banner14

banner69

Şanlıurfa'da bir güzel gelenek! Her perşembe...

Peygamberler Şehri Şanlıurfa'da, Perşembe akşamları vatandaşlara şekerli ve susamlı ekmek dağıtma geleneği devam ediyor.

Yaşam 27.09.2019, 10:06 27.09.2019, 11:33
346
Şanlıurfa'da bir güzel gelenek! Her perşembe...
banner37

Şanlıurfa, tarihi ve kültürü ile Türkiye'nin en önemli şehirlerinden biri. Göbeklitepe, Balıklıgöl, Harran ve diğer bölgeleriyle tarih kokan kent, yemek kültürü ile de öne çıkıyor.

Kentin hemen her köşesinde bulunan fırınlar, yemek kültürü noktasında önemli bir yer tutarken, birçok geleneğin de yaşatılmasına fırsat sağlıyor.

Her öğün tepsilerin sıralandığı fırınlarda, özellikle Perşembe günleri ise susamlı (küncülü) ve şekerli ekmekler pişiriliyor.

banner64
Hayırsever vatandaşların Cuma Akşamı (Perşembeyi Cumaya bağlayan gece) vesilesiyle dağıtmak için yaptırdığı ekmekler, elden ele ulaşarak güzel bir geleneği yaşatmaya devam ediyor.

Büyük-küçük, yaşlı-genç, kadın-erkek demeden ekmekler dağıtılırken, hem Şanlıurfalılar hem de farklı illerden gelen vatandaşlar bu geleneğin sürdürülmesini istiyor. 

BİHA

banner53
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yakında kabine değişikliğinin olacağı konuşuluyor, AK Parti'nin 12 belediye başkanlığını elde ettiği Şanlıurfa bir bakanı hak etti mi?