banner114

banner87

Damacanalara kimlik geliyor!

Ambalajlı suların elektronik ortamda takibi için başlatılan proje kapsamında artık vatandaşlar, damacanın kaç defa kullanıldığı ve ömrünün ne zaman dolduğu gibi bilgilere rahatlıkla ulaşılabilecek. Hem cep telefonundan hem de bilgisayarlardan takip sistemi sayesinde kontrol yapılabilecek.

banner100
Sağlık 09.11.2016, 09:55 09.11.2016, 09:55
Damacanalara kimlik geliyor!
banner101

Sağlık Bakanlığı, halk sağlığını tehdit eden damacana sular için harekete geçti ve  Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumunun (TÜBİTAK) iş birliğinde damacanaların online takibi için yeni bir projeye imza attı. Proje sayesinde vatandaşlar cep telefonları ya da bilgisayarlardan ambalajlı suların kaynağından kalite özelliklerine, damacanın kaç kez kullanıldığından son kullanım tarihine kadar pek çok bilgiye ulaşabilecek. 

banner85
Denetimlerde, damacanaların kaç defa kullanıldığının anlaşılamadığı, su kalitesi ile ilgili bilgilerin online elde edilemediği, damacanaların yıkamasının hangi sıcaklıkta yapıldığının online tespit edilemediği, dolum tarihi ve zamanlarında usulsüzlük yapılabileceği, sahte ürünlerin üretilip satılabildiği, vatandaşın güvenilir bilgi elde edemediği belirlendi. Sağlığa tehdit eden damacana suları için tedbir gecikmedi. Bakanlık, her damacananın içine bir ‘D-kimlik’ gömecek. Barkod yerine kullanılacak ‘RFID teknolojisi’ sayesinde tüm bilgiler bu kimlikte toplanıp online takip edilecek.

Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Çevre Sağlığı Daire Başkanı Dr. Hüseyin İlter, ambalajlı suların takibi konusunda yapılan çalışmalara ilişkin bilgi verdi.  İlter, "Şimdi bir merkezi yazılım konusu var ihale aşamasında. Tamamlandıktan sonra sistemimizi, hayata geçireceğiz. Tüm firmaların içerisinde bu sistemin kurulması için isteyeceğiz. Böylece vatandaşlarımız da artık evlerde cep telefonlarında ya da bilgisayarlarında aldıkları suyun nerede üretildiği ve temel kalite özellikleriyle birlikte damacanın kaç defa kullanıldığı ve ömrünün ne zaman dolduğu gibi bazı temel bilgileri rahatlıkta görebilecek. Biz de merkezden tüm damacanaları online olarak takip edeceğiz. Böylece ambalajlı sularda ciddi bir kalite standardı yakalamış olacağız" dedi. 

banner53
Yorumlar (0)
banner123