banner226

banner184

banner69

banner84

banner225

banner175

banner14

banner168

Urfa Meclisinde 'damat' tartışması!

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantısında HDP'li Meclis Üyelerinin, AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Halil Özcan'ın damadının Büyükşehir Belediyesine Daire Başkanı olarak atanması ile ilgili verdiği önerge tartışmaya neden oldu. Üyeler liyakat sahibi olmayan isimlerin göreve geldiğini iddia ederken, Karaköprü ve Haliliye Belediye Başkanları, Büyükşehir Belediyesinde sorun olması halinde Vekil Özcan'ın damadı Raşit Dedeoğlu'na idari kadroda yer vereceklerini kaydetti.

banner100
Siyaset 10.02.2020, 15:26 10.02.2020, 20:16
Urfa Meclisinde 'damat' tartışması!

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Şubat Ayı ilk meclis toplantısı bugün gerçekleşti.Toplantı, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül başkanlığında Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantı Salonu'nda gerçekleşti. Meclise Haliliye Belediye Başkanı Mehmet Canpolat, Karaköprü Belediye Başkanı Metin Baydilli, Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Kuş ve Meclis Üyeleri katıldı.

Mecliste ilk olarak gündeme alınan konular oy çokluğu ile ilgili komisyonlara havale edildi. Daha sonra meclis üyeleri tarafından verilen önergeler görüşüldü.BELEDİYE BÜTÇESİNDEN 370 BİN TL AKTARILDI

HDP'li Meclis üyesi Sema Aişeoğlu ve İsmail Kaplan, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi bütçesinden Mutlu Yuva Derneğine yapılan 370 bin lira iddiasını gündeme getirdi. Üyeler, 'Bu iddia doğru mudur?, Bu iddia doğru ise bu büyük meblağın denetimi kim tarafından yapılmaktadır?, Urfa kırsalında ulaşım adına bu kadar çözüm bekleyen sorun varken bu kadar büyük bütçenin bir STK 'ya ayrılması doğru mudur?" sorularının, yanıtlanmasını istedi.

BEYAZGÜL: VALİLİK ONAYINA GÖNDERİLDİ

İddialara yanıt veren Belediye Başkanı Beyazgül, "Bir protokol imzalandı. Bu Protokol Valilik onayına gönderildi. Bu yuva, yetim ve kimsesiz çocukları kendi aileleriyle buluşturuyor. Bugüne kadar başarılı 14 tane proje gerçekleşti.Konuyla ilgili yazılı olarak da cevap verilecek" ifadelerini kullandı.'VEKİL ÖZCAN'IN DAMADININ DAİRE BAŞKANLIĞINA ATANMASI TESADÜF MÜ?'

HDP'li Meclis üyeleri bir diğer önergeyi ve ulusal basında yer alan AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Halil Özcan'nın kızı ile evlenen Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Ar-Ge Şube Müdürü Raşit Dedeoğlu'nun düğünden kısa bir süre sonra Etüt ve Proje Daire Başkanlığına atanmasını da gündeme getirdi. Üyeler, 'Bu atama liyakata göre mı yapıldı? 16 kasım 2019'da evlenip, 4 Aralık 2019'da daire başkanı olarak kısa sürede atamasının yapılması tamamı ile tesadüf müdür?" sorularının yazılı olarak yanıtlanmasını istedi.

HDP'li üyelerin verdiği bu önerge, meclis üyeleri arasında uzun süreli sözlü tartışmaya neden oldu.

'LİYAKAT SAHİBİ OLMAYAN İNSANLAR GÖREVE GELİYOR'

Önerge ile ilgili açıklama yapan HDP'li Meclis Üyesi Sema Aişeoğlu, "Biz toplum olarak, ülke olarak bunun çok ciddi bir şekilde sorunlarını yaşayan bir toplum haline geldik. Liyakat sahibi olmayan insanlar gelmemesi gereken görevlere gelir duruma geldi. Arkadaşımız diyor ki, 'Arap olduğu için mi?' Ben de Arap’ım. Ben Arap olarak kendi yurttaşımı, kendi kimliğime sahip bir insanı karalama amacına mı gireceğim? Böyle bir ayrım kesinlikle söz konusu değildir. Ama bu son süreçte ulusal basında o kadar çok Urfa’yı zedeleyen karalayan haberler duyuyoruz ki, biz HDP grubu olarak bununla ilgili ciddi üzüntüler içerisindeyiz. Ve biz bunu gerçekten sorguluyoruz. Ulusal basına kadar yansıyor bu durum. Bu haber ulusal basında çıkıyor. Kişilerin eksikliklerini biz ortaya çıkarma gibi bir sorumluluğa sahip değiliz. Ama bir kurumda bir liyakatsizlik durumu söz konusuysa, ciddi bir eksiklik dile getiriliyorsa biz de onu dile getiririz. Gerçekten bu görevini layığı ile yerine getirecekse sorun yok" sözlerine yer verdi.


'BİZ BUNU DOĞRU BULMUYORUZ'

Başkanlardan gelen bu teklif sonrası tepki gösteren HDP'li Meclis Üyesi İsmail Kaplan, "Arkadaşların farklı yönlere çekerek, milliyetçi duygularla bizi suçlamalarını kesinlikle kabul etmiyoruz. İkincisi tamam, başkanın açıklaması bizi tatmin etti. Onda bir sıkıntı yok. Arkadaşların işte başarısıyla, başarısızlığıyla sanırım bu personel uzun zamandır bu belediyede çalışıyor. İnşallah çok başarılı olur, başarıların devamını da dilerim ama böylesi bir süreçte evliliğin kısa döneminden hemen sonra daire başkanı olması bizim kafamızda soru işareti bıraktı. Evet, bir belediye diyor ki eğer büyükşehir onu bırakırsa biz hemen alırız. Sanki yeni görülmüş, yeni keşfedilmiş, yeni tespit edilmiş bir şeydir, biz bunu doğru bulmuyoruz. Bu arkadaş, bu personel uzun zamandır bu belediyede çalışıyor. Eğer bunun başarılılığını evlilikten sonra görmüşseniz bu bizi başka yöne sevk eder" açıklamasında bulundu.

'BİZ GELDİĞİMİZDE KARAR VERDİK'

Raşit Dedeoğlu'nun çalışmalarını beğendiklerini ve başkanlığa geldiklerinde karar verdiklerini belirten Beyazgül ise, "Somut olarak bana dersiniz ki, bunun şu eksiği var. Şu kusuru var. Şu hatası var. Birinin yakını olması veya uzağı olması nedeniyle soruşturma geçirmesi doğru bir şey değil. Bu memleketin evladı, bu şehirde yaşıyor. Belli bir yere gelmiş birinin yakını ve uzağı olması kariyerine etki etmez. Bizde onu liyakatli gördük. Biz geldiğimizde kararımızı vermiştik" sözlerini kullandı.TRAMBÜS BİR KEZ DAHA GÜNDEME GELDİ

banner85
Saadet Partisi Meclis Üyesi Fırat Sultan da, Ocak ayında verdiği önergeye gelen yanıtı mecliste paylaştı. Meclis Üyesi Sultan, trambüs projesi ile ilgili net tarih istediğini ancak yanıt almadığını kaydetti. Sultan, "Sürecin devam ettiği yazıyor ama son teslim ettiği yazmıyor. Herkes bu soruyu bize soruyor, gündeme geliyor. Biz, sizi köşeye sıkıştırmak amacıyla sormuyoruz. Buna ne cevap vereceksiniz?" dedi.

'KOŞULLARIN DAHA İYİ HALE GETİRLMESİ İÇİN...'

Konuyla ilgili açıklama yapan Beyazgül, şirket ile çalışmaların devam ettiğini kaydederek, "Trambüs konusu henüz belediyemizin süreç olarak takip ettiği bir konudur. Trambüsle ilgili bizim bir kanaatimiz var. Koşulların daha iyi hale getirilmesi için şirketle görüş alışverişimiz devam ediyor" diye konuştu.

BÜYÜKŞEHİR'İN VERDİĞİ CEVAP

İşte, trambüsle ilgili Büyükşehir Belediyesi'nden verilen cevap:

"Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Meclis Üyeleri Fırat Sultan, Vedat Karaoğlu, İsmail Aygün ve İsa Yılmaz tarafından Ocak Ay'ı 1. Birleşiminde "Trambüs ham projesi" İle ilgili olarak yazılı soru önergesi verildiği bildirilmektedir. Yazı eki incelenmiş olup;

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından 04.04.2017 tarihinde "Şanlıurfa 1. Etap Troleybüs Mal alım işi" ihalesi yapılmış ve Yüklenici BOZAKAYA Otomotiv ile 05.06.2017 tarihinde sözleşme imzalanmıştır.

Bozankaya Otomotiv A.Ş. tarafından 08.03.2019 tarihinde kendi uhdesinde devam eden söz konusu sözleşme kapsamındaki tüm işlerin tamamlanabilmesi için süre uzatımı talep etmiş olup, yukarıda bahsi geçen Kanun Hükmünde Kararname'de belirtilen hususlara dayanarak idaremizin de olumlu görüşüyle Hazine ve Maliye Bakanlığından görüş talep edilmiş ve olumlu görüş alınarak, İdaremizce süre uzatımı verilmiştir. Süreç devam etmektedir."

Görüşülen gündem konuları sonrası meclisin ilk birleşimi sona erdi.

Özlem DİKMEN-BİHA

banner213
Yorumlar (4)
Damat 8 ay önce
Allah Zeynel başkana akıl fikir versin Halil Özcan başını yecek haberi yok. Dernek vekilin 370 bin tl aktarıyor 2 gün sonra damadını daire başkanı yapıyor. Başkan adaylığı sürecinde ki desteğin diyet borcunu ödüyor. Damatlık bu ülkede çok revaçta Rabbim akıl fikir versin ne diyelim
Büyükşehir belediye 8 ay önce
İşe ihtiyacı olan insanlar var 5-6 ay bedeva çalışıp gönderilen mağdurlar var ve halen sigortasız maaşsız çalışan insanlar var belediyede ve bu durumdan genel sekreterin haberi var...Yazık çok yazık
Urfalı zaza 8 ay önce
Resmen sıcmaya başladınız. Devlette devamlılık esastır. Kaldı ki bir önceki başkan da sizinle aynı partiden.. Ne demek bir önceki başkanın yanlış işleri. Hesap sor o zaman.
Bekes 8 ay önce
Urfanin ve ilçelerin belediye başkanları REIS ne diyor akrabalarınızı ise almayin ihtiyacı ilanları alın sizin gibi liyakatsiz kişilere başkanlık müdürlük vermeyin ALLAH hepinizin belasını verecek memleketi ne hale getirdiniz hepiniz REISIN düşmansınız AKP batsın diye elinizden geleni yapıyorsunuz hakkımız zehir zıkkım olsun helal etmiyorum hakkımı inşaAllah en kısa zamanda acısını yaşarsınız
banner191
32°
açık
Günün Anketi Tümü
Yakında kabine değişikliğinin olacağı konuşuluyor, AK Parti'nin 12 belediye başkanlığını elde ettiği Şanlıurfa bir bakanı hak etti mi?
Namaz Vakti 29 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:12
Öğle 12:20
İkindi 15:41
Akşam 18:19
Yatsı 19:33
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Karagümrük 3 7
2. Alanyaspor 3 7
3. Galatasaray 3 7
4. Antalyaspor 3 7
5. Hatayspor 3 7
6. Erzurumspor 3 6
7. Göztepe 3 5
8. Fenerbahçe 3 5
9. Konyaspor 2 4
10. Trabzonspor 3 4
11. Beşiktaş 3 4
12. Sivasspor 3 4
13. Kasımpaşa 3 3
14. Kayserispor 3 3
15. Gaziantep FK 3 2
16. Ankaragücü 2 1
17. Gençlerbirliği 2 1
18. Çaykur Rizespor 3 1
19. Malatyaspor 3 1
20. Denizlispor 3 1
21. Başakşehir 3 0
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 3 7
2. Tuzlaspor 3 7
3. Ankara Keçiörengücü 3 7
4. İstanbulspor 3 6
5. Altınordu 3 6
6. Samsunspor 3 5
7. Adanaspor 3 5
8. Altay 3 4
9. Akhisar Bld.Spor 3 4
10. Bandırmaspor 3 4
11. Giresunspor 3 4
12. Bursaspor 3 3
13. Balıkesirspor 3 3
14. Ankaraspor 3 3
15. Ümraniye 3 3
16. Boluspor 3 1
17. Menemen Belediyespor 3 1
18. Eskişehirspor 3 1
Takımlar O P
1. Leicester City 3 9
2. Liverpool 3 9
3. Everton 3 9
4. Aston Villa 2 6
5. Arsenal 3 6
6. Crystal Palace 3 6
7. Leeds United 3 6
8. Tottenham 3 4
9. Chelsea 3 4
10. Newcastle 3 4
11. West Ham 3 3
12. Brighton 3 3
13. Man City 2 3
14. M. United 2 3
15. Southampton 3 3
16. Wolverhampton 3 3
17. West Bromwich 3 1
18. Burnley 2 0
19. Sheffield United 3 0
20. Fulham 3 0
Takımlar O P
1. Real Betis 3 6
2. Granada 3 6
3. Real Sociedad 3 5
4. Celta de Vigo 3 5
5. Valencia 3 4
6. Real Madrid 2 4
7. Getafe 2 4
8. Villarreal 3 4
9. Atletico Madrid 1 3
10. Barcelona 1 3
11. Sevilla 1 3
12. Levante 2 3
13. Osasuna 3 3
14. Athletic Bilbao 2 3
15. Cádiz 3 3
16. Huesca 3 2
17. Real Valladolid 3 2
18. Eibar 3 1
19. Deportivo Alaves 3 1
20. Elche 1 0