banner114

banner87

Kazancı Bedih’in unutulduğu bile unutuldu!

16’ıncı ölüm yıldönümünde, ünlü gazelhan Kazancı Bedih’i mezarı başında anma etkinliklerine birkaç seveni dışında kimsenin katılmaması dikkatlerden kaçmadı. Ünlü gazelhana vefasızlık yapıldığını belirten sevenleri, Kazancı Bedih’in unutulduğu eleştirilerinde bulundu.

banner100
Yaşam 20.01.2020, 11:14 20.01.2020, 11:18
Kazancı Bedih’in unutulduğu bile unutuldu!
banner101

Dile getirdiği sayısız gazelle, sıra gecelerinin ve Urfa müziğinin önemli isimlerinden biri olan Bedih Yoluk, diğer lakabıyla Kazancı Bedih vefatının 16’ıncı yıldönümünde anıldı. Her yıl 19 Ocak’ta ölüm yıldönümünde ‘Pir’ olarak bilinen Kazancı Bedih için çeşitli etkinlikler ve mezarı başında anma merasimleri düzenlenirken, bu yıl sadece birkaç seveninin mezarı başına gitmesi dikkatlerden kaçmadı.

Her yıl Şanlıurfa’da farklı kurumların çeşitli etkinlikler düzenleyerek ölüm yıldönümünde andığı Kazancı Bedih için bu sene herhangi bir törenin yapılmaması, ünlü gazelhanının unutulduğu eleştirilerine neden oldu. Ünlü gazelhanın ölüm yıldönümünde birkaç seveninin mezarı başında dua etmesi ve sosyal medyada birkaç paylaşımın dışında anma etkinliği yapılmazken, bu duruş sosyal medya kullanıcılarının da tepkisine neden oldu. Kazancı Bedih’e karşı vefasızlık örneği sergilendiğini dile getiren sosyal medya kullanıcıları ünlü gazelhanın unutulduğu yorumlarına yer verdi.

banner85
 


 

ŞÖHRETİ SONRADAN YAKALADI

Fuzuli ve Nabi gibi şairlerin gazellerini seslendiren Bedih Yoluk, 1929’da Şanlıurfa’da dünyaya geldi. Yoksul bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Yoluk, uzun yıllar kazancılık mesleğini icra etti. Yaptığı kazancılık meslek nedeniyle ‘Kazancı Bedih’ olarak bilindi. 1950 yılında belediyeye işçi olarak girdi. Daha sonra belediyeden emekli olan Yoluk, mevlitlerde ve sıra gecelerinde gazeller okudu. Gazelleri farklı yorumlamasıyla dikkatleri üstüne çeken Yoluk, İbrahim Tatlıses, Mahsun Kırmızıgül, Selahattin Alpay ve Mahmut Tuncer gibi önemli sanatçılara da örnek oldu. Birçok sanatçıya öncülük eden ve gazellerin yaşatılmasında önemli katkıları olan Kazancı Bedih önemli sanatçılarla da düet yaptı.

Şener Şen’in başrollerini oynadığı ve Yavuz Turgul’un yönettiği ‘Eşkıya’ filminin müzikleriyle şöhreti yakalayan Kazancı Bedih, 1995 ile 2000’li yıllar arası çok sayıda albüme imza attı. Katıldığı ‘İbo Show’ programında Urfa sıra gecelerinin türkülerini, geleneğini yansıtan ünlü gazelhan ve eşi 19 Ocak 2004 yılında Şanlıurfa'daki evlerinde uyudukları sırada, sobadan sızan karbonmonoksit gazından zehirlenerek hayatını kaybetti.

Hüseyin ÖZKAN/AJANS URFA

banner53
Yorumlar (0)
banner123