banner114

banner87

Urfalı vekil, işitme engellilerin sorununu TBMM'ye taşıyor!

Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde işitme engellilerin sorununu TBMM'ye taşıyan HDP Şanlıurfa Milletvekili Ömer Öcalan, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'a soru önergesi sundu.

banner100
Siyaset 06.12.2019, 11:00 06.12.2019, 18:07
Urfalı vekil, işitme engellilerin sorununu TBMM'ye taşıyor!
banner101

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde işitme engelli öğrencilerin velileri basın açıklaması yaparak seslerini duyurmaya çalışıyor. İşitme engelli öğrenciler için düşünülen okulun tadilatı için ödenek geldiğini kaydeden veliler, ihalenin yapılmamasından şikayetçiydi. Sorunun çözümünü bekleyen veliler ilçedeki eski endüstri meslek lisesinin lojmanlarının işitme engelli öğrencilere tahsis edilmesini talep edince, Ajans Urfa konuyu gündeme taşıdı. Ajans Urfa'nın konuyu 'İşitme engellilere kulak tıkadılar!' başlığıyla gündme taşıması üzerine HDP Şanlıurfa Milletvekili Ömer Öcalan, harekete geçti.

Konuyu Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) taşıyan Öcalan, yazılı olarak hazırladığı soru önergesini Mili Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un cevaplandırmasını istedi.


İşte, Öcalan'ın sunduğu o önerge:

"Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde yaklaşık 60 işitme engeli öğrenci ve aileleri, anayasal hak olan eşit eğitim hakkından yararlanmak, kendileri için uygun koşullarda eğitim sağlanması için 2018 Ekim ayından itibaren İşitme Engelli Okulu’nun yapılması için talepte bulundular. Ailelerin ilgili kurumlara yapılan bütün başvuruları ve bu yöndeki çabaları sonuçsuz kalınca; işitme engelli öğrencilere ve ailelerine destek veren yurttaş ve Sivil Toplum Örgütleri (STÖ) ile birlikte seslerini duyurmak ve taleplerinin yerine gelmesi için haklı eylemlerini sürdürüyorlar. Millî Eğitim Bakanlığı (MEB), Siverek Mustafa Kemal Anadolu Lisesi’nin kullanılmayan eski pansiyonun İşitme Engelli Okulu’na çevrilmesi için 350 bin TL ödenek göndermiş ancak bu ödenek söz konusu pansiyonun okula dönüştürülmesi için yeterli olmamıştı.   Bu bağlamda, Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nce Siverek Mustafa Kemal Anadolu Lisesi’nin kullanılmayan eski pansiyonun İşitme Engelli Okulu’na dönüştürülmesi amacıyla yeni bir proje hazırladı ve proje Milli Eğitim Bakanlığına sunuldu. Ancak söz konusu projenin onaylanması ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığınca henüz onaylanmadı ve projenin yürütülmesi için ödenek tahsis edilmedi.

  1. Şanlıurfa-Siverek ilçesi Mustafa Kemal Anadolu Lisesi’nin kullanılmayan eski pansiyonun İşitme Engelli Okulu’na dönüştürülmesi amacıyla Şanlıurfa Milli Eğitim Müdürlüğünce hazırlanan projenin onaylanma süreci hangi aşamadadır?

  2. Söz konusu projenin kabül edilmesi durumunda bu okulda görevlendirilecek yeterli özel eğitim öğretmeni var mıdır? Şanlıurfa’da özel eğitim branşında ihtiyaç duyulan norm kadro sayısı kaçtır? Bu kadrolarda fiili olarak kaç branş öğretmeni görev yapmaktadır?

  3. banner85
    Türkiye genelinde işitme engelli öğrenci sayısı kaç kişidir ve bağımsız okul olarak kaç İşitme Okulu bulunmaktadır?

  4. Türkiye genelin İşitme engelli öğrencilere eğitim verebilecek eğitim özel eğitim branşında ihtiyaç duyulan norm kadro sayısı kaçtır? Bu kadrolarda fiili olarak kaç branş öğretmeni görev yapmaktadır?

  5. 2020-2021 Eğitim-Öğretim yılı öğretmen atama planlanmasında Şanlıurfa ve Türkiye genelinde kaç Özel Eğitim Öğretmen’inin atanması planlanmaktadır?"

AJANS URFA

banner53
Yorumlar (0)
banner123