banner226

banner184

banner69

banner84

banner225

banner175

banner14

banner168

Koronavirüs fırsatçıları arttı... Şanlıurfa'da konut fiyatları ateş pahası!

Pandemi sürecinde kamu bankalarının konut kredi faiz oranlarını düşürmesini fırsat bilen ev sahipleri, evlerin fiyatlarını yükseltti. Artan talep karşısında yüzde 30'a yakın zam yapıldığı öne sürülürken, bazı emlakçıların da konutları değerinin üstünde vermeye başladığı iddia edildi. Fırsatçılara karşı vatandaşlara 'yetki belgesi' uyarısında bulunan ŞUTEM Başkanı Selahattin Tokmak, "Yetki belgesi olan emlakçılar, müşterilere yanlış yaptıkları zaman biz müdahale edebiliyoruz. Vatandaş, kaçak emlakçılardan alışveriş yaptıkları zaman muhatap bulamıyorlar" dedi.

banner100
ÖZEL HABER 18.08.2020, 10:08 18.08.2020, 17:50
Koronavirüs fırsatçıları arttı... Şanlıurfa'da konut fiyatları ateş pahası!

Koronavirüs salgınını ve düşen konut kredi faiz oranlarını fırsat bilen ev sahipleri, zam üstüne zam yapıyor.

Pandemi sürecinde kamu bankaları, konut kredisi faiz oranlarını düşürdü. Faiz oranlarının düşmesi ile ev almak isteyen vatandaşlar da bankalara yöneldi. Krediye başvuran vatandaşların ev almak için uygun konut arayışına girmesiyle de, bazı konut fiyatlarında  yüzde 20 ve 30 oranında artış yaşandı.

KORONAVİRÜS FIRSATÇILARI TÜREDİ

Yapılan fahiş artışların ardından ise kirada oturan ve ev almak isteyen vatandaşlar mağduriyet yaşadı. Özellikle kira süresini dolduran ve ev sahibinin de süre vermesiyle mecburi ev arayışa giren vatandaşlar, fırsatçıların türemesinden bir hayli dertli.

KAPORA İÇİN KİRACILARI ÇIKARIYORLAR İDDİASI

Hem emlakçılardan hem de ev sahiplerinden dert yanan vatandaşlar, ev sahiplerinin çeşitli bahaneler ile kiracıları çıkardığını ve emlakçıların da yeniden kapora almak için evleri başkalarına kiraladıklarını öne sürdü.

Yaşadığı mağduriyetleri anlatan Mahsun Gülhan, çeşitli sebeplerin öne sürülmesi nedeniyle ev bulamadığını iddia etti.  GÜLHAN: EV BULUYORUM BİR DERT, BULAMIYORUM AYRI DERT

Yaklaşık 2 aydır Şanlıurfa'da ev arayan Mahsun Gülhan, ev sahiplerinin çeşitli bahaneler ile kiracıları evden çıkardığını öne sürdü. Gülhan, "Ben kiracıyım, 2 aydır ev arıyorum. Yıl dolduktan sonra tüm ev sahiplerinin bahanesi aynı oluyor. 'Benim oğlum askerden geldi, evlendireceğim' diyorlar, bizi evden çıkarıyorlar. Hepsinin ayrı bahanesi var. Bize, 'Ay sonu çıkın' dedi. Ben de ev arayışına girdim" diye konuştu.

'GEÇEN SENE 120 BİN TL, BU SENE 160 BİN TL'

Ev fiyatlarının geçen yıla nazaran çok yüksek olduğuna değinen Gülhan, "Boş evlerin hepsini satılığa çıkarıyorlar, hiçbirini kiraya vermiyor. Alayım desem, geçen seneye göre fiyatlar çok yüksek. Geçen sene 120 bin TL olan ev, bu yıl 160 bin TL" sözlerini kullandı.

'EMLAKÇI: MEMUR OLSUN, EV SAHİBİ: ÇOCUK OLMASIN'

Emlakçıların ayrı, ev sahiplerinin ise ayrı sorunlar çıkardığını söyleyen Gülhan, "Ev buluyorum bir dert, bulamıyorum ayrı dert. Emlakçıya gidiyorum, evi beğeniyorum. Emlakçı diyor ki, 'Memur musun?' Memur değilsen evi vermiyorlar. Ya da beğeniyoruz, bu sefer fiyatı yüksek söylüyorlar. Emlakçılar da hiç vicdan yok, yardımcı olmuyorlar. Ev sahibine gidiyorum, o da 'Çocuk olmayacak' diyor" dedi. ESNAF ODASI BAŞKANI VATANDAŞLARI UYARDI  

Zaman zaman vatandaşlardan şikayetler aldıklarını söyleyen Şanlıurfa Tüm Emlakçılar Odası (ŞUTEM) Başkanı Selahattin Tokmak ise ev almak isteyen vatandaşlara kritik uyarılarda bulundu.

banner85

TOKMAK: TALEP ÇOK OLUNCA FİYATLAR DA ARTTI

Faiz indirimiyle beraber artan talep karşısında fiyatların da yükseldiğini dile getiren ŞUTEM Başkanı Tokmak, "Şuanda emlakta bir hareketlilik var diyebiliriz. Faiz indirimiyle beraber fiyatlar yükseldi. Arz, talebi karşılamıyordu zaten. İnsanlar diledikleri şekilde daire bulamıyordu. Bu nedenle talep çok olunca, kredi oranları düştüğü için fiyatlar arttı. Konut almaya talep var ama eskiye oran ile yüzde 50 düşmüş diyebiliriz. İnsanlar aradıkları şartlar da ev bulamıyorlar" ifadelerini kullandı.

'DEĞERİNİN ÜZERİNDE EVİ SATANLAR VAR!'

Şanlıurfa'da bazı fırsatçıların evleri değerinin üzerinde verdiğini kaydeden Tokmak, yapımı devam eden inşaatların bitmesi ile bunun önüne geçilebileceğini söyledi. Tokmak, şöyle konuştu:

"Urfa'daki fiyatlar aslında diğer illere göre cazip. Tabi ki bu arada fırsatçılar var, değerinin üzerinde evi satanlar var. Müşteriler daire bulamadıklarından dolayı fırsatçılar ortaya çıkıyor. Birkaç sene içerisinde bu üretilen daireler bitme aşamasına geldiği zaman fırsatçılar da ortadan kalkmış olacak. Çünkü bu daireler bitmiş olacak. Fırsatçıların da önü kesilecek."'MEMURLAR KİRALIK DAİRE BULAMIYOR'

Özellikle kirada büyük sorunlar yaşandığını aktaran Tokmak, kirada oturan vatandaşların bu süreçte ev değişikliği yapmaması gerektiğini belirtti. Tokmak, "Kirada büyük bir sıkıntı var. Şu anda tayinlerin gelmesi , memur atamaları ile Urfa'da zaten kiralar Suriyelilerden dolayı boşta bulunamıyor. Şuanda memurlar kiralık daire bulamıyor. Halihazırda ev bulma sorunu yaşanıyor. Yer değiştirmek isteyenler bir müddet bekleyebilir. Çünkü alternatif bulmaları sorun, biz beklemelerini tavsiye ederiz" dedi.

'EMLAKÇILAR, KOMİSYON İÇİN KİRACILARI EVDEN ÇIKARIYOR'

Bazı emlakçıların komisyon almak için kiracıları evden çıkardığını ve evi başka müşterilere kiraya verdiğini doğrulayan Tokmak, "Zaman zaman bize de, emlakçıların kiracıları evden çıkardıkları ve komisyon için evi başka kiracıya verdikleri şikayetleri geliyor. Müşteri öncelikle, ev aradıkları emlak ofisinin emlakçılar odasına kayıtlı olup olmadığına bakacak. Emlakçılar odasına kayıtlı olmayan veya yetki belgesi taşımayan emlakçılar, kafalarına göre müşteriye muamele yapabiliyor. Kayıtlı olan emlakçıların bu şekilde bir çabaları yok. Dolayısıyla onları kısıtlayan bazı maddeler var. Kafalarına göre hareket edemiyorlar. Müşteriler buna çok dikkat etsin" açıklamasında bulundu.

'SOBALI EVLER 700 TL'DEN, DOĞALGAZLI EVLER DE 1000 TL'DEN BAŞLIYOR'

Şanlıurfa'da kiralık sobalı evlerin 700 TL'den, doğalgazlı dairelerin de 1000 TL'den başladığını ifade eden Tokmak, bu süreçte fiyatlarda düşüş beklenmediğini kaydetti. İnşaat sektörünün maliyetli olduğunu ve bu nedenle fiyatların yükseldiğini söyleyen Tokmak, "Şanlıurfa'da sobalı daireler 700 ila 1000 TL arasında değişir. Doğalgazlı daireler de 1000 TL'den başlıyor. Tavan fiyat 6-7 bin TL'ye kadar gidiyor. Uygun, tutulabilecek 3+1 dairenin fiyatı 1500 TL diyebiliriz. Fiyatlarda bir düşüş beklemiyoruz çünkü maliyetle alım gücü birbirini karşılamıyor. İnşaat sektörü ciddi oranda maliyetli olduğu için müteahhitleri kurtarmıyor. Dolayısıyla müteahhitler indirime gidemiyor. Şuanda Karaköprü'de 600 tane konutun ruhsatı alınmış, inşaatları yapım aşamasında. Yeni yapılan inşaatların maliyetleri yüksek olduğu için indirim söz konusu değil" diye konuştu.'HALİLİYE VE EYYÜBİYE'DE UYGUN, KARAKÖPRÜ'DE PAHALI'

Haliliye ve Eyyübiye'deki evlerin Karaköprü'ye nazaran daha uygun fiyatlı olduğunu belirten Tokmak, "Haliliye ve Eyyübiye bölgesindeki yapılar daha eski olduğu için fiyatlar daha uygun. Maşuk'ta kısmen uygun daire bulunabiliyor. Karaköprü'de ise genelde daireler yeni, konforlu, maliyetli ve büyük olduğu için fiyatları daha fazla" sözlerini kullandı.

'URFA'DA UZUN ZAMANDIR KONUT ÜRETİMİ YOKTU'

Kentte uzun zamandır konut üretiminin olmadığını ifade eden Tokmak, "Koronavirüs nedeniyle satışlar durmadı. Talepler arttı. Urfa'da şansızlığımız, uzun zamandır konut üretiminin olmaması. Faiz oranlarının düşmesi ile beraber olmayan konutlara da talep çoğaldı. O yüzden konut fiyatları yükseldi ve fırsatçılar da burada devreye girdi. Bu suni bir yükseliş oldu ama şu anda fiyatlar real bir seviyede. Serbest piyasa var. Fırsatçılara engel olamıyoruz" ifadelerine yer verdi.

VATANDAŞA UYARI: YETKİ BELGESİ OLMAYAN EMLAKTAN ALIŞVERİŞ YAPMAYIN

Ev bakan ve almak isteyen vatandaşları 'yetki belgesi' konusunda bir kez daha uyaran Tokmak, yetki belgesi olmayan emlakçılardan ev bakılmaması gerektiğini aktardı. 31 Ağustos'tan sonra şartların daha da zorlaşacağını ve belgesi olmayan emlakçıların internet sitelerine ilan atamayacağına değinen Tokmak, "Vergi levhası, esnaf odasına kaydı, yetki belgesi olmayan emlakçılarda tabi ki sıkıntı olabiliyor ve biz bunlara müdahale edemiyoruz. ŞUTEM'e bağlı işyerleri ile alışveriş yaparlarsa, sorun yaşamazlar. Zaten, 31 Ağustos'a kadar emlakçıların yetki belgesinin olması gerekiyor. 31 Ağustos bizim için son gün. Yetki belgeleri şu anda alım aşamasında. 31 Ağustos'dan sonra şartlar daha da zorlaşacak. Yetkisiz emlakçılar internet sitelerine ilan atamayacaklar. Kısıtlamaları olacak. İnternetten çoğu müşteriler alışveriş yaptığı için de, belgesi olmayan emlakçılar iş yapmakta zorlanacak. Emlakçının yetkisinin olması çok önemli. Yetkili emlakçılar, piyasa fiyatından daha yüksek olan makulleri portföylerine almıyorlar. Bu emlakçılardan ev bakarlarsa fiyat anlamında sorun yaşamazlar. Müşterilere yanlış yaptıkları zaman biz müdahale edebiliyoruz. Yetkileri elden alınabiliyor. Ama kaçak emlakçılardan alışveriş yaptıkları zaman muhatap bulamıyorlar, bu yüzden sorunlar yaşanıyor" diyerek sözlerine son verdi.

Özlem DİKMEN-ÖZEL HABER/AJANS URFA

banner213
Yorumlar (10)
Müslüm YILDIRIM 1 ay önce
Bu haber biraz geç hazırlanmış. Kamu bankalarının pandemi dolayısıyla açıkladıkları konut kredisi paketleri Haziran ve Temmuz ayında idi. 2.el konutlara 0.74 15 yıl ve 12 ay geri ödemesiz kredi veriyorlardı. Ağustosta bitti. Örneğin ziraat bankası...Şu an 2.el konutta 0.99 10 yıl ve ödeme hemen başlıyor. Yani o rüzgar geçti.Piyasa da şişen balon sönmeye başladı. 1.el sıfır konut da piyasada doğru dürüst yok zaten. Emlakçılarda gündemi geç takip ediyorlar.
Koordinatör Mahmud 1 ay önce
Korona neden bitmiyor Allahu teala NIN gazabıdır. Yaş kuru herkesi götürüyor. Bazı emlakçıları tenzih ederek söylüyorum böyle sütü bozuk emlakçıları tuhhhh olsun
urfalı 1 ay önce
dagın basındakı eve emlakcı 1 trılyon fıyat bıcıyor sımdı soruyorum acaba bır ınsan helal yoldan kazanırsa 1 trılyonu kac yılda kazanabılıyor sayın emlakcı arkadaslar lutfen bır eve fıyat verırken ona gore verın.
Sür eşşeği Niğde ye 1 ay önce
Maksat dostlar alışverişte görsün
doğrucu davut 1 ay önce
Konut Kredi Hesabı
0,74 oranı 120 ay (10 yıl vadeli ) Toplam 378,081.75 TL (Aylık 3,150.68 TL)
0,99 oranı 120 ay (10 yıl vadeli ) Toplam 428,334.30 TL (Aylık 3,569.45 TL)
Fark= 50,252.55
En az bu fark kadar fiyatlara yansıtıldığını düşünüyorum.
Ahmet 1 ay önce
Geçti borun pazarı müteahhitler sattı satacağını,şimdi ğaribanlar kaldı. Korkmayın piyasa durdu sinek kıpırdamıyor
urfalı 1 ay önce
banka kredileri yükseldi 100-120 bin tl avantadan zam yapanlar şişirme fiyatla şimdi satın bakalım kime satacaksınız EV ALACAKLAR BEKLEYİN AZ SABIR edin fiyatlar düşecek...
Urfa sevdalısı 1 ay önce
Faizcilerin cirit attığı bir memlekette herşeyin fiyatının ateş pahası olması gayet normal değilmi kıymettli hemşehrilerim.Garibanlar ne zorluklarla para kanıyor faizci lobisi oturduğu yerden zulümle parayı paraya satarak elde ettiği kazançla umurunda olmadan gayrimenkul alımında da fiyata bakmadan yaptığı alışverişle piyasayı olumsuz etkiliyor.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
banner191
26°
açık
Günün Anketi Tümü
Yakında kabine değişikliğinin olacağı konuşuluyor, AK Parti'nin 12 belediye başkanlığını elde ettiği Şanlıurfa bir bakanı hak etti mi?
Namaz Vakti 27 Eylül 2020
İmsak 04:50
Güneş 06:10
Öğle 12:21
İkindi 15:43
Akşam 18:22
Yatsı 19:36
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Karagümrük 3 7
2. Alanyaspor 3 7
3. Galatasaray 3 7
4. Hatayspor 3 7
5. Erzurumspor 3 6
6. Göztepe 3 5
7. Fenerbahçe 3 5
8. Konyaspor 2 4
9. Antalyaspor 2 4
10. Trabzonspor 3 4
11. Beşiktaş 3 4
12. Sivasspor 3 4
13. Kasımpaşa 3 3
14. Kayserispor 3 3
15. Gaziantep FK 3 2
16. Ankaragücü 2 1
17. Gençlerbirliği 2 1
18. Çaykur Rizespor 3 1
19. Denizlispor 2 1
20. Malatyaspor 3 1
21. Başakşehir 3 0
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 3 7
2. Ankara Keçiörengücü 3 7
3. İstanbulspor 3 6
4. Samsunspor 3 5
5. Adanaspor 3 5
6. Altay 3 4
7. Akhisar Bld.Spor 3 4
8. Bandırmaspor 3 4
9. Giresunspor 3 4
10. Tuzlaspor 2 4
11. Balıkesirspor 3 3
12. Bursaspor 3 3
13. Altınordu 2 3
14. Ankaraspor 3 3
15. Ümraniye 3 3
16. Boluspor 2 1
17. Eskişehirspor 3 1
18. Menemen Belediyespor 2 1
Takımlar O P
1. Leicester City 3 9
2. Everton 3 9
3. Arsenal 2 6
4. Liverpool 2 6
5. Crystal Palace 3 6
6. Leeds United 3 6
7. Tottenham 3 4
8. Chelsea 3 4
9. Newcastle 3 4
10. Aston Villa 1 3
11. Brighton 3 3
12. Wolverhampton 2 3
13. Man City 2 3
14. M. United 2 3
15. Southampton 3 3
16. West Bromwich 3 1
17. Burnley 2 0
18. West Ham 2 0
19. Fulham 2 0
20. Sheffield United 3 0
Takımlar O P
1. Real Betis 3 6
2. Granada 3 6
3. Real Sociedad 3 5
4. Celta de Vigo 3 5
5. Valencia 3 4
6. Real Madrid 2 4
7. Villarreal 2 4
8. Getafe 2 4
9. Atletico Madrid 1 3
10. Sevilla 1 3
11. Levante 2 3
12. Osasuna 3 3
13. Athletic Bilbao 2 3
14. Cádiz 3 3
15. Huesca 3 2
16. Real Valladolid 3 2
17. Eibar 3 1
18. Deportivo Alaves 3 1
19. Barcelona 0 0
20. Elche 1 0