banner14

banner69

Artık eliniz kirlendiğinde "isot sabun" kullanacaksınız!

Şanlıurfa Teknokent’te isottan sabun yapıldı. İsotlu sabunu piyasada yeni tanıtmaya başladıklarını ifade eden Harran Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Vardin "Gelen talep üzerine yurt içi ve yurt dışı pazarlara açılmayı planlıyoruz" dedi.

Yaşam 23.09.2019, 08:13 23.09.2019, 09:04
223
Artık eliniz kirlendiğinde "isot sabun" kullanacaksınız!
banner37

Şanlıurfa'da yemek ve kebapların vazgeçilmez lezzetlerinden isotun çekirdeğinden sabun üretildi. Şanlıurfa Teknokent Ar-Ge merkezinde yapılan araştırmalarda, isot çekirdek yağının, sinirler üzerinde etkin olan kapsaisin bileşeni içerdiği belirlendi. Harran Üniversitesi Şair Nabi Yerleşkesinde oluşturulan organik meyve işleme tesisinde, bölgenin önemli ürünü Şanlıurfa isot çekirdeği işlenerek, yağı sabun yapımında kullanılmaya başlandı.

Harran Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Vardin ile 5 yüksek lisans öğrencisi, Teknokent Ar-Ge merkezinde yaptıkları araştırmalarda, isot çekirdek yağının, sinirler üzerinde etkin olan kapsaisin bileşeni içerdiğini belirledi. Şanlıurfa isot çekirdeğini işleyen Vardin ve öğrencileri, bundan elde ettikleri yağı sabun yapımında kullanmaya başladı. "HarraNatura" ismiyle üretilen isotlu sabunlar satışa sunuldu.

Prof. Dr. Hasan Vardin, yaptığı açıklamada, Gıda Mühendisliği Bölümü olarak bir süre önce GAP bölgesinde yetişen organik ürünlerin değerlendirilmesiyle ilgili çalışma başlattıklarını söyledi.


 

Bölgenin organik meyve bakımından çok zengin olduğunu belirten Vardin, şöyle devam etti:

banner64
"Merkezimizde nar çekirdeği, çörek otu ve Şanlıurfa isotunun çekirdeğini değerlendirmek için çalışma başlattık. Bu aylarda isot toplanmaya başlanır. İsot üretiminde, kurutma öncesinde yapılan ayıklama işlemi sırasında isot tohumları atık madde olarak açığa çıkmaktadır. Biz o tohumları belirli işlemlerden geçirdikten sonra kurutuyoruz, ardından soğuk presle isot çekirdeği yağı elde ediyoruz. Elde edilen bu isot yağı, ilaç, kozmetik ve gıda sektöründe birçok farklı şekilde kullanılabiliyor. Biz de bu elde ettiğimiz yağı kullanarak belirli işlemlerden sonra doğal isotlu sabun üretimini gerçekleştirdik."

İsot Çekirdeği Yağının Kullanım Alanı Çok Geniş


 

İsotlu sabunu piyasada yeni tanıtmaya başladıklarını ifade eden Vardin, "Vatandaşlarımız ürünü tanıdıkça ilgileri artıyor. Gelen talep üzerine yurt içi ve yurt dışı pazarlara açılmayı planlıyoruz. Çöpe atılan çekirdekleri değerlendiriyoruz. İsot çekirdeği yağının birçok alanda kullanımı mümkün. İsotun beyaz tohumunun kurutulmasıyla elde edilen yağ, mutfakta sos olarak kullanılabilir" dedi.

AJANS URFA

banner53
Yorumlar (1)
Merdo 3 ay önce
Yahu sabun bulunamiyordu memlekete buyuk sikıntilar başlamıştı derken muthis bir bulus gerçekleşti ve isot imdada yetisti.simdi amerika cia ve israil ve dıj güçler turkiye bu sabunu kullanip köpürtüp büyür diye endişeli.halk sokaklarda sevinç gösterileri yapıyor.reis bizi kimse yıldıramaz artık açiklamasi yaptı ey amerika eyy israil diye bağirdı ve turkiye saraya isot sabunu formülünü korumak için 80 milyonluk 4 mercedesi saray envanterine ,pardon külliye envanterine kattı.hollanda endışelendi isot sabunundan derhal portakal bıcaklandı,trump endiselendi turp ısırıldı, nasa kgb mı6 artik türkiye karşisında tir tir titreyince rusyadan et abd den boeing ten uçak siparişi verildi .turkiye de adalet yok diyenlere isot sabunu egitim bitti diyenlere isot sabunu ekonomi çoktü diyenlere isot sabunu yolsuzluk rüşvet var diyenlere isot sabunu KULLANILDI.not isot sabunu tüm bu itiraz edenlerin ağzina sürülmüştür
Günün Anketi Tümü
Yakında kabine değişikliğinin olacağı konuşuluyor, AK Parti'nin 12 belediye başkanlığını elde ettiği Şanlıurfa bir bakanı hak etti mi?