banner14

banner69

Urfa'da ilk: La bını da mı elimizden aldiz!

Bir erkek mesleği olarak bilinen davulculuk, Şanlıurfa'da artık kadınların da ekmek kapısı. Kentin ilk kadın davulcusu DJ Emo, eline aldığı davulla erkek meslektaşlarına taş çıkartıcasına davul çalıyor.  2 çocuk annesi ve başörtülü olması sebebiyle "Bu işi yapamazsın" diyenlere inat, davulu tokmakla buluşturan ve organizasyon sahiplerine unutulmaz anlar yaşatan DJ Emo'nun, kadınlara da çağrısı var: Hedefinizden ve hayallerinizde asla vazgeçmeyin...

ÖZEL HABER 18.09.2019, 12:32 18.09.2019, 14:12
1461
Urfa'da ilk: La bını da mı elimizden aldiz!
banner37

Şanlıurfa'da artık davulcu deyince akıllara erkekler değil, kadınlar da gelecek. Kentin ilk kadın davulcusu DJ Emo, erkeklere rakip olarak organizasyonların aranan yüzü olmayı başardı.
 Ülkemizde iş hayatında erkek egemenliği hemen hemen her sektörde kırılmaya başladı. Kadınlar artık hayatın her köşesinde ve her mesleği varlıklarıyla güzelleştirmeye devam ediyor. Düne kadar kadın şoförler dikkat çekerken, artık kadın pilot, kadın siyasetçi, kadın patronlarla karşılaşmak mümkün… Ne var ki bazı meslek dallarında hala kadınları görmek bizleri şaşırtabiliyor. Bugün bir sanayide araba tamir eden kadın şaşkınlık yaratıyor. Oysa artık pek çok sektörde kadınların hakimiyeti var. Bunun en güzel örneği de Şanlıurfa'da yaşanıyor.

23 yaşındaki DJ Emo lakaplı 2 çocuk annesi, davulcuk mesleğini 1 yıldır profesyonel olarak yapıyor.

'YÜRÜ' DENDİ, HAYATI DEĞİŞTİ

DJ Emo'nun erkeklerin elinde görmeye alışkın olduğumuz ve erkek mesleği olarak görülen davulculuğa merakı ise çocuk yaşlarda başladı. İlk davul çalmaya da fotoğraf ve kamera işiyle uğraşırken, işyerinde bir organizasyon düzenlendiği sırada “Çalabilir miyim?” sorusuna aldığı “Olur” yanıtıyla başladı.

En büyük desteği o gün gördüğünü belirten DJ Emo, "İlk defa çalıyordum, sağ olsun Canan hanım bana, 'Yürü' dedi. En büyük destekçim oldular. Çaldık orada, daha sonra yanlarında çalışmaya başladım” dedi.
 'BAŞÖRTÜLÜ NASIL ÇIKIYORSUN?'

Utandığı zamanlar da olmamış değil. Şaşkın bakışlar altında pek çok kez organizasyonlarda çalışan DJ Emo'ya “Başörtülü nasıl çıkıyorsun” diye soranlar bile oldu. Ancak o hedefi doğrultusunda bakışlara ve sözlere aldırış etmeden yoluna devam etti.

Ailesinin de ilk zamanlar tepkisiyle karşılaştığını belirten ancak şuan olumlu geri dönüşler aldığını söyleyen DJ Emo, “Ailem biraz karşı çıktı ama ben hayallerimin peşinden gideceğim dedim ve gidiyorum. Çok güzel tepkiler alıyorum, olumsuz tepkiler de oluyor ama olsun. Hedefime doğru yürüyeceğim, ne olur olsun" diyerek mesleğinde kararlı adımlarla ilerliyor.

banner64
'HİÇBİR ŞEYE ALDIRMIYORUM, HEDEFİM...'

Özellikle kadınlara özel kına gecesi organizasyonlarında daha çok tercih edilen isim olan DJ Emo, başarısı sayesinde çalışma ağını da genişletti. Artık nişan, kına, düğün her türlü organizasyonlarda aranılan isimlerden biri oldu.

Sektörde de isimden çok lakabıyla tanınan DJ Emo'ya neden DJ lakabını kullandığını sorduk. Meğer lakabı ise en büyük hayalinden geliyormuş:

"Gittiğimiz yerlerde kadınlar arası organizasyonlarda davul, DJ, müzik hepsi benden soruluyor. Tek başıma bir orkestranın işini görüyorum. Kendime dedim ki, Şanlıurfa'nın ilk kadın davulcusu, DJ'i olacağım. Çok şükür şu an hedefime ulaşıyorum. İlk önce Şanlıurfa'da bir numara olmak istiyorum. Herkesin beni bilmesini, tanımasını istiyorum. Tepki veren de var ama ben hiçbir şeye aldırmıyorum. Tek hedefim DJ olmak."
 'LA BINI DA MI ELİMİZDEN ALDİZ?'

Meslek tercihi nedeniyle pek çok anı, hikaye biriktiren DJ Emo, başından geçen güzel bir olayı da şöyle anlattı:

"Bir gün düğün salonuna gittik. Ben davulumla geldim, baktım bir beyefendi kapıda. Ben de, 'Erkek davulcu yok burada, beni tuttular' dedim. O da, Urfa şivesiyle 'La bunu da mı elimizden aldiz?' dedi. Ben de 'Yapacak bir şey yok' dedim."

MESLEKTAŞLARINDAN TAM DESTEK

Kentteki erkek meslektaşlarından gelen tepkilerin de olumlu olduğunu dile getiren DJ Emo, “Erkek davulcular bana destek ve yardımcı oluyorlar. Davulumun bakımını yapıyorlar” diyerek meslektaşlarına teşekkür etti.
 KADIN DAVULCULAR DA YETİŞTİRİYOR

Kentte kadın davulcu sayısının artmasını isteyen DJ Emo, kızlarına da bu mesleği öğrettiğini belirterek "Benim gibi kızlarımız da var, ben onlara gösteriyorum. Onları yetiştiriyorum, siz de öğrenin diyorum. 7-8 kızımız var. Kızlara öğretiyorum, öğrenin diyorum. Elimden geleni yapıyorum" dedi.

KADINLARA SESLENDİ: VAZGEÇMEYİN

Tüm olumsuzluklara rağmen ekonomik özgürlüğünü kazanan, sevdiği mesleği yaparak başarılı bir çalışma hayatı sürdüren DJ Emo, Şanlıurfa'daki kadınlara da şu sözlerle seslendi:

“Ne olursa olsun, hiç kimse için yaşamayın. Belki kaybedebiliriz, belki düşüşe geçebiliriz ama ne olursa olsun hiçbir zaman hedefimizden vazgeçmeyelim. Hiç hedefimizden vazgeçmeyelim. Ben hiç çekinmiyorum. Bazen diyorlar ki, başörtülü nasıl çalıyorsun. Ben asla çekinmiyorum ve severek yapıyorum.”

Özlem ÇELİK-Özlem DİKMEN/ÖZEL HABER

banner53
Yorumlar (10)
Hakikatçi 3 ay önce
Ayağında dar pantolon elinde 70'lik şişe. Erkeklik bu değil ki erkeksen ayakta işe :)
Karaköprülü 3 ay önce
Kar eden ar etmez.bok dök bokoğlu boka muhtaç olma diye bir laf vardır.helal olsun sana bacım.it köpeğe muhtaç olmaktan iyidir.la bunu da mı elimizden aldiz.bunu söyleyen densizlik yapmış.ne yapalım antep fıstığımızı aldı maraş kahramanlığımızı aldı densizliğimiz de bize kaldı.
Ahmet 3 ay önce
Erkeklik ayakta işemek ise kabir azabının çoğu ayakta işemektendir.bilip bilmeden sıçma
Hakikatçi 3 ay önce
Ahmooo işşiye bak.Kabir azabının çokluğunu hatırlatıp hocalık yapisan. sonra da kalmış sıçma diye argo kelime kullanisan. Eyle mısen Beyle mısen? ne ayaksan Ahmeooo?
ali 3 ay önce
bu nasıl davul çalmak???
Hasan TOKTAN 3 ay önce
Her boyağı boyadıh fıstığı yeşil kaldı.
MAHMUT KURTULUŞ 3 ay önce
İNSAN HAYA AR EDERSE HER ŞEY HELAL, ETMEZSE DE HER ŞEY HARAMDIR.
yoyo 3 ay önce
de herreeee ahırr weğtee laww inabıkeee
kemal 3 ay önce
dj emo lakab lı asıl kısi seni şikayet ettiginde görecegim ne ar kalmış ne bişe yazık
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Yakında kabine değişikliğinin olacağı konuşuluyor, AK Parti'nin 12 belediye başkanlığını elde ettiği Şanlıurfa bir bakanı hak etti mi?