamamladı. Araştırma, soruşturma, genel görüşme, soru önergesi gibi yürütmeyi denetleme yöntemlerine başvurmayan milletvekilleri, TBMM Genel Kurulu ve komisyonlarda da hiç söz almadı. Bu süreçte 300 bin TL’den fazla maaş alan milletvekilleri arasında Şanlıurfa’nın milletvekilleri de bulunuyor.

2021 YILININ EN TEMBEL URFA MİLLETVEKİLLERİ

Meclis kayıtlarına göre, AK Parti’nin Şanlıurfa milletvekilleri İbrahim Halil Yıldız ile Ahmet Eşref Fakıbaba 2021 yılında TBMM Genel Kurulu ile komisyonlarda tek bir cümle kurmadı.

İbrahim Halil Yıldız, 2018 seçimlerinde seçildikten sonra milletvekilliği yemini için 7 Temmuz’da kürsüye çıktı. Yıldız, 24 Temmuz 2018’de şahsına yönelik bir sataşma nedeniyle söz aldı. O tarihten itibaren de TBMM’de bir daha konuşma yapmadı.

Ahmet Eşref Fakıbaba da 7 Temmuz 2018’de ant içmek için meclis kürsüsüne geldi. Fakıbaba, 30 Ekim ve 5 Kasım 2018 tarihlerinde bazı Kanun Hükmünde Kararnamelerle ile ilgili söz almasından sonra bir daha TBMM’de konuşma yapmadı.

DİĞER URFA MİLLETVEKİLLERİNİN PERFORMANSI

İbrahim Halil Yıldız ve Ahmet Eşref Fakıbaba dışındaki Şanlıurfa milletvekillerinin 2021 yılında TBMM’de imza sahibi olduğu ve imzası bulunduğu kanun teklifleri, genel görüşme önergeleri, meclis soruşturma önergeleri, meclis araştırma önergeleriyle ilgili olanlarının yanı sıra gündem dışı konular dahil Genel Kurul'da ve komisyonlarda yaptığı konuşma sayıları şöyle:

AK Parti’den Ahmet Akay, Halil Özcan, Mehmet Ali Cevheri yıl içinde sadece bir konuşma gerçekleştirdi. AK Parti'den Kasım Gülpınar 4, Halil Özşavlı 7 kez söz aldı. CHP’den Aziz Aydınlık 8 konuşma gerçekleştirdi.

HDP’den Ayşe Sürücü toplamda 12 kez söz aldı. Yine HDP'den Nimetullah Erdoğmuş toplamda 17, Nusrettin Maçin ise 11 kez konuşma yaptı. Ömer Öcalan ise 20 kez konuşma gerçekleştirdi.

MHP’li İbrahim Özyavuz 6 defa söz aldı.

AÇANAL EN ÇOK SÖZ ALANLARDAN

AK Parti’den Zemzem Gülender Açanal, Genel Kurul'da ve komisyonlarda toplam 16 kez söz alarak Urfa milletvekilleri arasında partisi adına en çok söz alan vekil oldu.

TBMM'nin sitesinde yer alan bilgilerin güncel olmayabileceği, bazı vekillerin daha fazla konuşma yaptıkları öğrenildi.

BİHA

- Ajans Urfa, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.ajansurfa.com/haber/9122380/2021de-tbmmde-hic-soz-almayan-urfali-vekiller