banner226

banner184

banner69

banner84

banner225

banner175

banner168

Kırıkçı: Şantajla muhatap olmayacağım  

AK Parti Şanlıurfa İl Başkanlığı koltuğuna oturan Abdurrahman Kırıkçı, ilk röportajını Ajans Urfa’ya verdi. Güçlü bir yönetim oluşturduklarını,  2023 hedefine birlik ve beraberlik içerisinde hareket ederek ulaşmayı planlayacaklarını belirten AK Parti İl Başkanı Kırıkçı, Şanlıurfa’ya hizmet etmekten onur duyacağını söyledi. Kendisine yapılacak eleştirileri de dikkate alacağını vurgulayan Kırıkçı, sosyal medya üzerinden kendisine yönelik hakaret edici, iftira ve şantajlarla muhatap olmayacağına dikkat çekti.

Röportaj 18.02.2021, 17:29 04.03.2021, 21:37
Kırıkçı: Şantajla muhatap olmayacağım  

AK Parti Genel Merkezi’nin Şanlıurfa İl Başkan Adayı olarak belirlediği Abdurrahman Kırıkçı, dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın video konferans sistemiyle bağlandığı AK Parti 7. Olağan Kongresi’nde il başkanlığına seçildi. Partide tebrikleri kabul etmeye başlayan AK Parti’nin yeni İl Başkanı Abdurrahman Kırıkçı, ilk röportajını Ajans Urfa’ya verdi.

“TEMEL FELSEFEMİZ MEMLEKETE HİZMET ETMEK”

İl yönetimi için listeyi hazırlarken nelere dikkat edildiği, istifa ettiği iddia edilen Fakıbaba ve benzeri birçok konuda önemli açıklamalarda bulunan Kırıkçı, “Bizim temel felsefemiz: Aynı istikamette aynı düzlemde birbirine değmiş gönüllerin bu memlekete hizmet etmesidir. Bizim hazırladığımız liste biraz da bunun yaklaşımını ortaya koyuyor. Yıllarca AK Parti çatısı altında Urfa’ya hizmet etmiş arkadaşlarımızın tekrar geri çağrılması, bizim siyasete bakış felsefemizin biraz da listeye yansımasıydı” dedi.

İşte AK Parti İl Başkanı Abdurrahman Kırıkçı ile yaptığımız röportaj…

-Öncelikle yoğun tebrik programında bize vakit ayırdığınız için teşekkür ederiz. Tanınıyorsunuz elbette ama sizi, sizden dinlemek isteriz. Abdurrahman Kırıkçı kimdir?

Sizler de zaman ayırdınız ben de teşekkür ediyorum. Ben 1971 doğumluyum, eğitimimi de Şanlıurfa’da tamamladım, İmam Hatip mezunuyum, üniversiteyi de Urfa’da okudum. Özel sektörde ticaret işiyle uğraşıyorum. Evli ve 4 çocuk babasıyım. Şanlıurfa’da bilinen bir ailenin ferdiyim. Aile kültürümüzde genelde sivil toplum, siyaset ve sanat var.  Temel felsefem siyaset üzerinden bu şehre, bu halka hizmet edebilme imkânını yakalamak. Bugüne kadar çeşitli kademelerde bunu yaptık, bundan sonra da bu görevi AK Parti İl Başkanlığı olarak inşallah yapacağız.

Bir dönem siyasetten uzaklaşarak sanatçı kimliğiyle, şiirlerinizle ön plana çıktınız. Şimdi ise geri dönerek siyasetin en başına geldiniz. Bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Şiirin özü aslındadır. Siyasette yoğun bir süreçten sonra ve pandeminin de etkisiyle ailemizin de geleneğinde bulunan şiirlerle zaman geçirdim. Babam da şiirle ve sanatla uğraşıyor, fotoğrafla uğraşan bir abim var, ressam olan bir biraderim var. Bazen insanın duygusal anlamda yoğunluk yaşadığı dönemler olur. Pandemi aslında biraz insanı yalnızlaştıran, şehri yalnızlaştıran bir süreçti, bu durum duygusal yoğunluğumu da arttırdı. Biraz şehirden, biraz insandan, biraz gönülden bahsettik dizelerimizde, şiirlerimizde. Kendimizi biraz siyasette unutturduk galiba ama şiirde unutturamamışız. Şiir gerçekten siyasette dönüm noktaları oluşturan bir unsur, bizim payımıza da bu düştü, bizi geri çağırdı şehir.

Bazı belediyeler ile teşkilatlar arasında uyumsuzluk ve iletişim sorunu gözlemleniyor. Bunu çözmek için planınız var mı?

Hayat felsefemde daha çok insanların ortak paydaları üzerinden uzlaşı kültürü üzerinden bakmak istiyorum. Son dönemlerde de bu anlamda sosyal paylaşımlar çok yaptım. Makamların kavgası kadar basit bir olay yok. AK Parti teşkilatları içerisinde de aslında bu olay çok yaygın değil ama belki biraz bakış açısı farklılıklarının getirdiği şeyler var. Buda aynı zeminde, aynı düzlemde birleştirmek, bir sinerji oluşturmak temel hedeflerimizden biri olacak. Biz büyük bir aileyiz. Bu büyük aile içerisinde elbette ki farklı görüş farklılıkları olacak. Bizim temel felsefemiz: Aynı istikamette aynı düzlemde birbirine değmiş gönüllerin bu memlekete hizmet etmesi yürümesi. Zaten bizim hazırladığımız liste birazda bunun yaklaşımını ortaya koyuyor. Yıllarca AK Parti çatısı altında Urfa’ya hizmet etmiş arkadaşlarımızın tekrar geri çağrılması bu bizim siyasete bakış felsefemizin biraz da listeye yansımasıydı. Bunu yapacağız, bunun için ciddi bir çabamız olacak. Çünkü biz gerçekten aynı sancıyı taşıyan insanlarız dolayısıyla aynı gönül içerisinde yol yürüyeceğiz.

Partiyi bu kent için 2023 hedeflerine götürecek isimsiniz, koordinasyon sizde. Yükünüz de hayli ağır. Bu kapsamda nasıl bir liste oluşturdunuz? Hangi dengeleri gözettiniz?

Her ne kadar bu vazife benim omuzlarımda görünmüş olsa da bu vazife bizim omuzlarımızda. Çalışma arkadaşlarımızla beraber, yönetim kurulundaki arkadaşlarımızla beraber bu yükü paylaşarak 2023 yolunda ilerleyeceğiz. Listeyi yaparken zaten genel coğrafyanın üzerinde bir dağılım yapmaya çalıştık.  Kırsal kentsel olarak denge oluşturmaya çalıştık. Kamuoyunun bu listeye yaklaşımı pozitif oldu. Bu beni sevindiriyor. Ne mutlu bize ki, doğruya doğru gidiyoruz. Bu beni mutlu ediyor hatta enerji veriyor. İnşallah bu enerjiyle de uzun soluklu bir yürüyüş yapacağız ve hedef 2023 diyeceğiz. Durmadan yürüyeceğiz, Cumhurbaşkanımıza da bu yönde söz verdik. Onun tabiriyle ‘Aşk ile koşan yorulmaz’ dedik ve söz verdik.

Fakıbaba’nın istifası gündemdeydi, tam da kongre ve ilçe başkanlığı seçimleri öncesi zamanlama sizce tesadüf mü?

Fakıbaba bizim tabii ki kıymetli bir Bakanımız, kıymetli bir milletvekilimiz, kıymetli bir belediye başkanımız, bu şehre hizmet etmiş çeşitli kademelerde görev ve sorumluluklar almış bir değerimiz. İstifayla ilgili bize bir teyit gelmedi ama kamuoyunda böyle bir söylentinin dolaştığını bizler de duyduk. Aslında meselenin biraz yanlış yorumlanma neticesinde buraya geldiğini fark ettik. Fakıbaba bizim bakanımız, milletvekilimiz ve kıymetli bir siyasetçimizdir. 

Partiye yönelik eleştiriler arasına özellikle vatandaş ve yetkililer arasındaki iletişim sorunu yer alıyordu. Sizin vatandaş ile iletişiminizi sağlayacak koordinasyonunuz nasıl olacak? Açık kapı mı, 7/24 telefonunuz açık mı olacak?

Başkan olarak tüm telefonlara cevap vermek tabii ki mümkün değil. Zaman zaman toplantılarda, programlarda olacağız hiç cevap veremeyeceğiz ama biz en yüksek performansla geri dönüşüm yapmaya çalışacağız. Bizim kurumsal anlamda bunu düzenlememiz lazım, halkla ilişkiler bağlamında, kurumlar arası ilişkiler bağlamında bunu düzenlememiz lazım, bunu yerine getirmeye çalışacağız. Halkımızın da bu konuda sağduyulu olacağına inanıyorum. Aslında parti, siyaset ve halk üçgenini çok doğru okumak lazım. Buradaki siyaset mekanizmasının sorumlulukları ne? Bunu çok iyi okumak lazım. Herkese açık ama makul talepler çerçevesinde meseleyi değerlendireceğiz.

Son olarak basın ile aramızdaki iletişimin bugüne kadar iyi olduğunu, mizacınız gereği hep ılımlı olduğunuzu biliyoruz. Bu saatten sonra sert eleştirilerde gelecek. Eleştirilere açık mısınız, tavrınız nasıl olacak?

Bu noktada şöyle bir yaklaşımım olacak: Yine iddialı bir cümle sarf edeceğim. Basında çalışanlar zaten bizim arkadaşlarımız. Bir defa basın bir memleketin yönetim mekanizması içerisinde otokontrol sistemi içerisinde. Her ne kadar siyaset kendi üzerine düşen sorumlulukları doğru yerine getirmesi gerekiyorsa basının da otokontrol sistemini doğru işletmesi lazım. Bu anlamda Urfa basınında bu meseleyi bir basın etiği açısından güçlü ve çok doğru kullanan bir arkadaşımız var. Ben onların hepsini ayrı ayrı tebrik ediyorum. Bu zaten kamuoyunun vicdanında da siyasetin vicdanında da demokrasinin vicdanında da biliniyor ve görülebiliyor. Beni ciddi anlamda doğru eleştiren twetleri retweetleyeceğim ama hakaret edici, tahkir, iftira sosyal medya şantajı üzerinden gelen hiçbir taarruza muhatap olmayacağım. Eleştiri eksikliği tamamlamak üzeredir, temel felsefesi budur. Bizim bunu doğru okumamız lazım. Siyasetçinin tahammül sınırının geniş olması lazım. Basın mensuplarımızın da basın etiğine uyacağına inanıyorum. Ben bu bağlamda ilişkilerimizi insani ilişkiler üzerinden yürütmenin doğru olduğuna inanıyorum. İnsani ilişkiler kavgayı gerektirmiyor, çatışmayı gerektirmiyor, doğrular üzerinden eleştiriye açık, takdire açıktır. Doğru eleştirileri bu çerçevede değerlendireceğim. Bana hadsiz, gereksiz provokasyon içerikli tweetlerle de muhatap olmayacağım. Basının da uyarılarını dikkate alarak daha güçlü bir yönetim ortaya koyacağız inşallah.

Son dönemlerde AK Parti’nin bütün eforuna, çabasına rağmen elbette ki şehrin tamamlanması gereken, hızlandırılması gereken sorunları var. Şanlıurfa büyük bir şehir, demografik yapısı açısından renkli bir şehir, coğrafya açısından geniş bir arazi, kültürler açısından çok zengin. Böyle bir coğrafyaya hizmet etmekten gerçekten onur duyacağım. 

Röportaj için zamanını ayırdığınızdan dolayı teşekkür ederiz.

ÖZLEM ÇELİK/AJANS URFA-ÖZEL HABER

banner85

banner213
Yorumlar (7)
Alican 2 hafta önce
Demokrasi şenliği var Şanlıurfa'da genel merkez şu istifa etsin şu aday olsun diyor. Tıpış tıpış herkes uyuyor. Bir zamanlar rakip aday olup omurga testii yapam ufak bir nakam verilince süt dökmüş kediye döndüler. Urfa bildiğimiz Urfa!
Ebubekir 2 hafta önce
Hayırlı uğurlu olsun urfa çok şey bekliyor urfa sanayii şehri olmalı mevsimlik işçi şehri değil
Mustafa Elden 2 hafta önce
Hayırlı olur inşAllah Rabbim utandırmasın.
Gazi 2 hafta önce
Biz sosyal politikalar başkanımızdan razıydık. Niye değişti geçerli bir neden var mı? Yoksa rakip görüldüğü için diskalifiye mi edildi? Açıklama bekliyoruz şeffaf başkan
Vatandaş 2 hafta önce
Hayırlı olsun inş umarım şefaf bir şekilde halka yardımcı olursanız sevinirim sizi önceki dönemlerinden de biliyorum tahminim memlekete dolu bir başkan geldi umarım yanıltmazsınız
Gerok 1 hafta önce
hmm sorular kesinlikle yazı yazmasını bilmeyen ablanın eseri değil,arısüt soruları.eleştirel değil tam orta yollu sorular.şiirle ilgileniyordunuz falan,ayıptır.
sheykhan 1 hafta önce
bu arkadaşa bakınca başarı görmüyorum eskisinden daha kötüye gideceğiz .. akparti ve saadet ittifakının neticesi sonucu bu arkadaş göreve getirildi ..
banner191
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Yakında kabine değişikliğinin olacağı konuşuluyor, AK Parti'nin 12 belediye başkanlığını elde ettiği Şanlıurfa bir bakanı hak etti mi?
Namaz Vakti 04 Mart 2021
İmsak 05:26
Güneş 06:45
Öğle 12:42
İkindi 15:55
Akşam 18:28
Yatsı 19:43
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 27 57
2. Beşiktaş 26 57
3. Fenerbahçe 26 54
4. Trabzonspor 26 48
5. Hatayspor 27 46
6. Gaziantep FK 27 43
7. Alanyaspor 26 42
8. Karagümrük 27 41
9. Göztepe 26 35
10. Antalyaspor 26 34
11. Sivasspor 26 33
12. Konyaspor 26 32
13. Malatyaspor 27 31
14. Kasımpaşa 26 29
15. Kayserispor 26 28
16. Rizespor 27 28
17. Başakşehir 27 26
18. Erzurumspor 27 26
19. Ankaragücü 26 23
20. Denizlispor 26 21
21. Gençlerbirliği 26 21
Takımlar O P
1. Giresunspor 24 53
2. Samsunspor 24 50
3. İstanbulspor 24 46
4. Altınordu 24 44
5. Adana Demirspor 24 42
6. Altay 24 41
7. Tuzlaspor 24 41
8. Ankara Keçiörengücü 24 39
9. Bursaspor 24 34
10. Bandırmaspor 24 31
11. Ümraniye 24 31
12. Adanaspor 24 26
13. Boluspor 24 26
14. Menemenspor 24 26
15. Balıkesirspor 24 25
16. Akhisar Bld.Spor 24 19
17. Ankaraspor 24 15
18. Eskişehirspor 24 7
Takımlar O P
1. Man City 27 65
2. M. United 27 51
3. Leicester City 27 50
4. West Ham 26 45
5. Chelsea 26 44
6. Liverpool 26 43
7. Everton 25 43
8. Tottenham 25 39
9. Aston Villa 25 39
10. Arsenal 26 37
11. Leeds United 26 35
12. Wolverhampton 27 34
13. Crystal Palace 27 34
14. Southampton 26 30
15. Burnley 27 29
16. Brighton 26 26
17. Newcastle 26 26
18. Fulham 26 23
19. West Bromwich 26 17
20. Sheffield United 27 14
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 24 58
2. Barcelona 25 53
3. Real Madrid 25 53
4. Sevilla 24 48
5. Real Sociedad 25 42
6. Real Betis 25 39
7. Villarreal 25 37
8. Granada 25 33
9. Levante 25 32
10. Athletic Bilbao 24 30
11. Celta de Vigo 25 30
12. Osasuna 25 28
13. Getafe 25 27
14. Valencia 25 27
15. Cádiz 25 25
16. Eibar 25 22
17. Real Valladolid 25 22
18. Deportivo Alaves 25 22
19. Elche 24 21
20. Huesca 25 20