banner14

banner69

Urfa'da KOAH ve akciğer kanseri için eğitim verildi

Harran Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinde çalışanlara yönelik KOAH ve akciğer kanseri hakkında bilgilendirme yapıldı.

Sağlık 28.11.2019, 09:49 28.11.2019, 09:54
151
Urfa'da KOAH ve akciğer kanseri için eğitim verildi
banner37

Harran Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinde Göğüs Hastalıkları Öğretim Üyelerinden Dr. Öğretim Üyesi Kurtuluş ve Uzm. Dr. Hamdiye Turan tarafından çalışanlara yönelik koah ve akciğer kanseri hakkında bilgilendirme yapıldı.

Uzm. Dr. Turan, "Kanserler  ilk ortaya çıktığı dokuya adlandırılır. Akciğer kanseri ilk  önce akciğerde başlar. Akciğer kanseri, yapısal  olarak normal akciğer  dokusundan olan  hücrelerin ihtiyaç ve  kontrol dışı çoğalarak  akciğer içinde bir kitle (tümör) oluşturmasıdır. Burada oluşan kitle öncelikle  bulunduğu ortamda büyür, daha ileriki  aşamalarda ise çevre dokulara veya  dolaşım yoluyla uzak oranlara  yayılarak (karaciğer, kemik,beyin vb.  gibi) hasara yol açarlar. Bu yayılmaya  metastaz adı verilir" dedi.

'SİGARA, KANSERİ TETİKLİYOR'

Sigaranın kanseri tetiklediğini kaydeden Turan, "Sigara içen bir kadının akciğer kanserine yakalanma  riski içmeyen bir kadına göre 1.5-153 kat daha fazladır.  Ayrıca, aynı miktar sigaraya maruz kalan kadınların  erkeklere göre 1.5-3 kat daha fazla akciğer kanserine  yakalanma riskleri olduğu hesaplanmıştır" diye konuştu.
 Dr. Öğr.Üys. Kurtuluş da, "Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı kelimelerinin baş harfleri ile adlandırılan KOAH hastalığı, akciğerlerde bulunan ve bronş adı verilen hava keseciklerinin tıkanması sonucu; solunum güçlüğü, öksürük ve nefes darlığı gibi şikayetlere yol açan kronik bir hastalıktır. Nefes alma ile birlikte akciğerlere dolan temiz hava bronşlar tarafından emilir ve temiz hava içerisinde yer alan oksijen, kan ile dokulara ulaştırılır. KOAH hastalığının oluştuğunda bronşlar tıkanarak akciğer kapasitesinin büyük oranda azalmasına neden olur. Bu durumda alınan temiz hava akciğerlerden yeteri kadar emilemez, dolayısıyla kan ile dokulara yeterli oksijen iletimi sağlanamaz" ifadelerini kullandı.

Harran Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Dr. Öğr. Üys. Ahmet Güzelçiçek, hastane çalışanlara yönelik yapılan etkinliklere devam edeceklerini kaydetti.

Başhekim Yardımcısı Dursun Çadırcı tarafından da, Dr. Öğr. Üys. Şerif Kurtuluş ve Uzm. Dr. Hamdiye Turan‘a teşekkür belgesi takdim etti.

BİHA

banner53
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yakında kabine değişikliğinin olacağı konuşuluyor, AK Parti'nin 12 belediye başkanlığını elde ettiği Şanlıurfa bir bakanı hak etti mi?