banner14

banner69

Urfalı vekilden CHP’nin önergesine yanıt

AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Halil Özşavlı, CHP tarafından Çerkes Sürgünü hakkında verilen araştırma önergesi üzerine söz aldı ve Çerkes halkının yaşadıkları ile ilgili bilgiler verdi.

Siyaset 23.05.2019, 10:39 23.05.2019, 11:58
372
Urfalı vekilden CHP’nin önergesine yanıt
banner37

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sakarya Milletvekili ve Grup Başkanvekili Engin Özkoç, Çerkes Soykırımı'nın 155. yıldönümü ve 21 Mayıs Soykırım ve Sürgünü Anma Günü dolayısıyla, Kafkas halklarının yaşadığı sorunların tespiti ile çözümü konusunda devlet desteğinin sağlanması, sağlıklı bir politikanın oluşturulabilmesi için meclise araştırma önergesi sundu.

Bu önerge üzerine söz alan AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Halil Özşavlı, Çerkesler konusunda meclise detaylı bilgiler verdi.

banner64
“155. yılında sürgünde vefat eden 500 bin Çerkes'i rahmetle anıyorum” diyen Özşavlı, burada yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi:

“Çerkesler deyince genel olarak farklı boylardan oluşuyordu. Kırım boğazından Gürcistan’a uzanan ve Kafkasya diye anılan bölgenin kıyı şeridinde yaşıyordu Çerkesler. Osmanlı Devleti, Fatih döneminde Kafkasya’da hüküm sürmeye başladı ancak 19. yüzyılın ortalarından itibaren bölge elimizden çıkmaya başladı. Ve Ruslar 300 yıldır hayal ettikleri Kafkasya’yı ele geçirip, sıcak denizlere ulaşma politikaları çerçevesinde Kafkasya’daki Müslüman halkı sürgüne göndermeye, Kafkasya’yı Müslümansızlaştırmaya karar verdiler. 1862-64 yıllarında Kafkasya’da Ruslar ile Kafkas halkları arasındaki mücadele başladı ve maalesef 21 Mayıs 1864 tarihi Çerkeslerin beynine nakşedildi. Bu konuyla ilgili sayısız araştırma mevcuttur. Kendi arşivimde 2 binden fazla belge vardır.”

AJANS URFA

banner53
Yorumlar (1)
urfalı 7 ay önce
bu bilgilerin urfaya ne faydası var? BEN DE URFAYLA İLGİLİ konuşma yaptı sandım ama ne gezer