URFA’YA NASIL BİR VALİ GELİYOR?

Özlem  Koçhan Çelik
Özlem Koçhan Çelik

URFA’YA NASIL BİR VALİ GELİYOR?

Şanlı şehrin 67’nci valisi geliyor. Fikriyle, tavrıyla Urfa’ya neler getirecek zamanla göreceğiz tabi ama özgeçmişine ve yaptıklarına bakınca beklenti de oluşturmadı değil.

Örneğin; eğitim,

Örneğin; farklı inançlara tavrı

Örneğin; söylenen azmi…

Vali Ayhan’ın kentte 5 yıl görev yapan ve her kesimden insanla gönül bağı kuran Vali Abdullah Erin’in samimi tavrını aratmayacağını düşünüyorum. Aslında öyle umuyorum. Çünkü Urfa insanı çok sevdi bu samimiyeti. Vali Erin’in kendisine emanet bıraktığı bu sıcaklığı yakalaması ve yine her kesime yayması lazım. Biz bir mozaiğiz çünkü. Çok dilli, çok renkli, farklı inançlara sahibiz. Haliyle bunca farklılığı bir arada tutacak bir çatıya, bir yaklaşıma da her daim muhtacız. Vali Ayhan’ın da en çok Alevi köyünün bulunduğu, yiğidolar diyarı Sivas’tan geliyor olması da bu anlamda bir avantaj aslında. Farklı düşünce ve inanışlara kucaklayıcı bir bakış açısı artı değerdir her birimiz için. 

 

**

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in Şanlıurfa ziyareti daha önce hiçbir bakanın temasına benzememiş biraz gürültülü olmuştu. Eksikleri gören Bakan Özer kızmış Ankara’ya gittiğinde de Şanlıurfa’ya heyet göndermişti. Eğitim kalitesini yükseltmek gerektiğinin altını çizerek “Şanlıurfa’mızın çok daha fazlasına ihtiyacı var” diyerek eğitim yatırımlarının yapılacağını söylemişti.

Gerçekten de eksiğimiz çok fazla.

Ekipman, öğretmen açığı, temizlik personellerinden tutalım da derslik ihtiyaçlarına kadar…

Suriyeli nüfusun da eğitime kanalize edilmeye çalışılması zaten en genç nüfusa sahip ilde ihtiyaçları daha da artırdı. Üstelik buna yeni problemler de eklendi. Öğretmen-öğrenci ilişkileri zorlaştı, dil engeli eğitimde seviyenin düşmesine neden oldu, öğrenciler arası mesafe açıldı.

İşte tam da bu noktada kentimize daha önce Milli Eğitim Bakanlığı Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü görevini yapan ismin vali olarak atanması umut verdi.

Vali Erin yatırımlara öncülük etmesi ile eğitimdeki bir çok ihtiyacın giderilmesi adına sonsuz çaba harcıyordu ancak bu işin içinden gelen Vali Ayhan’ın fark yaratmasını beklemek bence hakkımız.

En çok eğitim adına Şanlıurfa için hibelerden, projelere nasıl adımlar atacağını ve neler kazandıracağını merak ediyorum.

**

Ve söylenen azmi.

Vali Ayhan’ın azimli bir isim olduğu söyleniyor. Zira özellikle ekonomi, sağlık, eğitim gibi temel yaşam alanlarında bir çok eksikliği ile gündemde olan böylesi zor bir şehirde görev yaparken en çok ihtiyaç duyacağı motivasyon kaynağı azmi olacaktır. 

“Urfa’nın etrafı dumanlı dağlar
İçerim yanıyor, gözlerim ağlar
Benim bu derdime bulunmaz derman”

Vali Ayhan’ın sorunlarımıza derman olması, derman olacakların bu kent ile daima hemhal olması dileğiyle…

 

- Ajans Urfa, Özlem Koçhan Çelik tarafından kaleme alındı
https://www.ajansurfa.com/makale/10227400/ozlem-kochan-celik/urfaya-nasil-bir-vali-geliyor