banner301

banner184

banner69

banner84

banner300

banner278

banner317

31.03.2021, 14:31

PEKİ, BU GENÇLİK NEREYE GİDECEK?

Çocukluk yıllarında, ilk duyduğumuzda bizleri oldukça düşündüren bir reklam sloganı vardı: “Nereden geliyorsun? Dondurmacı Zeki’den. Nereye gidiyorsun? Dondurmacı Zeki’ye…” O yıllarda anlamını, biraz da tebessüm ederek, epeyce düşünmüştüm :) Bu reklam sloganı tam olarak ne anlatıyor, amacı ne? “Soru sorduğu kişiyi tam olarak hangi anda yakalayıp bu soruyu sorulabildi.” şeklinde güzel ve düşündüren anıları var bende… Eminim sizlerde de vardır.

Aradan geçen yıllarda bu reklam sloganının anlatmak istediği şeyi biraz daha iyi anlayabildim. Aslında neyi beğendiysen tekrar ona dönmek istersin… Ne ile ilgilenmiş isen tekrar onunla meşgul olmak istersin, gibi farklı anlamlar yüklemek mümkün sanırım.

Üniversite hocası olarak tanıştığım insanlar bazen “Hocam, bu gençlik nereye gidiyor?” şeklinde biraz meraklı, sitemli ve biraz da endişeli sorular sorabiliyorlar. Aslında hepsi olmasa da çevremizdeki gençlerin bazılarının hayatlarına dokunabilmek, onları iyiye ve güzele sevk edebilmek biz büyüklerin elinde… Bu soruyu biraz merakla biraz da sitemle soran kişilere bende “Peki bu gençlik nereye gidecek?” şeklinde sorularına soru ile cevap veriyorum… Devamında ise “Sizce gidecek güzel yerleri var mı? Varsa nerede?” diye ekliyorum… Eğer biz bu gençliği doğru bir yere, doğru bir yöne yönlendiremez isek bu gençlik bulduğu ilk yere, boşluğa veya yanlışa tabii ki de gidecektir. Bu sebeple gençleri doğru işlerle uğraştırmalı; hayal kurmalarını sağlamalı, en önemlisi bence bilim ve proje gibi konular ile meşgul etmeliyiz…

Bilim merkezi nedir? Bilim merkezinin amacı nedir?

Bilim merkezleri, farklı yaş gruplarından, farklı birikime sahip bireyleri bilimle buluşturarak bilim ve teknolojiyi toplum için anlaşılır ve ulaşılır bir hale getiren, etkileşimli öğretim yaklaşımı ile ziyaretçilerini denemeye ve keşfetmeye teşvik eden, bilim ve teknolojinin önemini toplum gözünde artırmayı amaçlayan, deneysel ve uygulamalı etkinlikler içeren, kamu yararı gözeten, kâr elde etmek amacıyla kurulmayan, kamu ve/veya özel sektör kaynakları ile finanse edilen merkezlerdir.

Bilim merkezi sergilerinde, herhangi bir bilimsel konu ziyaretçilerin etkileşimini sağlayacak şekilde, bazen bir bilgisayar oyunu, bazen mekanik veya elektronik düzenekler, bazen de sadece basit ahşap oyuncaklarla anlatılabilir. Amaç, ziyaretçilerin zihninde “Neden, nasıl?” sorularını uyandırmak ve onları sergilerin yanında bulunan kısa açıklamalar ile bilgilendirmektir. (Kaynak : TÜBİTAK)

                                                                                                 

Merak edenler ve tekrar gezmek isteyenler için Konya ve Kayseri Bilim merkezlerini sanal turlar ile gezebilirsiniz

İyi kurgulanmış bilim merkezleri:

· Farklı bilim dallarının konu edildiği etkileşimli sergilerin yanı sıra eğitim programları, etkinlikler gibi destekleyici diğer unsurları içerir,

· Günlük olaylara bilimsel bir bakış açısıyla yaklaşabilme yönünde bir ufuk açar; bilimin yalnızca karmaşık denklemlerden oluşmadığını, çevremizde geçen her olayın bilimsel bir açıklamasının olduğunu vurgular,

· Sergilerinin ve etkinliklerinin, bilimsel bir konuyu ziyaretçilere bir ders kitabı gibi bütünüyle anlatması beklenmez, konuyla ilgili merak uyandırması amaçlanır,

· Bilimle uğraşmanın sanıldığı gibi sıkıcı ve zor değil, aksine eğlenceli ve zevkli olduğunu hissettirir,

· Özellikle küçük yaştaki ziyaretçilerin kendi başlarına karar verebilen ve sorumluluk sahibi bireyler olmalarına katkı sağlar,

· Güncel bilimsel ve teknolojik gelişmeleri takip eden bireylerin yetişmesine katkıda bulunur,

· Sergileri, öğretim programları ile ilişkili olabilir, ancak öğretim programları ile tamamıyla örtüşme zorunluluğu yoktur,

· Öğretmenlere özel eğitim programları ve etkinlikler de içerir,

· Sergilerinde sanatsal öğelere yer verilebilir, ancak bilim merkezlerinin ve müzelerin farklı özelliklere sahip olan kurumlar olduğu düşünülerek kurgulanmıştır.(Kaynak : TÜBİTAK)

Bu merkezler, bilimsel kavram ve süreçleri farklı yaştan bireylerin anlayabileceği ve farklı duyulara hitap edecek şekilde sunarak hedef kitlenin bilimi sevmesini, bilime olan merakının artmasını sağlamayı hedefler.

                                                   

                Bu merkezler, düşünen, gözlemleyen, sorgulayan, araştıran, veri ve bilgiye dayalı kararlar veren bireylerin topluma kazandırılmasını hedefler.

Konya Bilim Merkezinde bulunan bilimsel faaliyetler tablosu

  

Sergi Galerileri

Atölye & Laboratuvarlar

Planetaryum

 • Bilimin Sultanları
 • Vücudumuz
 • Dünyamız
 • Evrenimiz
 • Yeni Ufuklar
 • Temel Adımlar
 • Açık Hava Sergileri

 • Yaşam Laboratuvarı
 • Matematik ve Teknoloji Laboratuvarı
 • Fizik Laboratuvarı
 • Tasarım Atölyesi
 • Meraklı Minik Mucitler
 • Atık Kazanı
 • Prof. Dr. Aziz Sancar Laboratuvarı
 • Temel Adımlar Laboratuvarı
 • Robot Arena
 • Bilim Gösterileri
 • Görünmeyen Dünyanın Gizemi
 • Dinamik Dünya
 • Astronot
 • Ağaçların Yaşamı
 • Ay'a Dönüş
 • Uzay ve Dönüşü
 • Kelebeklerin Uçuşu

Buradan bir bilim insanı olarak herkese çağrıda bulunuyorum. Gelin bütün kurumların ortak paydası olan şehrin gençleri için bir araya gelelim… Valilikler, Belediyeler, Üniversiteler, İl Milli Eğitim Müdürlüklerinin ortak bir komisyon ile hareket etmesini sağlayalım. “Gençlerimiz ve Bilim” konusunda tek ses olalım ve varsa bu oluşumları daha da işlevsel bir şekilde şehirlerimize kazandıralım. İnanın işte o zaman gök kubbede hoş sedalar bırakabiliriz… Sağlık, mutluluk ve esenlikler dilerim.

Biyografi

Doç. Dr. İbrahim Berkan AYDİLEK, 1981 yılında Şanlıurfa merkezde doğdu. İlkokulu Cengiz Topel okulunda, İngilizce hazırlık sınıfını, ortaokul ve daha sonra lise öğrenimi ise Şanlıurfa Anadolu Lisesinde 1999 yılında tamamladı. Selçuk Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde sırasıyla Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora diploma dereceleri aldı ve aynı zamanda 2004 yılında Selçuk Üniversitesi Rektörlük Bilgisayar Okutmanı ve Bilgi İşlem Daire Başkanlığı Yazılım Geliştirme Uzmanı olarak akademik ve idari görevlerine başladı.

2014 yılında Harran Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümüne Yrd. Doç. Dr. olarak atandı ve 2019 yılında ise Doçent unvanını aldı. Kariyeri boyunca çok sayıda çeşitli başarılı TÜBİTAK ve diğer projelerde, idari ve akademik görevlerde yer aldı. Bunların içinde; Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı, Bölüm Başkan Yardımcısı, Anabilim Dalı Başkanı, Bilgi Teknolojileri Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü ve Yardımcısı, Proje Destek Ofisi Koordinatörü, Mühendislik Fakültesinde Kurul Başkanlığı ve Üyeliği, Bilgi Sistemi Otomasyon Sorumlusu gibi başlıca görevleri ve çok sayıda danışmanlık, hakemlik ve bilimsel kuruluşlara üyelikleri bulunmaktadır.

Temel uzmanlık alanları olan Bilgisayar Bilimleri, Yazılım, Yapay Zeka, Veri Madenciliği, Makine Öğrenmesi gibi güncel konularda çok sayıda Ulusal ve Uluslararası akademik çalışmaları mevcuttur. İyi derece İngilizce bilmekte olup, evli ve 3 çocuk babasıdır.

Kişisel web sayfası: http://berkanaydilek.com

Yorumlar (5)
Halil İbrahim 6 ay önce
Şehrin kaymağını yiyenler önce yatırım yapmasını öğrensinler siyasetçilerin çok önemli insanlar olmadığı sadece milletin parasıyla maaş aldığı asıl önemli olan şehre ülkeye dünyaya değer katmak olduğu anlatılmalı merak etmeyin gençler ayak izlerünizi takip eder
Dr Mahmut Ertürk 6 ay önce
Hocam şehirden umudumuzu kestikçe umud görüyoruz umarım yerel yöneticiler de artık isotu, balcanı yol yaptık bırakır da dolu işler ile meşgul olur
tılfındır şeniği 6 ay önce
Hocam yap bir proje, yapılsın bir bilim merkezi adınıda berkan aydilek koysunlar
Mehmet 6 ay önce
Hangi gençlik biz gençlikten umudumuzu keseli çok oldu.Hele dinimizi alet edip yobaz bir şekilde ortaya çıkanlar tamamen gençliği katlettiler.Malesef gençlik tam anlamıyle nefsani arzular peşinde,gününü gün etme peşinde.Kimse kitap okumuyor.Çünkü tv aptal dizilerle zehirliyor.
Gülistan Öztürk 6 ay önce
Sayenizde biz gençliğin gidecek güzel yerleri olacak hocam
29°
açık
Günün Anketi Tümü
Yakında kabine değişikliğinin olacağı konuşuluyor, AK Parti'nin 12 belediye başkanlığını elde ettiği Şanlıurfa bir bakanı hak etti mi?
Namaz Vakti 18 Eylül 2021
İmsak 04:39
Güneş 06:00
Öğle 12:25
İkindi 15:56
Akşam 18:41
Yatsı 19:56
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 5 13
2. Trabzonspor 5 13
3. Karagümrük 5 10
4. Fenerbahçe 4 10
5. Konyaspor 4 10
6. Altay 5 9
7. Galatasaray 4 8
8. Hatayspor 4 7
9. Kayserispor 4 7
10. Malatyaspor 5 6
11. Alanyaspor 4 6
12. Göztepe 5 5
13. Gaziantep FK 5 5
14. Kasımpaşa 5 5
15. Adana Demirspor 5 5
16. Antalyaspor 5 4
17. Sivasspor 5 3
18. Rizespor 5 1
19. Başakşehir 4 0
20. Giresunspor 4 0
Takımlar O P
1. Ümraniye 5 15
2. Eyüpspor 6 12
3. Erzurumspor 6 12
4. Ankaragücü 5 11
5. Tuzlaspor 4 10
6. Bandırmaspor 6 9
7. Manisa FK 6 9
8. Kocaelispor 5 7
9. Boluspor 4 6
10. Samsunspor 4 6
11. Denizlispor 5 6
12. Menemenspor 5 6
13. Adanaspor 5 5
14. Bursaspor 5 4
15. Ankara Keçiörengücü 5 4
16. Altınordu 5 4
17. Gençlerbirliği 5 4
18. İstanbulspor 4 3
19. Balıkesirspor 4 3
Takımlar O P
1. Liverpool 5 13
2. Man City 5 10
3. M. United 4 10
4. Chelsea 4 10
5. Everton 5 10
6. Brighton 4 9
7. Tottenham 4 9
8. West Ham 4 8
9. Brentford 5 8
10. Aston Villa 5 7
11. Watford 5 6
12. Leicester City 4 6
13. Arsenal 5 6
14. Crystal Palace 5 5
15. Southampton 5 4
16. Wolverhampton 5 3
17. Leeds United 5 3
18. Newcastle 5 2
19. Burnley 5 1
20. Norwich City 5 0
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 5 11
2. Real Madrid 4 10
3. Valencia 4 10
4. Athletic Bilbao 5 9
5. Real Sociedad 4 9
6. Sevilla 3 7
7. Rayo Vallecano 5 7
8. Barcelona 3 7
9. Mallorca 4 7
10. Elche 5 6
11. Real Betis 4 5
12. Cádiz 5 5
13. Osasuna 4 5
14. Levante 5 4
15. Villarreal 3 3
16. Espanyol 4 2
17. Granada 4 2
18. Celta de Vigo 5 1
19. Deportivo Alaves 3 0
20. Getafe 5 0