banner14

banner69

AK Parti İlçe Başkanından flaş açıklama: Çözüm arayışındayız!

Bozova ilçesinde sulama birliği ile çiftçiler arasında yaşandığı iddia edilen sorunları AK Parti Bozova İlçe Başkanı Süleyman Deveci gündeme getirdi. Deveci, çiftçilerin sorunlarına çözüm arayışında olduklarını kaydetti.

Siyaset 17.11.2019, 12:36 17.11.2019, 12:50
523
AK Parti İlçe Başkanından flaş açıklama: Çözüm arayışındayız!
banner37

Son zamanlarda Şanlıurfa’nın Bozova ilçesinde çiftçilerin sulama birlikleriyle ilgili yaşadığı iddia edilen sıkıntıları AK Parti Bozova İlçe Başkanı Süleyman Deveci sosyal medya hesabından dile getirdi.

Çiftçilerin iddialarını gündeme getiren Deveci, “Bozova ilçemizde çiftçilerin son günlerde sulama birliği ile ilgili sıkıntıları artmıştır. Bu nedenle çiftçilerin şikayetlerini dikkate almaları konusunda yetkililerin dikkatlerini çekmek ve tepkilerini dillendirmek amacıyla açıklama yapma ihtiyacı hasıl olmuştur” dedi.

banner64
“Atatürk Barajı Sulama Birliğini çiftçiye zulüm etmekten vazgeçmeye davet ediyoruz” diyen Deveci, bir yıl önce Sulama Birliklerinin Devlet Su İşleri’ne (DSİ) devredilmesinin ardından yaşananları çiftçilerin iddiası olarak gündeme getirdi.

İŞTE DEVECİ’NİN O İDDİALARA İLİŞKİN AÇIKLAMASI:

“Bir yıl içinde, dönüm başı 90 lira olan sulama ücretini önce 160 liraya, şimdi de 245 liraya çıkarmıştır. Bunca çiftçinin kaderinin bir kişinin inisiyatifine bırakılmış olması kabul edilemez. Birkaç araç ve birkaç işçiyle idare edilen bir birliğin bunca gelirinin nasıl çarçur edildiğini anlamak mümkün değildir. Harran bölgemizde dönüm başı 70 lira alan birlikler de aynı araç- gereçleri kullanmakla birlikte aynı sayıda işçi çalıştırmaktadır. Atatürk Barajı Sulama Birliğinin, Harran Sulama Birliklerinden 175 lira daha fazla ücret alıyor olmasını; Elektrik enerjisine yapılan zamla açıklamak kabul edilebilirlikten uzaktır.

Çiftçiler bu kadar yüksek girdiler altında eziliyorken; Sulama Birliği Yönetiminin Bozova’daki binası yetmiyormuş gibi, Urfa merkezde de bir büro kiralayıp, Sulama Birliğini Urfa’dan yönetmeye kalkışmaları haberleri de işin tuzu-biberi olmuştur. Hal böyleyken, Ankara’da bir bina kiralamaları beklentisi de olası bir durumdur artık. Birlik yönetim kadrosu oluşturulurken yapılan yanlış ve eksikliklerin kamuoyunun gözünden kaçmadığı da bilinmelidir. Ancak çiftçinin derdi bu değildir.

Kayıt dışı- kaçak çalıştırılan- 10 işçinin yevmiyelerinin nasıl bir kalemde gider olarak kaydedildiği çiftçilerimizce merak konusu olmuştur. Bahsedilen bu işçilerin sigortasız olarak çalışıyor olması da ayrı bir tartışma konusudur. İcraya verilen çiftçilerimizin, birlik adına avukatlık yapan 2-3 avukata ayrı ayrı avukatlık ücreti ödemek zorunda bırakıldıkları söylentileri ayyuka çıkmış durumdadır. Sulama birliklerinin hesaplarının incelemesi ve denetimi için Ankara merkezli bir mekanizmanın geliştirilmesi gerektiğini düşünmekteyiz.”

DEVECİ: ÇİFTÇİLERİMİZİN ÇÖZÜM ARAYIŞINDAYIZ

Deveci, çiftçilerin “Madem çok kazanıyoruz, alın siz kazanın” şeklinde tepkilerini ifade ettiklerini söyledi. Deveci, “Çiftçilerimizin, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da sorunlarına çözüm arayışında olduğumuzu; hukuk ve demokratik çerçevede haklarını arayacağımızı bilmelerini isteriz” diyerek sözlerine osn verdi. 

BİHA

banner53
Yorumlar (1)
Halil ÇİFTÇİ 3 hafta önce
Sayın Başkan bir çiftçi olarak şunu söylemek istiyorum çok güzel bir konuya değinmişsiniz çiftçiler zarar ediyor kan ağlıyor. Bizim sorunumuz yanlızca sulama parası değilki ürünlerimiz para etmiyor, ileç gübre tohum fiyatları işçilik vs. almış başını gidiyor buna yönelik bir çözümünüz varmı acaba
Günün Anketi Tümü
Yakında kabine değişikliğinin olacağı konuşuluyor, AK Parti'nin 12 belediye başkanlığını elde ettiği Şanlıurfa bir bakanı hak etti mi?