banner114

banner176

banner89

banner168

Saraçoğlu konuştu: Aday olacak mı?

Şanlıurfaspor'da başarısız ve maddi sorunlarla geçen sezonun ardından kongre kararı alınırken, kimler aday olacak sorusu da dillendirilmeye başlandı. Kamuoyunda birçok isim yer alırken, taraftarın gözü takıma şampiyonluk yaşatan eski başkan Kemal Saraçoğlu'na çevrildi. Aday olup olmayacağına dair iddialar dolaşırken, Saraçoğlu özel açıklamalarda bulunarak adaylık konusuna netlik getirdi.

banner100
ÖZEL HABER 27.05.2019, 09:26 27.05.2019, 10:04
Saraçoğlu konuştu: Aday olacak mı?

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) 2. Lig Kırmızı Grupta mücadele eden Şanlıurfaspor, kongreye gidiyor.

Sarı yeşilli takımda sezon başından bu yana baş gösteren 'maddi sorunlar', takımda dengeleri altüst etti.

2018-2019 sezonuna şampiyonluk hayalleri ile başlayan kulüp, lig bitimine bir hafta kala play-off'u garantiledi. İlk play-off müsabakasında rakibine boyun eğen Ceylanlar, Play-off Çeyrek Final Turunda mücadeleye veda etti.

Şanlıurfaspor'un devre arası kamp döneminden kalan 300 bin TL'lik borcu sonrası tesise haciz gelmesi ise, tepkilere neden oldu.

Maddi sorunlar, başarısızlık, haciz şoku derken yönetimden flaş kongre kararı geldi. Şanlıurfaspor Yönetim Kurulu, aldığı karar ile 9 Haziran Pazar günü Olağanüstü Kongre'de toplanacağını belirtti.

Flaş karar sonrası aday olacak isimler konuşulurken, gözler Şanlıurfaspor'u şampiyonluğa taşıyarak PTT 1. Lig'e çıkaran eski başkan Kemal Saraçoğlu'na çevrildi.
 SARAÇOĞLU, TÜM İDDİALARI YANITLADI

Taraftarın yoğun baskı altına aldığı Saraçoğlu'nun aday olup olmayacağı tartışmalara neden olurken, eski başkan kongre öncesi ilk kez konuştu.

Ajans Urfa'ya verdiği özel röportajda konuşan Saraçoğlu, adaylığına dair iddiaları yanıtlayarak önemli açıklamalarda bulundu.

Şanlıurfaspor'un son dönemini değerlendirecek olursak, ne söylersiniz?

Şanlıurfaspor'un son sezonunu ele alırsak futbolcu bazında, bu ligin kaliteli futbolcularından oluşmuş bir kadro vardı. Bir örnek vermek istiyorum. Bir makinenin çarklarından biri kırık olursa çalışmaz veya düzen tutmaz. Yaşanan olayları tüm Urfa biliyor. Yok sporcular paralarını alamıyor, yok haciz geldi, idmana çıkmadılar, para almadılar. Bunlar hep iyi kurulan bir takımın başarısız olmasının nedeni. Hakkınızı almadığınız zaman maalesef olmuyor. Sonuçta onlarında geçim kaynağı futbol. Futbolcular zevk için halı sahada top oynamıyorlar. Ve para kazanmak zorundalar. Parasını vermediğiniz zaman mutlu son gelmiyor.

Kadroya bakınca takımı başarılı buluyor musunuz?

Ben başarılı buluyorum. Maddi yönden ve zamanında ödeme yapılmazsa aynı zamanda yönetimsel sorunları da ekleyecek olursak bu başarısız sonuç kaçınılmaz.

Maddi sorunlar olmasaydı Urfaspor şampiyon olabilir miydi?

Futbolda garanti yoktur. Doğru işler yaparsanız belki 1.Yıl şampiyon olamazsınız ama takip eden 2'nci yıl şampiyonluk kaçmaz diye düşünüyorum. Demek ki bir yerde bir yanlışlık var. Gelinen nokta iyi bir nokta değil.

Sizce maddi sorunların altında yatan neden ne?

Ben 4-5 gün önce bir twit attım. Şanlıurfaspor kurulduğundan beri bugüne kadar yani 50 yıllık bir kulübün sorunu yönetimsel dedim ve yazdığımız arkasındayım. Maalesef Urfaspor iyi yönetilmiyor. Biri bir şey yapmak istese hemen engel olunuyor. Urfa’da çok güzel şeyler yapılabilir. Ama ben 50 yıldır Urfaspor’un iyi yönetilmediği kanaatindeyim. Urfaspor iyi yönetilse bugün bu duruma gelmezdi. Urfaspor maalesef çok kötü yönetiliyor.

banner85

Son sezonda yanlış bulduğunuz bir hamle oldu mu?

En basiti daimi gelirin olmaması Urfaspor için bir yanlış. Alt yapı olmaması yanlış, ve bunun gibi bir çok yanlış örneği verebilirim. Mesela; yönetimimle beraber 1,5 yıl gibi çok kısa bir sürede güzel bir tesis yaptık ve bir şampiyon kazandırdık Urfamıza. Daimi gelir yönünde çalışmalarımız vardı. Sabredilip, ortadaki başarı sindirilebilseydi belki bugün Urfasporun maddi sıkıntısı olmayacaktı.  İnanın belki şu an süper ligdeydik. Kupa aldığımız Kocaeli maçını hatırlıyorum da, masa altında oynanan oyunlar, gizlice yönetimi yıkıp kurulan yeni yönetimler... Oysaki henüz kupayı bile almamıştık. Peki soruyorum şimdi nerde bu arkadaşlar? Lig bitmiş, 20 gündür ortada kimse yok. O gün ki o iş adamları nerede?  Siyasiler nerde? Bugün ortaya neden çıkmıyorlar? Bugün neden ellerini taşın altına koymuyorlar?  Şampiyon olunca ortama girmek çok kolay ama bugün herkes kaçıyor.

Belediyeler olsun, siyasiler olsun zaman zaman maddi destek sağladı. Ama buna rağmen hala borçların artarak devam etmesinin nedeni ne?

Maddi destek fazlasıyla verildi Urfaspora, yanlış anlaşılmasın. Türkiye’de inanın hiçbir kulübe bu kadar maddi destek verilmemiştir. 2012-13 sezonunda devre arası 6 trilyon borçla kongrede ibra ederek bıraktık. 30 trilyonluk bir takımımız vardı. Yani artı 24 trilyonla bıraktık. Ve takım lig sıralamasında iyi bir yerdeydi. Bugünü o günle kıyaslarsak gelinen nokta çok kötü. Kimse aksini söyleyemez. Oysa o diğer takımlar, bizim paramızın yüzde 10'uyla o ligde kalmıştı. Hatta onlar şampiyonluğa oynadı. Biz ne yaptık? Ligden düştük. 50- 60 trilyon borçla düştük.Yani kimse destek vermedi denilemez. Verilen destek doğru kullanılmadı. Kimse buradan üst makamları suçlamasın.Mevcut Başkan Emin Yetim belediye önünde oturma eylemi yaptı, futbolcular antrenmana çıkmadı. Siz bu süreci nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bunların hepsi parasızlıktan kaynaklanan durumlar.  Gönül istemez ki bir kulüp başkanının belediye önünde yerde oturmasını, futbolcuların idmana çıkmamasını, kesinlikle hiç arzulamadığımız konular. Futbol takımı için kötü şeyler bunlar. En kötüsü Şanlıurfaspor’un marka değeri açısından kötü şeyler. Biz bir aileyiz, aile içersinde böyle sıkıntılar olabilir. Her şeyin basına yansıtılması, ulusal basına yansıtılması kadar yanlış ve kötü bir şey olamaz. Bunlar gelecek için kötü örnekler. Mesela kamp yapılan otelin ödemesi yapılamamış, bunlar Urfa için çok kötü reklam. Gelecek olan yeni yönetimler için, yönetimin önünü kapatabilecek şeyler. Bu gelinen nokta doğru bir nokta değil. Urfa’da her şey amatör düşünülüyor. Bir futbol takımı düşünün ki 15 yıldır şampiyonluğa oynuyor. 1 lira geliri yok bu takımın 15 yıldır şampiyonluğa oynaması doğrumu size soruyorum. Diğer kulüpler neden oynamıyor sadece Urfaspor oynuyor? Onlar bizden çok mu kötü durumdalar? Belki diğer kulüplerin borcu bizden çok çok az ama adam haddini biliyor, bulunduğu seviyeyi biliyor, alt yapıya önem veriyor. Kontrolü elden bırakmıyor. Bunun örneklerini Türkiye’de çok verebiliriz. Örneğin; Altınorduspor. Bizim harcadığımızın 10’da birini harcamıyor. Ama PTT liginde play-off’a oynuyor, şampiyonluğa oynuyor. Çünkü hep doğru şeyler yapıyor. Futbol camiası çok kaygan bir zemin. Herkes Urfaspor üzerinde iyi bir rant elde etti. O siyasi devlet desteği olmadığı dediğimiz paralar, büyük miktarda oldu ve bunu hak etmeyen insanlar hep kullandı. Yani tüyü bitmemiş yetimin hakkını menajerlere verdik. İşe yaramayan futbolcuya verdik. Boş boş kullandık desek yeridir.

Bu takım nasıl şampiyon olur?

Ben belediye başkanımızla daha önce de görüştüm. Bugün yine bir görüşme yaptım. Gerçek bir proje sundum. Ben kesinlikle Kemal Saraçoğlu gelirse başarı gelir demiyorum, yanlış anlaşılmasın. Eğer bu projemizi gerçekleştirebilirsek, ki gerçekleştirmemiz lazım 3 yıl sonra borçsuz bir Şanlıurfaspor olur. 2011 yılında biz rahmetli Ahmet Güzel ile bir yarış içinde kongre yaşadık, bayram havası içerisinde. Delegeleri aradık, oy istedik, kendimizi  anlattık, tanıttık. Ve seçimi ben kazandım. Çünkü o zaman Urfaspor yönetilecek bir durumdaydı. Bugün yine Urfaspor 3 yıl içerinde o borçsuz hale gelirse hiç kimse belediyeyi, valiliği ve siyasileri rahatsız etmez. Futboldan anlayan arkadaşlarımız güzel bir yönetim kurar ve gider kongrede delege olur. Ama bugün gelinen nokta da icazet almadan başkan olamıyorsun. Kulüp o noktaya getirildi.

Neden başkan adayı çıkmıyor?

Borçlandırılmış  bir kulüp, destek alınmazsa kimse başkanlık yapamıyor. 3 kişi, 4 kişi liste yapsın. Hangisinin projesi daha iyiyse delegeler onu seçsin. Halka yayılan bir delege yapısı olmalı. Urfaspor'da tepeden tırnağa her şey değişmeli ve yeniden düzenlenmeli. Şampiyonluktan daha önemli konular bence buna söylemlerimiz. Urfaspor'un bugünkü durumunda eğer hala şampiyonluk konuşması yapıyorsak yanlış yoldayız. Şimdi yoğun bakımda bir hastanız var. O hastaya gidip de güzel kıyafetler almak doğru değil. Önce bir tedavi lazım. Şanlıurfaspor'u önce tedavi edip, sorunları çözmeliyiz. Daha sonra şampiyonluk inanın kendiliğinden gelecek. Bana göre şampiyonluk en kolay şey. Bana bir amatör takımı verin, düzgün ve doğru işler yaparak her yıl bir lig atlatırız. O kadar iddialıyım bu konuda, kendime güveniyorum. Ama kulübün yapısını bir üst lige çıkması için önce o duruma getirmemiz lazım. Amatörlüğü bırakalım, şov yapmayı bırakalım. Önce o kulübün yapısını bir üst lige uygun şekle getirelim. Bu şampiyonluktan çok çok daha önemli. Ve bu daimi başarı sağlar. Ben bu proje için sayın valimize de, büyükşehir belediye başkanlarımıza da, vekillerimize de seslenmiyorum. Gelin, Urfaspor'u ciddiye alın, masaya yatıralım. Şu an yönetim değil, bir proje hazırlayalım. Bu Urfaspor'u nasıl kurtarırız. Şu başkan olsun, bu başkan olsun. O aşamada değil Urfaspor. Şu an Urfaspor en önemli marka değeri, el ele verelim Urfaspor'u şu durumdan kurtaralım. Biz hep bunu diyoruz, gelin Urfaspor'u 3 yılda borçsuz bir hale getirelim ve bu dönem içinde de birinci lige çıkaralım Daha sonrada Süper Lig için borçsuz bir Urfaspor olarak çıkalım. Bunu yapabileceksek ortaya çıksın arkadaşlar. Bazıları 'Yok delegeler benim, yok filan kişiyi başkan edeceğim' diyor. Hala yanlış demeçler ve yanlış düşünceler içerisindeler. Urfaspor kimsenin babasının malı değil. Tüm Şanlıurfa'nın takımı. Bu tür konuşmalar yapan gerek yönetici olsun, gerek bazı arkadaşlar olsun bunları Urfaspor'dan uzaklaştırmak lazım.

Taraftara bakacak olursak en çok konuşulan isimlerden biri sizsiniz. Siz aday olacak mısınız?

Taraftar arkadaşlara teşekkür ediyorum. Gece 3'e kadar telefonum susmuyor, iş yerlerime gelen arkadaşlar var. Bununla ilgili olağanüstü bir baskı alıyorum ama ben yinede bu baskıya rağmen bugün çıkıp, 'Şanlıurfaspor başkanlığına adayım' demiyorum neden demiyorum? Ben oraya gelirsem ekibimle, ilin ileri gelen yöneticisiyle ve tüm halkımızla kenetlenerek gelmek isterim. Yani bu konuda ortak karar gerekiyor. Şu an kulübü desteksiz yönetecek kişiyi de göremiyorum desem yeridir. Benim bazı projelerim var, buradan yine sesleniyorum. Gelin bir araya oturalım bu 3 yılda Urfaspor'u borçsuz hale getirelim. Bu arada da bir üst lige çıkaralım. Bunlar zor şeyler değil. Ama kesinlikle bu camianın içinde olmanız gerekiyor, şu an bu gerekli. Yoksa Urfaspor bir yerlere varamaz, bu dalga hepimizi götürür. Zamanı geçirirsek bir daha bunları konuşacak zamanımızda olmaz. Bakın çok güzel bir tesis yaptırdık, şimdi gidip bakın, çimi ölmüş ve antrenman yapılamayacak bir durumda. Bugün tesisin halini gidip görün, yok haciz geldi, yok koltuğu götürüyorlar, yok futbolculara peynir yokmuş, yok ekmek, tuvalet kağıdı yokmuş. Bunlar hep basında konuşuluyor, futbolcular eşyasını toplayıp gidiyor, yok idmana çıkmıyor. Bunlar çok çirkin, futbol camiasını bitiren şeyler. Bunların konuşulmaması için bu çağrıma lütfen kulak verin. Urfaspor'u bir proje üzerine, 3 yıl sonra borçsuz hale getirelim. Biz hazırız, biz buradayız. İlin ileri gelen idarecileri samimi ise Kemal Saraçoğlu her zaman Urfaspor'un emrindedir. Hiçbir zaman görevden kaçmayız ama doğru şeyleri yapmak istiyorum, günü kurtarmak değil. Bir futbol takımı her yıl şampiyonluğa oynamaz. Doğru şeyler yapılınca zaten şampiyonluk kendiliğinden geliyor. Binanın kolonu yok, yüksek bina dikmenin anlamı yok.
 O zaman şöyle diyebilir miyiz? Yerel yöneticilerle oturulup, sorunlar masaya yatırıldığında kongrede sizin adınızı da görebiliriz.

Evet, tabi ki. Neden olmasın. Biz sayın valim, büyükşehir belediye başkanım, ilçe belediye başkanlarım, milletvekillerimizle bir araya gelirsek görevden kaçmayız. Gündem olsun diye konuşmuyorum, sadece gerçekler ve başarı yolu bu diye düşünüyorum. Ama şu anki durumda kulüp yönetilemeyecek bir durumda. Bu kulübü almış, 25 futbolcu getirmiş, şampiyonluğa oynamış. Eğer bu yorumla bende bakarsam biz de yanlış yoldayız demektir. Şu an bu takımın tedaviye ihtiyacı var. Buna gelin hep beraber elimizi taşın altına atalım, samimiysek bunu yapalım. Ama günü kurtarmaksa, ben bu oyunun içinde yokum. Şu anda kenetlenmeye ihtiyaç var. Bizim başkanlığımız döneminde 5 bin bayan ve bir o kadar da genç ve çocuk maça gelirdi, abartmıyorum. Bana göre bu şampiyonluktan çok daha değerliydi. Maçları ortalama 20-25 bin seyirciye oynattık. Halkı heyecanlandırdık, 300 bin kişiyi sokağa döktük. İnanın bunlar şampiyonluktan çok daha değerli ve önemliydi. Ben bunu söylüyorum, şampiyonluklar gelip-geçer. Her şey şampiyonluk değil, bugün Süper Lige de çıkarsınız ama Orduspor gibi, Mersin İdman Yurdu gibi kaybolursunuz. Onlar gibi kaybolmamak için ben bunları konuşuyorum. Gelin bu durumumuzu hep beraber, el ele vererek, yıllara yayarak borcu temizleyelim. Bu arada inanın şampiyonlukta gelecek.

Bu süreçte taraftarın tavrını nasıl buluyorsunuz?

Taraftar, Urfa halkı şu anda aşırı heyecanlı. Kenetlenmede bundan olsa gerek. Aşırı heyecanlı bir hava var ama sonuçta ben sağlam adım atmayı seviyorum. Başarısızlığı her kes gibi ben de yaşantımda istemiyorum. Ben bir işe kalkıyorsam önce başaracağıma kendim inanmalıyım. Işık görmediğim tünele girmem. Ben başaracağıma inanmalıyım ve o başarıyı da kendimde görürsem ki görüyorum ve bu önerileri sunuyorum.  Diyorum ki, gelin oturup konuşalım, birbirimizi ikna edelim. 3 yıllık bir projeyle bu takımı iyi bir hale getirelim.

Son olarak eklemek istedikleriniz var mı?

Şu anda gelinen tablo çok kötü bir tablo. TFF'ye acil yatırılması gereken borçlar var. 16-17 aydır maaş alamayan personeller var. Her hafta veya her gün kulübe ceza geliyor, eksi puanlar söz konusu. Esnafa büyük bir borç var. Futbolcuların tamamı TFF'ye verilmiş bir kulüp var. Yani anlayacağınız iflas etmiş bir kulüp. Kısacası, tepeden tırnağa el atılmalı. Kesinlikle sayın valimiz, belediye başkanlarımıza, milletvekillerimize, ilin ileri gelenlerine ihtiyaç var. Acil bir nakit ihtiyacı var. Biz demiyoruz hemen şu aşamada ortaya şu kadar para koyun. Ama bir araya gelelim, bir samimiyet testi yapalım ve görelim. Bakalım Urfaspor'u ne kadar düşünüyorsunuz. Ya da konu günü kurtarmak mı? Günü kurtarmaksa piyasada başkan olmak isteyen bir sürü arkadaş var. Onlardan birini başkan ederler, seneye yine konuşuruz bu konuları.  Ama bunları bir daha konuşmak istemiyorsak oturup detaylı konuşalım. Ben hazırım ama bu benim aday olacağım anlamında değil. Şartlar oluşursa, yaptığımız  sunum ve projeye okey derlerse, o samimiyeti görürsem biz hazırız. Onun dışında başkanlığım söz konusu değil.

Özlem DİKMEN-ÖZEL RÖPORTAJ/AJANS URFA

banner53
Yorumlar (2)
Ahmet sağır 1 yıl önce
Belediye, Valiliğin kulübe nakit desteği kovayla değirmene şu taşımaya benzer.belediye ve Valilik bu geçici yardımları yapacağına kalıcı gelirle kulüp derhal şirketleştirilmelidir.örneğin kentte petrol istasyon bayileri diğer illere göre urfalı hemşehrilerimizin kanını emiyor.özellikle LPG Türkiyenin en büyük vilayetinde bile bu kadar pahalı değil. Ama urfaspor kulübüne böyle bir akaryakıt istasyonu yapılsa birazda uygun verse hem urfa halkı hem kulüp kazanır.ikincisi sn.c.başkanı göbeklitepe yılı ilan etti urfa esnafı bunu fırsata çevirdi özellikle oteller de yabancı turistlere konuklama konusunda kazık geçirdiler.bu nedenle fetöcülerden miras kalma eski osm yi personel yetersizliği nedeniyle il sağlık müdürlüğü burayı işletemiyor.bu hastanenin de kulübe devri yapılıp ya özel hastane ya da fırsatçı esnafa inat otele dönüştürülsün.sn.başkan urfaspor mükemmel bir tesisten bahsetmiş...ben bu tesisi beton yığınından başka bişey görmüyorum defalarca söyledim bu tesisin çevresinin ağaçlandırması çok mu zor.bir tek ağaç yok.adeta çöl ortasında bir ucu be çölde ki vaha bile bu ucu be binadan iyidir.
urfalı 1 yıl önce
saracoğlu mhp bel bşk adaıyıken kaç oy aldı da yöneticilikten bahsediyor? es kaza takım onun zamnında bir kez şampiyon olmuş diye adamı yere göğe sığdıramıyorsunuz?
banner123
34°
açık
Günün Anketi Tümü
Yakında kabine değişikliğinin olacağı konuşuluyor, AK Parti'nin 12 belediye başkanlığını elde ettiği Şanlıurfa bir bakanı hak etti mi?
Namaz Vakti 10 Temmuz 2020
İmsak 03:23
Güneş 05:06
Öğle 12:35
İkindi 16:26
Akşam 19:54
Yatsı 21:30
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 31 66
2. Trabzonspor 31 62
3. Sivasspor 31 54
4. Beşiktaş 31 53
5. Galatasaray 31 52
6. Alanyaspor 31 51
7. Fenerbahçe 31 50
8. Gaziantep FK 31 41
9. Göztepe 31 39
10. Antalyaspor 31 38
11. Kasımpaşa 31 36
12. Gençlerbirliği 31 33
13. Malatyaspor 31 32
14. Denizlispor 31 32
15. Çaykur Rizespor 31 32
16. Kayserispor 31 31
17. Konyaspor 31 30
18. Ankaragücü 31 26
Takımlar O P
1. Hatayspor 32 60
2. Erzurum BB 32 56
3. Adana Demirspor 32 55
4. Bursaspor 32 55
5. Akhisar Bld.Spor 32 54
6. Fatih Karagümrük 32 53
7. Altay 32 51
8. Ümraniye 32 44
9. Keçiörengücü 32 44
10. Giresunspor 32 44
11. Menemen Belediyespor 32 42
12. İstanbulspor 32 37
13. Balıkesirspor 32 35
14. Altınordu 32 33
15. Boluspor 32 30
16. Osmanlıspor 32 27
17. Adanaspor 32 21
18. Eskişehirspor 32 12
Takımlar O P
1. Liverpool 34 92
2. Man City 34 69
3. Chelsea 34 60
4. Leicester City 34 59
5. M. United 34 58
6. Wolverhampton 34 52
7. Sheffield United 34 51
8. Arsenal 34 50
9. Tottenham 34 49
10. Burnley 34 49
11. Everton 34 45
12. Southampton 34 44
13. Newcastle 34 43
14. Crystal Palace 34 42
15. Brighton 34 36
16. West Ham 34 31
17. Watford 34 31
18. Bournemouth 34 28
19. Aston Villa 34 27
20. Norwich City 34 21
Takımlar O P
1. Real Madrid 34 77
2. Barcelona 35 76
3. Atletico Madrid 35 63
4. Sevilla 35 63
5. Villarreal 35 57
6. Getafe 35 53
7. Real Sociedad 34 51
8. Valencia 35 50
9. Athletic Bilbao 35 48
10. Granada 34 47
11. Osasuna 35 45
12. Levante 35 43
13. Real Betis 35 41
14. Real Valladolid 35 39
15. Eibar 35 36
16. Celta de Vigo 35 36
17. Deportivo Alaves 34 35
18. Mallorca 35 32
19. Leganés 35 29
20. Espanyol 35 24