banner114

banner87

Urfa'da hayaller 10 milyon, gerçekler ise 3 milyon oldu!  

Şanlıurfa'nın ağaçlandırılması ve yeşil sahaların arttırılması için düzenlenen etkinlikler, beklenileni karşılayamadı. Kentte 10 milyon fidanın toprakla buluşması hedeflenirken, mevsimsel olarak fidan dikimi için sayılı günlerin kaldığı bugünlerde rakamın 3 milyon 349 bin olduğu öğrenildi. Sosyal medyadan birçok destek gelmesine rağmen nüfusu 2 buçuk milyonu bulan kentte vatandaşın bağışı ise sadece 13 bin TL oldu. Urfa'da idarecilerin verdiği desteğin de bir hayli az olduğu görülürken, 'Yemyeşil Urfa' sevdası da sözlerde kaldı.

banner100
ÖZEL HABER 20.03.2020, 10:14 23.03.2020, 10:56
Urfa'da hayaller 10 milyon, gerçekler ise 3 milyon oldu!  

Şanlıurfa'nın ağaçlandırılması için kentte birçok toplantı, kampanya ve etkinlikler yapıldı.

Özellikle sosyal medyada başlayan ağaçlandırma kampanyası akabinde "Yemyeşil Şanlıurfa Platformu" kuruldu. Platform üyelerinin girişimleriyle ise Şanlıurfa Valiliği himayesinde, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyeleri, kamu kuruluşları ve sivil toplum kuruluşları tarafından da desteklenen 'Zeytin Temalı Ağaçlandırma Kampanyası' başlatıldı.

HEDEFE ULAŞILAMADI

Başlatılan kampanya ile fidan dikme etkinliği, birçok okula taşındı. Öğrenciler ve öğretmenler başta olmak üzere çeşitli kurumlar, fidanları toprakla buluşturdu. Kampanyaya ilgi artarken, belirlenen fidan hedefine ulaşabilmek adına bağış kampanyası da yapıldı. Şanlıurfa Valiliği tarafından başlatılan bağış kampanyası ile vatandaşlar, Şanlıurfa Orman Bölge Müdürlüğü hesabına 10 TL bağış yapmaya davet edildi. Fidan başına 10 TL bağış yapılan kampanya, sosyal medyadan yapılan challange ile geniş kitleye ulaşsa da, sayı istenilen hedefi bulamadı.

HAYALLER 10 MİLYON, GERÇEKLER 3 MİLYON

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ilan edilen ve ülke genelinde başlatılan Milli Ağaçlandırma Seferberliği kapsamında da, Ekim ayında '10 milyon fidan dikimi' hedefi ile Şanlıurfa'da çalışmalar başlamıştı. Yapılan çalışmalar ile 10 milyon fidanın kentin ağaçlandırılması için toprakla buluşması beklenirken, Urfa'daki rakam yine tatmin etmedi. Yaklaşık 2 buçuk milyon nüfusu bulan şehirde hedef 10 milyon olsa da, dikilen fidan sayısı 3 milyon 349 bin fidan oldu.

'YEMYEŞİL URFA' İÇİN 113 BİN 50 TL

'Yemyeşil Urfa' ağaçlandırma kampanyası ile toplanan bağış ise 113 bin 50 TL'yi buldu. Kampanya dahilinde vatandaşlardan 13 bin 50 TL destek gelirken, hatıra ormanı için 80 bin TL ve OGM ile İCTAŞ 3. Boğaz Köprüsü firması arasındaki protokol ile 20 bin TL toplandı.

URFA'DA 13 BİN, BURSA'DA 14 MİLYON

Belirlenen hedefin altındaki rakamlar düşündürürken, nüfusu hemen hemen Urfa'ya yakın olan Bursa'daki sayı ise adeta kıskandırdı. Yaklaşık 3 milyon nüfusu bulan Bursa'nın ağaçlandırılması için vatandaşlar tarafından 14 milyon TL bağış yapıldı.ÇİÇEK: URFA'NIN EN BÜYÜK SIKINTISI SAHA

Urfa'daki bağış miktarındaki düşüş göze çarparken, Şanlıurfa Orman Bölge Müdürü Cevdet Çiçek, Urfa'daki en büyük sorunun alan sıkıntısı olduğunu aktardı. Kentteki, 20 milyar arazinin 6 milyarının mera arazisi olduğunu belirten Çiçek, 2 milyarın da tarım arazisi olduğunu açıkladı. Çiçek, "Bizim Urfa'daki, en büyük sorunumuz sahaların olmaması. Orman yapacak alanımız yok. Şu sırtların hepsini yemyeşil yapayım desek, yok. Alan ya mera ya da sit alanı. Oralara girme şansımız olmuyor" diye konuştu.

'URFA'DA KÖY ORMANLARI YOK DENECEK KADAR AZ'

Urfa'da köy ormanlarının da yok denecek kadar az olduğunu aktaran Çiçek, "Şanlıurfa'da köy ormanları yok denecek kadar az. Hiç yok demek daha uygun düşer. Alan yok çünkü hepsi özel mülk. Diyarbakır'a giderken hep uçsuz bucaksız, bir tane ağaç yok. Hepsi mera. Bizim oraları orman yapma şansımız yok. Yapsak da koruyamayız" ifadelerini kullandı.

'MERA VASFINI KAYBETMİŞSE, HAZİNEYE AKTARILMALI'

Urfa'nın Türkiye'nin en önemli tarım bölgesi olmasına da değinen Çiçek, mera vasfını kaybetmiş alanların ağaçlandırılmak üzere hazineye devredilmesi gerektiğini öne sürdü. Çiçek, "Biz tarım bölgesiyiz. Yol kenarlarına ve tarla sınırlarına dikecek yerden başka ağaç yerimiz yok. Bu da lazım, bunun da olması lazım. Meralarımız var. Kullanılan alanlar çok geniş. Kullanılmayan, mera vasfını kaybetmiş yerler hazineye aktarıldığı takdirde çalışmalar yapılır. Genel Müdürlüğümüz tarafından ağaçlandırma yapılır. Okullar dedik, 1 yılda okullar tamamlanacak. O bahçelere bir daha fidan dikme şansınız olmaz" sözlerine yer verdi.

banner85
'SULU TARIMIN OLMADIĞI YERİ VATANDAŞ AĞAÇLANDIRMALI'

Geçtiğimiz yıl kentte yapılan 200 metre yolu ağaçlandırdıklarını aktaran Çiçek, her sene yol yapılamayacağını belirtti. Çözüm olarak Çiçek, sulu tarımın olmadığı yerlerde vatandaşın tamamen ağaçlandırmaya yönlendirilmesi gerektiğini söyledi. Çiçek, şöyle konuştu:

"Gelir getirici fidanlar dikilmeli. Badem olabilir. 10 yıl gibi bir bekleme süresi var ama ondan sonra da geliri, sulu tarımdan daha yüksek. Diktiğimiz fidanları, sulanabilir yerleri kendi imkanlarımız çerçevesinde suluyoruz. Yol kenarlarında yaptığımız ağaçları da belediyelerle ortak çalışıyoruz. Fidanı, dikimini biz yapıyoruz, bakımını ve sulamasını da belediyeler kendi imkanlarıyla yürütüyor."

'URFA, TÜRKİYE'NİN EN ZAYIF İLİ'

Çiçek, Urfa'nın orman bakımından Türkiye'nin en zayıf ili olduğunu kaydetti. Sebebini ise Urfa'nın tarım şehri olmasına bağlayan Çiçek, kentteki yeşil alanın yeterli bulunmadığını söyleyerek, "Yeterli bulunması mümkün değil ama aynı zamanda Türkiye'nin de tarım ambarı. Ormanın olduğu yerlerde de bu imkanlar yok. Onun için Urfa'da yapılacak en güzel şey, çiftçimiz evinin etrafına, tarlasının sınırlarına, komşu ile olan çizgisine fidanlar dikmeli" açıklamalarına yer verdi.

'HERKES 3-5 FİDAN DİKMELİ'

Şanlıurfalıların kişi başı 3-5 fidan dikmesi halinde belirlenen hedefe ulaşılabileceğini söyleyen Çiçek, "Herkes 3-5 fidan diktiği zaman hedefe ulaşılırdı. Zaten 2 milyon Urfalı'dan bahsediyoruz. Her insanın 5 fidan dikeceği alanı vardır. Önce vatandaş yeşile susayacak, onu yüreğinde hissedecek ve hissettiğini de araziye yansıtacak" dedi.

URFA'DA 12 ORMAN YANGINI ÇIKTI

Yeşil alan sorununun yaşandığı Urfa'da piknik kültürüne değinen Çiçek, geçtiğimiz yıl 12 orman yangınının meydana geldiğini kaydetti. Vatandaşların yeşil alan konusunda hassas olması gerektiğini belirten Çiçek, "Urfa'da yeşilimiz çok az, piknik kültürü de en yüksek olan iliz. Doğada yemeyi, ateşli piknik yapmayı seven bir toplumuz. Ateşli pikniklerde son derece dikkatli ve titiz davranmak zorundayız. Allah korusun 1 saniyelik ihmal, bir ömür beklediğimiz bütün o güzelliği yok edebilir. Yangınların yüzde 98'i insan kaynaklı. Çok kıymetli olan varlığımızı dikkatli, hassas korumak zorundayız. Bizim vatandaştan isteğimiz, ateşli piknik yapmamaları" diyerek, sözlerine son verdi.

NELER YAPILACAK?

Yapılan onca çalışma, etkinlik ve kampanyalara rağmen Urfa'da istenilen hedefe ulaşılamaması ise kafalarda soru işaretleri oluşturuyor. Kentin yeşil alan sorunu için yapılacak projeler dört gözle beklenirken, atılacak adımlar da merak ediliyor.

Özlem DİKMEN-ÖZEL HABER/BİHA

banner53
Yorumlar (4)
ŞANLIUIRFALI 2 hafta önce
Sn. Çiçek, bahane uydurmaya gerek yok. Kentte mera vasfını yitirmiş ucağı bucağı olmayan araziler mevcuttur. Mera vasfını yitiren arazilerin ormana tahsisi konusunu siz çözmeyeceksinizde kim çözecek?Mera komisyonu zaten kente görevini yapmıyor. Köylü hayvanlarının mera arazisi bahanesiyle Türkiye Cumhuriyetinin ve herkesin ortak kullanım alanı olan vasfını yitirmiş mera arazilerini gasp etmek derdindeler. Çıkın halka, mülki amirlere bu gerçekleri anlatın.Hikaye anlatmaya gerek yok zaten çok başarılı bir kurum olsa idiniz. Mevcut orman müdürlüğünün yerinden belli olurdu ki orası orman müdürlüğüdür. Trilyonlarca liraya misafirhane midir? Lojman mıdır? Yapmasını biliyorsunuz lakin kendi müdürlük çevrenizi ağaçlandıramıyorsunuz?germuş dağları tek tek dağları akabede ki tepeler,arat dağı buralarda meralık mı kalmış…toprağı gide gide kayalık kalker taşı çıkmış…lütfen samimi olun. Bahaneler uydurmayın.
HACI AHMET 2 hafta önce
Orman fakiri urfa da hem ağaçlandırlacak sahanın olmadığından bahsediyorsunuz hemde halktan 10 TL. bağış talep ediyorsunuz.Hazine Müdürlüğünü, Mera komisyonunun STK’ları milletvekillerini orman fakiri urfanın önündeki engellerin kaldrılması için göreve çağırıyorum.
Bu ülke iflah olmaz 2 hafta önce
Ne memleket için bişey yapan kaldı nede liyakat lı ülke yöneticileri. Bu ülkede halkından yöneticilerine herkes önce kendi rahatlığını, vurgun un, menfaatini peşinde.
Sinan 2 hafta önce
Bu gibi projeler yeşil alanlarımızı arttırmak adına güzel haberler Nacizane fikrim her yıl urfanın nuçüfusu kadar fidan dikilse Urfa Trabzon gibi olur eleştirmek değil sadece öneri orman il müdürlüğü ve belediyeler ile beraber ağaçlandırma projeleri yapılması bence daha güzel olur
banner123
11°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Yakında kabine değişikliğinin olacağı konuşuluyor, AK Parti'nin 12 belediye başkanlığını elde ettiği Şanlıurfa bir bakanı hak etti mi?
Namaz Vakti 03 Nisan 2020
İmsak 04:38
Güneş 06:00
Öğle 12:33
İkindi 16:07
Akşam 18:56
Yatsı 20:13
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 26 53
2. Başakşehir 26 53
3. Galatasaray 26 50
4. Sivasspor 26 49
5. Beşiktaş 26 44
6. Alanyaspor 26 43
7. Fenerbahçe 26 40
8. Göztepe 26 37
9. Gaziantep FK 26 32
10. Denizlispor 26 31
11. Antalyaspor 26 30
12. Gençlerbirliği 26 28
13. Kasımpaşa 26 26
14. Konyaspor 26 26
15. Malatyaspor 26 25
16. Çaykur Rizespor 26 25
17. Ankaragücü 26 23
18. Kayserispor 26 22
Takımlar O P
1. Hatayspor 28 53
2. Erzurum BB 28 47
3. Bursaspor 28 46
4. Adana Demirspor 28 45
5. Akhisar Bld.Spor 28 45
6. Fatih Karagümrük 28 43
7. Altay 28 43
8. Ümraniye 28 40
9. Giresunspor 27 38
10. Keçiörengücü 28 35
11. Balıkesirspor 28 35
12. Menemen Belediyespor 28 35
13. İstanbulspor 27 33
14. Altınordu 28 31
15. Boluspor 28 25
16. Osmanlıspor 28 24
17. Adanaspor 28 20
18. Eskişehirspor 28 17
Takımlar O P
1. Liverpool 29 82
2. Man City 28 57
3. Leicester City 29 53
4. Chelsea 29 48
5. M. United 29 45
6. Wolverhampton 29 43
7. Sheffield United 28 43
8. Tottenham 29 41
9. Arsenal 28 40
10. Burnley 29 39
11. Crystal Palace 29 39
12. Everton 29 37
13. Newcastle 29 35
14. Southampton 29 34
15. Brighton 29 29
16. West Ham 29 27
17. Watford 29 27
18. Bournemouth 29 27
19. Aston Villa 28 25
20. Norwich City 29 21
Takımlar O P
1. Barcelona 27 58
2. Real Madrid 27 56
3. Sevilla 27 47
4. Real Sociedad 27 46
5. Getafe 27 46
6. Atletico Madrid 27 45
7. Valencia 27 42
8. Villarreal 27 38
9. Granada 27 38
10. Athletic Bilbao 27 37
11. Osasuna 27 34
12. Real Betis 27 33
13. Levante 27 33
14. Deportivo Alaves 27 32
15. Real Valladolid 27 29
16. Eibar 27 27
17. Celta de Vigo 27 26
18. Mallorca 27 25
19. Leganés 27 23
20. Espanyol 27 20