banner14

banner69

Urfa'dan da aynı talep! İşten atılma korkusuyla...

Tıbbi sekreterlerin yaşadıkları sorunlara yönelik açıklama yapan Sağlık-Bir-Sen Genel Başkanı, "Yetkililerden isteğimiz, cari giderlerin sağlık müdürlüklerince takip edilmesi ve maaş ve diğer tüm sosyal haklarının İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yürütülmesi" dedi.

Sağlık 25.11.2019, 11:04 25.11.2019, 11:44
354
Urfa'dan da aynı talep! İşten atılma korkusuyla...
banner37

Şanlıurfa'da da hemen hemen her platformda yaşadıkları sorunları dile getiren tıbbi sekreterler için açıklama geldi.

Sağlık-Bir-Sen Genel Başkanı Hasan Önür, başta Aile Sağlığı Merkezin de çalışan tıbbi sekreterler olmak üzere tüm çalışanların sesi olacaklarını dile getirdi.
Önür, “Aile Sağlığı Merkezlerinde çalışan Tıbbi Sekreterler, devlet tarafından aile hekimlerine ödenen cari giderlerden maaşlarını almaktadırlar, fakat maaşlarının artmaması birde aynı zamanda ödenen maaşların çoğunun tekrar ellerinden yüzde 20 ile yüzde 30’luk diliminin aile hekimleri tarafından ellerinden alınması, diplomalarının sağlık çıkışlı olmasına ve asıl işi yapmalarına rağmen gerekli hak ve hukuklarını alamamaktadırlar” dedi.

Bütçe takiplerinin İl Sağlık Müdürlüğü tarafından takip edilmesi gerektiğini kaydeden Önür, şu ifadelere yer verdi:

"Sağlık Bakanlığından ve yetkililerden isteğimiz cari giderlerin sağlık müdürlüklerince takip edilmesi ve maaş ve diğer tüm sosyal haklarının İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yürütülmesini talep ediyoruz. Ayrıca tıbbi sekreter mezununun az olmadığını, yaklaşık 130 bin ön lisans tıbbi sekreter olduğunu ve sağlık işçisi alımında ön lisans alımının fazla olmasını stiyoruz. Aile sağlığı merkezlerinde gruplamadan dolayı çalışan tıbbi sekreterler ve diğer sağlık personeli, her ay maaş ve cari giderler aile hekiminin hesabına yatırılıyor. 6-7 birimlik yerler cari giderlerin yarısı toplanıyor ve gruplamadan dolayı çalışan sağlık personelinin maaşı tam verilmiyor. Tazminatları bile işten atma korkusuyla verilmiyor. Onlarda haklarını arayamıyorlar. Özellikle yapılan şikayetler cimer atılan mesajlar bu haksızlığı ortaya çıkarıyor. Bu konu da Sağlık Bakanlığı'nın 2020 yılında yapacakları söylenmektedir. Sonuç olarak yetkililerin 130 bin Tıbbi Sekreterlerin sesini duymasını yapılacak düzenlemelerin bir an önce acilen yapılmalıdır."

AJANS URFA

banner53
Yorumlar (10)
kul hakkı 3 hafta önce
özellikle Türkiye geneli bazı yerlerde bu usulsuzluk yapılıyor.cari giderlerin yarısını harca sonra gel biraz al.başka vicdanlı hekimler bakın huzurlu insanlar keza bela gelmeyenler insanlar çocukları kaza bela gelmeyen insanlar.demekki hem bu dünyada hemde ahirette çıkıyor.ama vicdanlı olanlar zaten gruplamadan dolayı çalıştırılan sağlık personelin hakkını veriyor.işte artık bakanlık doktorlar yük olmaması için cari giderleri kendisi yapacak çok güzel herkes hakkını alır.ASMlerde olan sağlık perosneli il sağlık müdürlüğü bünyesinde hakkı olan maaş güvencesi olacaktır.hekimler bu maliyetle uğraşmaz daha fazla hastalarla ilgilenir.
Özel 3 hafta önce
ASm leri denetlemeye geliyorlar ama danışıklı olduğu doktorlara birşey demeden gidiyorlar kimin umrunda ASm de çalışanların hakları aileleri ama artık yeter deyin lütfen asm tıbbi sekreteri alıyorlar 500 lira para verip geri kalan parayı cebe atıyorlar lütfen duyun sesimizi
özel 3 hafta önce
özellikle bakanlık artık asmde çalışanları sağlık işçisi olarak bünyesine alınmasını istiyoruz.hangi asmler var işe gitmeyenler diplomasını kullannan asmler isimleri yazalım.urfada olanlar arkadaşlar
Tugba eker 3 hafta önce
130 bin tıbbi sekreter mezunu var sürekli işçi alımı sayısını fazla olmasını istiyoruz.1.5 yıldır işsisiz. Geregin yapılmasını arz ediyoruz.
Tuba 3 hafta önce
Ailesağlığı merkezlerinde diplomalı tıbbi sekreterlerin haklarını vermiyorlar.TBMM onaylanılırsa herkes hakkı olanı alacaktır.hangi asmler usulsuzluk yapıyor.belii il sğalık müdürlükleri bunlar bliliyor.bunun Bakanlığa ilerilmesi lazımdır.
urfa 3 hafta önce
şanlıurfa kimler varsa yazın.Artık bu haksızlık bitsin.son bulsun. özellikle bakanlık artık asmde çalışanları sağlık işçisi olarak bünyesine alınmasını istiyoruz.hangi asmler var işe gitmeyenler diplomasını kullannan asmler isimleri yazalım.urfada olanlar arkadaşlar
Hemşire 3 hafta önce
Asmde çalışıyorum 1300 lira maaş alıyorum hakmı bu
Özel 3 hafta önce
ASM tıbbi sekreterler olarak düzenleme istiyoruz
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Yakında kabine değişikliğinin olacağı konuşuluyor, AK Parti'nin 12 belediye başkanlığını elde ettiği Şanlıurfa bir bakanı hak etti mi?