banner14

banner69

Türkiye’de ilk kez Urfa’da yapıldı

Mehmet Akif İnan Eğitim Araştırma Hastanesinde, Türkiye’de ilk kez açık kalp ve bacakta parçalı kırık ameliyatları aynı seansta yapıldı.

Sağlık 24.09.2019, 14:39 24.09.2019, 14:42
421
Türkiye’de ilk kez Urfa’da yapıldı
banner37

Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim Araştırma Hastanesi doktorları Kalp ve Damar Cerrahisi Op. Dr. Ziya Bağış ve Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Utku Uyan tarafından Türkiye’de ilk kez açık kalp ve bacakta parçalı kırık ameliyatları aynı anda yapıldı.

Ameliyat sonrasında açıklamalarda bulunan iki doktor şunları söyledi:

“Travma sonrası hastanede yatış sürecinde kalp krizi geçirilmesi oldukça nadir bir durumdur. Bununla beraber, bu tür hastalardan açık kalp cerrahisi geçirecek düzeyde damar hastalığı tespit edilenler çok daha azdır ve bu durumda nasıl bir yöntem seçileceğine dair tıp dünyasında henüz net bir karar yoktur. Hastamızın, travma sonrası, bacağında ayak bileğini oluşturan her iki kemiğinde parçalı kırık oluşmuş ve iki seanslı ortopedik cerrahisi planlanmıştır. İlk müdahalesi kemiğin içerden ve dışarıdan implantlar ile tespiti belinden uygulanan anestezi ile yapılmıştır. Kalıcı ameliyat hazırlığı sürecinde kalp krizi geçirmiştir. Yapılan anjiografisinde bir damarının tam tıkalı, üç damarının ise tama yakın dar olduğu tespit edilmiştir.  Bu nedenle açık kalp cerrahisi yöntemi ile by-pass yapılması kararı alınan hastaya hangi ameliyatın öncelikle yapılacağı konusu gündemimize geldi. Sancılı bir ön araştırma süreci de başlamış oldu. Ameliyatlardan herhangi birinin ertelenmesi durumunda ciddi sağlık sorunları yaşanması durumu vardı.

banner8
Kalp Damar Cerrahisi ve Ortopedi Doktorları olarak yaptığımız araştırmada, aynı seansta ameliyatı yapmanın en ideal çözüm olacağına karar verdik. Araştırmamız sonucunda, dünya literatüründe sadece üç hastaya bu şekilde yaklaşıldığı ve ülkemizde ise bildirilen vaka olmadığını gördük. Gerekli ameliyat hazırlıklarından sonra genel anestezi altında sağ bacağındaki parçalı kırık, kemiğin içerisine kırık bölgesi açılmadan yerleştirilen implant ile kalıcı tespiti ve kalbinin dört damarına bypass ameliyatları aynı seansta başarı ile yapıldı. Ameliyat sonrası ertesi gün ayağa kalkan, iki günlük yoğun bakım sürecini sorunsuz olarak atlatan hastamız şu anda serviste günlük yürüyüşlerini küçük desteklerle yapmaktadır. Önümüzdeki birkaç gün içinde kendisini sağlıkla eve taburcu etmeyi planlıyoruz.

Hastanemiz olarak her yeni gün başarılı işler yapmaya devam ediyoruz. Bu ve benzeri kompleks ve birden fazla cerrahi grubun işbirliği ve koordinasyonu ile yapılan ameliyatları daha önce de yaptığımız gibi bundan sonra da hastalarımızın sağlığı için tüm çalışanlar olarak var gücümüzle hizmete devam edeceğiz.

BİHA

banner53
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yakında kabine değişikliğinin olacağı konuşuluyor, AK Parti'nin 12 belediye başkanlığını elde ettiği Şanlıurfa bir bakanı hak etti mi?