banner226

banner184

banner69

banner84

banner225

banner175

banner14

banner168

ÖZEL HABER | Şanlıurfalı avukattan açıklama: En masum şirket WhatsApp!

WhatsApp’ın kullanıcılarına sunduğu ve tartışmalara neden olan sözleşme sonrası vatandaşlar, alternatif mesajlaşma uygulamalarına yöneldi. WhatsApp’ın sunduğu sözleşme ile kullanıcılardan yasal izin istediğini kaydeden Hukukçular Derneği İl Temsilcisi Avukat Ömer Avcı ise, “En masum şirket WhatsApp’tır” dedi. Akıllı telefon ile verilerin gizlenmesinin mümkün olmadığını kaydeden Avcı, şöyle devam etti: Vatandaşlar ya konforu tercih edecek ya da gizliliği tercih edecek. 21’inci yüzyılda akıllı telefon kullanıyorsanız eğer gizlilik, kişisel verilerin korunması hayal!

ÖZEL HABER 13.01.2021, 10:42 13.01.2021, 13:33
ÖZEL HABER | Şanlıurfalı avukattan açıklama: En masum şirket WhatsApp!

Mesajlaşma uygulaması WhatsApp, geçtiğimiz gün kullanıcılarına yeni bir gizlilik sözleşmesi sundu.

Bu sözleşme ile Avrupa Birliği ülkelerinden farklı olarak Türkiye dahil birçok ülkede telefon numaraları ve konumları da dahil olmak üzere kullanıcı verilerinin Facebook ile paylaşılacağı kaydedildi. Sözleşme için süre tanıyan WhatsApp, 8 Şubat’a kadar sözleşmeyi kabul etmeyen vatandaşların WhatsApp kullanamayacağını belirtti.

Sözleşmeyi bazı vatandaşlar detayları incelemeden kabul ettiğini öne sürerken, kabul etmeyen vatandaşlar da duruma tepki gösterdi. Türkiye’de de tartışmalara neden olan gizlilik ayarlarındaki değişiklik sonrası ise birçok kullanıcı WhatsApp’ı terk etmeye başladı. WhatsApp’ın hızla kullanıcı kaybetmesi ve vatandaşların alternatif uygulamalara yönelmesi sonrası Facebook’un Türkiye temsilciliğinden bir açıklama geldi. Yapılan açıklama ile Facebook, veri paylaşımının değiştirilmediğini savundu. 

Tartışmalara son olarak ise Rekabet Kurulu dahil oldu. Facebook ve WhatsApp hakkında soruşturma başlatıldığını duyuran Rekabet Kurulu, WhatsApp verilerinin paylaşılması zorunluluğunu da durdurdu.Türkiye’de tartışmaların sürdüğü sözleşme ile ilgili Ajans Urfa mikrofonlarına açıklama yapan Hukukçular Derneği İl Temsilci ve Mülteci Hakları Derneği Temsilcisi Avukat Ömer Avcı, özellikle kişisel veriler, kişisel verilerin kullanması ve düzenlenmesiyle ilgili konular üzerine çalıştığını ifade etti. 

AVCI: AKILLI TELEFON İLE KİŞİSEL VERİLERİN KULLANILMASI HAYAL!

WhatsApp’ın aldığı kararı değerlendiren Avukat Avcı, akıllı telefon kullanan vatandaşların gizlilik beklemesinin hayal olduğunu aktardı. Avcı, sözlerine şöyle devam etti: 

“Şimdi WhatsApp özel bir şirket. Özel şirket olması hasebiyle kullanıcılarından izin istiyor. İznin olmadığı takdirde bunu kullanması kişisel verileri korunmadan kaynaklı olarak ihlale girer. 8 Şubat’ta vatandaşlarımız ya izin verecekler ya da programı silecekler. Vatandaşlar şu tercih içerisinde kalacak. Ya konforu tercih edecek ya da gizliliği tercih edecek. 21’inci yüzyılda akıllı telefon kullanıyorsanız eğer gizlilik, kişisel verilerin korunması bunlar hayal. Eğer gizliliği esas alıyorsanız tuşlu telefon kullanacaksınız. Ya da kişisel verilerinize ulaşmayı isteyen uygulamalara ve programlara izin vermeyeceksiniz. Bunları kullanmayacaksınız. WhatsApp’la ilgili Türkiye’deki güncel durum bu, bir karar alacak. Bununla birlikte Türkiye Rekabet Kurumu da soruşturma başlattı WhatsApp ve Facebook’la ilgili. Bu kararları bizde merak ediyoruz. Bu kararlar doğrultusunda WhatsApp’a veya Facebook’a ilişkin ceza veya benzeri yaptırımlar olabilir.”

‘WHATSAPP, VERİLER İÇİN VATANDAŞTAN İZİN İSTİYOR’ 

WhatsApp’ın sözleşme ile vatandaşlara tercihi bıraktığını ve kullanmaya devam edecek kişilerin verilerin paylaşılmasına izin vereceğini, izin vermeyenlerin de kullanamayacağını hatırlatan Avukat Avcı, “WhatsApp’ın kullandığı sistem uç uca şifreleme sistemi. WhatsApp’ın kendi tercihi. Şirket yetkililerin de tercihi kesinlikle sesli mesaj, fotoğraflar benzeri gibi veriler depolanmayacak, paylaşılmayacak. Ticari şirket olduğu için WhatsApp sadece reklam amaçlı, ticari amaçlı kişisel verileri ona ilişkin bilgileri pazarlayacak. Kendileri bu şekilde bir açıklama yaptılar. WhatsApp’ın talebi izin istiyor zaten. Türkiye’de kişisel verilere ilişkin 2016 yılında bir kanun çıktı. Buna ilişkin kurul da oluşturuldu. Türkiye’de şuan hiçbir şirket veya kurum şahısların kişisel verilerini, şahsın izni olmadan paylaşamıyor. Paylaştıkları vakit Koruma Kurulu bu konuyu düzenliyor, denetliyor ve idari yaptırımlar veriyor. Güncel bir örnek vermek gerekirse; bir avukat borçlusunun bilgisini borçlu kişinin kardeşiyle paylaştığı için avukata 125 bin lira idari para cezası verildi. Sizin izniniz olmadan size gönderilen kişisel mesajlar, şirketler tarafından gönderilen e-postalara ilişkin şikayetlerde bulunulursanız, bu verileri ele geçiren ve bu veriler doğrultusunda kişilere e-posta, SMS gönderen şirketler hakkında Kişisel Verileri Koruma Kurulu ceza ve yaptırımlar vermektedir” diye konuştu. ‘WHATSAPP BU KONUDAKİ EN MASUM ŞİRKET’

Akıllı telefon kullanan vatandaşların yüklediği uygulamalar ile birçok verinin paylaşımına izin verdiğini öne süren Avukat Avcı, “WhatsApp bu konudaki en masum şirket. WhatsApp şeffaf. Diyor ki, ben bu bilgilerini istiyorum. İzin veriyor musun, vermiyor musun?  Bizim akıllı telefonlara kurduğumuz birçok uygulama casus program kullanarak, bizim iznimiz olmadan zaten bu verilerimize ulaşıyor. WhatsApp’ın kendisi zaten 2016 yılından beridir Facebook üzerinden bu bilgilerimize ulaşıyordu yalnız o da izne tabiydi. Şu an şunu diyor; Bu izni vermezsen programımı kullanamazsın. Yani izni zorunlu hale getiriyor. Ya izin veririsin ya bu programı kullanmazsın. Daha önce 2016 yılından beri o izne bağlıydı. İzne bağlı olduğu için şuan şunu resmileştirmek istiyor. Yani casus programlar daha fazla. Gün içerisin de kurduğumuz uygulamalar ve benzeri diğer tüm uygulamalarda kişisel verilerimizi bizim iznimiz dışında kullanıyorlar zaten” ifadelerini kullandı. 

‘BİR VATANDAŞ BU İZNİ VERDİKTEN SONRA GERİ ADIM ATABİLİR’

WhatsApp’ın gizlilik sözleşmesini kabul eden vatandaşların daha sonra geri adım atabileceğini sözlerine ekleyen Avukat Avcı, “Bir vatandaş bu izni verdikten sonra geri adım atabilir. Uygulamayı silebilir veya uygulamayı kapatır. Zaten WhatsApp kurarken size kişisel mikrofon, kişisel fotoğraf, kişisel veriler için ‘İzin veriyor musunuz, vermiyor musunuz?’ diyor. İnstagram’dır, Facebook’tur hepsi zaten daha önce bu izinleri alarak kendi programının kurulmasına izin veriyordu. Vatandaşlarımız kişisel verilerinin paylaşılmasını, kullanılmasını istemiyorlarsa sözleşmeye izin vermeyecekler. Bu tür programları kullanmayacaklar. Daha farklı, daha alternatif, bu verileri paylaşmayacak programları kullanmalılar. Şirketlerin ve kurumların da kişisel verilerini koruma hususunda düzenlemeleri gerekiyor” açıklamasında bulundu. Avukat Avcı’nın yanıtladığı sorular ise şöyle:

1- Kişisel veri nedir, Kişisel Verileri Koruma ne anlama gelmektedir?

Çağımız, bilgi ve veri çağı. Bilgiye erişim artık sınır tanımıyor. Gün içinde milyonlarca veri ile muhatap oluyor, paylaşımlar yapıyor, bilgi topluyoruz, bilgi veriyoruz. Her yerde dijitalleşmenin getirdiği nimetleri kullanırken, bunun karşılığında bazı verileri paylaşıyoruz ya da bizimle bu verilerin paylaşılması ile muhatap olmak zorunda kalıyoruz. Bir iş başvuru, kredi kartı talebi, internetten doldurduğumuz iletişim form ve bunun gibi sayısız örnek içinde kullanılan bu verilerin güvenliği artık gelişen dünyanın bir “güvenlik sorunu” haline geldi. Ülkemizde, dünyadaki bu eğilime uygun biçimde çalışmalarını başlattı. 2010 yılında yapılan değişiklik sonucunda Anayasamızın 20.maddesine eklenen fıkra ile kişisel verilerin korunması Anayasal güvence altına alınmış ve kişisel verilerin korunmasına ilişkin usul ve esasların kanunla düzenleneceği hükme bağlanmıştır. Bu kapsamda, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu 07.04.2016 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Kanunla, kişisel verilerin işlenmesi disiplin altına alınarak sınırsız biçimde ve gelişigüzel toplanması, yetkisiz kişilerin erişimine açılması, ifşası veya amaç dışı ya da kötüye kullanımı sonucu kişilik haklarının ihlal edilmesinin önüne geçilmesi amaçlanmaktadır. Ülkemizde bu konuda Kişisel Verilerin Korunması Kurum ve Kurulu teşekkül ettirilmiş ve bu konuda düzenlemeler getirerek, denetim yaparak ve idari para cezaları uygulayarak nizam sağlanması sağlanmıştır. 

2- Kişisel Verileri Koruma Kanunu neleri kapsamaktadır?

Kişisel Verileri Koruma Kanunu, kişisel verileri alınan ve bir sisteme veya benzeri bir yere işlenen gerçek kişiler ile bu verileri tamamen veya kısmen otomatik olan ya da herhangi bir veri kayıt sisteminin parçası olmak kaydıyla otomatik olmayan yollarla işleyen gerçek ve tüzel kişiler hakkında uygulanır. Bu doğrultuda, özel sektörde faaliyet gösteren kuruluşlar ile kamu kurum ve kuruluşları bakımından bir ayrım yoktur. Her tüzel kişilik türü için caridir. Kanunda verisi işlenen gerçek kişilerden bahsedildiği için hak ehliyetine sahip yani doğum anından itibaren her insan, bu kanunun koruması kapsamındadır. Kişisel veri, kimliği belirli veya belirlenebilir gerçek kişiye ilişkin her türlü bilgiyi ifade etmektedir. Kişisel veriden söz edebilmek için, verinin bir gerçek kişiye ilişkin olması ve bu kişinin de belirli ya da belirlenebilir nitelikte olması gerekmektedir. Bu anlattıklarımıza göre kişisel veri; 

o Gerçek kişiye ilişkin veriler koruma altındadır. 
o Tüzel kişilerin verileri koruma dışındadır.  Dolayısıyla, bir şirketin ticaret unvanı ya da adresi gibi tüzel kişiliğe ilişkin bilgiler (bir gerçek kişiyle ilişkilendirilebilecekleri durumlar haricinde) kişisel veri sayılmayacaktır. 
o Kişiyi belirli veya belirlenebilir kılması gerekmektedir. Yani kişisel verinin doğrudan kimlik bilgileri olması gerekmez, bu bu bilgilere ulaşılmasını sağlayacak tüm yan verileri kapsar.
o Kişisel veri bu kapsamdaki her türlü bilgiyi ifade eder. Son derece geniş bir çerçeve çizmektedir.

Buna göre bir gerçek kişinin; 

 Adı, soyadı, doğum tarihi ve doğum yeri
 Kimlik numarası, kimlik seri ve kart numarası, 
 Cep ve ev telefonu,
 Motorlu taşıt plakası, 
 Vergi kimlik numarası,
 Sosyal güvenlik numarası, 
 Pasaport numarası, 
 Özgeçmişi, 
 Resimleri, 
 Görüntü ve ses kayıtları, 
 Parmak izleri, 
 e-posta adresi, 
 Hobiler, 
 Seçimleri, tercihler, 
 Etkileşimde bulunulan kişiler, 
 Grup üyelikleri, 
 Aile bilgileri, 
 Sağlık bilgileri. 

3- Kişisel verileri ihlal eden kurum ve kişilere ilişkin cezalar ve idari yaptırımlar nelerdir? Bu tür cezaları veren kurum hangisidir? 

30 Ocak 2017 tarihinde, Kişisel Verileri Koruma Kurumu, Türkiye'de kişisel verilerin korunmasını sağlamak ve gözetmek için kurulmuş olup, Kişisel Verileri Koruma Hususunda  düzenleyici ve denetleyici bir kurumdur. Kişisel Verileri Koruma Kurulu, Kurul kendi inceleme yapabileceği gibi, herhangi birinin şikayeti sonucunda inceleme yapmak zorundadır. 2020 yılı içerisinde Kurul dikkat çeken bir ceza verdi. Alacaklı vekilinin, icra takibi yaptığı borçlunun borç bilgilerini, borçlunun abisi ile paylaşması KVKK hükümlerine aykırı olması sebebiyle alacaklı vekili Avukat hakkında 125.000 ₺ idari parası cezasına hükmetti. Yine  bununla birlikte 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (Kanun) hükümlerine aykırı olarak ilgili kişilerin açık rızaları alınmaksızın e-posta adreslerine veya SMS veya çağrı ile cep telefonlarına reklam bildirimleri/aramaları geldiği hususunda Kişisel Verileri Koruma Kurumuna (Kurum) intikal eden çok sayıda başvuru nedeniyle şu kararı verdi:

- İlgili kişilerin rızalarını almadan veya Kanunun 5 inci maddesinin (2) numaralı fıkrasında hüküm altına alınan işleme şartlarını sağlamadan, telefon numaralarına SMS göndermek, arama yapmak veya e-posta adreslerine posta göndermek suretiyle reklam içerikli ileti yönlendiren veri sorumluları ile veri sorumluları adına reklam içerikli mesaj/e-posta göndermek veya arama yapmak amacıyla ilgili kişilerin açık rızaları bulunmaksızın bu verileri kullanan veri işleyenlerin söz konusu veri işleme faaliyetlerini Kanunun 15 inci maddesinin (7) numaralı fıkrası uyarınca derhal durdurması gerektiği,

- Kanunun 12'nci maddesi kapsamında veri sorumlusunun kişisel verilerin hukuka aykırı olarak işlenmesini önlemek, kişisel verilere hukuka aykırı olarak erişilmesini önlemek ve kişisel verilerin muhafazasını sağlamak amacıyla uygun güvenlik düzeyini temin etmeye yönelik gerekli her türlü teknik ve idari tedbirleri almak zorunda olduğu ve kişisel verilerin kendi adına başka bir gerçek veya tüzel kişi tarafından işlenmesi hâlinde, anılan tedbirlerin alınması hususunda bu kişilerle birlikte müştereken sorumlu olduğu,

- Belirtilen şekilde söz konusu faaliyetlerde bulunan veri sorumluları hakkında Kanunun 18 inci maddesi hükümleri çerçevesinde işlem tesis edileceği,

- Bahse konu şekilde işlenen kişisel verilerin hukuka aykırı olarak elde edilmiş olabileceği de göz önüne alınarak 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun “Verileri Hukuka Aykırı Olarak Verme veya Ele Geçirme” başlıklı 136'ncı maddesi çerçevesinde ilgili veri sorumluları hakkında gerekli hukuki işlemlerin tesisi için konunun 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanununun 158 inci maddesi uyarınca ihbaren ilgili Cumhuriyet Başsavcılığına bildirileceği,

Özlem DİKMEN-Esma ALBAYRAK/ÖZEL HABER 

banner213
Yorumlar (4)
Halil İbrahim 3 ay önce
Urfa medyasına gazatecilik dersi veriyorlar helal olsun işin uzmanını bulmuş sormuş
Urfalı 3 ay önce
Ne kadar uzun yazmis bilisim uzmani heral arkadas masAllah.:))))
Cello 3 ay önce
Kisisel verilerimizi alıp telefon dolanricilarina mi verecekler .
lordd 3 ay önce
whatsapta hiç olmazsa başka açılmış gurupları görme yoktu.
telegramda aramaya ne yazarsan o alanla ilgili gurup çıkıyor
bu büyük bi tehlike bana göre
banner191
15°
açık
Günün Anketi Tümü
Yakında kabine değişikliğinin olacağı konuşuluyor, AK Parti'nin 12 belediye başkanlığını elde ettiği Şanlıurfa bir bakanı hak etti mi?
Namaz Vakti 15 Nisan 2021
İmsak 04:19
Güneş 05:44
Öğle 12:30
İkindi 16:10
Akşam 19:06
Yatsı 20:26
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 32 70
2. Fenerbahçe 33 66
3. Galatasaray 32 62
4. Trabzonspor 33 58
5. Alanyaspor 33 52
6. Gaziantep FK 32 50
7. Hatayspor 32 49
8. Karagümrük 33 49
9. Sivasspor 32 47
10. Göztepe 33 46
11. Antalyaspor 33 42
12. Konyaspor 32 40
13. Ankaragücü 32 36
14. Rizespor 32 36
15. Kasımpaşa 33 36
16. Malatyaspor 32 34
17. Başakşehir 32 33
18. Kayserispor 32 33
19. Gençlerbirliği 32 31
20. Erzurumspor 33 28
21. Denizlispor 32 26
Takımlar O P
1. Giresunspor 30 63
2. Adana Demirspor 30 58
3. Samsunspor 30 58
4. İstanbulspor 30 54
5. Altay 29 53
6. Altınordu 30 52
7. Ankara Keçiörengücü 30 49
8. Tuzlaspor 30 44
9. Ümraniye 29 41
10. Bursaspor 29 40
11. Bandırmaspor 29 39
12. Boluspor 29 35
13. Adanaspor 30 34
14. Balıkesirspor 30 32
15. Menemenspor 30 31
16. Akhisar Bld.Spor 30 25
17. Ankaraspor 29 22
18. Eskişehirspor 30 8
Takımlar O P
1. Man City 32 74
2. M. United 31 63
3. Leicester City 31 56
4. West Ham 31 55
5. Chelsea 31 54
6. Liverpool 31 52
7. Tottenham 31 49
8. Everton 30 48
9. Arsenal 31 45
10. Leeds United 31 45
11. Aston Villa 30 44
12. Wolverhampton 31 38
13. Crystal Palace 31 38
14. Southampton 31 36
15. Brighton 31 33
16. Burnley 31 33
17. Newcastle 31 32
18. Fulham 32 26
19. West Bromwich 31 24
20. Sheffield United 31 14
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 30 67
2. Real Madrid 30 66
3. Barcelona 30 65
4. Sevilla 30 61
5. Real Sociedad 30 47
6. Real Betis 30 47
7. Villarreal 30 46
8. Granada 30 39
9. Levante 30 38
10. Celta de Vigo 30 37
11. Athletic Bilbao 30 37
12. Cádiz 30 35
13. Valencia 30 34
14. Osasuna 30 34
15. Getafe 30 30
16. Huesca 30 27
17. Real Valladolid 30 27
18. Elche 30 26
19. Deportivo Alaves 30 24
20. Eibar 30 23