banner226

banner69

banner84

banner225

banner278

banner14

banner168

Urfa'da artan intiharlara karşı yerel yönetimlere çağrı!

Şanlıurfa'da son zamanlarda artış yaşanan intihar vakalarının nedenleri hakkında önemli açıklamalarda bulunan akademisyen Doç. Dr. Mahmut Kaya, “Belediyelerimizin çok zor durumda olan insanlar için projeler yapması; halka yönelik yardımlaşma, dayanışma ve psikolojik destek bağlamında paket ve çözümler açıklaması gerekiyor” dedi.

ÖZEL HABER 18.05.2021, 16:13 19.05.2021, 17:49
Urfa'da artan intiharlara karşı yerel yönetimlere çağrı!

Harran Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mahmut Kaya, artan intihar vakaları ile dikkatleri üzerine çeken Şanlıurfa'da vakaların sebepleri ve çözüm önerilerine dair önemli açıklamalar yaptı. Bilindiği üzere Koronavirüs salgını döneminde kentte peş peşe intiharlar yaşandı. Doç. Dr. Kaya özellikle ekonomik sebeplerden dolayı yaşandığı iddia edilen vakaları değerlendirdi. Sadece Şanlıurfa'da değil bölgede de benzer durumlar yaşandığını belirten Doç. Dr. Kaya pandemide intiharların perde arkasındaki iki sebebi şöyle açıkladı:

PANDEMİDE İNTİHARLARIN SEBEPLERİ

"Pandemi koşullarını dikkate aldığımızda aslında intiharın birçok sebebi tartışılıyor. Özellikle yeni normal denilen bir süreç yaşanıyor. İnsanlar daha önce yaşamadıkları bir durum ve virüs ile baş başalar. Bu virüs kişilerin sosyal ve aile ilişkilerini etkiliyor. Kısıtlamalar, kapanmalar, ekonomik daralma gibi birçok yeni durumla karşı karşıyayız. Tüm bu süreç pandemi öncesindeki intihar vakalarından farklı olarak ortaya çıkıyor. Pandemi öncesinde Urfa’da ve bölgede yaşanan intiharlar genelde aile baskısı, kültür çatışmasına bağlı nedenler ya da ekonomik iflaslar gibi maddeler ile sıralayabiliyorduk. Pandemi sürecindeki intiharlarda iki ana mevzu öne çıkıyor. Birisi ekonomik sebep diğeri ise buna bağlantılı olarak bu sürecin insan üzerinde oluşturduğu psikolojik ruh hali. 2020 yılı itibariyle yapılan bir araştırmada insanların yüzde 60 oranında akıl ve ruh sağlığı üzerinde kontrolü kaybettiğine yönelik bir istatistik paylaşıldı. Yine ölüm korkusu ve yakınlarını kaybetme korkusu çok yaygın, yalnızlık korkusu, hastalığa yakalanma gibi birçok kaygı ve korku mevcut. Ayrıca insan psikolojisini bozan bireysel mevzular da var. Fakat onun dışında bir de işin ekonomik ve toplumsal boyutu da var. "

DOÇ. DR. KAYA: ZOR BİR SÜREÇTEN GEÇİYORUZ

Özellikle ekonomik sorunların insanlar üzerindeki etkisi ve intihara uzanan süreci anlatan Doç. Dr. Kaya "Yaşanan intiharların önemli bir kısmının ekonomik temelli olduğunu görüyoruz.  Ailesi tarafından kendisine emanet edilen sermayeyi, işi batırma söz konusu olduğu için kendisini suçlu hissetmesi söz konusu. Ya da ekonomik daralma ile yoksulluk yaşayarak bunalıma girip aile içerisinde boşanma gibi durumların yaşanması iletişim ve ilişkilerin bozulması buna bağlı olarak kişilerin bütün bu süreçte kendini sorumlu kabul edip canına kıydığına maalesef şahit olduk. Bu şekilde olmasının birçok sebebi de var aslında zor bir süreçten geçiyoruz. Birçok çalışan insan var bu dönemde işte çıkarılan birçok insan var. İş kayıpları da aile içerisinde birçok soruna neden oluyor. Kişinin kendi canına kıymasına gidecek kadar buhran oluşturuyor. Dolayısıyla temel sebep, ekonomik bozulma, ekonomik daralma ve yoksullaşma ile birlikte gelişiyor. Diğer yandan bu süreçte insanlar, kendi akraba çevresinde ya da resmi kuruluşlardan yardım alamıyor. Elbette ki kısa çalışma ödeneği belli kesimlere veriliyor bunun da az olduğunu geçimlerini sağlamak için yeterli olmadığını görüyoruz. Hatta kayıt dışı çalışanlar bu ödenekten mahrum kalıyorlar. Geçim kaynakları konusunda sıkıntısı yaşayan insanların kendi akıl ve ruh sağlığını ve kendi bedenleri üzerindeki hakimiyeti aşama aşama kaybedip kimi zamanda dediğim gibi büyük şirket sahibi ya da servet sahibi kişilerin almış oldukları kredileri ödememeleri ya da tefecilerin eline düşmesi gibi çeşitli zorluklar yaşaması sonucu maalesef intiharlar şehrimizde yaşanıyor" dedi.

"SOSYAL, EKONOMİK VE PSİKOLOJİK DESTEKLER OLMALI"

Peki intiharların önüne nasıl geçilebilir? Çözüm konusunda hem sosyal hem ekonomik hayatı rahatlatacak tedbirleri alınması gerektiğini savunan Doç. Dr. Kaya yerel yönetimlere acil olmayan tüm projeleri askıya almaları yönünde çağrıda bulunarak yapılması gerekenleri şu düşüncelerle açıkladı: "Gerek devlet nezdindeki kuruluşların gerek sivil toplum kuruluşları, belediyelerimiz, yerel yönetimlerinin hepsinin şu an acil proje ve hizmetler örneğin ulaşım, temizlik gibi hizmetler hariç tüm diğer projeleri askıya alması ve halkın bu ekonomik ve sosyal çöküşünün önüne geçilmesine yönelik paketler açıklaması elzemdir. Esnafa, yoksullara yönelik paketler, sosyal ve ekonomik destekler yapılmalı. Yapılan bu ekonomik desteklerin yanında psikolojik desteklerin de olması lazım. İnsanlar ölüm, yalnızlık korkusu yaşıyorlar bunların hepsi araştırmalar ile tespit edilmiş sonuçlar. Yakınlarını kaybetme korkusuyla yaşıyorlar dolayısıyla ekonomik sıkıntılar da devreye girdiği zaman manevi ve bir ruhsal desteğin profesyonel bir desteğin olması gerekiyor.  Urfa özelinde akademisyenlerin, bu işin uzmanlarının, üniversitelerin, kamu kurum ve kuruluşlarının Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü de olabilir acilen bir araya gelip bu vakaları inceleyerek sorunların temel nedenini ortaya koyup bundan sonra yaşanacakların da önüne geçilmesi adına bir toplantı yapması gerekiyor."

VAKALARIN ÖNÜNE GEÇMEK İÇİN ÇÖZÜM ÖNERİLERİ 

1 ayı aşkın süredir yaşanan vakalara karşı kentte sivil toplum kuruluşları ve ilgili kurumların yeterli ilgiliyi göstermediğini belirten Doç. Dr. Kaya, intiharların önüne geçmek için dayanışmanın gerekliliğine dikkat çekerek "Neredeyse bir buçuk iki aydır gündemde intihar vakaları. Ama maalesef Urfa kamuoyunda sivil toplum kurum ve kuruluşlarının yeterli ilgiyi göremedi. Fakat burada giden sadece bir can değil o can ile birlikte insanın geride bırakmış olduğu bir aile, çocuk, eş, dostları var. Ayrıca intihar eden kişinin anne ve babası var ve tüm bunlar toplumsal sorunlar oluşturuyor. İntiharın en temel sebeplerinden birisi de dayanışma bağlarının zayıf olması. Yani kişinin kendisini artık dünyada yalnız, çaresiz hissetmesi ve hiçbir desteğinin kalmadığını hissetmesi biraz da bu yolda yaşanan çöküşün psikolojik nedeni. Urfa gibi dayanışma gücünün kuvvetli olduğu bir yerde komşu, akraba ve dostlarımızla, derneklerimizle, kuruluşlarımızla bu insanların halinden haberdar olmamız gerekiyor. Her birimizin resmi, sivil imkânları ölçüsünde sosyal, ekonomik, psikolojik destek sağlaması gerekiyor. İntihar ile ilgili yapılan çok kadim bir çalışmada Durkheim, aile, dayanışma bağlarının yani sosyal bağlar dediğimiz bağların güçlü oluşunu intihar olaylarının önüne geçmesinin en önemli unsuru olarak belirtmiştir. Dolayısıyla bir yandan ekonomik olarak insanların ihtiyaçlarını karşılamalıyız bir yandan da onların o buhrana, yalnızlığa düşmesini engelleyecek bir etkileşimde olması gerekiyor. Yine tekrar ediyorum bu dayanışmayı yerel yönetimlerin bir kısmı yapıyor Antep, Ankara yaptı. Bizim belediyelerimizin de çok zor durumda olan insan kitlelerine yönelik -Urfa’da çok yaygın- projeler yapması gerekiyor. Halka yönelik yardımlaşma, dayanışma ve psikolojik destek bağlamında paket ve çözümler açıklaması gerekiyor. Üniversitelerin de uzman ve akademik anlamda bu sürece destek olması gerekiyor" dedi.

BİHA

Uğur BUDAK-Özlem ÇELİK/AJANS URFA

banner213
Yorumlar (10)
Başından sonuna aynı 4 hafta önce
Ülkenin son 5 yıldır durumu vahim. Yalanlar, torpiller, bir eve bir maaş girmezken iki hatta üç maaş alanlar, aynı aileden aynı soyisimlerden ikişertane birden işe alınanlar, sırf hükümet partisinden diye yapılan yolsuzluklara göz yummalar, atılan yanlış adım ve liyakatsizlikler, adalete güvensizlik, eğitimdeki oturmayan denge, tarımda kullanılan ilaçlar ve sahte ürünler, denetimsizlikler, işçilere yapılan haksızlıklar. VE DAHA NELER NELER BU ÜLKEDE NE İYİ YADA NE İYİYE GİDİYOR. SADECE YALANLAR.
Eyyübiye belediye 47 kişi alındı. Ama açıklama yok 4 hafta önce
Urfa belediyelerinden bir cacık olmaz. Biz toplum olarak demekki böyleyiz ki böyleleri bizi yönetiyor.
Ahmet 4 hafta önce
Çok doğru demişsiniz hocam, belediyelerin bu konuyla ilgilenmesi gerekir.
Ebubekir 4 hafta önce
Muteber aşiretler suriye Stk ları ihaleci abiler Kanaat önderleri şıhlar hacı amcalar nerdeler bir şey dediler mi yoksa ölü taklidi mi yapıyorlar
MIÇE 4 hafta önce
urfadan düzenli olarak suriyeye yardım tırları gönderen iktidar yalakaları STK temsilcileri Urfadaki bu intihar vakaları ile ilgili neden sus puslar çünkü muktedirle ters düşmek istemiyorlar neden ülkenin can yakıcı hadiselerle ilgili eleştiri getirmiyorlar çünkü kendileride ordan haram paradan besleniyorlar koltuklarını kaybetmek istemiyorlar. eskiden kemalistlerin iktidarında bu muktedir kardeşlerim filistinle ilgili tek açıklama yapmıyorlardı. güç başkarın elindeydi. BU TİPLER GÜCE TAPARLAR SAMİMİ DEĞİLLER.
Birisi 4 hafta önce
Hemen bir yemekli toplantı duzenlesinler... Hocamı tenzih ederim.
Gerok 2 hafta önce
boş konuşmuş patronla birlikte saç ektirmişler :)
İsimsiz 2 hafta önce
1 sene önce benim çoçuğumda intihar etmişti sosyal hizmetler evime gelmişti maalesef ama hiç bir cacık yok polis gibi ifade alıp gazeteye verdiler birde bunlar insanların ancak zahıflarını kullanırlar
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
banner191
29°
açık
Günün Anketi Tümü
Yakında kabine değişikliğinin olacağı konuşuluyor, AK Parti'nin 12 belediye başkanlığını elde ettiği Şanlıurfa bir bakanı hak etti mi?
Namaz Vakti 15 Haziran 2021
İmsak 03:11
Güneş 04:57
Öğle 12:30
İkindi 16:22
Akşam 19:53
Yatsı 21:32
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30