banner114

banner87

Yerli ama yetersiz!

Türkiye’nin tarım başkenti olan Şanlıurfa’da yerli tohum üretiliyor ancak üretim istenilen düzeyde değil. Hem devletin hem de özel sektörün çabaları artarken, yerli ve milli tohum üretimi, çiftçilerin talebini karşılayacak seviyeye çıkamıyor. Tohumla ilgili özel şirketler arasında rekabet artarken kalite düşebiliyor.

banner100
Tarım - Hayvancılık 27.11.2019, 10:07 27.11.2019, 10:27
Yerli ama yetersiz!
banner101

Buğday üretiminin ilk yapıldığı yer olarak düşünülen Göbeklitepe’nin bulunduğu Şanlıurfa’da ne yazık ki, yerli tohum üretimi istenilen seviyede değil. Son yıllarda tarımda yerli ve milli tohumun önem kazanmasıyla birlikte Şanlıurfa’da bu sektörde hem devletin hem de özel teşebbüsün girişimleri var; ancak bu oran istenilen düzeyde değil. Yerli tohumdaki potansiyeli gören özel şirketler arasında rekabet artarken kalite kaybı yaşandığı iddia ediliyor.
 


 

EYYÜPOĞLU: YETERLİ DEĞİL 

Geçtiğimiz günlerde Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, tohumculukta dışa bağımlılığı ortadan kaldırmak amacıyla Türkiye'nin ilk özel tohum sertifikasyon merkezinin Tarım ve Orman Bakanlığının onayıyla Nevşehir'de kurulacağını açıkladı. Bu açıklamanın ardından gözler Türkiye’nin tarım başkenti olan Şanlıurfa’ya çevrildi. Şanlıurfa’nın başlıca tarım ürünleri olan pamuk, buğday ve arpa için üretilen yerli tohum desteklenirken ancak üretimin yetersiz olduğu ortak payda. Hem devlet destekli girişimin hem de özel sektörün yerli ve milli tohum üretmek için çabalarının olduğunu kaydeden Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyyüpoğlu, ancak bu çabaların yetersiz olduğunu vurguladı. Eyyüpoğlu, “18, 19 çeşit tohum yetiştiriyoruz. Hem buğday hem arpa hem pamuk hem mısır olarak yerli tohum yetiştiriyoruz. Yeterli mi, yeterli değil. Bunun biraz daha arttırılması gerekiyor. Özellikle GAP Araştırma bu konuda çok çalışıyor fakat yeterli değil. Bildiğiniz gibi Urfa tarımın başkenti, Urfa’ya bile tohum yetiştiremiyoruz. Bir an önce artırılması gerekmektedir. Şimdi özel sektör geçen yıl 25 bin dönüm Ceylanpınar TİGEM’de pamuk tohumu yetiştirmek için çabaladılar. Fakat kar yerine zarara geçti. İstenilen seviyede değil. Bu şirketlerin ürettikleri güvenilir. Özellikle pamuk için kesinlikle önerilir. Çiftçilerimiz de ekti tohumdan memnun kaldı” ifadelerini kullandı.

banner85
 


 

AYNELİ: TOHUMLARIN ÇOĞU BÜYÜK FİRMALARIN TEKELİNDE

Şanlıurfa Zahireciler Borsası’ndan Murat Ayneli ise “Tarım sektöründe tohum çok çeşitli olmakla birlikte çok önemli bir konudur. Bunlardan bahsedecek olursak hibrit tohum yani ekildikten sonra bir daha toprağa ekilse yeşermeyen, yeşerse bile meyve vermeyen tohumdur.

Diğer çeşitlerse anaç olarak yurtdışından getirilip ya da ülkemizde ıslahı üretimi yapılıp işlenen veya kullanım hakkı satın alınan tohumlardır...

Hibrit tohumların çoğu büyük firmaların tekelinde bulunmakta olup üretimleri sadece onların himayesinde olmaktadır. Hibrit tohum özellikle mısır için geçerlidir” dedi.

EKMEKLİK VE MAKARNALIK BUĞDAY

Yerli tohumun verimlilik konusunda bölgeden bölgeye değişiklik gösterdiğine dikkat çeken Ayneli, Şanlıurfa’nın özellikle ekmeklik ve makarnalık buğdayına vurgu yaptı. Ayneli, “Tohumculukta son yıllarda ülkemizde yerli olarak ıslahı yapılıp çoğaltılan tohumlarımız artmakta. Her tohum çeşidi bölgeye göre verim değişikliği ve kalite standardını yakalayamayabiliyor. Batı şehirlerinde tarımda kullanılan tohumlar daha kaliteli oluyorsa Şanlıurfa’da aynı kaliteyi yakalayamayabiliyor. Bu, Şanlıurfa ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi için de geçerlidir. Örneğin Şanlıurfa ikliminin sıcak olmasından dolayı Türkiye’nin ve hatta dünyanın en iyi makarnalık durum buğdayı ve ekmeklik buğdayı Şanlıurfa’da üretilmektedir. Ekmeklikte buğdayda en iyi kalite Şanlıurfa’nın ilçeleri Harran Ceylanpınar ve Akçakale’de,  makarnalık durum buğday ise Şanlıurfa’nın hemen hemen her yerinde çok iyi sonuçlar vermektedir. Protein değeri yüksek ve saydamlığı mükemmel çeşitlerimizin bu topraklarda yetişmesi bizim için çok kıymetli bir durumdur.  Bu da yabancı ülkelerin dikkatini çekip tohumlarını burada piyasaya sürmesine neden olmaktadır. Tarihte buğdayın  ilk Şanlıurfa’da ekildiği ve tarımın ilk  yapılan yeri olması da bunun gerçekliğini bir nebze olsun kanıtlar durumdadır. Araştırmalar tohum geliştirmeleri ülkemizde ciddi anlamda son yıllarda ivme kazanmış durumdadır. Her yıl yeni isimlerle çeşitler görüp duymaktayız. Bunları çiftçilerimiz tercih ettiklerinde ancak iyi sonuç alıp almadıklarını görebiliyoruz. Tohum üreticileri de bu işin rekabetinde oldukları için daha fazla ne kadar verim alabilir ne kadar kalite elde edebiliriz diye yarışmaktalar...” ifadelerini kullandı.


Hüseyin ÖZKAN-ÖZEL HABER/AJANS URFA

banner53
Yorumlar (1)
beski şahbikan 3 ay önce
özellikle tarım bölgesinde yaşıyoruz.devletin önlem alması gerekir.Sahte faturalara şanlıurfada başını almış gidiyor.stopaj ödeme dıyarbakır gibi operasyonlar yapılacak.çalışan giriş çıkış yapan resmiyetli esnaflar var.yıllardır faturalarında birşey olmadı.ama şimdi piyasaya girenler düşük kesip berbat ettiler. Ticaret borsası önlem alsın.
banner123