banner14

banner69

banner84

banner87

banner89

'Önümüzde tarihi bir fırsat var'

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, Türkiye toplumunun darbe karşıtlığında birleştiğini belirtti. "Önümüzde tarihi bir fırsat var" diyen Demirtaş, "Eğer darbeden 'bir demokratikleşmeyle çıkacağız' diyorsak bu meydanın sesine de kulak verilmesi lazım.iz çözüm adına, cenazeler ülkenin dört bir yanına gitmesin diye çağrı yapıyoruz. En erdemli yol, çözüm ve müzakere en erdemli yoldur" ifadesini kullandı.

Siyaset 01.08.2016, 07:06 01.08.2016, 07:06
'Önümüzde tarihi bir fırsat var'
banner37

 

Diyarbakır'da partisinin İstasyon Meydanı'nda düzenlediği mitingde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, hükümete müzakere çağrısında bulundu. 

Demirtaş, 15 Temmuz'da gerçeklen darbe girişimi ve ardından başlayan soruşturma süreciyle ilgili olarak, "Darbeye karşı durmakErdoğan’a destek vermek değildir, askerden asla medet ummayacağız. Darbeye karşıyız ama AKP’nin hatalarına da boyun eğip susmayacağız" diye konuştu.

 

MÜZAKERE ÇAĞRISI

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, cuntacılar tarafından TBMM'nin de bombalandığı darbe girişimine ilişkin olarak, "Darbeye nasıl karşı çıkıyorsak aynı şekilde demokrasiyi de istememiz gerekiyor. Diyarbakır Meydanı'ndan yaptığımız bu çağrıyı acizlik olarak algılamayın, biz çözüm adına, cenazeler ülkenin dört bir yanına gitmesin diye çağrı yapıyoruz. En erdemli yol, çözüm ve müzakere en erdemli yoldur" diye konuştu. Öte yandan Demirtaş, Abdullah Öcalan hakkında da "İmralı tecridi bitmeli, gerçek bir çözüm sürecine dönülmeli. Öcalan'a yönelik tecrit için yaptığımız çağrılar propaganda değil çözüm çağrısıdır. Rehine sistemi son bulmalı" dedi.

banner85
 

Darbe girişiminden sonra Diyarbakır'da ilk miting

Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır il örgütleri ve Özgür Kadın Kongresi’nin (Kongra Jinên Azad-KJA) Diyarbakır mitingi bugün İstasyon Meydanı'nda gerçekleşti.

Mitinge HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, İmralı Heyeti temsilcileri ile DTK ve DBP eş başkanları katıldı. 

 

Darbelere hayır

Kurulan sahnenin arasına "Darbelere karşı radikal demokrasi" yazılı pankart asılırken, mitingin yapılacağı alanda, "Emeğime sahip çıkıyorum, darbelere direniyorum", "Bu HAL ile OHAL demokrasi getirmez" yazılı pankartlar yer aldı.

banner53
Yorumlar (0)