banner114

banner87

Urfa'da büyük kan kaybı! 20'den fazla isim gidiyor...

Şanlıurfa'da bir hastanede 20'den fazla doktor ayrılma kararı aldı. Kimi tayin istedi, kimi istifa etmeyi tercih etti. Sağlıkta büyük kan kaybını sebepleri ise iddiaya göre; idari yapılanma, ekipman yetersizliği, mobbing ve artan iş gücü... Doktorların zorunlu hizmet süreleri biter bitmez kentten ayrılmalarını değerlendiren Sağlık-Sen Şanlıurfa Şube Başkanı Abdülkadir Yabir "Sağlık çalışanları üzerindeki baskılar bertaraf edilmelidir" dedi.

banner100
Sağlık 02.07.2019, 14:48 04.07.2019, 13:06
Urfa'da büyük kan kaybı! 20'den fazla isim gidiyor...

Şanlıurfa sağlık sektöründe büyük kan kaybına uğradı. 

2016 yılında Şanlıurfa'nın en büyük hastanesi olarak kapılarını hizmete açan Eyyübiye Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde doktorlar artık görev yapmak istemiyor. Öyle ki hastanede görevli 16 doktor tayin istedi. Tayin talepleri onaylanan doktorların yanısıra 5 doktorun da istifa kararı aldığı öğrenildi. Tayin isteyen doktorlar arasında Şanlıurfa'nın tek Yetişkin Alerji ve İmmünoloji Polikliniği doktoru Uzm. Dr. Esra Karabiber, hastanenin tek Göğüs Cerrahı Uzm.Dr. Cenk Balta da yer alıyor. 

DOKTORLAR NEDEN GİTMEK İSTİYOR?

Kentte kapanan özel hastaneler, Suriyelilerin de gelişi ile artan nüfusa yeterli sağlık hizmeti sağlanması için 3 yıl önce açılan hastane, yönetim kriziyle gündeme gelmişti. “Valilik oluru” ile başhekimliğe atanan Dr. Öğr. Üyesi İdris Kırhan, görevinden alınmış, yerine Kamu Hastaneleri Başkan Yardımcısı Op. Dr. Yusuf Yavuz atanmıştı. Op. Dr. Yavuz'un da ayrılışı ile hastanenin başhekimi Uz. Dr. Abdurrahman Açıkgöz oldu. Yeni yönetimin belirlenmesinin ardından eşit, kaliteli ve verimli hizmet sunması beklenen hastane, bu kez doktorların tayin istemesiyle gündeme geldi.

20'den fazla doktorun hastaneden gidecek olması sağlıkta büyük kayıp olarak görülürken, doktorların neden gitmek istedikleri merak konusu oldu. Hastanede şuan çoğu zorunlu hizmet nedeniyle görev yapan doktorların kaldığı öğrenilirken, bazı doktorlarla yapılan görüşmelerden ise ortaya çarpıcı iddialar çıktı. Yönetimin değişmesiyle beraber sorunların çözümden uzaklaşıp tıkanma noktasına geldiği, özellikle malzeme taleplerinin yerine getirilmediği, mobbing iddiası ve artık doktorların maddi-manevi bir kazanç sağlayamadıkları öğrenildi.

"BİR VETERİNER GÜNDE 200 KÜÇÜKBAŞA BAKMAZ"

2 yıldan fazladır Urfa'da görev yapan doktorlar adeta diş sıkma noktasına geldi. Daha fazla tolere edemediklerini, Urfa ve Urfa halkı ile bir sorunlarının olmadığını ancak değişen şartlar ve artan iş yüküne karşı taleplerinin de yerine getirilmemesi üzerine ayrılma kararı aldıklarını belirten doktorların ortak görüşü ise çalışma koşulların değişmesi gerektiği yönünde.  

"Hastalar geri gitmesin" anlayışı ile 1 doktora günde 200 hasta baktırılması sebebiyle hastaya yeterli hizmet verilmediği gibi zarar da oluşturduğuna dikkat çeken doktorlar, "Biz geçiciyiz, ya Urfa halkı. Yazık buranın insanlarına. CİMER'e de şikayetlerimiz oldu. Bir veterinere günde 200 küçükbaşa bakacaksın deseler, mümkün değil kabul etmez. Ama bizler günde 100-150 üzerinde hasta bakıyoruz" diyerek çarpıcı bir gerçeği ortaya koydu.

Malzeme talepleri karşılanmadığı için istedikleri müdahaleyi gerçekleştiremeyen doktorlar, hastaların şehir dışına gitmek zorunda kaldıklarına da dikkat çekti.
Kentteki ilişkilerin hiç de tahmin ettikleri gibi yürütülmediğine dikkat çeken doktorlar "Hangi aşiretteniz biliyor musun?" söylemiyle sık sık karşılaştıklarını da dile getirdi.

"AHBAP-ÇAVUŞ İLİŞKİSİ İLE DOKTORLAR BURADA TUTULAMAZ"

Konuyla ilgili açıklama yaparak idarecilerin keyfi uygulamaları nedeniyle doktorların ayrılma kararı aldıklarını belirten Sağlık-Sen Şanlıurfa Şube Başkanı Abdülkadir Yabir "Şanlıurfa'da malumunuz sağlık hizmeti veren sağlık çalışanları üzerindeki iş yükü bir çok ilde çalışan sağlık çalışanlarına göre çok yüksek. Bu yükün üstüne sağlık çalışanları üzerindeki yönetim  baskısı da mental olarak çalışanları etkilemekte ve verilen hizmetin verimliliğini de düşürmekte. Mecburi hizmete gelen hekimlerimizin mecburi hizmet süreleri biter bitmez tayin ya da istifa yolunu tercih etmeleri de bunun en iyi göstergelerinden biridir. Kişiye göre keyfi döner sermaye uygulamaları, 4924 sözleşmeli kadrolarının dağıtımında bölümlerin sözleşmeli oranına göre değil de ahbap çavuş ilişkisi ile karar verilmesi, aynı il sınırları içinde hastaneler arasındaki uygulama farklılıklarının olması, adaletsiz görev dağılımları, personeline meslektaş  gözü ile bakmayan üst yönetim olduğu  ortamda da hekimleri burada tutmak mümkün değildir" dedi.

"BASKILAR BERTARAF EDİLMELİ"

Çözüm için uygun çalışma koşulunun oluşturulması gerektiğine dikkat çeken Sağlık-Sen Şanlıurfa Şube Başkanı Yabir çalışılması zor olan bir bölgede niteliği ve niceliği yüksek sağlık hizmeti alabilmek için sağlık çalışanları üzerindeki baskıların bertaraf edilmesi gerektiğine dikkat çekerek "Sağlık-Sen olarak bizim amacımız vatandaşımızın kaliteli sağlık hizmeti alması ve sağlık çalışanların mutlu bir ortamda çalışmasını temin etmek için çalışmaktır ama malesef şuan da durum hiç de öyle gözükmüyor. Sağlık Bakanlığı'nın mecburi hizmette pozitif ayrımcılık yaparak memleketimize gönderdiği sağlık çalışanları buradaki idarecilerin keyfi uygulamaları yüzünden ya tayin yada istifa edip gidiyorlar" ifadelerini kullandı.

VEKİLLER SORUNA EL ATACAK MI?

Çözüm için umutlarının olmadığı sonucuna varan doktorlar kentten ayrılırken, gözler meclisteki 14 Urfa vekiline çevrildi. Başta siyasete atılmadan önce doktorluk yapan Ahmet Eşref Fakıbaba ile eczacı Zemzem Gülender Açanal'ın sağlık sektöründeki sorunları mecliste gündeme getirip bakanlık düzeyinde çözümler bulması bekleniyor.

banner85

İşte tayin isteyen doktorlar ve branşları:

Gözde Dağıtan-Algoloji

Zeynep Yüksel Turhan-Anestezi ve Reanimasyon

Gül Demet Kaya Özçora-Çocuk Nörolojisi

Halil İbrahim İnce-Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Hatice Yıldız Özkan-Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Mevlüt Demir-Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Nurdan Çoban-Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı

Cenk Balta-Göğüs Cerrahisi

Mustafa Yaşar-Göz Hastalıkları

Samet Gülkaş-Göz Hastalıkları

Serdar Yaşar-İç Hastalıkları

Esra Karabiber-İmmünoloji  ve Alerji Hastalıkları

Muhammet Serhat Yıldız-Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Özgün Ceylan-Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Sabriye Özçekiç Demirhan-Nöroloji

Yiğitcan Ay-Tabip

Öte yandan Uzm. Dr. Nihan Cüzdan'ın önümüzdeki aylar mecburi hizmet süresi bitince kentten ayrılacağı ve 5 doktorun da istifa etme kararı aldığı öğrenildi.

Özlem ÇELİK/Özel Haber-AJANS URFA

banner53
Yorumlar (16)
Seyfi 12 ay önce
Tayinlerini istemekte haklı bu insanlar Doktorlara çok büyük saygım vardır.çünkü insan için çok önemli. Ama biz urfa olarak onların hak ettiği degeri vermiyoruz.
Aydın 12 ay önce
500 yataklıda da gidenler var.
Bekir 12 ay önce
Artık çok geç, hastaneleri kapattıklarında sesiz kalmayacaktınız!
Mehmet Yusuf Savaş 12 ay önce
Beyefendi, Urfalı hastalarla ilgili örneği küçükbaş üzerinden verecek kadar kentimize sevdalıymış.

Bence hastaneden hemşehrilerimiz çıksın, beyefendiye çalış diyen büyük suçlu Başhekim Abdurrahman Açıkgöz de çıksın. Bahçeye bir şezlong atalım, güzelce güneşlensin, Urfa'nın tadını çıkarsınlar. Biz küçükbaş Urfalılar da tedavi için Antep'e falan gidelim.

O değerli sendikacımız da artık Urfalıların sağlıktaki sorunları yerine, keyfi için bize hakaret eden değerli doktorumuza şerbet, biyanbalı desteği sağlar.

Siz çok değerli AjansUrfa sitemiz de, Doktorların tek bir somut gerekçe sunmadan ettikleri şikayeti tek taraflı haber yapmaktan kurtulursunuz.
Fikir uçuşması 12 ay önce
Bu bilgiler dogrumu acaba. Eger dogruysa bu kadar bilgiye nasil ulaşıldı araştırılması gerekir. Kim kimin çıkarına ters düştüde böyle bunu servis ediyor hayret.
İbrahim Uysal 12 ay önce
Belli ki karalamaya yönelik kasıtlı bir sallama haber olmuş... Hep desteksiz iddialarla dolu, somut hiçbir şey yok... Çoğu yerde mecburi görevi biten doktor ya memleketine ya da batıya tayin ister bunun mobbingle ne alakası var...
sağ lık 12 ay önce
"sağlık çalışanları üzerindeki baskı bertaraf edilmeliymiş" hadi lan ordan,adam gibi insan ayırt etmeden burun tırın etmeden maaşlarının yeminlerinin hakkını verip işlerine baksınlar iyileri tenzih ederim %95 i haramzade rabbim haklarından gelsin...
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
banner123
20°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Yakında kabine değişikliğinin olacağı konuşuluyor, AK Parti'nin 12 belediye başkanlığını elde ettiği Şanlıurfa bir bakanı hak etti mi?
Namaz Vakti 31 Mayıs 2020
İmsak 03:17
Güneş 05:00
Öğle 12:28
İkindi 16:18
Akşam 19:45
Yatsı 21:21
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P