banner226

banner69

banner84

banner225

banner278

21.05.2020, 17:35

Şanlıurfa’nın en iyi kurumsallaşmış yardım derneği

“Allah'ın on pulunu bekleye dursun on kul. Bir kişiye tam dokuz, dokuz kişiye bir pul. Bu taksimi kurt yapmaz kuzulara şah olsa.” diye Necip Fazıl’ın güzel bir şiiri var.

Ülkemizin ve özellikle şehrimizin durumu tam da şairin bu dizelerdeki bahsettiği hali aldı. Dengesiz bir gelir dağılımı var, hatta adaletsizlik sadece gelir dağılımıyla kalmıyor yardım dağıtımlarına da yansıyor.

Yardımlar ihtiyaç sahiplerine hakkıyla ulaşmıyor. Bazı iyilik hareketleri ve dernekler istisna…

2006 yılında kurulan “Yetime Merhamet İnsanlığa Rahmet” sloganıyla faaliyet sürdüren Ay Işığım Yetim ve Öksüz Derneği gibi…

Şanlıurfa’da, İlayı Kelimetullah Davasına olan sadakatleriyle tanıdığım bazı büyüklerimizin evlatlarının öncülüğünde, 14 yıl önce karınca kararınca başlattıkları bir iyilik hareketidir Ay Işığım. O günden bugüne istikrarlı ve adaletli yürüyüşüne hiçbir gölge ve şaibe düşmedi Ay Işığım Derneğinin.

Ciddi kuralları ve prensipleri var. Tecrübe kazandıkça kurumsallaşması da tamamlanmış.

Bir gönül bağım vardı ve hayranlıkla izliyordum Ay Işığım Derneğini. Ancak itiraf etmem gerekirse pek de yardım desteğine ihtiyaçları olduğunu düşünmüyordum.

Geçtiğimiz pazar günü yardım dağıtım seferlerine katılma fırsatı buldum…
 


 

Yönetim kurulu üyeleri ve gönüllüler belli bir saatte eski diş hastanesinin yanındaki derneğin merkezinde toplanıyor, üzerlerinde isimler yazan poşetleri alıp; ikişer-üçer gruplara ayrılıp önceden telefonla aradıkları ailelerin evlerine gidiyorlar.

Çaldıkları kapıda “kim o” diyen sese “Ay Işığım” şeklinde karşılık veriyorlar. Hem yılların tecrübesi hem aldıkları eğitimden dolayı çok naifler.

Gruplarında bulunduğum derneğin başkanı İbrahim Ural, girdiğimiz bir evdeki odanın çok kirli olduğunu görünce “Biz size elektrikli süpürge vermiştik değil mi, ne oldu o bozuldu mu?” diye kibarca sordu evin annesine mesela.

Son derece kirli o evin halini hangimiz görsek bırakın o naif soruyu akıl etmeyi, belki kalp kırmadan çıkmazdık o evden.

Ve Ay Işığım’ın tespit ettiği öyle aileler ki, dinledikçe ve deştikçe dram içinden dram çıkıyor.

İlk gittiğimiz Şıh Maksut Mahallesindeki aile, babasını 2008 yılında Adana’da çalışırlarken kaybetmiş. Baba ölünce adeta evin direği çökmüş. Çünkü hem dul kızının 4 çocuğu yetim kalmış hem kendi 4 çocuğu. Evli olan bir oğlunu da eşi terk etmiş ve o da 7 çocuğunu alıp gelmiş bu eve. 3 gözlü evde 3 aile kalıyor yani.

Annesinin evine dönen 7 çocuk babası “İnşaatlarda çalışır, çok iyi yevmiye alırım ama kolum sakat onun için iş bulduğum gün 40 liraya lokantalarda bulaşıkçılık yapıyorum” diyor. Evde babasını hatırlayan ve onunla anısı olan çocuk şanslı... Çünkü anne karnındayken yetim kalan ve baba nedir bilmeyen küçük çocuk var evde.

İkinci gittiğimiz Top Dağı Mahallesindeki 8 baş nüfuslu evdeki ailenin babası, 57 yaşındayken 1,5 yıl önce vefat etmiş. Geride en küçüğü 6 yaşında olmak üzere çoğu kız çocuğu 6 çocuk ve 1 torun kalmış. Evli bir oğlu var ama annesi ve kardeşleriyle ilgilenmiyor, gelip-gitmiyor bile.

Kocası terk ettiği için aynı evde yaşayan dul kızının da bir kızı var, adı Rabia.

İnsanın yüreğini dağlayan masum bakışları olan Rabia…

Ve parlayan gözlerinden çok zeki olduğu anlaşılan Rabia…

Daha anne karnındayken; annesi, dedesinin evine atılıp kürtajla alınmak istenen Rabia…

“Allah verdi, Allah sahip çıkar” diyerek kürtajla alınmasına karşı çıkan anneannesinin bir tanesi Rabia...

Henüz 1,5 yaşındayken babası tarafından ölümüne işkence yapılırken kurtarılan Rabia…

Okuldaki durumunu sordum “iyi dediler” çünkü bu bahtsız ailenin makus talihini yenecek göz var Rabia’da. Görür görmez belli oluyor farklı bir çocuk olduğu. Hem zeki hem ciğer canlısı bir çocuğa benziyor (Allah, talihini annesininki gibi kör etmesin).

Küçük dayıları ve halaları bayramlıklarını poşetten çıkarırken bakışlarından herkes anladı Rabia’ya bayramlık gelmediğini… O kadar masum bakıyor…
 


 

İbrahim Başkan dernekteki görevlilere hemen telefonla bildirdi Rabia’nın bayramlıkları da getirilsin diye.

Çocukların sevincini gören her vicdan sahibi insan, bu iyilik hareketinin bir parçası olmak isteyecektir. Oradayken bunu anladım…

*

Bu arada organizasyon mükemmel yapılıyor. Yardım dağıtımını yüzüne gözüne bulaştıran belediyelerin bu dernekten öğreneceği çok var.

Dernek kayıtlı olan aileleri önceden arıyor. Çocukların yaşları, kiloları, boyları ve hatta zevkleri konusunda notlar alınıyor. Kıyafetleri, oyuncakları, et ve tatlılarıyla birlikte eve getiriliyor.

Gıda ve temizlik ürünlerini ise aileler kendilerine verilen puan kadar marketten gelip alıyor. Kaşardan sucuğa, gazozdan çikolataya, zeytin yağından süte, hijyen pedinden tuvalet kağıdına varıncaya kadar 150 çeşit ürün var markette. Üstelik merdiven altı ürün bulundurulmuyor. Ayni yardım şeklinde gelen ürünlerin üzerindeki puanlar da sembolik.

Ay Işığım’a bakış açım değişti ve ne kadar güçlense yetim ve öksüz ailelerine o kadar düzenli yardım ulaşır diye inanıyorum artık.

Şuanda sayıları 8 bin yetim ve öksüz çocuğu bulan bin 508 ailenin yardımına koşuyorlar. Şanlıurfa’da tahminen 10 bin üzerinde yardıma muhtaç yetim ve öksüz aile var.

Eli iş tutan kadın da olsa yardım almasına karşıyım. Çalışamayacak durumda ve gerçekten ihtiyacı olanlara ise ya tek elden yardım yapılmalı yada tecrübeli ve şaibesiz dernekler desteklenmeli. İşte tek elden olacaksa da, tecrübeli bir dernek tercih edilecekse de bu kesinlikle Ay Işığım olmalı.

Yüzlerine bakıldığı anda merhametli oldukları anlaşılan insan görmek istiyorsanız Ay Işığım Derneğine gidin… 

Yorumlar (10)
BEKİR ŞİRİNOĞLU 1 yıl önce
ŞANLIURFA AŞ EVİ DERNEĞİ(AZİZ HOCA AŞ EVİ) 27 YILDIR, PAZAR GÜNLERİ HARİÇ YIL BOYU EKSİKSİZ SIOCAK YEMEKĞİN HANINDA, GİYİM, KURU GIDA, OKUL İHTİYAÇLARI BUNUN YNINDADA HER TÜRLÜ MADDİ YARDIM YAPILMAKTADIR. AY IŞIĞI DERNEĞİNİN DE ŞANLIURFA AŞ EVİ DERNEĞİNİN ÇALIŞAN YÖNETİCİLERİNDEN ALLAH EBEDEN RAZI OLSUN.
Eser 1 yıl önce
Ay Işığım Şanlıurfa’mızın güzide derneklerindendir.
Halil İbrahim 1 yıl önce
İstihdam sanayi iş kollarını üretimi gündem yapmalı bu şehir arabeski boş vermişliği bırakmalı Urfamın kaymağını yiyenler nerdesiniz
Ahmet Zinar 1 yıl önce
Kardeşim fabrikalar varken işçi gidip çalışmıyordu iş beğenmiyor memleketimin insanı herkes memur olayım istiyor belediyeye gireyim bir parkta boş oturayım istiyor alışmış yatmaya iş verenini saçma sapan şeylerle şikayet edip fabrika kapattıran adamlar var bu memleket böyle giderse iflah olmaz bu haberle senin sözünün de bir alakasi yok yetimi hor hakir görüyorsan Allah sana cevap vermiş Maun süresinde .
mbulş 1 yıl önce
şanlıurfa belediyesinde dev bir yosusluk yapılıyor
bazıları dedaşın altyapısında parayı vuruyor
bazılarıda üst yapıyı kapatırken vurgun vuruyorlar
ve bunun içinde diyer kurumlar dahildir.

diyelimki nasıl vurgun vurulur epdeka yeraltı ihalesi yapılırken
tahribat badelini ihaleye koyar.ihaleye koymasının sebebi
belediye ile kendine muhatap tutmaz

ihleyi hangi firma kazanmış ise
belediyeye başvurur benim bukadar asfalt parke tafribatım var der
sonra belediye bunlara bir fiyat belirler
para yatırlır işe başlanır
para yarımasa banka teminat mektubu belediye yatkililerine verilir
ve sonra işe başlanılır.

ama burda paralar yatırılmıyor teminat mektubu alınmıyor.

şimdi gelelim diyer kısma

2016 beri bütün ilçelerden yer altı elektirik düşendi
bakın viranşehir hilvat halveti
ceylanpınarın siverek
bireçik
haran akçakale ceylanpınar
karaköprü haliliye eyyubiye
arkadaşlar burada milyarlarca para kayıp

1 metre asfalt 442 tl
1 metre parke 280 tl
1 metre toprak 101 tl
1 muçur kum 200 tl
1 park çim 150 tl

ve bunların tamamı birer metre bunları uzunluğunu heseplayın
nasıl dev bir parara.
şimdi burda feto sistemi gibi bir ekip var
kardeş dayı oğlu
amca oğlu teyze oğlu
yazı işleri asfalt parke tamamı bunların ellerinde.

Ama belediye başkan ve yetkililer bunları nasıl gürmüyorlar.
Anlayamıyorum.

Ve bunalrın yosuslukları nasıl ortaya çıkar
şu şekilde.
yapılan afalt ve parke taribat yapılan yeraltı düşenun elektirik ve direk yerleri
karşılaştırılır metrajlar ortaya çıkar.


belediye elektirik parasını yatıramıyorken.
parsonel maaşını ödeyemiyorken
birtaraftan dev bir yosuzluk.
siverekli 1 yıl önce
ahhh kardesin devlet bu gibi isleri zaten tesvik veriyor yani rusvet ve adam kaydirma --- daha gecen bu devlet ceteller mafia ve suclulari ozel aff cikarti Allah gariban yardimcisi olsun yani sahipsizlerin .. bu senin soyledigin urfada 30 senedir devam ediyor herkes icinde ..ondan rahmetli kemal sunal filmi hatirla
siverekli 1 yıl önce
herhangi bior tarikata bagli degilse ya kapanir yada devlet kapatir bu ulkede guzel seyler yapan gider cemmat tarikat cupeli cupesiz veda sakali sakalsiz ortaci solcu sagci diye falan .....iyiler hep arka planda kalir ama ansizin gelirler....urfada 2.5 milyon sehir 1.5 milyon develten para aliyor buda iyi bir haber gecen bir koy sahibine 1000 develt yardim etmiss ne alla desen bu millete milyon vakif gelse ,,,,, doymaz... ne guzel demis sair gozunuz toprak doyursun
Alirıza ÇOLAK 12 ay önce
Mustafa bey size aynen katılıyorum bende bir arkadaşım vasıtasıyla derneği tanıdım çok güzel hizmetleri var takdir edilmesi gerekir hepimiz yardımcı olmalıyız.NOT Hiçbir yetkilisini de tanımam ALLAH yardımcıları olsun.
Hatice Karadağ 1 ay önce
ben hatice karadağ yardı"man ihtiyacım var
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
34°
açık
Günün Anketi Tümü
Yakında kabine değişikliğinin olacağı konuşuluyor, AK Parti'nin 12 belediye başkanlığını elde ettiği Şanlıurfa bir bakanı hak etti mi?
Namaz Vakti 21 Haziran 2021
İmsak 03:12
Güneş 04:58
Öğle 12:32
İkindi 16:23
Akşam 19:55
Yatsı 21:34
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30