banner14

banner69

Hürriyet Yazarı: Urfa’daki Millet Hanı yatırımcı bekliyor

Hürriyet yazarlarından Jale Özgentürk "Urfa’ya Göbeklitepe dopingi" başlıklı yazısı ile kentteki otel sorunu kaleme aldı. "Bugünlerde Accor, Ramada gibi zincirler bölgeye gelmek istiyor ancak hem bölgenin siyasi sorunları hem otel yatırımı yapacak yatırımcı bulamamaları büyük engel" diyen Özgentürk, 300 odalı Millet Han gibi tarihi binaların da butik otel için yatırımcı beklediğini yazdı.

Yaşam 20.10.2019, 11:48
1678
Hürriyet Yazarı: Urfa’daki Millet Hanı yatırımcı bekliyor
banner37

"İnsanlık tarihini değiştiren Göbeklitepe, Şanlıurfa’nın turizm tarihini de değiştiriyor. Göbeklitepe yılı ilan edilen 2019’da 1 milyon 250 bin ziyaretçi ile rekor kırılmış durumda. Otelleri yüzde 90 dolu olan kentte yatak kapasiteleri yetmiyor. Accor, Ramada gibi otel zincirleri arayışta. 300 odalı Millet Han gibi tarihi binalar da butik otel için yatırımcı bekliyor."

Bu ifadeler Hürriyet yazarlarından Jale Özgentürk’e ait. Yazar Özgentürk, "Urfa’ya Göbeklitepe dopingi" başlıklı bir köşe yazası ile okuyucularına hitap etti. Kentte otel sorununa değindi.

İşte o yazı:

Turizmde hem geliri hem turist sayısını arttırmak isteyen Türkiye’nin son yıllarda elinde bir pırlanta var. Şanlıurfa’da 30 yıldır yapılan kazılarla ortaya çıkan Göbeklitepe... Yerleşik insanlık tarihini Mısır Piramitlerinden, Sümerlerden yani milattan önce 7 binlerden 12 bin yıl önceye götüren Göbeklitepe, 2018’den beri Unesco Dünya Mirası daimi listesinde. Dünyanın büyük ilgisini çeken Göbeklitepe, ABD’de yapılan bir listede dünyada ölmeden görülmesi gereken 2’nci mekan olmuş. Türkiye de bu önemli bölgenin farkında. Türkiye’nin tanıtımında artık başrole yerleşen Göbeklitepe için Kültür ve Turizm Bakanlığı 2019’u “Göbeklitepe Yılı” ilan etmişti.

....

Yatak kapasitesi 6380 olan kentte turizm belgeli yatak kapasitesi ise sadece 2326. 2007’de 200 bini bile bulmayan ziyaretçi sayısı bugün 1 milyon 250 bin olmuş ama Hilton Garden İnn dışında zincir marka yok kentte. Aldığım bilgilere göre bugünlerde Accor, Ramada gibi zincirler bölgeye gelmek istiyor ancak hem bölgenin siyasi sorunları hem otel yatırımı yapacak yatırımcı bulamamaları büyük engel. 

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

banner53
Yorumlar (7)
Urfalı zaza 2 ay önce
Ismarlama haber....
ELÇİ 2 ay önce
ısmarlama haber olduğunu nerden biliyorsunuz bu kanıya nerden vardınız.açıklar mısınız
Emir 2 ay önce
Urfa çölleşiyor.Acil AĞAÇLANDIRMA
Ahmet Kuşcukara... 2 ay önce
Millet AVM karşı, Dünyayı betona bogdunuz. BİZ İSE Tarihi bir hanı Yıkıp AVM. Yapacağız.BUNU istiyoruz. Bir insan ancak bu kadar geri zekalı,cahil ve hayvan olur..Ne yazıkki bunlarla yaşamak zorundayız. Canavarlar la...Çok yazık.Bir iki dam daha saman ye sen.
Emir 2 ay önce
Urfa çölleşiyor.Acil AĞAÇLANDIRMA LAZIM
Tahir 2 ay önce
AĞAÇLANDIRMA İSTİYOR UZ
Ahmet 2 ay önce
Yek çare millet hanını yıkıp avm yapmak urfaya değer katar bütün etrafı canlandırır imar yenilenir urfa nın buna ihtiyacı var otel yapılıpta ne olacak onun yerine eski şerıtın otelini bitirin
Günün Anketi Tümü
Yakında kabine değişikliğinin olacağı konuşuluyor, AK Parti'nin 12 belediye başkanlığını elde ettiği Şanlıurfa bir bakanı hak etti mi?