banner114

banner87

23.10.2019, 11:05

URFA’YI İFLAH ETMEYEN 4 HASTALIK!

Şanlıurfa kültürel, tarihsel, tarımsal, zihinsel kaynağa ve zenginliğe sahip bir şehir… Peki şehrimiz bu kadar önemli bir potansiyele sahip olduğu halde, neden hak ettiği yeri alamıyor? Neden ekonomide, eğitimde, bilimde, şehircilikte hep gerilerde kalıyor? Neden omurgalı siyasetçiler çıkaramıyor?

Bunun sebeplerini aslında hepimiz zaman zaman dillendiriyoruz. Başlıcalarını yeniden zikretmek gerekirse; Hasetlik, aşiretçilik, çıkarcılık ve yalakalık… Şanlıurfa’nın kalkınmasını ve hak ettiği yere gelmesini isteyen herkes bunlarla mücadele etmeli. Aksi halde dünyanın en eski ve derin tarihi, en lezzetli yemek kültürü, en bereketli toprakları burada bulunmasına ve en zeki insanların Şanlıurfa’dan çıkmasına rağmen bu özelliklerini pazarlayamayız. Sorunları irdeleme anlamında tek tek ele almak gerekirse…

Hasetlik: Şanlıurfa’da insanlar, bulunduğu yerde başarılı olmanın yollarını aramak yerine başarılı olanlara çelme takma planları yapar. Memuru da, çiftçisi de, esnafı da, siyasetçisi de kendi alanında olmayanların bile işleri ile uğraşır, kafa yorar ve bir şekilde başarısını engellemek ister. Yardımlaşma, destek olma, paylaşma kültürü giderek zayıflamaktadır.

Aşiretçilik: Kentte ehliyet ve liyakat kriterinin baş düşmanı aşiretçiliktir. Geri kalmışlığımızın da baş sebebidir. “Aşiretimden olsun, ne olursa olsun” anlayışı; bürokrat atamasından, aday seçimine, personel alımından, meslek odası ve dernek başkanlığı belirlenmesine kadar yerleşmiş ciddi bir sorundur ve mücadele edilmesi gereken bir husustur.

Çıkarcılık: Her şehirde vardır ancak Şanlıurfa’da bireysel çıkarcılık her türlü ortak değerin üzerindedir. “Ortak hareket etme” ve “birlikte kalkınma anlayışı” neredeyse yok denecek kadar azdır. Şehirde başarılı olmuş tek bir kooperatif yoktur. STK’ların ve toplumun birlik olup yetkilileri usandırırcasına kentin önemli bir sorununa çare aradığını da göremezsiniz. Faruk Çelik döneminde bunun en bariz örneklerine denk geldik. Dönemin Bakanı Çelik, ziyaret ettiği aşiretlerin meclis üyeliği, derneklerin daire başkanlığı, muhtarların İŞKUR kontenjanı isteme talepleriyle karşılaştı hep. Ve bu durum siyasetçilerin de işine geldi. Öyle ya kentin önemli erklerinin partilerini destekleme sözü karşılığında örneğin, Urfa’ya toplu ulaşım sorununu çözmek amacıyla bakandan metro sistemi istediğini düşünün. Çok daha zor ve maliyetli bir talep olurdu.

Yalakalık: Şanlıurfa’da yaygın olan tabiriyle yellehçılığ… Tam bir baş belası durum ve adeta ruhumuza işlemiş. Ne yazmakla ne anlatmakla ne de eğitimle sökülüp atılacak cinsten bir hastalık türüdür. Arkasından konuştuğumuz, yerden yere vurduğumuz, hiç beğenmediğimiz bir zengin veya makam sahibi karşımıza çıktığı an başlıyoruz onu hoş edecek kelimeler sarf etmeye. Bir gün esnafın birisi birlikte yürüdüğüm gazeteci arkadaşımla yakaladı bizi ve işsizlikle ilgili veryansın etti. Anlattıklarını ise ismini vermeden gazetede yazmamızı ve gündemde tutmamızı istedi. Yukarıdan bir milletvekili seçim çalışması kapsamında dükkan dükkan gezdiğini gördük ve karşılaşmamak için esnafın yanından ayrıldık. Çok dertli olan bu esnafın milletvekiline neler söyleyeceğini merak ettiğimizden uzaktan izledik. “Bu hükümet bizi mahvetti, günlerdir siftah etmiyoruz, yetmemiş gibi maliye ve bağkur belimizi büktü” diye bize sitem eden esnaf, vekile “çay içmeden vallahi sizi bırakmam, sizi çok seviyoruz bize şeref verirsiniz” gibi ifadelerle yağcılık yapmaktan geri durmadı. Tek bir sitemini dahi dillendirmedi vekile. Her gelenle tartışsınlar demiyorum ama insan hafiften de olsa yaşadıkları sıkıntıyı hiç mi dile getirmez!

Herkes herkesin arkasından konuşur ama yüzüne karşı veya sosyal medyadan metheder durur Şanlıurfa’da.

İşte hal-i pürmelalimiz böyle.

   

Yorumlar (13)
Gerok 4 ay önce
Eski Mustafa arusüt'ten eser yok kendi kendini eleştirecek yazı da bekliyoruz. Hangi belediye başkanı için çalıştığını eski tarafsız duruşundan eser kalmadığını seni tanıyan herkes biliyor.
# 4 ay önce
Urfa ile Antep arasında 100 yıllık fark özetlenmiş.
Samet 4 ay önce
Urfa çölleşiyor.Acil AĞAÇLANDIRMA LAZIM NEFES ALAMIYORUZ Orman lazim yeşil bir Urfa istiyoruz
Halil İbrahim 3 ay önce
Girişimci iş adamları desteklenmeli iş aş istihdam sağlayan babayiğitlerin reklamları yapılmalı boş boş ağa siyasetçi müsvedelerinin değil
MUSTAFA SEPETÇİ 4 ay önce
ABI SEN NASIL KRALSIN BU NASIL BIR TANIMM BU NASIL BIR YORUM AGZINA YUREGINE SAGLIK KESKE SU BASLIK PARASINA DA BI INSEYDIN 26 YILDIR IZMIRDEYIM VE GECEN SENE SEVDIGIMI ALMAK ICIN SANLIURFAYA GELDIM ISTEDIM VERDILER HERSEY TAMAM DERKEN BIR ANDA 15 MILYAR BASLIK PARASI IKIMIZINDE TUM HAYALLERINI YIKDI KURANDA VEYA HADİSDE BILE YERI OLMAYAN PARAYI VERMEYINCE O KADAR MASRAFIN ICINDE BIRAKILIP KIZI VERMEKDEN VAZGECDILER MALESEFF BU KAFAYLAA FAZLADA YASAMAZ BU ZIHNIYETDEKI INSANLAR ABI EGITIM SART BENCE VEYAA SENEDE 150 KISIYI ULKEMIZIN BATI TARAFLARINDA MISAFIR EDIPP ASLINDA BU TARZ HAYIRLI ISLERIN ZORLASTIRMAMAK KOLAYLIKLARLA GUZELLIGE MUTLULUGA GOTURMELERI GEREKDIGIBNI BILMELERI GEREKIR
Mustafa 3 ay önce
Başlık parası da ne? Hem de bu devirde... Ajansın numarasından bana ulaşsana 05055856777
MUSTAFA SEPETÇİ 4 ay önce
SAYGI VE SEVGILERIMI SUNARIM EN GUZELE EMANET
Ahmet SAĞIR 4 ay önce
YALAKALIK(Dalkavukluk)'örnek verdiğiniz konu münafıklıktan öte bir şey değildir. Münafıkların yaptığı hareketlerdir bu verdiğini örnek.
Ömer Çoban 4 ay önce
Abi heryerde bunlar vardır
mesele gelişmek kafayı buna yormak mesela iş adamları dernekleri ne iş yapar Bir röportaj yapsanız da bilsek
Memleketin markaları nasıl desteklenebilir
Murat. 4 ay önce
En büyük başka bir etkende diktede ki siyasilere karşı bir muhalefette yok! Muhalefeti de en büyük hazimete uğratıp içeri alıyorlar fişliyorlar. Gerçek demokrasi ve Farklı sesliliğe karşı bir durum varken düzeltilmek bir daha hep körü körüne gider. Sizin dediğiniz 4 hastalıkta çabası...
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Yakında kabine değişikliğinin olacağı konuşuluyor, AK Parti'nin 12 belediye başkanlığını elde ettiği Şanlıurfa bir bakanı hak etti mi?