banner226

banner184

banner69

banner84

banner225

banner175

banner14

banner168

Şanlıurfa'da taşımalı vurgun!

Şanlıurfa'nın Bozova İlçesinde öğrencilere yönelik taşımalı ihalede vurgun yapıldığı ortaya çıktı. İşin içerisine kaymakamdan ilçe milli eğitim müdürüne, muhtardan öğretmene kadar her kademeden birçok bürokratın ve firmanın karıştığı anlaşıldı. Müfettişlerin kestiği cezaların da bazı siyasiler tarafından örtbas edildiği öğrenilirken, Gazete İpekyol ve Ajans Urfa tüm usulsüzlükleri tek tek açıkladı. 

banner100
ÖZEL HABER 30.09.2020, 10:00 05.10.2020, 18:30
Şanlıurfa'da taşımalı vurgun!

Şanlıurfa'da birçok bürokratın içerisinde yer aldığı usulsüzlükler ortaya çıktı.

Geçtiğimiz günlerde Bozova'ya giden ve 85 gün ilçede inceleme yapan Milli Eğitim Bakanlığı Teftiş Kurulu, Gazete İpekyol ve Ajans Urfa'nın ele geçirdiği raporda dönemin ilçe milli eğitim müdürü, kaymakamı, okul müdürü, firma ve hatta müfettişlerin de usulsüzlük yaptığını raporladı ve tek tek cezaları kesti.


'HESAPSIZ ÖDEMELER, USULSÜZ EVRAKLAR, İHALELER...'

Yapılan denetim ile Bozova İlçe Milli Eğitim Eski Müdürü Hamza Yarbuğlubaş döneminde taşıma ihalelerinde yapılan usulsüzlükler gün yüzüne çıktı. Özellikle, sözleşme imzalanan firmalar ile birçok kuralın gözardı edildiği rapora yansırken, sahte puantajlarla da devletin büyük zarara uğratıldığı görüldü.

Rapor sonucuna yansıyan usulsüzlükler şöyle:

"Taşımalı eğitim kapsamında taşınan öğrencilerin sözleşmede belirtilmediği halde izinsiz olarak başka okullara taşındığı ve Aralık 2019 yılına ait hesapsız ödemenin yapıldığı,

- Taşıma merkezi bazı okullara öğrenci taşınmadığı halde puantaj düzenlendiği,

- 2018-2019 eğitim öğretim yılını kapsayan taşımalı eğitim ihalelerinde, sözleşmenin imzalanabilmesi için gerekli evraklar olmadan sözleşmenin imzalandığı,

- Bozova Belediyesi ve Bozova İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü arasında imzalanan protokol ile mezun öğrencilerin ihtiyaçlarını gidermek maksadıyla aktarılan ödeneklere ait harcamaların ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü adına başkaları tarafından yapıldığı,

- 2018-2019 eğitim öğretim yılı ücretli öğretmen görevlendirmesinde okul ismi belirtilmeden görevlendirmelerin yapıldığı,

- Kamu kaynaklarını verimli kullanılmadığı,

- Müdür Yardımcısı Ömer Kılıç'a haksız şekilde geçici görev yolluğu ödendiği,

- 2018-2019 öğretim yılında yapılan taşıma ihalesinde, taşıma kapsamına alınan öğrencileri taşınacağı belirtilen okulların yerine, ihalede yer almayan okullara taşıttıkları, taşıma merkezi olarak belirlenemeyen okul müdürlüklerine araç puantajları düzenledikleri, taşıma yapılmayan okul müdürlüklerine de Taşıma Öğrenci Modülüne bilgi girişi yaptırdıkları,

- Taşıma ihale sözleşmelerinin bir örneği ile araç ve şoför bilgilerini İl Milli Eğitim Müdürlüğüne göndermedikleri,

- Yarbuğlubaş'ın, taşıma ihalesinin miktarının 1 milyon TL'yi aştığı halde dokümanları yetkili birime göndermediği,

- Standartlara aykırı idareye rağmen firma ile sözleşme imzaladığı tespit edildi."

İKİ ŞOFÖR AYNI ARACI KULLANMIŞ GİBİ GÖSTERİLDİ!

Bozova İlçe Milli Eğitim Eski Müdürü Hamza Yarbuğlubaş, Şube Müdürleri Mehmet Mercan ve Ümit Türkyılmaz, Atatürk Barajı Çok Programlı Anadolu Lisesi Müdürü Aydın Küçüközer'in isimlerinin yer aldığı raporda ise taşıma yapılan güzergahlardan fazla ya da eksik araç ile taşıma yapılırken bir araç fazla ödeme yapıldığı, iki şoförün aynı ay içerisinde aynı plakalı aracı kullanmış gibi gösterildiği, nöbetçi öğretmen imzalarını eksik ya da hiç olmadığı, izinsiz değişiklikler yapıldığı ortaya çıkarıldı.

DOĞRUDAN TEMİN USULÜ İLE ALIM YAPILDI

Yarbuğlubaş ve Tarih Öğretmeni İsmail Yasinoğlu ile Müdür Yardımcısı Adnan Mendeş'in  aynı zamanda doğrudan temin usulüne tabi olmadığı halde, doğrudan temin usulü ile alım yaptıkları, ödeme belgesine taşınır işlem fişini belgelere eklemedikleri tespit edildi.

RESMİ OLARAK GÖREVLENDİRME YAPMADI

Yarbuğlubaş'ın görevli olduğu dönemde ödemeye esas belgeleri kontrol etmekle görevli kişileri ise resmi olarak görevlendirmediği anlaşıldı.  

HAKSIZ ÖDEMELER YAPILMIŞ!

Bozova İlçe Milli Eğitim Eski Müdürü Mehmet Mercan'ın Bozova Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Ömer Kılıç'a haksız bir şekilde geçici görev yollu ödenmesine sebebiyet verdiği de raporlar arasında yer aldı.

İnceleme sonucu ise yapılan 16 bin 889 TL ödemenin yasal faiziyle birlikte Ömer Kılıç'tan tahsis edilmesi, Yarbuğlubaş ve Mehmet Mercan'dan müştereken tazmin edilmesinin gerektiği açıklandı.

ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİKTE DE USULSÜZLÜK

Mercan'ın yanı sıra Şef Mustafa Çiftçi, Pınar İlkokulu Müdürü Orhan Gökalp, Atatürk Ortaokul Müdürü Mikail Güneş,  Müdür Yardımcısı Aydın Küçüközer'in de ücretli öğretmen görevlendirmesinde usulsüzlük yaptığı belirlendi. Şahıslar, görevlendirmeleri okul ismi belirtmeden yaparken, Hadice Taş isimli şahsı şartları taşımamasına rağmen okul öncesi öğretmeni olarak görevlendirdi.

MUHTARIN ÖĞRETMEN EŞİ DE 'SAHTE EVRAK' DÜZENLEMİŞ

Usulsüzlükler sadece bunlar ile sınırlı kalmazken, Şanlıavşar Hacı Avcı İlk-Orta ve İmam Hatip Ortaokulu Müdürü ve aynı zamanda Bozova Muhtarlar Derneği Başkanı Müslüm Okan’ın imam nikahlı eşi olan Elif Mazlum'un da öğretmenlerin yerine imza atmak suretiyle sahte evrak düzenlediği gözler önüne serildi.

ÖĞRENCİSİ VARMIŞ GİBİ GÖSTERDİ

Öğrencisi olmayan bazı mahallelerde öğrencisi varmış gibi gösteren Elif Mazlum'un müfettişlere yalan beyanda bulunduğu, çalışan 12 öğrenci servisine karşılık 19 aracın çalıştığını gösterdiği de raporlandı.

48 BİN 429 TL HAKSIZ ÖDEME!

Öğretmenlerin yerine attığı imzaların yanı sıra Elif Mazlum'un Tavşan Mezrasında okullarına öğrenci taşımamasına rağmen ödeme yapılması için de sahte imza attığı ve puantaj cetvellerini onayladığı belirlendi. Bu puantaj ile Ceren Turizm, Safboran Kurumsal Temizlik ve Halil İbrahim Nakliyat'a 48 bin 429 TL ödeme yapıldı.

Bu ödemenin Ceren Turizm, Safboran Kurumsal Temizlik ve Halil İbrahim Nakliyat'tan yasal faiziyle tahsis edileceği belirtilirken, ödeme yapılmaması halinde ise Elif Mazlum'dan tahsis edilmesi gerektiği açıklandı.

MÜDÜR VEKİLİYKEN DE USULSÜZLÜKLERİ GÖRMEZDEN GELDİ

Okul  Müdürü Elif Mazlum'un, Şanlıavşar Hacı Avcı İlk Orta ve İmam Hatip Ortaokulu Müdür Vekili olarak görev yaptığı dönemlerde ise usulsüz taşımadaki yolsuzluklara ilişkin gerekli yasal işlemleri başlatmadığı ve ilgili makamları bilgilendirmediği de raporlar arasında yer aldı.

Müdür ile ilgili, "Öğretmenlerin yerine sahte imza atmak suretiyle devleti zarara uğrattığı ve taşıma ihalesini alan firmaya haksız menfaat sağlanmasına sebebiyet verdiği, görevi süresince taşıma yapan firmalara göz yumarak kamu kaynağının verimli kullanılmasını engellediği, sağlıklı bir taşımanın yapılmamasına zemin oluşturduğu, taşıma yapan araçlar ve şoförler adına düzenlenen mükerrer puantajları onaylayarak kamu zararına ve haksız kazanca sebebiyet verdiği, müdürlük görevini yaparken kasıtlı ve yetersiz davranışlarından dolayı bir çok iş ve işleyişte şaibenin oluşmasına ve kaosun yaşanmasına neden olduğu" sebepler dolayısıyla yöneticilik görevinin üzerinden alındığı ve başka bir ilçeye atamasının uygun görüldüğü aktarıldı. Önce Hilvan ilçesinde atanan Mazlum'un, şu anda ise Birecik İlçesine bağlı Şanlıavşar’a daha yakın olan Kural’daki (Asman) bir okula atandığı ifade edildi.

İL DIŞINA ATAMASI UYGUN GÖRÜLDÜ

İlçe Milli Eğitim Müdürü olarak görev yaptığı dönemde birçok usulsüzlüğe imza atan Eski İlçe Müdürü Yarbuğlubaş'ın ise 'il dışına atanmasının' uygun görüldüğü kaydedildi. 1 yıl kademe ilerlemesi durdurulan Yarbuğlubaş ile ilgili Bozova Cumhuriyet Başsavcılığına da suç duyurusunda bulunuldu.

KAYMAKAM 3 AYRI FATURA İMZALATMAYA ÇALIŞMIŞ!

Milli eğitim müdürü, okul müdürü, müfettişlerin ve firmaların adının karıştığı vurgunda dönemin Bozova Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Zekeriya Göker'in de adı usulsüzlükle anıldı. Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürü Müslüm Turgut tarafından hazırlanan evrakların, mevcut İlçe Milli Eğitim Müdürü Nurullah Karakeçili'ye imzalatılmaya çalışıldığı ve evraklarda 20 bin 938 TL, 20 bin TL ve 69 bin 819 TL olmak üzere toplamda 110 bin 758 TL tutarında üç ayrı faturanın yer aldığı aktarıldı. Karakeçili'nin harcamalardan haberinin olmadığını belirtmesi ve evrakları imzalamayacağını söylemesi üzerine ise Kaymakam Göker'in yaptığı arama ile sinirlendiği de raporlara yansıdı. Harcamaların ne için yapıldığı belirtilmezken, faturanın Yarbuğlubaş dönemine ait olduğu anlaşıldı.

515 BİN TL'NİN AKTARILMASI ÇİN ÖDEME EMRİ

İncelenen belgelerde ise Bozova ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile Bozova Belediyesi arasında imzalanan protokolle 12. sınıf mezun öğrencilerin üniversite sınavlarına hazırlanmasında hizmet vermek için kurulan Öğrenci Eğitim Merkezinin kuruluşu, çalışmaları ve proje kapsamında toplamda 515 bin TL tutarın Bozova ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü Öğrenci Eğitim Merkezi Ziraat Bankası hesabına aktarılmasına ilişkin ödeme emri verildiği ortaya çıktı. Protokolün devam ettirilmesi ve proje maliyeti olan yaklaşık 200 bin TL'nin kullandırılması talebini içeren yazının da raporda olduğu görüldü.

MÜFETTİŞLER DE UNUTULMADI: 4'ÜNE DE CEZA

Yarbuğlubaş dönemindeki  yolsuzluklar hakkında inceleme yapmak üzere daha önce görevlendirilen 4 Maarif Müfettişten Ahmet Nafi Ceylan ile Serkan Kurt hakkında önceki dönemde yolsuzluklara ilişkin yeterli inceleme yapmadıkları ve usul-esasa aykırı rapor düzenledikleri gerekçesiyle kınama verildiği öğrenildi. Maarif Müfettişleri Mahmut Asoğlu ve Serdar Güvercin'e ise raporu incelemeden imzaladıkları için uyarı verildiği ifade edildi.

İLK VE ORTAOKUL ŞOFÖR-ARAÇ EVRAKLARINDAKİ USULSÜZLÜKLER ŞÖYLE:

121 adet şoför ve araç bilgisine yer verilen raporda, 3 güzergahta herhangi bir şoför ve araç bilgisine ulaşılamadığı, diğer 112 araç ver şoför bilgisinden 11 şoför ve 13 araç plakasının tekrar ettiği ortaya çıktı.
101 şoförün evrakı üzerinden yapılan incelemede ise;

- 1 adet şoförünün ehliyetinin onaylı olduğu, 91 kişinin ehliyetinin var olduğu ama onaysız olduğu ve 9 adet şoförün de ehliyetinin olmadığı,

- 99 şoförün SRC belgesinin olmadığı,

- 99 şoförün psikoteknik belgesinin olmadığı,

- 101 şoförün eğitim sertifikasının olmadığı,

banner85
- 99 aracın sigorta poliçesini olmadığı,

- 33 aracın ruhsatının olmadığı,

- 60 adet aracın 55'inin kira sözleşmesinin olduğu, 5'inni adına vekaletname düzenlendiği, 8 aracın araç ruhsatının fotokopi olduğu, 31 aracın ise evrakının olmadığı belirlendi.

ORTAÖĞRETİM ARAÇ VE ŞOFÖR EVRAKLARI USULSÜZLÜKLERİ İSE ŞÖYLE:

170 şoför ve araç bilgisinin listelendiği raporda, 26 güzergahta herhangi bir şoför ve araç bilgisine ulaşılamadı. 144 araç ve şoför bilgisinden 20 şoför ve 16 araç plakasının tekrar ettiği olduğu kaydedildi.
144 şoförün evrakı üzerinden yapılan incelemede ise;

- 39 şoförün ehliyetinin onaysız olduğu, 105 şoförün ehliyetinin olmadığı,

- 144 şoförün SRC belgesinin olmadığı,

- 144 şoförün psikoteknik belgesinin olmadığı,

- 101 şoförün eğitim sertifikasını olmadığı,

- 144 aracın sigorta poliçesinin olmadığı,

- 129 aracın ruhsatını olmadığı tespit edildi.

TAŞIMA YAPMAYAN ARAÇLARA AY AY ÖDEME YAPILMIŞ!

İlçede taşıma yapmayan araçlara ise ay ay ödemeler yapıldığı ortaya çıktı. Taşıma yapmayan araçlara  2018 yılının Aralık ayında 3 bin 358 TL ödeme yapılırken, 2019 yılının Ocak ayında 63 S 0678 plakalı araca bin 890 TL, 63 UG 015 plakalı araca 2 bin 27 TL, 06 DY 8621 plakalı araca ise bin 754 TL ödeme yapıldığı aktarıldı.

2019 yılının Şubat ayında 3 farklı araca 2 bin 601 TL, 2 bin 563 TL ve 4 bin 558 TL ödendiği raporlara yansıdı. 2019 yılının Mart ayında da 2 bin 875 TL, 2 bin 833 TL ve 3 bin 358 TL haksız ödeme yapıldığı kaydedildi.

2019 yılının Nisan ayındaki usulsüz ödemeler;

2 bin 662 TL, 2 bin 189TL, 3 bin 328 TL, 2 bin 738 TL, 4 bin 798 TL, 3 bin 198 TL, 3 bin 117 TL, 2 bin 698 TL

2019 yılının Mayıs ayındaki usulsüz ödemeler;

3 bin 661 TL, 3 bin 940 TL, 3 bin 661 TL, 3 bin 12 TL, 5 bin 278 TL , 3 bin 430 TL, 2 bin 968 TL, 2 bin 698 TL

2019 yılının Haziran ayındaki usulsüz ödemeler;

499 TL, 656 TL, 832 TL, 684 TL, 1.119 TL, 799 TL, 155 TL, 779 TL, 624 TL

2019 yılının Ekim ayındaki usulsüz ödemeler;

2 bin 45 TL

2019 yılını Kasım ayındaki usulsüz ödemeler;

1.1487 TL

2019 yılının Aralık ayındaki usulsüz ödemeler;

2 bin 45 TL

2020 yılının Ocak ayındaki usulsüz ödemeler;

1.115 TL

2020 yılının Mart ayındaki usulsüz ödemeler;

1.379 TL olduğu görüldü.

İHALEYİ ALAN FİRMALAR MEN EDİLDİ!

Taşıma ihalesini alan Ceren Turizm, Halil İbrahim Nakliyat Turizm, Safboran Kurumsal Temizlik Nakliyat firmalarının da usullere aykırı davrandığı ve bazı aylarda öğrenci taşımadığı tespit edildi. Firmaların, birer ve ikişer yıl ihaleden men edildiği ve elde ettikleri haksız kazanç 366 bin TL'yi yasal faizi ile birlikte iade edecekleri aktarıldı.  

1 MİLYON 761 TL İNDİRİM ORANI

Yarbuğlubaş'ın görevden alınması ile yerine atanan Milli Eğitim Müdürü Nurullah Karakeçili ve Kaymakam Halil İbrahim Kazar'ın girişimleriyle yapılan ihalelerde firmaların içeriden bilgi alması engellendi. Bu dönemde yapılan ihalelerde indirim oranının yüzde 6 ile 39 arasında gerçekleştiği görüldü. 146 bin TL'lik indirim miktarının kamu menfaati karşılığının ise 1 milyon 761 bin 867 TL olduğu açıklandı.

BAZI SİYASİLER CEZALAR İÇİN DEVREYE GİRDİ!

Teftiş Kurulu Raporu sonrası cezai işlemlerin uygulanma aşamasında aralarında birkaç milletvekilinin de bulunduğu bazı siyasilerin cezaların kaldırılması ya da hafifletilmesi için devreye girdikleri öğrenildi. Bunun sonucunda ise sadece Elif Mazlum'un sürgüne gittiği okulu değiştirmeyi başardıkları anlaşıldı.

MÜFETTİŞLER YAKIN MARKAJA ALINMAK İSTENDİ

Yolsuzluklar hakkında inceleme yapmak üzere daha önce görevlendirilen 4 müfettiş de olduğu gibi son müfettişlerin de yakın markaja alınmak istendiği ancak taviz verilmediği kaydedildi.

Öte yandan, vurgun düzeninin ortadan kalkmasını isteyen siyasilere karşı muhtarlar organize edildi. Ankara'ya götürülen muhtarların, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştürüldüğü öğrenildi.

Mustafa ARISÜT-Özlem DİKMEN/ÖZEL HABER

banner213
Yorumlar (33)
Ahmet as 4 hafta önce
Burda tebrik edilecek bir kişi varsa oda ilçe milli eğitim müdürü Nurullah Karakeçili'dir.Her yere böyle ilçe müdürü lazım
Bozovalı 4 hafta önce
Helal olsun Nurullah KARAKEÇİLİ müdürüm
Vay be 4 hafta önce
Destan yazmışsın
Elnino 4 hafta önce
yazıyı kim verdi acaba.
Mehmet kara 4 hafta önce
Ülkemize böyle idareciler lazım tebrikler Nurullah müdürüm
Halit 4 hafta önce
Helal olsun. Gerçek gazetecilik. Delil vb tüm gerçekliğiyle. Bozova sadece biri diğerlerinde de aynı durumlar vardır.
Enes Ünal 4 hafta önce
Teşekkürler sayın Kasım Gülpınar teşekkürler sayın Nurullah karakeçili
Guzel urfam 4 hafta önce
Gazetecileri kutlarım helal olsun size ama tüm ilçeler aynı haberiniz olsun
Dallavuk Bozovalı 3 hafta önce
Diğer ilçeler ilçeleri kazansın diye uğraşıyor her zaman. Bozovalılar dalkavuk oldukları için ömürleri dalkavuklukla geçiyor.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
banner191
21°
açık
Günün Anketi Tümü
Yakında kabine değişikliğinin olacağı konuşuluyor, AK Parti'nin 12 belediye başkanlığını elde ettiği Şanlıurfa bir bakanı hak etti mi?
Namaz Vakti 27 Ekim 2020
İmsak 05:17
Güneş 06:37
Öğle 12:14
İkindi 15:13
Akşam 17:40
Yatsı 18:56
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Alanyaspor 6 16
2. Fenerbahçe 6 14
3. Galatasaray 6 10
4. Karagümrük 6 8
5. Çaykur Rizespor 6 8
6. Kasımpaşa 6 8
7. Antalyaspor 6 8
8. Malatyaspor 6 8
9. Göztepe 6 7
10. Erzurumspor 5 7
11. Başakşehir 6 7
12. Beşiktaş 5 7
13. Gaziantep FK 6 7
14. Sivasspor 5 7
15. Hatayspor 4 7
16. Konyaspor 5 6
17. Kayserispor 5 6
18. Trabzonspor 6 5
19. Denizlispor 6 5
20. Gençlerbirliği 5 4
21. Ankaragücü 4 1
Takımlar O P
1. Tuzlaspor 7 17
2. İstanbulspor 7 16
3. Adana Demirspor 7 14
4. Samsunspor 7 14
5. Ankara Keçiörengücü 7 13
6. Altınordu 7 13
7. Giresunspor 6 11
8. Altay 6 10
9. Balıkesirspor 7 10
10. Adanaspor 7 9
11. Akhisar Bld.Spor 7 9
12. Bursaspor 7 7
13. Menemen Belediyespor 7 6
14. Bandırmaspor 7 5
15. Ümraniye 7 5
16. Ankaraspor 7 4
17. Boluspor 7 3
18. Eskişehirspor 7 3
Takımlar O P
1. Everton 6 13
2. Liverpool 6 13
3. Aston Villa 5 12
4. Leicester City 6 12
5. Leeds United 6 10
6. Southampton 6 10
7. Crystal Palace 6 10
8. Wolverhampton 6 10
9. Chelsea 6 9
10. Arsenal 6 9
11. Tottenham 5 8
12. West Ham 6 8
13. Man City 5 8
14. Newcastle 6 8
15. M. United 5 7
16. Brighton 6 5
17. West Bromwich 6 3
18. Burnley 4 1
19. Sheffield United 6 1
20. Fulham 6 1
Takımlar O P
1. Real Sociedad 7 14
2. Real Madrid 6 13
3. Granada 6 13
4. Villarreal 7 12
5. Atletico Madrid 5 11
6. Cádiz 7 11
7. Osasuna 6 10
8. Elche 5 10
9. Getafe 6 10
10. Real Betis 7 9
11. Eibar 7 8
12. Barcelona 5 7
13. Sevilla 5 7
14. Valencia 7 7
15. Deportivo Alaves 7 7
16. Athletic Bilbao 6 6
17. Huesca 7 5
18. Celta de Vigo 6 5
19. Levante 5 3
20. Real Valladolid 7 3