banner183

banner69

banner84

banner14

banner176

banner175

14.11.2019, 12:52

URFA'DA BİR SAĞLIK HİKAYESİ: KIZINIZ ÖLMEDİ YA...

Artık Şanlıurfa lafını duyduğumuzda derin bir nefes alıyoruz… Acaba, bu kent yine hangi sorun ile gündeme geldi?

Eğitiminden turizmine, temizliğinden sağlığına sorunlarla donatılmış kent. Yöneticisinden, başkanından, müdüründen zaman zaman yüzü gülmeyen Urfa’nın kentteki çalışanlardan yana da yüzü bir türlü gülmedi.

Evet, bu seferki sorunumuz ne başkan ne de müdür. Şahıslardan yana yüzü gülmeyen memleketimizde çığır aşmış ‘sağlık sorunu’nu ne yazık ki yeterince dile getirmiyoruz.

Şanlıurfa, sağlıkta sık sık sistem hataları, istifa eden başhekimler, gelenler, gidenler ile anılıyor. Bir de sağlıkta şiddet olayları ile…

Ben de, son 1 ayda yaşadığım 2 olayı anlatmak istiyorum. İkisi de Şanlıurfa’da, ikisi de devlet hastanesinde geçmiş olaylar.

  • Geçtiğimiz haftalarda yaşadığım talihsiz bir olay nedeni ile kentteki bir hastanenin aciline kaldırıldım. Yakınlarımın sedye istemesi ile gelen görevliler, ilk müdahale için beni müşahede odasına aldı. Yaşadığım korku ile acı içinde kıvranırken, yanımda annem ve ablam vardı. Alındığımız odada yanıma gelen acilde görevli olduğunu kaydeden doktor, durumuma baktıktan sonra kenara çekildi. Ailem odada bulunan yaklaşık 4 sağlık çalışanına bakarak bir şeyler yapmalarını bekledi. Ancak, görevlilerin bana çevrilen kafaları tekrar önlerine döndü. Benim o anda haykırışlarıma dayanamayan ailem, doktor çağrılması için ve ilk müdahalenin yapılması için çalışanlara çağrıda bulundu. Ancak başta doktor olduğunu kaydeden hanımefendi, ‘’Zaten ben doktorum’’ dese de, müdahale etmeden bakmaya devam etti. Benim yaşadığım acı sonrası, ‘’Doktor nerede?’’ haykırışım ve ailemin ‘’Bari bir krem sürün, sakinleştirici verin’’ sitemi üzerine sözde doktorumuz, kendisi ve o kadar sağlık görevlisinin bulunduğu ortamda aldığı kremi ablamın eline tutuşturarak, yanığımın bulunduğu bölgeye sürülmesini söyledi. Bir anda ne olduğunu bilmeden eline kremi alan ablam, acımın dinmesi için kremi sürmeye başladı.

Evet, yaşadığım bu olay bana bu kentin bir kez daha ne kadar eksik olduğunu gösterdi. Kıyaslanmalara gelemiyoruz, çiğköfte denilince ‘’Bizim!’’ diye sayısız paylaşımlarda bulunuyoruz ancak daha 40 fırın ekmek yememiz gerektiğinin farkına varamıyoruz.

Peki, yaşadığım bu olay sonrası ne mi oldu? Tanıdıkların irtibat kurması ve yetkililerin araya girmesi ile sağlık çalışanları ‘bir hastaya göstermesi gereken ilgiyi’ göstermeye başladı. Ha, bu irtibatlar olmasaydı eğer orada öylece saatlerce bekletilecektim demek ki. Hem de, sağlıkta ilk müdahalenin çok önemli olduğu bas bas bağırılırken...

***
İrtibatlardan kastım ise İl Sağlık Müdürü Emre Erkuş, Sağlık-Sen Şanlıurfa Şube Başkanı Abdulkadir Yabir ve diğer yöneticiler… Belki birçok ilde, birçok yöneticiye saatlerce aranılmasına rağmen ulaşılamıyor. Ancak, iş Şanlıurfa’da bu kez farklı oldu. Kentteki yöneticilerin desteğini, tek bir telefon araması ile yanımızda hissettik. Şanlıurfa’da her platformda görmek istediğimiz ‘ulaşılabilirliği’, bu kez birçok sorunla gündeme gelen sağlık sektöründe gördük. Burada es geçilmemesi gereken destek için de yöneticilere bir teşekkür borçluyum.
***

Yaşadığım bu olay sonrası, tedavi süresi boyunca acile kaldırılan, acile giden diğer hastaları düşündüm. Acaba diğer hastalarımız nasıl muamele görüyor?

Yaşanılanlar da tabi ki bununla sınırlı kalmadı. Daha sonra 3 gün kentteki hastanede tedavi gördüm. İmkanlar kısıtlı olduğu için ve o anki durumum nedeniyle ailem, Malatya’ya sevk edilmemi istedi. Ancak bu noktada da doktor, sevk talebinde bulunmayacağını kaydetti. Mesleki itibarına zarar gelmemesi için imkanların kısıtlı olduğunu bilen doktor, uygulanan tedavi yöntemi ile Türkiye birincisi olan kente sevkime de izin vermedi. Daha sonra karşı hastanedeki doktor ile kurulan iletişim sonrası ve o doktorun talebi sonrası sevk işlemi gerçekleşebildi. Elbette ki bir doktorun mesleki itibarı önemlidir ancak Hipokrat yemini eden bir doktor hastanın sağlığını nasıl göz ardı edebilir? Nasıl yok sayabilir?

Evet, bu sorunun cevabını düşünürken diğer bir olaya da kısaca değinmek istiyorum.

  • Yine, kentteki bir hastaneye geçtiğimiz haftalarda 20’lik diş dikişlerimi aldırmak için gittim. Şanlıurfa’da yaşanan sorunlardan olsa gerek, doktora özellikle alt ve üst olmak üzere 2 dikiş atıldığını kaydettim. Dikişlerimi gördüğünü kaydeden doktor, kısa süren bir işlem ile dikişleri aldı. Tekrar 2 dikiş olduğunu yinelemem üzerine, ‘’Evet 2 dikiş atılmıştı, aldım’’ diyerek, eldivenin üzerindeki dikiş iplerini gösterdi. Dikişlerin alınması ile hastaneden ayrıldıktan birkaç gün sonra bir dikişin halen alınmadığını fark ettim. 2 defa tekrarlamam üzerine ve ‘’Tüm dikişleri aldım’’ diyen doktor, üstteki dikişi almamıştı.

Evet, şimdi basit bir olay olarak görebilirsiniz. Ancak daha ciddi durumda olan bir hasta, basit gibi görünen bir hata ile sağlığından olabilirdi. Ben başka bir sağlık nedeni dolayısıyla diğer dikişi yaklaşık 1 ay sonra aldırabildim. Bu süreçte oluşabilecek herhangi bir komplikasyon ile olay ciddi bir boyuta da taşınabilirdi.

Kentteki sağlık sorununu yaşadığım iki olay ile anlatmak istedim. Kimine ciddi, kimine de ‘insanlık hali’ olarak görülebilecek olayların, hata kabul etmediği bilincindeyim. Bu ülkede, bu kentte göz ardı edilen durumların neler doğurabildiğini gündelik olaylar ile hepimiz görüyoruz.

Evet, olayların istenmeyen boyutlara ulaşmaması için kentte ciddi anlamda adımlar atılmalı. Hemen hemen her mecradan nasibini alan Şanlıurfa için atılan adımlar ne yazık ki yetersiz. Kentteki yerel yönetimler artık ellerini çabuk tutmalı ve taşın altına koyabilmeli.

Son olarak bu yazıyı, yaşadığım malum olay sırasında doktorun kurduğu bir cümle ile bitirmek istiyorum. Benim haykırışlarım sırasında annemin ‘’Bir şeyler yapın’’ çağrısı üzerine hanımefendinin cevabı: Kızınız ölmedi ya…

Neyse, çok şükür ölmedim. Yavaş yavaş sağlığıma kavuşuyorum. Güzel dilekleriniz için teşekkür ederim.

Yorumlar (12)
Sağlık personeli 10 ay önce
Özlem hanım özellikle çok büyük geçmiş olsun. Büyük bir sıkıntıyı Urfa için dile getirmişsiniz ama inanın ki sizin daha anlattığınız deve de kulak keşke çözüm bulunsa bir müdürümüz var işi gücü bürokrasiye çalışmak altta kalanın canı çıksın. Bu memlekete ne kadar zarar veren kadro varsa şu an hepsi yönetim de söz sahibi bunların Urfa’ya yaptıkları ortada iken Ne diyecez bilemiyoruz. Hangisine dokunsan elinde patlıyor halk sağlığı kamu hastaneler birliği mi hepsi liyakatsiz vasıfsız yöneticilerle yönetiliyor.
guya saglik personeliymis 9 ay önce
her firsatta mudurlugu ve personelini itham ettiginiz durum icler acisi kimin masasi oldugunuzu cok belli ediyorsunuz alenen terore destek veren bir sendika baskani ile mi sorunlar cozulecek
Okur 10 ay önce
Kızınız ölmedi belki ama okurken biz öldük !
... 10 ay önce
Ne şanslısınız Özlem hanım o kent hastanesinde 3 gün enfeksyon kapmadan,bacağınız kesilmeden veya bacağınızı acemi tıp fakültesi "öğrencikeri" tarafından bir "deney faresi" olarak kullandırmadan ordan ayrılabilmişsiniz.Allah sizi sevdiklerinize ve ailenize bağışlamış,çok geçmiş olsun.
Sümeyra öğretmen 10 ay önce
Geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Yazınız çok güzel olmuş agzınıza sağlık
Tugba kayaa 10 ay önce
Öncelikle çook geçmiş olsun özlem hnm yazınızı okudum sanki beni anlatmişsınız benimde başıma geldi doktorları hemşireler çok sorumsuzlar hiç ilgilen miyorlar inşAllah sesimiz olursunuz nerde bu sağlık bakanlığı!!!
Okuyucu 10 ay önce
Özlem hanım aynı olay hemen hemen ş.urfada hergun yaşanıyor sağlıkta şiddete karşıyız peki hastalara şiddet uygulayan doktorundan hemşiresine kadar guvenlikcisi dâhil bunlar vatandaşa şiddet uygularken bunların hakkında neden sağlık bakanlığı dava açmıyor hakkınızı arayın ölmedi diyen doktora dava acın bir vatandaş olarak sonuna kadar destekliyorum çok çok geçmiş OLSUN rabbim hayırlı şifalar versin inşAllah
Okuyucu 10 ay önce
Ellerinize sağlık. Urfa’da ne zaman sorun bitti ki ? Hergüne yeni birisi ekleniyor. Şaşırdık mı ? Tabiki HAYIR! Rabbim acil şifalar versin. Şikayetçi olmanız taraftarıyım ben ölmedi diyen sözde doktorum diyen kişi hakkında.
Birisiii 10 ay önce
Öncelikle özlem hanımm çok geçmiş olsun dileklerimi iletmek istiyorum size yazdıklarınızı okurken dahi kendimi o anın içinde hissettim, bu yazınızla umarım birilerine ders ! Vermişsinizdir sağlık! Konusunda doktorların?hemşirelerin? Bu kadar duyarsız kalması o kadar garip ki? Sağlıkta şiddet olayı neden oluyor diyenlere bu yazınızla cevap verebilirim. Umarım en kısa zamanda iyi olup tekrardan sağlığınıza kavuşursunuz Özlem Hanım
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
27°
açık
Günün Anketi Tümü
Yakında kabine değişikliğinin olacağı konuşuluyor, AK Parti'nin 12 belediye başkanlığını elde ettiği Şanlıurfa bir bakanı hak etti mi?
Namaz Vakti 13 Ağustos 2020
İmsak 04:03
Güneş 05:33
Öğle 12:35
İkindi 16:20
Akşam 19:27
Yatsı 20:50
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 34 69
2. Trabzonspor 34 65
3. Beşiktaş 34 62
4. Sivasspor 34 60
5. Alanyaspor 34 57
6. Galatasaray 34 56
7. Fenerbahçe 34 53
8. Gaziantep FK 34 46
9. Antalyaspor 34 45
10. Kasımpaşa 34 43
11. Göztepe 34 42
12. Gençlerbirliği 34 36
13. Konyaspor 34 36
14. Denizlispor 34 35
15. Çaykur Rizespor 34 35
16. Malatyaspor 34 32
17. Kayserispor 34 32
18. Ankaragücü 34 32
Takımlar O P
1. Hatayspor 34 66
2. Erzurumspor 34 62
3. Adana Demirspor 34 61
4. Akhisar Bld.Spor 34 57
5. Fatih Karagümrük 34 56
6. Bursaspor 34 56
7. Altay 34 54
8. Ankara Keçiörengücü 34 50
9. Menemen Belediyespor 34 44
10. Giresunspor 34 44
11. Ümraniye 34 44
12. İstanbulspor 34 40
13. Balıkesirspor 34 38
14. Altınordu 34 37
15. Boluspor 34 33
16. Osmanlıspor 34 30
17. Adanaspor 34 21
18. Eskişehirspor 34 12
Takımlar O P
1. Liverpool 38 99
2. Man City 38 81
3. M. United 38 66
4. Chelsea 38 66
5. Leicester City 38 62
6. Tottenham 38 59
7. Wolverhampton 38 59
8. Arsenal 38 56
9. Sheffield United 38 54
10. Burnley 38 54
11. Southampton 38 52
12. Everton 38 49
13. Newcastle 38 44
14. Crystal Palace 38 43
15. Brighton 38 41
16. West Ham 38 39
17. Aston Villa 38 35
18. Bournemouth 38 34
19. Watford 38 34
20. Norwich City 38 21
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 87
2. Barcelona 38 82
3. Atletico Madrid 38 70
4. Sevilla 38 70
5. Villarreal 38 60
6. Real Sociedad 38 56
7. Granada 38 56
8. Getafe 38 54
9. Valencia 38 53
10. Osasuna 38 52
11. Athletic Bilbao 38 51
12. Levante 38 49
13. Real Valladolid 38 42
14. Eibar 38 42
15. Real Betis 38 41
16. Deportivo Alaves 38 39
17. Celta de Vigo 38 37
18. Leganés 38 36
19. Mallorca 38 33
20. Espanyol 38 25