banner301

banner69

banner84

banner300

banner278

banner168

'Ne gerek var' eleştirilerine aldırmadı, çocukların gülümseme nedeni oldu!

Hayatlarının büyük kısmı hastane duvarlarının arasında geçen çocukların yüzü, ‘Palyaço’ Rabia ile gülüyor. ‘Ne gerek var, zaman kaybı’ eleştirilerine aldırmayan ve çocukların gülümseme nedeni olabilmek için kolları sıvayan Rabia, Şanlıurfa Gönüllü Palyaçolar Grubunu kurdu. Çocuk şarkıları ve oyunları öğrenen palyaçolar, bedenlerine ağır gelen hastalığın yükünü taşıyan miniklerin hayatını renklendiriyor.

ÖZEL HABER 01.10.2020, 11:24 01.10.2020, 12:31
'Ne gerek var' eleştirilerine aldırmadı, çocukların gülümseme nedeni oldu!

Okumak için geldiği Şanlıurfa'da çocukların gülümseme nedeni oldu.

Nüfusu yaklaşık 2 buçuk milyonu bulan Şanlıurfa'da çocuk hastaların yatırıldığı bölümler yürekleri sızlatıyor. Birçok çocuk doğuştan veya sonradan ortaya çıkan hastalıklar nedeniyle, bedenlerine ağır gelen hastalıklar ile mücadele ediyor. Kimi kemik iliği, kimi lösemi kimi çocuk da çeşitli organ hastalıkları tedavisi görüyor.RUTİN HAYATLARI 20 YAŞINDAKİ ÖĞRENCİ İLE RENKLENDİ

Özellikle, doğar doğmaz hastane odasıyla tanışan çocukların arkadaşlarıyla sokaklarda oynamak yerine, hastane odasında günü doldurmaları hem ailelerin hem de görenlerin yüreklerini sızlatıyor. Şanlıurfa'daki hastanede geçirdikleri zaman rutin hale dönen çocukların hayatları ise 20 yaşındaki Rabia Alişanoğlu ile 3 ay önce renklendi.

‘GÖNÜLLÜ PALYAÇOLUK’ İÇİN HAREKETE GEÇTİ

Harran Üniversitesi Ağız ve Diş Sağlığı Bölümünü kazanan Alişanoğlu, Mersin'den Şanlıurfa'ya doğru yola çıktı. Kente geldiğinde, Mersin'de yaklaşık 5 yıldır yaptığı "Gönüllü Palyaçoluk”un eksikliğini hisseden Alişanoğlu, bunun için harekete geçti.‘NE GEREK VAR’ YORUMLARINA ALDANMADI

Genç öğrenci, hasta çocuklar başta olmak üzere birçok çocuğun yüzündeki gülümsemenin nedeni olmak için Şanlıurfa'da kadrosunu kurmaya başladı. Sosyal medyadan paylaşım yapan ve gönüllü palyaço bulmak için kolları sıvayan Alişanoğlu, "Ne gerek var, zamanım boşuna gidiyor" yorumlarına aldanmadı ve olumlu dönüşler almaya başladı. Yavaş da olsa ekibini kuran Alişanoğlu, şimdilerde ise 25 Gönüllü Palyaço ile kalplere dokunuyor.

ANNE, BABA, ÖĞRENCİ... 50 YAŞ ÜSTÜ DE VAR! 

Anne, baba, öğrencilerin yanı sıra 50 yaş üstü vatandaşların da destek verdiği “Gönüllü Palyaçolar Grubu”, öğrendikleri dans figürleri ve çocuk şarkılarıyla hastane odalarına renk katıyor. Çocukları da bu etkinliğe dahil eden Gönüllü Palyaçolar, öğrettikleri figürlerle bir nebze de olsa çocukların dünyasını değiştiriyor.ALİŞANOĞLU: URFA'DA OLMAMASININ EKSİKLİĞİNİ HİSSETTİM

Şanlıurfa'da Gönüllü Palyaçolar Grubunu kurmaya karar verdiğinde kimsenin katılmayacağını düşündüğünü ancak yine de vazgeçmediğini kaydeden Alişanoğlu, attığı ilk adımda yaşadıklarını Ajans Urfa'ya anlattı. Alişanoğlu, Şanlıurfa macerasına şöyle değindi:

"Mersin'de bu etkinliklere imza atıyorduk, Şanlıurfa'ya geldiğimde böyle bir etkinliğin olmamasının büyük eksikliğini hissettim. Okul arkadaşlarımla grubu kurmaya karar verdim. Şimdilik 25 kişiyiz. Çocukları mutlu ediyoruz. İşimiz bu." İLK ETKİNLİK MİNİK ÖYKÜ İLE GERÇEKLEŞTİ: ÇOK MUTLU OLDUK

Şanlıurfa'da ilk imza attıkları etkinlikte tarif edilemez bir duygu yaşadıklarını söyleyen Alişanoğlu, bağırsakları dışarıda yaşayan ve geçirdiği başarılı ameliyat sonrası sağlığına kavuşan Minik Öykü ile bu işe başladıklarını söyledi.

Yaptıkları ilk etkinliğin ardından hastane yönetimi ve hasta yakınlarından aldıkları olumlu dönüşlerin de kendilerine umut verdiğini söyleyen Alişanoğlu, "Şanlıurfa'da ilk etkinliğimde çok mutlu oldum. İlk etkinliğimizi sizinle görüşerek yaptık. Öykü'nün haberi sonrası bilgileri aldık ve hastanede ona bir sürpriz yaptık. Çok mutlu olmuştum, çok farklı bir duygu. Şanlıurfa'daki ilk etkinliğimizdi. Çok güzel tepkiler aldık. Hem Öykü, hem ailesi hem de hastanedekiler etkilendi. Durmadan çağırıyorlar artık bizi" diye konuştu.'İŞİN İÇİNE GİRİNCE ÖYLE OLMADIĞINI GÖRÜYORLAR’

Şanlıurfa'da vatandaşları palyaço olmaya ikna etmenin zorluğuna değinen Alişanoğlu, çocukların mutluluk nedeni olmanın her şeye değebileceğini kaydetti. Alişanoğlu, "Sosyal medyadan paylaşımlar yapmaya başladık. Oradan bizimle iletişime geçen, gelmek isteyenler yazdı. Biraz zor oldu Urfa'da, kimse palyaço olmak istemedi. Farklı geldi onlar için ama buraya geldikten sonra çok mutlu oldu onlarda. Gelmek istiyorlar. Bazen 'Ne gerek var, zamanım boşuna gidiyor' diyorlar ama içine girince öyle olmadığını görüyorlar" ifadelerini kullandı.

‘ETKİLENİYORUZ AMA GÜLÜMSEMELERİNE DEĞİYOR’

Gönüllü palyaço olmayı kabul eden vatandaşların onkoloji bölümüne ilk girdiklerinde etkilendiklerini ve çocukların durumunu içerlediklerini ifade eden Alişanoğlu, çocukların heyecanını görünce tüm üzüntülerinin gölgelendiklerini söyledi. Alişanoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

"İlk olarak onkoloji bölümüne girdiğimiz için bazen arkadaşlarımız korkuyorlar veya üzülüyorlar. Başladıklarında zorlanıyorlar ama alıştıkça çok iyi gidiyor. Çocukların heyecanlarını, yüzlerindeki gülümsemeyi görünce çok farklı duygular içerisine giriyoruz. Herkesin etkilenmesi bizi de olumlu etkiliyor. Çocuklar hastanede yattığı için onların yüzündeki o gülümsemeyi görünce yakınları bize teşekkür ediyor. Sarılmak istiyorlar. Grubumuzda ev hanımı, baba, öğrenci var. Benim anneannem de bana yardımcı oluyor, oyuncakları paketliyor. Sadece öğrencilerden oluşmuyoruz."‘KÖY OKULLARINA, SEVGİ EVLERİNE GİTMEK İSTİYORUZ’

Pandemi süreci nedeniyle çok dikkatli olduklarını ve çocuklara hastalık taşımamak için özen gösterdiklerini söyleyen Alişanoğlu, bu nedenle ziyaretleri azalttıklarını belirtti. Koronavirüs tehlikesinin ortadan kalması halinde ilçelere de gitmek istediklerini açıklayan Alişanoğlu, "Pandemi döneminde olduğumuz için 2 haftada bir gelmeye çalışıyoruz. Ne olur ne olmaz diye düşünüyoruz. Biz üzerimizdeki mikropları çocuklara vermek istemeyiz. Çok dikkat ediyoruz. Şanlıurfa'da daha 3 aydır kurduk grubumuzu. İlerleyen zamanlarda köy okullarına, sevgi evlerine gitmek istiyoruz. Şanlıurfa'daki tüm hastanelere gitmek istiyoruz. Pandemi süreci hafiflesin, projelerimiz var" sözlerine yer verdi.

'DESTEKLERİNİZE İHTİYACIMIZ VAR'

Şanlıurfa'da Gönüllü Palyaço olmak isteyen tüm vatandaşları çocukların gülümseme nedeni olmaya davet eden Alişanoğlu, "Bir sürü gülüş, enerji, mutluluk var. Hayatınızda görmediğiniz heyecanları alıyorsunuz. Biz, siz varsınız diye varız. Sizin destekleriniz olukça biz yapabiliyoruz. Desteklerinize ihtiyacımız var" diyerek, destek beklediklerini söyledi.KOYUNCU: İLK ETKİNLİĞİM, DUYGULARIM KARMAKARIŞIK!

Geçtiğimiz günlerde Şanlıurfa Gönüllü Palyaçolar Grubuna daihl olan ve ilk etkinliğine katılmanın heyecanını yaşayan 20 yaşındaki Harran Üniversitesi Çocuk Gelişimi Öğrencisi Betül Koyuncu ise karmaşık duygular içerisinde olduğunu ifade etti. Koyuncu, "Benim de buradaki etkinlikteki ilk günüm, ilk deneyimim. Çok güzel bir tecrübe oluyor benim için. Çocukların gülüşlerine şahit olmak çok farklı bir duygu. Duygular çok karmakarışık. O odaya girince, çocukların ve ailelerin tebessümünü görmek çok güzel" diye konuştu.BARDAK: AYNAYA BAKTIĞIMDA 'BU SEN MİSİN?' DEDİM

Koyuncu'nun yanı sıra Bardak kardeşler de ilk etkinlikleri ile kalplere dokundu. Harran Üniversitesi Ameliyathane Hizmetleri Öğrencisi Dilşah Bardak ile ilk deneyimlerinde yaşadıklarını anlatan Harran Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğrencisi Şüheda Bardak, şu sözlerle konuşmasını sonlandırdı:

"Benim de buradaki ilk deneyimim. Çocukları çok seviyorum. Böyle etkinliklere katılmak çok iyi geliyor. Çocukların gülüşünde payımın olması mutluluk verici. Bir de hasta çocuklar olunca çok ayrı... Ben ilk kez giyiyorum palyaço kıyafetini. Aynaya baktığımda, 'Şüheda bu sen misin?' dedim. Çocuklar için gerçekten değiyor.Biz de bu çocukluğu, mutluluğu hissediyoruz. Anlatılmaz yaşanır bir duygu. Herkesin bu deneyimi yaşamasını isterim.”

Özlem DİKMEN-AJANSURFA/ÖZEL HABER

banner213
Yorumlar (0)
31°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Yakında kabine değişikliğinin olacağı konuşuluyor, AK Parti'nin 12 belediye başkanlığını elde ettiği Şanlıurfa bir bakanı hak etti mi?
Namaz Vakti 05 Ağustos 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 0 0
2. Alanyaspor 0 0
3. Altay 0 0
4. Antalyaspor 0 0
5. Beşiktaş 0 0
6. Karagümrük 0 0
7. Fenerbahçe 0 0
8. Galatasaray 0 0
9. Gaziantep FK 0 0
10. Giresunspor 0 0
11. Göztepe 0 0
12. Hatayspor 0 0
13. Başakşehir 0 0
14. Kasımpaşa 0 0
15. Kayserispor 0 0
16. Konyaspor 0 0
17. Rizespor 0 0
18. Sivasspor 0 0
19. Trabzonspor 0 0
20. Malatyaspor 0 0
Takımlar O P
1. Adanaspor 0 0
2. Altınordu 0 0
3. Ankara Keçiörengücü 0 0
4. Ankaragücü 0 0
5. Erzurumspor 0 0
6. Balıkesirspor 0 0
7. Bandırmaspor 0 0
8. Boluspor 0 0
9. Bursaspor 0 0
10. Denizlispor 0 0
11. Eyüpspor 0 0
12. Gençlerbirliği 0 0
13. Kocaelispor 0 0
14. Manisa FK 0 0
15. Menemenspor 0 0
16. Samsunspor 0 0
17. Tuzlaspor 0 0
18. Ümraniye 0 0
19. İstanbulspor 0 0
Takımlar O P
1. Arsenal 0 0
2. Aston Villa 0 0
3. Brentford 0 0
4. Brighton 0 0
5. Burnley 0 0
6. Chelsea 0 0
7. Crystal Palace 0 0
8. Everton 0 0
9. Leeds United 0 0
10. Leicester City 0 0
11. Liverpool 0 0
12. Man City 0 0
13. M. United 0 0
14. Newcastle 0 0
15. Norwich City 0 0
16. Southampton 0 0
17. Tottenham 0 0
18. Watford 0 0
19. West Ham 0 0
20. Wolverhampton 0 0
Takımlar O P
1. Deportivo Alaves 0 0
2. Athletic Bilbao 0 0
3. Atletico Madrid 0 0
4. Barcelona 0 0
5. Cádiz 0 0
6. Celta de Vigo 0 0
7. Elche 0 0
8. Espanyol 0 0
9. Getafe 0 0
10. Granada 0 0
11. Levante 0 0
12. Mallorca 0 0
13. Osasuna 0 0
14. Rayo Vallecano 0 0
15. Real Betis 0 0
16. Real Madrid 0 0
17. Real Sociedad 0 0
18. Sevilla 0 0
19. Valencia 0 0
20. Villarreal 0 0