banner114

banner87

Kaşmer'de ikinci perde açıldı!

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Meclis  Toplantısında geçtiğimiz yılın tartışma konusu 'Kaşmer Dağı Projesi' yeniden gündeme geldi. Kaşmer Dağı'nın 120 bin ile 150 bin arası nüfusun iskan edebileceği proje olarak hayata geçirilmesi talebi, oy çokluğu ile ilgili komisyona havale edildi.

banner100
Siyaset 10.12.2019, 15:52 10.12.2019, 20:42
Kaşmer'de ikinci perde açıldı!
banner101

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Aralık ayı meclis birleşiminin ikincisi bugün gerçekleşti.
 Toplantı, Meclis Başkanvekili Ahmet Kaytan başkanlığında Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantı Salonu'nda gerçekleşti.

Mecliste, açılış ve yoklamanın ardından ilk olarak meclise sunulan önergeler okundu. Üyeler tarafından sunulan önerge, Başkanvekili Kaytan tarafından ilgili komisyona havale edildi.

 ÜYE SEÇİMİ YAPILDI

Önergeler sonrası gündem maddelerine geçildi. Gündemde ilk olarak Uluslararası Tarım Şehirleri Birliğine Üye seçimi gerçekleşti. Oy çokluğu ile aday olan Celal Akıl ve Mehmet Başak asil üyeliğe, Ali Samar ise yedek üyeliğe seçildi.

KAŞMER DAĞI YENİDEN MECLİSTE

İkinci gündem maddesi ise geçtiğimiz yılın tartışma konusu olan Kaşmer Dağı oldu. Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Emlak ve İstimlak Daire Başkanı Aydın Aydemir imzalı ilgili yazıda, kent merkezinin kuzeyinde, Karaköprü İlçesi Aşık, Öğütçü, Otlukalan ve Demircik Mahalleleri sınırları içerisinde kalan alanın 120 bin ile 150 bin arası nüfusun iskan edileceği Şanlıurfa Kuzey Şehir Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi olarak hayata geçirilmesi talep edildi. 
banner85

İşte, meclise sunulan talep:

"Şanlıurfa kent merkezi 5000 ha yap. iskan alan. üzerinde yaklaşık bir milyon nüfusu barındırmaktadır Bu iskan alanı yüzde 40 oranında (2000 ha) dönüşüme muhtaç, çarpık ve düzensiz yapı stokunu barındırmaktadır. Bununla birlikte son yıllarda artan nüfusla beraber Şanlıurfa'nın kent yükünün dağıtılması ve yeni gelişim alanlarının değerlendirilerek yerleşime açılması zaruri bir ihtiyacı doğurmuştur.

Şanlıurfa'nın geleceği adına 'Yaşayan Tarih. Dönüşen Şehir" anlayışı etrafında alt ve üstyapısı ile kaliteli modern yaşamın tarihsel ve kültürel bağlarından kopmadan bir kent kurulması amacı doğrultusunda; daha önce Çevre ve Şehircilik Bakanlığının kararı ile Aşık Öğütçü-Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje alanına ilave olarak ekli krokide koordinatları ile verilen alanın Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Alanı olarak karar alınmak üzere yazımızın Büyükşehir Belediye Meclisine havalesi hususunu olurlarınıza arz ederim."

YÜZDE 99'U KAMUYA AİT

Talep sonrası açıklama yapan Başkanvekili Kaytan ise Kaşmer'deki tarihi ve doğal sit alanları ile tarım arazileri dışındaki bölgenin yüzde 99'unun kamuya ait olduğunu vurguladı.

Kaşmer Dağı'nın kentsel dönüşüm alanı ilan edilmesi meclis üyelerinin oy çokluğu ile ilgili komisyona havale edildi.

 İLBANK A.Ş.'DEN 38 MİLYON KREDİ

Diğer bir gündem maddesi ise İlbank A.Ş'den 38 milyon kredi kullanılması oldu. Halfeti İlçesi Sokak Sağlıklaştırma ve Çevre Düzenlemesi Projesi, Bıçakçı Mahallesi Sokak Sağlıklaştırma ve Çevre Düzenlemesi Projesi ile Halilürrahman-Balıklıgöl Eyyüp Peygamber Turizm Yolu Projesi işlerinde kullanılacak kredinin protokol ve sözleşme gibi her türlü bürokratik iş ve işlemlerini yapması için için Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül'e yetki verilmesi, oy çokluğu ile ilgili komisyona havale edildi.

KAŞMER DAĞI GEÇTİĞİMİZ YILDA GÜNDEMDEYDİ

Kaşmer Dağı, ilk olarak geçtiğimiz yılın Ekim ayında gündeme gelmişti. Büyükşehir Belediye eski Başkanı Nihat Çiftçi'nin başkanlık yaptığı toplantıda Kaşmer Dağı, Uydu Kent projesi için oy birliği ile imara açılmıştı. Konunun meclis gündemine gelmeden önce başlayan rant iddiaları, alınan imar kararının ardından tepkileri de beraberinde getirince, kentteki tartışmalar Ankara’nın da dikkatini çekmişti.  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki'nin Çiftçi'yi Ankara'ya çağırdığı ve Uydu Kent Projesi’ni seçim sonrasına ertelediği kaydedilmişti.

Kaşmer daha sonra ise 31 Mart Yerel Seçimlerinde Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan ve seçimi kazanan Zeynel Abidin Beyazgül'ün de 100 günlük faaliyet listesinde yer aldı.

Özlem DİKMEN-BİHA

banner53
Yorumlar (7)
Şıh 3 ay önce
Lo helo heç bi yer bırağmayın her tarafı imara açın açın açınki yollar olsun alt yapı olsun temiz hava olsun düzen olsun sanki daha kaç sene yaşarığ ki bu dünyada
ali osman 3 ay önce
kaşmer uydu kent projesidir bazılarının aklı yetmiyor arsa baronlarına gol projesidir
Öz urfalı 3 ay önce
Kaşmer niho bunu açmassa aldığı köyler elinde patlar
Urfalı zaza 3 ay önce
Altındağ dururken keşmerlerin dağı??????
Erkan 3 ay önce
Kaşmer dağına gösterdiğiniz ilgi alakayı keşke benim evime gelen faturalar içinde gösterseniz mutlu olurum.
Alican 3 ay önce
Ekmegi yog yemaga at ile gider sicmaga. Kesmerler kasmerden vazgecmi, neden ecep ?
banner123