banner183

banner69

banner84

banner176

banner175

21.05.2020, 17:35

Şanlıurfa’nın en iyi kurumsallaşmış yardım derneği

“Allah'ın on pulunu bekleye dursun on kul. Bir kişiye tam dokuz, dokuz kişiye bir pul. Bu taksimi kurt yapmaz kuzulara şah olsa.” diye Necip Fazıl’ın güzel bir şiiri var.

Ülkemizin ve özellikle şehrimizin durumu tam da şairin bu dizelerdeki bahsettiği hali aldı. Dengesiz bir gelir dağılımı var, hatta adaletsizlik sadece gelir dağılımıyla kalmıyor yardım dağıtımlarına da yansıyor.

Yardımlar ihtiyaç sahiplerine hakkıyla ulaşmıyor. Bazı iyilik hareketleri ve dernekler istisna…

2006 yılında kurulan “Yetime Merhamet İnsanlığa Rahmet” sloganıyla faaliyet sürdüren Ay Işığım Yetim ve Öksüz Derneği gibi…

Şanlıurfa’da, İlayı Kelimetullah Davasına olan sadakatleriyle tanıdığım bazı büyüklerimizin evlatlarının öncülüğünde, 14 yıl önce karınca kararınca başlattıkları bir iyilik hareketidir Ay Işığım. O günden bugüne istikrarlı ve adaletli yürüyüşüne hiçbir gölge ve şaibe düşmedi Ay Işığım Derneğinin.

Ciddi kuralları ve prensipleri var. Tecrübe kazandıkça kurumsallaşması da tamamlanmış.

Bir gönül bağım vardı ve hayranlıkla izliyordum Ay Işığım Derneğini. Ancak itiraf etmem gerekirse pek de yardım desteğine ihtiyaçları olduğunu düşünmüyordum.

Geçtiğimiz pazar günü yardım dağıtım seferlerine katılma fırsatı buldum…
 


 

Yönetim kurulu üyeleri ve gönüllüler belli bir saatte eski diş hastanesinin yanındaki derneğin merkezinde toplanıyor, üzerlerinde isimler yazan poşetleri alıp; ikişer-üçer gruplara ayrılıp önceden telefonla aradıkları ailelerin evlerine gidiyorlar.

Çaldıkları kapıda “kim o” diyen sese “Ay Işığım” şeklinde karşılık veriyorlar. Hem yılların tecrübesi hem aldıkları eğitimden dolayı çok naifler.

Gruplarında bulunduğum derneğin başkanı İbrahim Ural, girdiğimiz bir evdeki odanın çok kirli olduğunu görünce “Biz size elektrikli süpürge vermiştik değil mi, ne oldu o bozuldu mu?” diye kibarca sordu evin annesine mesela.

Son derece kirli o evin halini hangimiz görsek bırakın o naif soruyu akıl etmeyi, belki kalp kırmadan çıkmazdık o evden.

Ve Ay Işığım’ın tespit ettiği öyle aileler ki, dinledikçe ve deştikçe dram içinden dram çıkıyor.

İlk gittiğimiz Şıh Maksut Mahallesindeki aile, babasını 2008 yılında Adana’da çalışırlarken kaybetmiş. Baba ölünce adeta evin direği çökmüş. Çünkü hem dul kızının 4 çocuğu yetim kalmış hem kendi 4 çocuğu. Evli olan bir oğlunu da eşi terk etmiş ve o da 7 çocuğunu alıp gelmiş bu eve. 3 gözlü evde 3 aile kalıyor yani.

Annesinin evine dönen 7 çocuk babası “İnşaatlarda çalışır, çok iyi yevmiye alırım ama kolum sakat onun için iş bulduğum gün 40 liraya lokantalarda bulaşıkçılık yapıyorum” diyor. Evde babasını hatırlayan ve onunla anısı olan çocuk şanslı... Çünkü anne karnındayken yetim kalan ve baba nedir bilmeyen küçük çocuk var evde.

İkinci gittiğimiz Top Dağı Mahallesindeki 8 baş nüfuslu evdeki ailenin babası, 57 yaşındayken 1,5 yıl önce vefat etmiş. Geride en küçüğü 6 yaşında olmak üzere çoğu kız çocuğu 6 çocuk ve 1 torun kalmış. Evli bir oğlu var ama annesi ve kardeşleriyle ilgilenmiyor, gelip-gitmiyor bile.

Kocası terk ettiği için aynı evde yaşayan dul kızının da bir kızı var, adı Rabia.

İnsanın yüreğini dağlayan masum bakışları olan Rabia…

Ve parlayan gözlerinden çok zeki olduğu anlaşılan Rabia…

Daha anne karnındayken; annesi, dedesinin evine atılıp kürtajla alınmak istenen Rabia…

“Allah verdi, Allah sahip çıkar” diyerek kürtajla alınmasına karşı çıkan anneannesinin bir tanesi Rabia...

Henüz 1,5 yaşındayken babası tarafından ölümüne işkence yapılırken kurtarılan Rabia…

Okuldaki durumunu sordum “iyi dediler” çünkü bu bahtsız ailenin makus talihini yenecek göz var Rabia’da. Görür görmez belli oluyor farklı bir çocuk olduğu. Hem zeki hem ciğer canlısı bir çocuğa benziyor (Allah, talihini annesininki gibi kör etmesin).

Küçük dayıları ve halaları bayramlıklarını poşetten çıkarırken bakışlarından herkes anladı Rabia’ya bayramlık gelmediğini… O kadar masum bakıyor…
 


 

İbrahim Başkan dernekteki görevlilere hemen telefonla bildirdi Rabia’nın bayramlıkları da getirilsin diye.

Çocukların sevincini gören her vicdan sahibi insan, bu iyilik hareketinin bir parçası olmak isteyecektir. Oradayken bunu anladım…

*

Bu arada organizasyon mükemmel yapılıyor. Yardım dağıtımını yüzüne gözüne bulaştıran belediyelerin bu dernekten öğreneceği çok var.

Dernek kayıtlı olan aileleri önceden arıyor. Çocukların yaşları, kiloları, boyları ve hatta zevkleri konusunda notlar alınıyor. Kıyafetleri, oyuncakları, et ve tatlılarıyla birlikte eve getiriliyor.

Gıda ve temizlik ürünlerini ise aileler kendilerine verilen puan kadar marketten gelip alıyor. Kaşardan sucuğa, gazozdan çikolataya, zeytin yağından süte, hijyen pedinden tuvalet kağıdına varıncaya kadar 150 çeşit ürün var markette. Üstelik merdiven altı ürün bulundurulmuyor. Ayni yardım şeklinde gelen ürünlerin üzerindeki puanlar da sembolik.

Ay Işığım’a bakış açım değişti ve ne kadar güçlense yetim ve öksüz ailelerine o kadar düzenli yardım ulaşır diye inanıyorum artık.

Şuanda sayıları 8 bin yetim ve öksüz çocuğu bulan bin 508 ailenin yardımına koşuyorlar. Şanlıurfa’da tahminen 10 bin üzerinde yardıma muhtaç yetim ve öksüz aile var.

Eli iş tutan kadın da olsa yardım almasına karşıyım. Çalışamayacak durumda ve gerçekten ihtiyacı olanlara ise ya tek elden yardım yapılmalı yada tecrübeli ve şaibesiz dernekler desteklenmeli. İşte tek elden olacaksa da, tecrübeli bir dernek tercih edilecekse de bu kesinlikle Ay Işığım olmalı.

Yüzlerine bakıldığı anda merhametli oldukları anlaşılan insan görmek istiyorsanız Ay Işığım Derneğine gidin… 

Yorumlar (9)
BEKİR ŞİRİNOĞLU 3 ay önce
ŞANLIURFA AŞ EVİ DERNEĞİ(AZİZ HOCA AŞ EVİ) 27 YILDIR, PAZAR GÜNLERİ HARİÇ YIL BOYU EKSİKSİZ SIOCAK YEMEKĞİN HANINDA, GİYİM, KURU GIDA, OKUL İHTİYAÇLARI BUNUN YNINDADA HER TÜRLÜ MADDİ YARDIM YAPILMAKTADIR. AY IŞIĞI DERNEĞİNİN DE ŞANLIURFA AŞ EVİ DERNEĞİNİN ÇALIŞAN YÖNETİCİLERİNDEN ALLAH EBEDEN RAZI OLSUN.
Eser 3 ay önce
Ay Işığım Şanlıurfa’mızın güzide derneklerindendir.
Halil İbrahim 3 ay önce
İstihdam sanayi iş kollarını üretimi gündem yapmalı bu şehir arabeski boş vermişliği bırakmalı Urfamın kaymağını yiyenler nerdesiniz
Ahmet Zinar 3 ay önce
Kardeşim fabrikalar varken işçi gidip çalışmıyordu iş beğenmiyor memleketimin insanı herkes memur olayım istiyor belediyeye gireyim bir parkta boş oturayım istiyor alışmış yatmaya iş verenini saçma sapan şeylerle şikayet edip fabrika kapattıran adamlar var bu memleket böyle giderse iflah olmaz bu haberle senin sözünün de bir alakasi yok yetimi hor hakir görüyorsan Allah sana cevap vermiş Maun süresinde .
mbulş 3 ay önce
şanlıurfa belediyesinde dev bir yosusluk yapılıyor
bazıları dedaşın altyapısında parayı vuruyor
bazılarıda üst yapıyı kapatırken vurgun vuruyorlar
ve bunun içinde diyer kurumlar dahildir.

diyelimki nasıl vurgun vurulur epdeka yeraltı ihalesi yapılırken
tahribat badelini ihaleye koyar.ihaleye koymasının sebebi
belediye ile kendine muhatap tutmaz

ihleyi hangi firma kazanmış ise
belediyeye başvurur benim bukadar asfalt parke tafribatım var der
sonra belediye bunlara bir fiyat belirler
para yatırlır işe başlanır
para yarımasa banka teminat mektubu belediye yatkililerine verilir
ve sonra işe başlanılır.

ama burda paralar yatırılmıyor teminat mektubu alınmıyor.

şimdi gelelim diyer kısma

2016 beri bütün ilçelerden yer altı elektirik düşendi
bakın viranşehir hilvat halveti
ceylanpınarın siverek
bireçik
haran akçakale ceylanpınar
karaköprü haliliye eyyubiye
arkadaşlar burada milyarlarca para kayıp

1 metre asfalt 442 tl
1 metre parke 280 tl
1 metre toprak 101 tl
1 muçur kum 200 tl
1 park çim 150 tl

ve bunların tamamı birer metre bunları uzunluğunu heseplayın
nasıl dev bir parara.
şimdi burda feto sistemi gibi bir ekip var
kardeş dayı oğlu
amca oğlu teyze oğlu
yazı işleri asfalt parke tamamı bunların ellerinde.

Ama belediye başkan ve yetkililer bunları nasıl gürmüyorlar.
Anlayamıyorum.

Ve bunalrın yosuslukları nasıl ortaya çıkar
şu şekilde.
yapılan afalt ve parke taribat yapılan yeraltı düşenun elektirik ve direk yerleri
karşılaştırılır metrajlar ortaya çıkar.


belediye elektirik parasını yatıramıyorken.
parsonel maaşını ödeyemiyorken
birtaraftan dev bir yosuzluk.
siverekli 2 ay önce
ahhh kardesin devlet bu gibi isleri zaten tesvik veriyor yani rusvet ve adam kaydirma --- daha gecen bu devlet ceteller mafia ve suclulari ozel aff cikarti Allah gariban yardimcisi olsun yani sahipsizlerin .. bu senin soyledigin urfada 30 senedir devam ediyor herkes icinde ..ondan rahmetli kemal sunal filmi hatirla
siverekli 2 ay önce
herhangi bior tarikata bagli degilse ya kapanir yada devlet kapatir bu ulkede guzel seyler yapan gider cemmat tarikat cupeli cupesiz veda sakali sakalsiz ortaci solcu sagci diye falan .....iyiler hep arka planda kalir ama ansizin gelirler....urfada 2.5 milyon sehir 1.5 milyon develten para aliyor buda iyi bir haber gecen bir koy sahibine 1000 develt yardim etmiss ne alla desen bu millete milyon vakif gelse ,,,,, doymaz... ne guzel demis sair gozunuz toprak doyursun
Alirıza ÇOLAK 2 hafta önce
Mustafa bey size aynen katılıyorum bende bir arkadaşım vasıtasıyla derneği tanıdım çok güzel hizmetleri var takdir edilmesi gerekir hepimiz yardımcı olmalıyız.NOT Hiçbir yetkilisini de tanımam ALLAH yardımcıları olsun.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
27°
açık
Günün Anketi Tümü
Yakında kabine değişikliğinin olacağı konuşuluyor, AK Parti'nin 12 belediye başkanlığını elde ettiği Şanlıurfa bir bakanı hak etti mi?
Namaz Vakti 13 Ağustos 2020
İmsak 04:03
Güneş 05:33
Öğle 12:35
İkindi 16:20
Akşam 19:27
Yatsı 20:50
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 34 69
2. Trabzonspor 34 65
3. Beşiktaş 34 62
4. Sivasspor 34 60
5. Alanyaspor 34 57
6. Galatasaray 34 56
7. Fenerbahçe 34 53
8. Gaziantep FK 34 46
9. Antalyaspor 34 45
10. Kasımpaşa 34 43
11. Göztepe 34 42
12. Gençlerbirliği 34 36
13. Konyaspor 34 36
14. Denizlispor 34 35
15. Çaykur Rizespor 34 35
16. Malatyaspor 34 32
17. Kayserispor 34 32
18. Ankaragücü 34 32
Takımlar O P
1. Hatayspor 34 66
2. Erzurumspor 34 62
3. Adana Demirspor 34 61
4. Akhisar Bld.Spor 34 57
5. Fatih Karagümrük 34 56
6. Bursaspor 34 56
7. Altay 34 54
8. Ankara Keçiörengücü 34 50
9. Menemen Belediyespor 34 44
10. Giresunspor 34 44
11. Ümraniye 34 44
12. İstanbulspor 34 40
13. Balıkesirspor 34 38
14. Altınordu 34 37
15. Boluspor 34 33
16. Osmanlıspor 34 30
17. Adanaspor 34 21
18. Eskişehirspor 34 12
Takımlar O P
1. Liverpool 38 99
2. Man City 38 81
3. M. United 38 66
4. Chelsea 38 66
5. Leicester City 38 62
6. Tottenham 38 59
7. Wolverhampton 38 59
8. Arsenal 38 56
9. Sheffield United 38 54
10. Burnley 38 54
11. Southampton 38 52
12. Everton 38 49
13. Newcastle 38 44
14. Crystal Palace 38 43
15. Brighton 38 41
16. West Ham 38 39
17. Aston Villa 38 35
18. Bournemouth 38 34
19. Watford 38 34
20. Norwich City 38 21
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 87
2. Barcelona 38 82
3. Atletico Madrid 38 70
4. Sevilla 38 70
5. Villarreal 38 60
6. Real Sociedad 38 56
7. Granada 38 56
8. Getafe 38 54
9. Valencia 38 53
10. Osasuna 38 52
11. Athletic Bilbao 38 51
12. Levante 38 49
13. Real Valladolid 38 42
14. Eibar 38 42
15. Real Betis 38 41
16. Deportivo Alaves 38 39
17. Celta de Vigo 38 37
18. Leganés 38 36
19. Mallorca 38 33
20. Espanyol 38 25