banner14

banner69

Urfalı işçiler Tüvtürk önünde eylem yapacak!

Şanlıurfa'da sendika üyesi oldukları için Tüvtürk Polçak Tesislerindeki işlerinden atıldıkları iddia edilen 11 işçi, Pazartesi gününden itibaren tesisin önünde eylem yapacak.

STK Haberleri 16.11.2018, 09:27 16.11.2018, 09:27
956
Urfalı işçiler Tüvtürk önünde eylem yapacak!
banner37

Şanlıurfa'da geçtiğimiz günlerde Tüvtürk Polçak Taşıt Muayene İstasyonları İşletim A.Ş.’de çalışan 11 işçinin Nakliyat-İş Sendikası üyesi olduğu için işten çıkarıldığı iddia edilmişti. 

Yaşanan bu durumun üzerine Sendika Genel Merkezi'nden yapılan açıklamada sendika üyelerine istifa baskısı yapıldığı, buna uymayan; Urfa Merkez İstasyonundan 7, Viranşehir’den 1, Siverek’ten 2, Akçakale’den 1 olmak üzere toplam 11 sendika üyesinin 4857 sayılı yasanın 25. maddesine göre tazminatsız işten çıkartıldığı iddia edilmişti. 

 

banner64
 

Bu gelişmelerin ardından Nakliyat-İş Sendikası, işten çıkarılan 11 işçinin Pazartesi gününden itibaren Tüvtürk Polçak Tesisleri önünde eylem yapacağını açıkladı. Sendikadan yapılan açıklamada konuyla ilgili suç duyurusunda bulunulacağı da kaydedildi.

 

Sendikadan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: 
13.11.2018 tarihinde Urfa Merkez İstasyonundan 7, Viranşehir’den 1, Siverek’den 2, Akçakale’den 1, olmak üzere toplam 11 sendika üyesi 4857 sayılı yasanın 25. Maddesine göre tazminatsız olarak işten çıkartılmıştır. İşten çıkartmalar sonucu istasyonlarda normal muayene yapılamaz duruma gelmiş, randevu sayıları düşürülmüştür. Polçak Genel Müdürü tarafından toplantı yapılmış, işçilerin sendikadan istifa etmeleri durumunda atılan 11 işçinin geri alınacağını söylemiş, ancak tüm üyelerimiz, sendikalarına üyeliklerine kararlılıkla sahip çıkmaya devam etmişlerdir. İstasyonlarda, işveren ve yakınları tarafından baskılar yapılmış ancak üyelerimiz bu baskılara karşı direnmiştir. Şanlıurfa Tüvtürk Polçak Taşıt Muayene İstasyonu işvereni hakkında sendikamız sendikal faaliyeti engellemek, keyfi işten çıkarmalar nedeniyle Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda, ayrıca Bakanlığa da inceleme yapılması için başvuru yapacaktır. Sendikamıza üye oldukları için işten çıkartılan üyelerimiz 19 Kasım Pazartesi günü Şanlıurfa Merkez Taşıt Muayene İstasyonu önünde işe geri dönmek için direnişe başlıyor. 19 Kasım Pazartesi günü saat 14:30 da sendikamız Genel Başkanının da katılacağı bir basın açıklaması sonrası işten atılan üyelerimiz işe geri dönmek için işyeri önünde beklemeye başlayacaktır."

AJANS URFA

banner53
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yakında kabine değişikliğinin olacağı konuşuluyor, AK Parti'nin 12 belediye başkanlığını elde ettiği Şanlıurfa bir bakanı hak etti mi?