banner114

banner87

Urfa eski vekili: Birilerine gün doğdu, iyi ya!

AK Parti'nin kurucularından ve AK Parti Şanlıurfa eski Milletvekili Faruk Çelik, gündeme dair açıklamalarda bulundu.

banner100
Siyaset 03.10.2019, 09:26 03.10.2019, 09:32
Urfa eski vekili: Birilerine gün doğdu, iyi ya!
banner101

AK Parti Şanlıurfa eski Milletvekili ve Eski Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Cumhurbaşkanlığı sistemiyle ilgili çarpıcı değerlendirmelerde bulunmuştu.

Çelik, yaptığı açıklamada "Başkanlık sistemi yüzde 50 artı 1 oy şartıyla yürürlüğe girdi. Yüzde 50'nin üzerinde oy alacaksınız ki Başkan seçilebileceksiniz. Bazı ülkelerde var. Birinci turda yüzde 40 ve üzeri alan seçilir, olmazsa ikinci turda yüzde 50 artı 1 şeklinde formüllerin geliştirilmesinde yarar var" ifadelerini kullanmıştı.

Çelik'in yaptığı açıklama çok tartışılırken, dün sosyal medya hesabından yeni bir açıklama daha yaptı. Cumhurbaşkanlığı sistemi ile ilgili verdiği önerinin çok tartışıldığını kaydeden Çelik, 'Neden rahatsız olunuyor' dedi.

İşte, o açıklamalar:


"30 yıldır  çekirdekten gelerek aktif siyasetin içinde bir siyasetçinin bulunması gereken tüm kademelerde bulundum. Milletvekilliğinden bakanlığa, devlet yönetiminde sorumluluk aldım, bu süre zarfında meselelere her zaman  tavan yerine tabandan baktım.

Kuzeyden güneye, doğudan batıya ayak basmadığım yer tanıklık etmediğin sorun alanı kalmadı gibi. Ülke sosyolojisinin meselelerini potansiyelini ve işleyiş düzenini adeta içselleştirdim.

Tüm bunların ışığında son iki seçimi, yaşanan tartışmalarıyla birlikte dikkatle irdeledim. Vardığım sonuç şudur; Türkiye sosyolojisi ve ekonomisi %50 artı  1 oy yükünü çekemez. Bu benim görüşüm. Tespitimin, önünde veya arkasında bir şey aranmasını doğru bulmuyorum.

Bazıları, 'Cumhur İttifakı’nın oy oranı  %50’nin altına düştü o nedenle bu öneri geldi' diyor. Ben de 'madem öyle, bu durumda demek ki başkaları da %50’nin üzerine çıkacak. Neden rahatsız olunuyor, birilerine gün doğdu, iyi ya” diyorum. Buyurun.

Bu önerimi ortaya koyarken, kimseyle konuşmuş, görüşmüş de değilim. Tamamen kişisel görüşlerimdir.

banner85
Benim derdim,  %50’nin altına düşülmesi çıkması değil.

Derdim memleketim, milletimdir.

Nitekim, öneri içerikli röportajımda, 'Yeni sistem, AK Parti öncülüğünde kuruldu; eksikleri varsa, yine AK Parti öncülüğünde düzeltilmelidir.'

Getirdiğim önerinin özü, seçimlerin ilk turda sonuçlanmasına yöneliktir. Yani  %40 tabanlı en çok oy alan.

Unutmayalım ki çıtayı yüksek tutmanın  elbette avantajları vardır ve önemlidir. Ancak çıtanın herkes için esnek ve erişilebilir olması, ülke sosyolojisi ve siyaset pratiğimiz açısından çok önemli, hayati ve sürdürülebilirdi."

AJANS URFA

banner53
Yorumlar (2)
özel 5 ay önce
urfada bazı şeyler vekillerle iş yürütülecekse kurumlar anlamı yok.işleyişler vekiller gelip birine ceza birine yok olmaz
Urfalı zaza 5 ay önce
Yüzde on faruk. Devlet besiciliği teşvik adı altında Miletvekilli ve yakınlarına dağıtılan hibe hayvanların akıbeti ne oldu?.
banner123