banner114

banner87

'Urfa kart' için karar... Usule uygun değil!

Şanlıurfa’da 2 binişlik kart ücretlerinden alınan ücreti fahiş bulan vatandaşın şikayeti üzerine harekete geçen Şanlıurfa Barosu avukatları konuyu Şanlıurfa İdare Mahkemesi'ne taşıdı. Mahkeme, alınan kararın usule uygun olmadığını kaydederek, dava konusu işlemin iptaline karar verdi.

banner100
ÖZEL HABER 07.02.2020, 16:41 07.02.2020, 16:55
'Urfa kart' için karar... Usule uygun değil!
banner101

Şanlıurfa kent merkezinde ulaşım için kullanılan 2 binişlik kart ücretini fahiş bulan F.D. isimli vatandaş, işlemin durdurulması için 2018 yılında harekete geçti. Vatandaşın şikayeti üzerine duyarsız kalmayan Şanlıurfa Barosu Avukatlarından Sedat Altundağ ve Gökhan Dayık, kararın iptal edilmesi için mahkemeye başvurdu.

'FAHİŞ ÜCRET ALINIYORDU'

Dava açıldığı dönemde tam biniş için akıllı kartı olanın 1.75 TL ödediği, akıllı kartı olmayanın ise 2 binişlik kartı 5 TL'ye alması gerektiğini kaydeden Altundağ, yaptığı açıklamada, "Kartlar, yetişkinler için 1.75 TL normalde. 2 binişlikte 3 buçuk TL olması gerekiyor. Fakat 2 binişlik kart 5 TL'ye satılıyor. Aradaki fark 1 buçuk TL ve bu kartın maliyeti olduğu söyleniyor. Fakat biz bu davayı, 1 buçuk TL'nin bile fahiş olduğunu düşünerek" dedi.  İŞLEM DURDURULDU

Gaziantep Bölge İdare Mahkemesi 2. İdari Dava Dairesi, başvuru üzerine Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Ulaştırma Koordinasyon Merkezi'nin (UKOME) 22 Aralık 2017 tarihinde aldığı toplu taşıma ücretinde, akıllı kart kullanmayanın fazla ücret ödemesi işlemini durdurdu.

KARAR USULE AYKIRI BULUNDU

banner85
Mahkeme, istinaf başvurusunu kabul ederek, UKOME'nin karar aldığı toplantının kentteki tüm belediyeleri ilgilendirdiğini ve belediyelerin yetki alanı içerisinde olduğunu kaydetti. Toplantıda ilçe belediye başkanlarının veya görevlendirilecek bir üyenin olmadığını aktaran mahkeme, kararın usule aykırı olduğunu belirtti.

İşte, karar sonucu:

"Açıklanan nedenlerle, istinaf başvurusunun kabulüne , Şanlıurfa 2. İdare Mahkemesi'nce verilen kararın kaldırılmasına, dava konusu işlemin iptaline, karar tebliğinden itibaren 30 gün içinde Danıştay'a gönderilmek üzere dairemize verilecek dilekçe ile Danıştay'a temyiz yolu açık olmak üzere oybirliğiyle karar verildi."

Önceki haber için TIKLAYIN!

Özlem DİKMEN-ÖZEL HABER/AJANS URFA

banner53
Yorumlar (0)
banner123