banner226

banner69

banner84

banner225

banner14

banner168

ÖZEL HABER |Konutta fiyatlar yükseldi: Şanlıurfa’da satışlar azaldı!

Türkiye genelinde konut fiyatları yüzde 29.2 artarken bu durumun Şanlıurfa’da sadece Temmuz ayında yaşandığını söyleyen TÜMSİAD Şanlıurfa Şube Başkanı Sadık Sade, “Ham maddeyi temin eden firmaların keyfi zam uygulamasından dolayı maliyetler yükseldi” dedi. ŞUTEM Odası Başkanı Selahattin Tokmak ise şöyle konuştu: “Konut fiyatlarının artması ve kredilerin yükselmesiyle konut satışları durağanlaştı.”

ÖZEL HABER 23.12.2020, 10:49 24.12.2020, 12:03
ÖZEL HABER |Konutta fiyatlar yükseldi: Şanlıurfa’da satışlar azaldı!

Merkez Bankası'nın verilerine göre, Türkiye genelinde konut fiyatları yüzde 29.2 arttı. 11 ayda yüzde 21.5 artışla yaklaşık 1.4 milyon adet konut satılırken Şanlıurfa’da ise son aylarda konut satışlarında bir durağanlığın olduğu belirtildi. Şanlıurfa’da her yıl yaklaşık 30 bin konuta ihtiyaç duyuluyor ancak, ham maddeye yapılan zamlar hem konut fiyatlarının yükselmesine hem de konut üretiminin düşmesine neden oluyor.

Dolar kurunun düşmesine rağmen son bir ay içerisinde çimentoya yaklaşık yüzde 60, demire ise yüzde 25 oranında zam yapıldığını söyleyen Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜMSİAD) Şanlıurfa Şube Başkanı Mehmet Sadık Sade, “Yedinci aydan itibaren konut satışlarında bayağı bir artış oldu. Ama maalesef son dönemlerde özellikle bu sektörde ham maddeyi temin eden firmaların keyfi zam uygulamasından dolayı şu anda maliyetler yükselmeye başladı. Son bir ay içerisinde çimentoya yaklaşık yüzde 60’a yakın bir zam yapıldı. Keyfi bir zam yapıldı. Dolar kurunun düşmesine rağmen zam yapılmasına biz anlam veremiyoruz. Demire son bir hafta içerisinde yaklaşık kilograma 1 lira zam yapıldı. Bu da yüzde 25’e tekabül ediyor. Bununla beraber diğer temin etmiş olduğumuz malzemelerin de maliyetlerinin yükselmesinden dolayı şuan konut fiyatlarımız sadece Urfa’da değil; Türkiye’de tırmanışa geçti. Hükümet inşallah buradan sesimizi duyar. Bu yükselen malzeme fiyatları kontrol altına alınır.

Geçen senelere göre bir dengesizlik oluştu satışlarda. Maliyetlerin artmasıyla beraber vatandaşın alım gücü düşmeye başladı. Biz daha önceden 200 bin liraya satmış olduğumuz konutlarımızı şu anda 280-290 bin liraya satmak mecburiyetinde kaldık. Bu da ister istemez vatandaşın alım gücünü düşürmeye başladı. Vatandaş yatırım amaçlı ev alıyordu, bu hala devam ediyor. Fakat maliyetlerin yükselmesinden dolayı, konut fiyatlarının yüksek olmasından dolayı vatandaş şu anda sıcak bakmıyor, yatırım amacıyla.

Urfa gelişen bir şehir. Malumunuz Urfa yıllık 63 bin doğum oranı olan bir şehir. Bu 63 bin doğum demek 30 bin evlilik demek. 30 bin evlilikte Şanlıurfa’da her yıl 30 bin konuta ihtiyacı var. Ama maalesef  30 bin konut şu anda Şanlıurfa’da üretilmiyor. Her zaman için Şanlıurfa’da konuta ihtiyaç vardır. Ondan dolayı konut fiyatları Şanlıurfa’da yükselmeye devam edecek. Arz talep meselesi, şu anda ihtiyaç var. Özellikle yıllık 63 bin doğumun olması hasebiyle Urfa’da her yıl 25-30 bin konuta ihtiyaç vardır.  İmalatlar devam ediyor” ifadelerini kullandı.

‘BU SEKTÖRÜ BİTİRMEK İÇİN MÜCADELE EDİYORLAR’

İnşaat sektörünün Şanlıurfa’da yüzde 35 oranında istihdama katkı sağladığı ve inşaat sektörünün önünün açılması gerektiğini vurgulayan Sade, “Türkiye’deki inşaat sektörünün istihdama katkısı yüzde 7-8 iken, Şanlıurfa’da yüzde 35’ini buluyor bu. Ama maalesef böyle istihdam sağlayan bir sektöre, istihdamın motoru dediğimiz, ekonomi motoru dediğimiz Şanlıurfa’da bu sektöre Çevre ve Şehircilik olsun, belediyeler olsun, diğer kurumlar olsun ve finans sektörü olsun adeta bu sektörü bitirmek için mücadele ediyorlar. Bunu zaman zaman bütün platformlarda dile getiriyoruz. Altın yumurtlayan tavuğu bir nevi belediyeler, Çevre ve Şehircilik, kurumlar kesmeye çalışıyorlar. Bu sektör Şanlıurfa’da şu anda yüzde 35’e yakın istihdam sağlıyor. Sadece benim şirketimde şu anda 200’e yakın çalışanım var. 200 demek 5 ile çarptığın zaman bin kişi bizim şirkette, ekmeğine biz vesile oluyoruz.

Maliyetler yükseldiği sürece artık Şanlıurfa’da 2021 yılında 2+1 olan bir dairenin fiyatı 400 bin liranın altına düşmeyecek. Buradan da ben vatandaşlara söylüyorum; gelip konutlarını alsınlar. Beğendikleri firmadan, güvendikleri firmadan konutlarını alsınlar. Konut sahibi olmaya çalışsınlar. Çünkü maliyetler her gün yükselmeye başladı. Son bir ay içerisinde yüzde 60’a yakın çimentoya zam, yüzde 25’e yakın demir zammı bunun göstergesidir. Bu maliyet artışları devam ettiği sürece konut fiyatları da yükselmeye devam edecek” şeklinde konuştu.

‘BU SEKTÖR ŞANLIURFA’DA YAPILAMAZ HALE GELMİŞTİR’

Keyfi uygulamalara devam edildiğini, baskı ve dayatmalardan dolayı sektörün Şanlıurfa’da yapılamaz hale geldiğini projeleri tamamlanınca yatırımcının, iş adamının, kıymetinin bilindiği illere gidip orada yatırımlarına devam edeceğini söyleyen Sade, konuşmasına şöyle devam etti:

“İnşaat sektörü Şanlıurfa’da başlı başına bir sektör. Yüzde 35 istihdama katkı sağlayan bir sektör. Burada ben sizin aracılığınızla özellikle belediyelere,  Çevre Ve Şehircilik İl Müdürlüğüne inşaatla ilgili diğer kurumlara, finans kurumlarına buradan bir çağrıda bulunmak istiyorum. Lütfen bu sektörün önünü açsınlar. Egolarını bu sektörle tatmin etmesinler. Keyfi uygulama yapmasınlar. Bu sektörün önünü açsınlar. Bu sektör bu memlekete istihdam sağlamaya devam ediyor. Bakınız yüzde 35’ten bahsediyorum. 19.3 olan genç nüfusumuzun yüzde 35’ine bu sektör şu anda istihdam sağlıyor. Ama maalesef koltukları makamları işgal edenler bunu görmezden geliyorlar hala keyfi uygulamalara devam ediyorlar. Bu sektörün önünü açmaları gerekirken bu sektörü bitirmek için mücadele ediyorlar. Bir yandan merkezi hükümet çıkarmış olduğu yasalarla TOKİ ve uluslararası şirketleri ayakta tutmaya çalışıyor. Bir yandan da yereldeki belediyelerin, Çevre ve Şehirciliğin ve diğer kurumların yapmış olduğu baskılar, dayatmalardan dolayı bu sektör Şanlıurfa’da yapılamaz hale gelmiştir. Biz bile artık bu projelerden sonra Şanlıurfa’da proje yapmayı düşünmüyoruz. Çekip gideceğiz. Yatırımcının, iş adamının, istihdama vesile olanın kıymetini bilen illere gidip orada yatırımlarımıza devam edeceğiz.” 

‘ESNAFIMIZ  2 AYDIR SİFTAH YAPMIYOR’

Türkiye genelinde konuta talep artarken Şanlıurfa’da son zamanlarda bu oranın düştüğü gözlemlendi. Yaşanan bu düşüşün maliyete ve vatandaşın alım gücüne bağlı olduğu belirtildi. Şanlıurfa’da geçtiğimiz aylarda bankaların faizleri indirmesiyle konut satışlarında büyük oranda yükselme yaşandı. Son 2 ayda ise bu oranda düşüş yaşanırken Şanlıurfa Tüm Emlakçılar Esnaf Odası (ŞUTEM) Başkanı Selahattin Tokmak, bunun nedeninin döviz ve dolar kurunun sürekli değişmesine bağlı olduğunu söyledi.

Konut satışındaki durgunluğun Şanlıurfa için mevsimsel olduğunu ve geçen senelerde de bu mevsimde satışların olmadığını dile getiren Tokmak, “Son 2 aydır piyasada Türkiye genelinde olduğu gibi Şanlıurfa’da da konuta talep yok şuan. Konut fiyatları arttığından dolayı, krediler yükseldiğinden dolayı bankaların kredileri yükselttiğinden dolayı şuan itibari ile konut satışları durağan seviyede.  Fiyatların yükselmesi geri adım atılmasına vesile olmadı. Vatandaşlar yatırım yapmak istiyor. İnsanlarda uzun zamandır alım olmadığı için insanlar konuta endekslenmediği için yatırımlarını farklı alanlarda değerlendirdiği için konuta ve gayrimenkule büyük bir talep yaşandı. Dolayısıyla bu şuan son 2 aydır bu talepler geri çekildi. Nedenlerinden biri döviz ve altın kurlarının durağan sayıda olmaması yani sürekli yer değişmesi insanların kafasını karıştırmış durumda. Bu yüzden döviz ve altın kurlarının sabitlenmiş olduğunu görmeleri bu anlamda insanları daha da cesaretlendirip teşvik edecektir diye düşünüyorum.  Bundan 3 ay öncesinden işte dediğimiz gibi bankaların kredi faizlerini indirmesiyle beraber çok büyük bir coşku yaşandı piyasamızda. Ama son 2 aydır tam anlamıyla zaten pandeminin etkisini de göz önünde bulundurmak gerekir. Mevsimsel itibari ile de bu aylarda normalde satışlarımız olmuyor. Önceki yıllarda şöyle bir avantajımız vardı. Kiralamalar oluyordu. Öğrenciler gidip geliyordu, memurlar gidip geliyordu yer değiştiriyorlardı, dolayısıyla işyeri değişiklikleri oluyordu bu yüzden emlakçılar bu konuda kiralar ile bu sezonu atlatıyordu.  Pandemi nedeniyle bu yıl bunları yapamadılar. Pandemiden en büyük etkilenen sektörlerden biri de bizim sektörümüz. Çünkü bu sezonu biz kiralar ile döndüre biliyorduk. Ama esnafımız 2 aydır siftah yapmıyor diyebiliriz” ifadelerine yer verdi.  

‘PİYASAMIZDA BİR CANLANMA BEKLİYORUZ’

Şanlıurfa’nın tarım kenti olması nedeniyle vatandaşın da tarıma bağlı olarak belirli aylarda alım gücünün yükseldiğini, önümüzdeki aylarda tarım ürünlerinin de piyasaya girmesiyle beraber ciddi bir para akışının sağlanacağını vurgulayan Tokmak, sözlerine şöyle devam etti:

“Bölgemiz biliyorsunuz tarım bölgesi. Dolayısıyla bizim gelir kaynağımızın büyük çoğunluğunu tarım oluşturuyor. Sanayi şehri değiliz. Bu yüzden tarımdan da beklentiler var. Önümüzdeki aylarda tarım ürünlerinin de piyasaya girmesiyle beraber ciddi bir anlamda para akışı gelecek. Bu yüzden önümüzdeki aylarda piyasamızda bir canlanma bekliyoruz. Diğer illere nazaran daha iyi olacağını düşünüyoruz.  Maliyetler çok yüksek. Piyasaya baktığımız zaman bugün bir sebzenin de fiyatı yüksek. Dolayısıyla insanlar çok maliyetli olduğu için onun pahalı olduğunu düşünüyor. Hesap edersek arsa fiyatları yüksek, demir ve çimento yüksek, dolayısıyla inşaat sektörünün birçok kademesi var bunların her biri yükselince otomatikman ev fiyatlarına ve gayrimenkule yansıyor bu fiyatlar. Ev fiyatlarının yüksek olması normal. Burada ham madde en büyük etken, arsa fiyatları en büyük etken.  Artışların genel itibari ile inşaat sektörü biliyorsunuz döviz endeksli. Döviz kurlarında bir artış olursa tabi ki, inşaatların maliyetine de aktarılacaktır bu fiyatlar. Dolayısıyla oradaki duraksama inşaatların bu seviyede reel seviyede olmasına emsaldir bizim için.  Esnaflarımıza buradan duyurmak istiyorum. Bizim Taşınmaz Ticareti yetki belgeleri şu anda biz Ticaret İl Müdürlüğü tarafından veriliyor. Eksiği olan esnaflarımız gelip bir an önce eksiklerini bizden tamamlasınlar. Eğitimlerini alsınlar. Yetki belgelerini alsınlar. 2021 yılının içerisinde artık denetimler başlayacak. Valilik tarafından, Ticaret İl Müdürlüğü tarafından denetimler başlanacak ve kısıtlamalar gelecek. Bu yüzden bir an önce yetki belgelerini almalarını istiyoruz buradan.”

Esma ALBAYRAK- ÖZEL HABER/AJANS URFA 

banner213
Yorumlar (7)
Narlıkuyulu 5 ay önce
kayıt dışı istihdamın adı inşaat sektörü....
HÜKÜMET SAĞOLSUN 5 ay önce
ALIŞTİZ LOP LOPA .ASGARİ ÜCRETLİ NASIL EV ALSIN HII KİMİN UMURUNDA.
Murat 5 ay önce
Maliyet artmış diyo ev fiyatı geçen yıl 250 olan ev 600 bin diyo bu nasıl maliyet böyle yüzde 300 mü arttı düşmesi lazım
ŞİMDİ EV ALMA 5 ay önce
kim şimdi ev alırsa onların ekmeğine yağ sürer .BU PAHALILIKTA KİMSE EV ALMASA FİYATLAR KENDİLİĞİNDEN DÜŞER
Ahmet 5 ay önce
Konut fiyatları düşecek son kozlarını oynuyorlar ev sahipleri 100 bin üstüne attılar yavaş yavaş düşürecekler merak etmeyin
Ali osman 5 ay önce
Mütehaitlikten başka iş bilmiyor musunuz iş adamları derneği başkanı ayıp ayıp yazık sanayii üretimi yapsana
Narlıkuyulu 5 ay önce
100 bin kişinin yaşayacağı dağ eteği imara açılmış bir arazi acaba sizi engellemek ve sektörün önünü kapatmak isteyen kimdir?Açıklama bekliyoruz.Bir iddia atıyorsan iddianı ıspatlamakla mükellefsin
banner191
22°
açık
Günün Anketi Tümü
Yakında kabine değişikliğinin olacağı konuşuluyor, AK Parti'nin 12 belediye başkanlığını elde ettiği Şanlıurfa bir bakanı hak etti mi?
Namaz Vakti 14 Mayıs 2021
İmsak 03:35
Güneş 05:10
Öğle 12:26
İkindi 16:15
Akşam 19:32
Yatsı 21:01
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 39 81
2. Galatasaray 39 81
3. Fenerbahçe 39 79
4. Trabzonspor 39 68
5. Sivasspor 39 62
6. Hatayspor 39 61
7. Alanyaspor 39 57
8. Karagümrük 39 57
9. Gaziantep FK 39 55
10. Göztepe 39 51
11. Konyaspor 39 49
12. Rizespor 39 48
13. Kasımpaşa 39 46
14. Malatyaspor 39 45
15. Başakşehir 39 45
16. Antalyaspor 39 43
17. Kayserispor 39 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 39 38
20. Gençlerbirliği 39 38
21. Denizlispor 39 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 35 80
2. M. United 36 70
3. Leicester City 36 66
4. Chelsea 36 64
5. Liverpool 35 60
6. West Ham 35 58
7. Tottenham 35 56
8. Everton 35 56
9. Arsenal 36 55
10. Leeds United 35 50
11. Aston Villa 35 49
12. Wolverhampton 35 45
13. Crystal Palace 35 41
14. Southampton 35 40
15. Burnley 35 39
16. Newcastle 35 39
17. Brighton 35 37
18. Fulham 35 27
19. West Bromwich 35 26
20. Sheffield United 35 17
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 36 80
2. Real Madrid 36 78
3. Barcelona 36 76
4. Sevilla 36 74
5. Real Sociedad 36 56
6. Real Betis 36 55
7. Villarreal 36 55
8. Celta de Vigo 36 50
9. Athletic Bilbao 36 46
10. Granada 36 45
11. Osasuna 36 44
12. Cádiz 36 43
13. Levante 36 40
14. Valencia 36 39
15. Deportivo Alaves 36 35
16. Getafe 36 34
17. Huesca 36 33
18. Real Valladolid 36 31
19. Elche 36 30
20. Eibar 36 30