banner301

banner69

banner84

banner300

banner278

banner168

Vakaların pik yaptığı Urfa'da hekimler istifa noktasına geldi!

Sağlık sorunlarıyla gündemden düşmeyen Şanlıurfa, en kritik dönemde hekimlerini kaybetme riski ile de karşı karşıya. Pandemi sürecinde kentte hızla artan vaka sayıları ile iş yükleri artan hekimlerin, istifa noktasına geldiği iddia edildi. Hekimleri istifaya götüren en büyük nedenin idarecilerin tepeden bakması olduğunu kaydeden Urfa Tabip Odası Başkanı, hekimlerin bıkkınlık noktasına geldiğini söyledi. Yükseyayla, "Urfa'nın hiçbir hekimi kaybetme lüksü yok. Başta göğüs ve enfeksiyon hastalıkları uzmanı olmak üzere çok sayıda hekim desteğine ihtiyaç var" dedi.

ÖZEL HABER 21.08.2020, 09:02 21.08.2020, 17:46
Vakaların pik yaptığı Urfa'da hekimler istifa noktasına geldi!

Şanlıurfa'da koronavirüs tehlikesi gün geçtikçe büyüyor.

Salgın hastalık nedeniyle kentte birçok adres karantinaya alınırken, Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan tabloda Şanlıurfa ilk 5'den düşmüyor. Bakan Fahrettin Koca, günlük açıkladığı koronavirüs tablosu ile Şanlıurfa'da hasta sayısının yükseldiğini kaydediyor.
Pandemi dönemi öncesi de sağlık sorunlarıyla gündeme gelen kentte, Suriyeli mültecilerle nüfusun 2 buçuk milyonu geçmesi ise eksiklikleri gün yüzüne çıkarıyor: Hastane yetersizliği, doktor eksiklikleri, sistem sorunları, sağlıkta şiddet...HEKİMLER ARTIK CANINDAN BEZDİ!
Kent, hemen hemen her dönem sağlık sorunlarıyla boğuşurken, bu kez de koronavirüs ile mücadelede ön safta yer alan doktorları tutmakta zorluk çekiyor. Urfa'da yükselen koronavirüs vaka sayıları, yoğun bakımlarda yatak kapasitesinin yetersiz olması ve gün geçtikçe artan iş yükü birçok hekimi canından bezdiriyor.

TABİP ODASI BAŞKANI SORUNLARI SIRALADI

Urfa'da koronavirüs sürecinde yaşanan sağlık problemlerini dile getiren Urfa Tabip Odası Başkanı Osman Yüksekyayla, özellikle kamu hastanelerindeki hekimlerin istifayı düşündüğünü öne sürdü.YÜKSEKYAYLA: URFA'DA İSTİFAYI DÜŞÜNEN UZMANLAR VAR!

Salgın nedeniyle Urfa'da birçok doktorun tükenmişlik noktasına geldiğini ifade eden Dr. Yüksekyayla, şöyle konuştu:

"Şanlıurfa'da her dönem istifalar oluyor. Şehir değiştirmek, yer değiştirmek, hastane değiştirmek için ama bu aralar özellikle koronavirüsün artan iş yoğunluğu nedeniyle başta kamu hastanelerindeki uzmanlar olmak üzere birçok hekim artık tükenmişlik noktasına geldi. Dolayısıyla bu tükenmişlik noktasında da bir kısmın istifayı düşündüğünü biliyoruz, bizimle de iletişime geçiyorlar. Son 1-2 haftadır istifalar konuşuluyor. Özellikle devlet hastanelerinde istifayı düşünen uzman arkadaş sayısı çok fazla."

'HEKİMLERİ BIKKINLIK NOKTASINA GETİRİYOR'

Hekimleri istifa noktasına getiren en önemli sebeplere değinen Dr. Yüksekyayla, özellikle yöneticilerin hekimlere karşı kullandığı dilin bıktırma noktasına getirdiğini kaydetti. Yüksekyayla, "Hekimleri istifaya götüren en büyük sebep, koronavirüs ile mücadelede artan iş yükü ve organizasyondaki aksaklıklar oluyor. Bazı arkadaşlar yöneticilerle yaşadıkları problemleri bize iletiyor. Onlara karşı kullanılan dil, tepeden bakan bir idarecilik anlayışı var. Hekimler zaten çok zor bir dönemden geçiyor. Hem hastalanma hem de evlerine virüsü taşıma ihtimalleri çok yüksek. Artmış iş yükü, bir de bunun üstüne yaşanılan sorunlar, yöneticilerin uygulamaları hekimleri bıkkınlık noktasına getiriyor" ifadelerini kullandı.

'KİMSE GELİRİNİ DÜŞÜNECEK NOKTADA DEĞİL'

Pandemi sürecinde hekimlerin yaşadığı döner sermaye kaybının yanı sıra hayati tehlikenin bu denli yüksek olduğu günlerde çalışanların tedirginlik yaşadığını kaydeden Yüksekyayla, "Hiç kimse gelirini düşünecek noktada değil" dedi. Yüksekyayla, sözlerine şöyle devam etti:

"Hekimlerin çok büyük gelir, döner sermaye kaybı mevcut. Hekimler bu dönemde ödüllendirilmek yerine, gelirleri oldukça düşük. Bu da istifanın en önemli nedenlerinden biri oldu. Şu anda öyle bir noktadayız ki, hiç kimse gelirini düşünecek noktada değil. Herkes hayati tehlikeyle karşı karşıya. Geçen günlerde bir hekim arkadaşımızı kaybettik. Tüm sağlık çalışanları bunun tedirginliğini yaşıyor, iş yükü oldukça arttı."'KORONAYA YAKALANAN SAĞLIK ÇALIŞANI SAYISI 500'Ü GEÇTİ'

Yüksekyayla, Urfa'da normalleşme süreci ile birlikte vakaların arttığını ve şu anda kente koronavirüse yakalanan hekimlerin sayısının 500'ü geçtiğini belirtti. Viranşehir’de Vimed Tıp Merkezi’nde Acil Tıp Hekimi olarak çalışan Abdurrahman Demir'in de hayatını kaybetmesiyle ilk hekim kaybının yaşandığını aktaran Yüksekyayla, "1 Haziran'dan önce Şanlıurfa'da yaklaşık 40 sağlık personeli koronavirüse yakalanmıştı. 1 Haziran'dan sonra, şu ana kadar rakam 500'ü geçmiş durumda. Geçen haftaya kadar da Urfa'da hayatını kaybeden arkadaşımız yoktu. Viranşehir'de görev alan Doktor Abdurrahman Demir arkadaşımızı kaybettik. Urfa'da  şuanda korona nedeniyle 1 hekim hayatını kaybetti ama yüzlerce pozitif vaka var" diye konuştu.

'POLİKLİNİK YÜKÜNÜ ASM'LER ÜSTLENİYOR'

Hastanelerin randevu sistemine geçmesi ile poliklinik yükünü Aile Sağlık Merkezlerinin (ASM) yüklendiğine değinen Yüksekyayla, bu nedenin de hekimleri istifa noktasına getirdiğini söyledi. Yüksekyayla, "Mehmet Akif'ten, Eyyübiye'den, Balıklıgöl'den ve hatta Üniversite Hastanesinden bu şikayetleri alıyoruz. İlçe devlet hastanelerinde de bu sorunlar yaşanıyor. Hastanelerde randevu sistemine geçti. Hastanelerin enerjileri koronavirüse aktarıldığı için normal hastaların büyük çoğunluğu ASM'ye gidiyor. Bu defa ASM'deki hekimlerin ciddi bir iş yükü oluştu. Kovidli aileleri takip etmek gibi bir görevleri de var. Üstüne bir de poliklinik hasta sayısı yükü bindi"  sözlerine yer verdi.

'VATANDAŞ İLE HEKİM VE HEMŞİRELER KARŞI KARŞIYA'

Acillerde yaşanan yoğunluklarla vatandaş ile doktor ve hemşirelerin karşı karşıya kaldıklarını belirten Yüksekyayla, "Buradaki en büyük sıkıntılardan biri acillerdeki yoğunluk, acil servislerdeki hasta yükü. Doktor, hemşire ve vatandaş karşı karşıya kalıyor. Tabi ki, vatandaş en iyi hizmeti almak ister, çok beklemek istemez. Koronavirüs nedeniyle de bu onların hakkı tabi ki... Oradaki sağlık çalışanlarının da yemek yemeye fırsat bulamadıklarını biliyoruz. Ama ne yazık ki, vatandaş-hekim, vatandaş-hemşire karşı karşıya kalıyor" açıklamasında bulundu.'URFA'DA UZMAN HEKİM DESTEĞİNE İHTİYAÇ VAR'

Urfa'da sürecin mevcut hekimlerle yönetilmeye çalışıldığını kaydeden Yüksekyayla, başta göğüs hastalıkları uzmanı olmak üzere kentte birçok uzman hekim desteğine ihtiyaç olduğunu belirtti. Yüksekyayla, şöyle konuştu:

"Şanlıurfa'da tüm hastanelerde Kovid hizmeti veriliyor. Hem merkezde hem de büyük ilçelerde. Urfa'da görev yapan tüm sağlık çalışanları Kovid ile mücadele içerisinde. Şu anda, özellikle hastanelerde uzman ihtiyacımız olduğunu söyleyebiliriz. Urfa'da vaka sayıları çok ciddi boyutlara ulaşmış durumda. Yatan-ağır hasta sayısı, yoğun bakım ihtiyacı olan hasta sayısı artıyor. Bunlar mevcut hekim sayısıyla yürütülmeye çalışılıyor. O arkadaşların tamamı ciddi yorgunluk içerisinde. Urfa'da şu anda başta göğüs ve enfeksiyon hastalıkları uzmanı olmak üzere çok sayıda uzman hekim desteğine ihtiyacı var."

'ÖNÜMÜZDEKİ AY CİDDİ ARTIŞA NEDEN OLABİLİR'

Önümüzdeki ay ile grip mevsiminin başlayacağını ve mevsimlik işçilerin kente döneceğini dile getiren Yüksekyayla, ciddi bir atış yaşanabileceğini ifade etti. Yüksekyayla, "Eylül ayında grip mevsiminin başlayacak olması, tarım işçilerinin kente dönecek olması hem koronavirüs vaka sayısında hem de ağır hasta sayısında artışa neden olabilir. Nüfus artacağı için de Kovid olmayan hasta yükü de artacak. Bu yükün altından kalkabilmek için mevcut hekim sayıları yeterli değil. Özellikle devlet hastanelerine bakanlık tarafından hekim desteği sunulmalı. İlimiz Suriyelilerle birlikte yaklaşık 3 milyona yakın bir nüfusa sahip. Sadece Kovid değil, Kovid dışında da kalp krizi, trafik kazası, yüksekten düşme gibi acil olarak bakım gerektiren hastalıklarla da karşılaşıyoruz. O hastaların da tedavisinin aksatılmaması lazım. Hala geç kalınmış değil" dedi.   

'URFA'DA VAKA SAYISI HIZ KESMİYOR'

Urfa'nın vaka sayısında İstanbul ile yarıştığını öne süren Yüksekyayla, önümüzdeki günlerde ciddi artış yaşanabileceğini söyledi. Yüksekyala, "Urfa maalesef ilk 3'te veya 5'te. Urfa şu anda İstanbul'la yarışıyor. Belki başka konularda geçmiş, bilmiyoruz. Hem görev yaptığımız, hem sahadaki hekim arkadaşlarımızın aktardığı sorunlarda Urfa'da çok ciddi vaka sayılarının olduğunu biliyoruz. Acil servislere olan başvurulardan da bunu görebiliyoruz. Urfa'da şu anda vaka sayısı hız kesmedi. 1 Haziran'dan sonra başlayan artış devam ediyor. Önümüz Eylül ve Ekim. Grip mevsimi olması nedeniyle hastalığın ağır geçme riski de mevcut. Urfa'da biran önce tedbirler değerlendirilmeli, sıkı tedbirler alınmalı. Yoğun bakım yatak sayılarında düzenleme yapılmalı" sözlerine yer verdi.

'URFA'NIN HEKİM KAYBETME LÜKSÜ YOK!'

Yüksekyayla, kentteki pandemi süreci başta olmak üzere sağlıkta şiddet olayları, sınır hattında yaşanan gelişmeler ve yöneticilerin hekimlere karşı tutumu dolayısıyla sağlıkçıların geri adım attığını belirtti. Şanlıurfa'nın hekim kaybetme lüksü olmadığını vurgulayan Yüksekyayla, sözlerine şöyle son verdi:

"Sağlık müdürlüğünde, ilçelerde, hastanelerdeki yönetici arkadaşların hekim arkadaşlara karşı çok tasvip etmeyeceğimiz tutumları, hekimlerin Urfa'dan gitmelerinin en büyük sebebi. Bir diğer sebebi ise çok ciddi iş yükü var. Suriyeli hasta sayısı fazla, artan hasta sayısı, iş yükü sıkıntı. Son 2 yılda Şanlıurfa sağlıkta şiddetle gündeme geliyor. Bu şiddet olayları hekimlerin Urfa'da kalmasını zorlaştırıyor. Urfa'ya gelmeyi düşünen hekimlerde bir caymaya yol açıyor. Kimse tercih etmemeye başlıyor Urfa'yı. Sağlık platformlarında hekimler, Urfa'yı tercih etmemelerini söylüyor birbirlerine. Bundan bir an önce kurtulmamız lazım. Bu izlenimleri silmemiz lazım. Yoksa ilerde ciddi hekim sıkıntısıyla karşılaşacağız. Suriye sınırında olmamızı, bir nevi savaş bölgesinde olmamız hekimlerin kalmasını ve Urfa'yı tercih etmelerini etkileyen önemli konulardan biri. Operasyonlar, patlamalar.. Bunlar dışarıdan bakan biri için çok ciddi sorunlar. Bizim hiçbir hekimi kaybetme lüksümüz yok. Bazı zor bulunan branşlardaki hekimler Urfa'ya geldiği zaman, tutmak için elimizden geleni yapmamız gerekiyor. Bir hekim Urfa'dan gittiği zaman onun en büyük mağduru vatandaş oluyor."

Özlem DİKMEN-ÖZEL HABER/BİHA

banner213
Yorumlar (7)
Sahipsiz kent 12 ay önce
Ankaraya herşeyi güllük gülistanlık sunuyorlar. Ankarada o yüzden hiçbir adım atmıyor urfa için...
öz urfali 12 ay önce
urfada kac tane hastane bos bi sekilde duruyor eski fakulte eski dogum evi eski cocuk hastanesi neye bos kaliyor yazik deyilmi bu insanlara evde tedavimi olurmu basit bi hastalik deyilki acin bu hastahaneleri pandemi olarak kullanin diyer hastalarda madur olmasin
urfalı 12 ay önce
koskoca memleketin bir tane dogrusu olmazmı
Hak 12 ay önce
Herşeyi paraya bağlamayın..ne yani maaşa gore mi hastaya bakacaklar...işte sağlıkçılar...
Dogrular 12 ay önce
Sen parasiz bak...bedava canininortaya koy öz zaman
Şoför Bedih'in oğlu Mehmet 12 ay önce
Türk ordusu hiç savaştan kaçtı mı, ya şehit oldu ya gazi, vatan içindekiler ile vatandır, savaştan kaçanlara hain, mücadele edenlere kahraman denir, şerefli doktorlarımızın savaşı bırakacağını hiç sanmıyorum, bir kısım geçici polemik olabilir, zorlu dönemlerde sabır ve çaba en büyük silahtır ALLAH askerlerimizin doktorlarımızın ve cümle hastaların yar ve yardımcısı olsun.
First Capital 12 ay önce
Krediye ihtiyacınız var mı! Biz her çeşit melek kredisi sunuyoruz
% 3 faiz oranı, lütfen bugün başvuru hakkında daha fazla bilgi için bize e-posta gönderin.
Ilgilenen. Kredilerimiz maksimum güvenlik için iyi sigortalıdır ki bu bizim
e-posta yoluyla öncelik:> firstcapital26@yahoo.com
WhatsApp aracılığıyla:> +1 (412) 939-7063
38°
açık
Günün Anketi Tümü
Yakında kabine değişikliğinin olacağı konuşuluyor, AK Parti'nin 12 belediye başkanlığını elde ettiği Şanlıurfa bir bakanı hak etti mi?
Namaz Vakti 27 Temmuz 2021
İmsak 03:42
Güneş 05:19
Öğle 12:36
İkindi 16:26
Akşam 19:44
Yatsı 21:14
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30