banner14

banner69

Harran’da proje sonuç verdi! Satışlar başladı

Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi tarafından yürütülen kaz yetiştiriciliği projesi sonuçlarını vermeye başladı.

Tarım - Hayvancılık 07.08.2019, 14:54
2034
Harran’da proje sonuç verdi! Satışlar başladı
banner37

Harran Üniversitesinde geçtiğimiz yıllarda hayata geçirilen bir projeyle Şanlıurfa’nın meşhur ceylanları Osmanbey Yerleşkesinde yetiştirilmeye başlanmıştı. Sayısı 34’e ulaşan ceylanlar, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ile yapılan protokol gereği Tektek dağlarında bulunan yaban hayatı koruma alanına salınmıştı. Ceylanların yetiştirildiği alanda Prof. Dr. Recep Gündoğan’ın başlattığı ve Doç. Dr. Sabri Yurtseven tarafından yürütülen proje kapsamında kaz yetiştiriciliği yapılmaya başlandı.

Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü tarafından AR-GE amaçlıyapılan çalışmalar sonucunda kaz yetiştiriciliğinde satış aşamasına gelindi. Yaklaşık 6-7 kg gelen 100 adet yetişkin tüketim amaçlı kaz ve 50 adet her biri 2 kg ağırlığa ulaşmış besi amaçlı Linda kazı palazı (50 günlük) satışa sunuldu.

banner64
 


Konu ile ilgili açıklamada bulunan Harran Üniversitesi Ziraat FakültesiDekanı Prof. Dr. Bekir Erol Ak; “Kaz eti ülkemizin özellikle doğu bölgelerinde tirit yemeğinin vazgeçilmez bir unsurudur. Daha çok kış aylarında tüketilen kaz eti, yaz aylarında da tercih edilmektedir. Satışa sunduğumuz Linda palazları ırk olarak hem yumurtacı hem de etçi özellik göstermekte olup,yumurtlama sezonunda kaz başına yaklaşık 50 yumurta ortalamasına sahiptir. Bu nedenle et, yumurta ve civciv üretmek isteyen yetiştiriciler için iyi bir seçenektir. Ziraat Fakültemizde başlayan kaz yetiştiriciliğinin ileriki yıllarda sürdürülebilir hale gelmesi için kuluçka makinesi de alınmış olup, kanatlı hayvan yetiştiriciliğinde yeni çalışmalar önümüzdeki dönemlerde sürecektir” dedi.

BİHA

banner53
Yorumlar (1)
Sultan Sarıaydın 4 ay önce
Ziraat fakültesine, saygıdeğer dekanımıza ve değerli hocalarımıza verdikleri emekten dolayı teşekkür ediyorum. üniversitemiz ve fakültemizin daha iyi yerlere geleceğinden eminim.
Günün Anketi Tümü
Yakında kabine değişikliğinin olacağı konuşuluyor, AK Parti'nin 12 belediye başkanlığını elde ettiği Şanlıurfa bir bakanı hak etti mi?