banner226

banner69

banner84

banner225

banner278

banner14

banner168

Urfa'da başkanlar gerçeği: Koltuk gitti kavga bitmedi!

Şanlıurfa'da halef-selef belediye başkanları arasında bitmek bilmeyen koltuk kavgası, yıllar geçmesine rağmen sürüyor. Üstelik aynı partinin mensubu olan başkanların bu kavgası hem partiye hem kendilerine hem de halka zarar veriyor.

ÖZEL HABER 11.05.2021, 23:33 12.05.2021, 18:00
Urfa'da başkanlar gerçeği: Koltuk gitti kavga bitmedi!

Seçimlerin tartışmalı, hatta kavgalı ve bazen ölümle sonuçlandığı Şanlıurfa'da belelediyelerde hala koltuk savaşı sürüyor. Kentte birlik olup kalkınmaya yönelik hareket etmek yerine eskiler ve yeniler birbirlerini yıpratırken, en büyük zararı aslında Şanlıurfa'ya veriyorlar. 

2019 yerel seçimlerinde Büyükşehir Belediyesi ve 13 ilçenin 11'inde başkanlık koltuğuna oturanlar AK Partili başkanlar oldu. Kentte milletvekillerinin mecliste çözmesi gereken pek çok sorunun yanısıra vatandaşın yerel yönetimlerden de beklentisi yüksek oldu. Kırsalda hala yolu olmayan mahalleler, çok amaçlı salonlardan mahrum olanlar, doğalgazı dört gözle bekleyenler, içme suyu bulamayanlar, temizlik çalışmaları ve dere ıslahı gibi çevre düzenlemelerine ihtiyaç duyanlar, ilaçlama isteyenler... 

Bir şehri modern düzeyene taşıyan ne kadar hizmet varsa pek çoğundan yoksun olan onlarca mahalle başkanlardan hızlı bir şekilde seçimlerde vaat ettikleri projeleri hayata geçirmelerini bekliyordu ancak başkanların önünde de onları bekleyen bir kavga vardı. Şanlıurfa'da belki de hiçbir ilde olmayan bir süreç başladı. Eski başkanlar genel merkezin kararını kabullenmeyerek ya parti değiştirdi yada koltuklarını teslim ettikleri isimlerle alenen yada kulis yaparak uğraşmaya başladı. 

Büyükşehir

AK Partili Nihat Çiftçi'nin yerine AK Parti İl Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül'ün aday gösterilmesiyle büyük hayal kırıklığına uğrayan Çiftçi, başkanlık sevdasından vazgeçmişe benzemiyor. Sık sık yaptığı projeleri savunan ve yeni başkana tavsiyelerde bulunan Çiftçi sosyal medyadan eleştiri yapmaktan da geri durmuyor. Geçtiğimiz günlerde Çiftçi'nin yaptığı, "Şanlıurfamızın kültürüne, ruhuna uygun eserler yapılmasını bekliyoruz. Şehrin ruhunu, anılarını ve hafzasını yok etmek doğru bir çalışma değildir. Siz mekanları ortadan kaldırabilirsiniz; ancak insanların kalbini yok edemezsiniz" şeklindeki paylaşımı Başkan Beyazgül'ün yıkım projelerinden rahatsız olduğunu gözler önüne serdi. Çiftçi; esnaf, vatandaş ve kurum ziyaretleri, TV programlarında yer alışı, kutlama ve tebrik mesajları ile hala siyasi arenada var olduğunu kanıtlamaya çalışıyor. 


Akçakale

2009 ve 2014 seçimlerinde belediye başkanı seçilen ancak 2019 seçimlerinde aday gösterilmeyen AK Partili Abdulhakim Ayhan önce Saadet Partisi'ne geçti ancak sonrasında Milliyetçi Hareket Partisi'ne (MHP) katıldı. Ayhan'ın genel merkezin kararına tepkisi bununla da sınırlı kalmadı. Yerine AK Parti tarafından aday gösterilip başkan seçilen ve daha önce milletvekilliği görevi de yapmış olan siyasette tecrübeli isim Mehmet Yalçınkaya'yı da yakın markaja aldı. Belediyedeki eski borçlar üzerinden Yalçınkaya ile Ayhan arasında başlayan tartışma Ayhan'ın çeşitli iddialar ve sert eleştirileri ile farklı bir boyuta taşındı. 

Akçakale sosyal medya üzerinden yapılan saldırılarla da gündemden düşmedi. İlçede ilk TOKİ, doğalgaz, içme suyu, çevre yolu gibi pek çok ilke imza atan Başkan Yalçınkaya, güçlü rakip olarak görüldüğü için özellikle sahte hesaplardan saldırıya uğramaya başladı. AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Ahmet Akay'ın da her platformda Yalçınkaya'yı desteklemesi saldırıları daha da arttırdı. 


Ceylanpınar

Suların bir türlü durulmadığı diğer bir ilçe Ceylanpınar. Yıllardır Kürt-Arap, Mardinli-Urfalı ilişkileri üzerinden yürütülen bir siyasetin içinde bulunan ilçede, AK Partili Başkan Menderes Atilla yerine Abdullah Aksak aday gösterildi. Buna öfkelenen Atilla da AK Parti treninden inen başkanlardan biri oldu ve partisinden istifa edip Demokrat Parti'ye (DP) geçti. Atilla bununla da sınırlı kalmadı yerine geçen Aksak'ın sabıka dosyasını ortaya çıkararak Aksak'ın başkanlıktan alınmasını sağladı. AK Parti'de ilk kez bir belediye başkanı görevden alınırken Aksak'ın yerine Feyyaz Soylu başkan olarak getirildi. Bu kez kavga Soylu ve Aksak arasında yaşanmaya başladı. Öyle ki kan bile döküldü. Belediye içinde iki başkanın yakınları arasında yaşanan kavgada yaralanan Enver Aksak hayatını kaybetti. Araya girenler her ne kadar aileler arasında barış sağlasa da o günden bu yana Feyyaz Soylu özellikle ihaleler ile ilgili hakkında çıkan iddialar nedeniyle gündemden düşmek bilmiyor. Bu ikili arasında yaşanan kavgaya bazen üçüncü bir isim olan Menderes Atilla da dahil oluyor. 

İlçede ise hizmet anlamında şuana kadar en kötü dönemin yaşandığı konuşuluyor.


Hilvan

2009'dan bu yana başkanlık yapan Saadet Partisi'nden AK Parti'ye geçen Aslan Ali Bayık, ilçeyi hak ettiği yere getiremediği ve siyaseten kan kaybettiği için bu defa karşısına güçlü rakipler çıkmaya hazırlanıyor. Üstelik Başkan Bayık'ın bu dönem son dönemi olduğuna kesin gözüyle bakılıyor.


Eyyübiye

Eyyübiye'de eski belediye başkanı Mehmet Ekinci koltuğunu teslim ettiği Mehmet Kuş ile birebir rekabet etmiyor ama kulisleri de boş bırakmıyor. 


Birecik 

Birecik Belediye Başkanı Faruk Pınarbaşı ile AK Parti İlçe Başkanı Mehmet Özbakan arasındaki silahlı tartışma ile gündeme gelen ilçede belediye başkanı Mahmut Mirkelam oldu. İlçe şimdilerde hemen hemen hiç gündemde yok. Bunun sebebi de Başkan Mirkelam'ın adeta varlığı ile yokluğunun belli olmaması. O yüzden bir rekabet ortamı da yok ancak Mirkelam'a rakip de çok. Bu sessizliği fırsata çevirmek isteyen gerek parti içinden gerek muhalefetten birçok siyasi kendine şans tanıyor. 

Siverek

Belediyeler arasında çatışma ortamından uzak sadece hizmete odaklanan en rahat ilçe belediyesi Siverek. Şehmus Aydın'ın sağlık sorunları gerekçesiyle görevinden istifa etmesi nedeniyle yapılan seçimi AK Parti'li belediye meclis üyesi Ayşe Çakmak kazandı ve ilçeye ilk kadın belediye başkanı oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da açık bir şekilde destek verdiği Çakmak ile beraber ilçedeki sular adeta duruldu. Ne eski ne yeni rakip; geriye sadece hizmet etmek kaldı. 

AJANS URFA/ÖZEL HABER

banner213
Yorumlar (23)
Yalan Dünya 1 ay önce
Ben bunu gördüm bunu anladım, dürüst insanın islamın hassasiyetine dikkat eden insanın siyasette işi olmaz. Çünkü Allah tan korkur.
Bişey Çıkmaz 1 ay önce
Eyyübiye belediyesine 47 kişi alındı çoğu zaten varlıklı oy potansiyeli yüksek aile çocukları. Her encümene bir kontenjan. Hatta aynı soyisimlerden ikişertane olan bile var. Garibim üniversite mezunu, öğretmen v. s. De gezip dursun. Yazıklar olsun. Birde adaletten dinden bahsederler. Hergelen belediyeyi sessiz sedasız akraaba ve tanıdıkları ile doldurup gidiyor. Zaten çoğunun tarlası fıstığı bilmem neyi var. Yazık değil mi eline bir maaş bile geçemeyen fakire. Yazıklar olsun urfada işler böyle dönüyor. Oyum sana ama gençlerimizi işe koy tamammı tamam.Hesaplarına gelmeyen bir konu gündem olunca da hiiiç cevap açıklama gereği bile duymaz, konunun unutulmasını uzamamasını isterler. Ya peki hak, hukuk adalet nerde kaldı. Neden chp belediyeleri gibi kura ile alınmıyor işçiler. İslam dininde bu varmıdır caizmidir. Yok usta yok adil olmak dürüst olmak malesef sadece dil de kalmış. O yüzden mümin ler toparlanamıyor o yüzden avrupa bizden hep ileride...
Siyaset=yalan 1 ay önce
Gidin yönettikleri belediyelere bakın her gelen başkan belediye leri akraba ve köylüleriyle doldurmuş. Sayıştay raporlarını söylemiyorum bile. Bana göre hepsi deneyimsiz. seçime kısa bir süre kala birtakım projelere başlayıp halkın gözünü boyamaktan, gıda kolisi dağıtmaktan ve bunu haberlere servis etmekten başka bir işe yaramıyorlar. Halbuki zaten hali vakti yerinde insanlarsınız. Değermi ahirete bunca yük ile gitmeye diyecem ama... Kime ne diyeyim ki.
URFANIN 1 ay önce
NİHAT ÇİFTÇİ URFANIN KALBİNE DİREKLERİ DİKTİ VE GİTTİ URFALI BUNU HİÇ UNUTMAYACAK AK PARTİYE ÇOK OY KAYBETTİRDİ SİMDİ BİRDE AKIL VERİYOR AKLIN SENDE KALSIN BİZE FAKIBABA LAZIM
abbas 1 ay önce
Akp hiç oy kaybetmedi aksine artırdı şakşak yellah yüzünden
Şanlıurfa Karaköprüden 1 ay önce
Bu saydığınız ve karede yer alan tırroları topla eşittir.Bir Fakıbaba etmez.Bunlardan kentimize de bir hayr gelmez.Çünkü kendi makam mevki hırslarının peşindeler.
Meçhul 1 ay önce
Size Urfa siyasetini yazsam romanlara sığmaz. Anlayın işte bunların davası hizmet değil yol siyaseti yapıyorlar. Bakın şu an haliliye bel. M. Canpolat önceki dönem Fevzi D. yaptırdığı parke yolları söküp asfalt yapacak yani akp-alpte karşı. Peki niçin? İşin içinde rant var komisyon var ihale var! Yol sök-tak yerine fabrikalar kurulsaydı şu an mevsimlik işçiler yollarda ölmezdi yazık yazık Allah belasını versin bunda parmağı olanların. Bize yabancı biri lazım hizmet yapan Antep belediye başkanı gibi bakın nasıl yaptı şehri, takımını lige bile çıkardı düşünün artık çağ atlayacaklar. Bizimkiler halen Kabil’e devrindeler mızrak versem gidip avcılık yapacaklar.
Mesela Mehmet kuş geçen gün 47 kişi işe almış 36 kişi Meclis üyelerinin akrabası yani bu adalet mi üniversite mezunları işsizden liyakatsiz eleman almak hak mı? Ama sorsan hepsi müslüman İnan’ın Allah Allah diyerek şehri soyuyorlar haberiniz yok. Allah korkusu olan biri zaten siyasete girmez hak yemekten korkar. Bunlar keşke korksa alenen ve utanmadan yiyorlar bir şey olmamış gibi de Kadir gecesi mesajı yayınlıyorlar. Bunu okuyanlardan biri de bunlardan biridir belki Allah yetimin hakkını yiyeni Urfa’nın mal varlığını boşa harcayanın belasını versin inşAllah. Kısacası gözünüzü açın haksızlık yapan yakınınız bile olsa eyvAllah etmeyin böyle gelişiriz. Selametle kalın.
SİZİ GİDİ YANDAŞLAR SİZİ 1 ay önce
BANA BU ÇAKARLI VE ÇAKALLI ARAÇLARA BİNENLER ARASINDA BİR TANE FAKİR GÖSTERİN İNTİHAR EDERİM....AMA GÖSTEREMEZSİNİZ ARTIK AŞIN KENDİNİZİ ALTERNATİFLER YARATIN KENDİNİZE DEĞERLİ URFA HALKI ARTIK UYAN UYAN...HUHUUUUUUUU
Murat 1 ay önce
Aşiret olduktan sonra Urfa'da bu kavgalar bitmez insanlık dersi almak çok zor değil Urfa'ya gelmiş geçmiş tek başkanlar fakkibaba ve bahçıvan dir
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
banner191
28°
açık
Günün Anketi Tümü
Yakında kabine değişikliğinin olacağı konuşuluyor, AK Parti'nin 12 belediye başkanlığını elde ettiği Şanlıurfa bir bakanı hak etti mi?
Namaz Vakti 20 Haziran 2021
İmsak 03:12
Güneş 04:58
Öğle 12:31
İkindi 16:23
Akşam 19:55
Yatsı 21:33
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30