banner14

banner69

Ceylanpınar’da mısır hasadı başladı

Dünyanın sayılı Türkiye’nin en büyük Tarım İşletmesi konumundaki Ceylanpınar Tarım İşletmesi Müdürlüğü’nde yaklaşık 103 bin dekar alanda mısır hasadına başlandı.

Tarım - Hayvancılık 14.11.2019, 12:04
155
Ceylanpınar’da mısır hasadı başladı
banner37

Araziden yaş olarak gelen dane mısırın, mısır kurutma tesislerinde nemi %13’e düşürülerek silolarda depolandığını, sertifikalı hububat tohum üretiminin yanında hayvancılığın yem ihtiyacını karşılamak ve ülke ekonomisine katkı sağlamak için ll. ürün dane mısır üretimi yapıldığını ifade eden Ceylanpınar Tarım İşletmesi Müdür Yardımcısı Muhammet Altıparmak, hava şartlarının uygun olması durumunda mısır hasadının yaklaşık 40 gün süreceğini belirterek biçimi yapılan mısırın yerine buğday ve mercimek ekimi yaptıklarını söyledi.

Ekilişin yüzde 90’ı modern sulama sitemi olan Center pivot sulama sistemleri ile  yüzde 10’u ise yağmurlama sulama sistemleri ile sulandığını dile getiren Ceylanpınar Tarım İşletmesi Müdür yardımcısı Muhammet Altıparmak, gazetecilere yaptığı açıklamada, Haziran ayında yapılan buğday ve mercimek hasadının ardından bir kısmı direk ekim makineleri ile bir kısmının ise azaltılmış toprak işlemesi ile ekimini gerçekleştirdikleri ikinci ürün mısırı Kasım ayının ilk haftasında 22 biçerdöver, 16 kamyon ve 50 personel ile hasada başladıklarını ifade etti.

banner64
Altıparmak, biçimini yaptıkları mısırın yaş olarak dekara yaklaşık 1.200-1.300 Kg olduğunu kurutulmasının ardından yaklaşık yüzde 13 rutubete göre Center pivotta dekara 1.100, yarı sabit sulama sisteminde ise 900 Kg olduğunu kaydetti.

Muhammet Altıparmak son olarak,  yapılan hasattan yaklaşık 100.000 ton dane mısır mahsulün beklendiğini, elde edilen mısırın 25.000 tonunu hayvancılıkta yem olarak kullandıklarını kalan 75.000 tonunun ise Ticaret Borsası aracılığı ile satışa sunduklarını söyledi.

Mehmet Sait AYDIN-CEYLANPINAR/BİHA

banner53
Yorumlar (3)
Dua'mcan 3 hafta önce
Bereketli Olsun inşaALLAH...Rabbim Helalinden Kazanmayı cümlemize nasip etsin inşaALLAH...Amin
Dua'mcan 3 hafta önce
Bereketli Olsun inşaALLAH...Rabbim Helalinden kazanmayı cümlemize nasip etsin inşaALLAH...Amin
Ahmet ATALAY 1 hafta önce
ŞANLIURFA modern olmalı ve heryana metro ile gidilmeli
Günün Anketi Tümü
Yakında kabine değişikliğinin olacağı konuşuluyor, AK Parti'nin 12 belediye başkanlığını elde ettiği Şanlıurfa bir bakanı hak etti mi?