banner14

banner69

Komşuda pişer, Urfa’ya da anca izlemek düşer!

Şanlıurfa’ya komşu olan iller hemen hemen her yıl reyting rekorları kıran dizilerle gündeme gelirken, Şanlıurfa ise bir kez daha izlemekle yetinecek. Özellikle yurt dışına satışı yapılan diziler, tarihi güzelliklerinin büyük bir kitleye ulaşması ile yerli ve yabancı turistleri çekerken, Göbeklitepe Yılı’nda kentte elle tutulur bir dizi çalışmasının olmaması vatandaşların tepkisini topladı.

ÖZEL HABER 13.11.2019, 10:19
1725
Komşuda pişer, Urfa’ya da anca izlemek düşer!
banner37

Şanlıurfa’ya komşu olan iller, kenti kıskandırmaya devam ediyor.

Türkiye’de büyük bir izleyici kitlesine sahip olan diziler, doğuda çekilen terör, aşiret, kan davası olayları ile zaman zaman tepkileri topluyor. Her ne kadar dizinin çekildiği kentte yaşayan vatandaşlar, “Bizi yanlış lanse ediyorlar” diye tepki koysa da bu dizilerin o ile olan katkısı da bir hayli fazla.MARDİN SONRASI SIRA ANTEP’TE

Özellikle tarihi güzellikleri ile öne çıkan dizilerin kentin kültür, turizm ve ekonomisine olan katkısı, hem yerel yönetimleri hem de vatandaşı memnun ediyor. Son yıllarda doğuda çekilen dizilerin aldığı reyting ile ön plana çıkması ise yapımcıların ve yönetmenlerin gözünü komşu illere çevirdi. Şanlıurfa’ya komşu olan Mardin, Gaziantep ve Diyarbakır, son yıllarda çekilen diziler ile anılmaya devam ediyor. Yaklaşık 1 yıldır Mardin’de çekimi yapılan ATV’nin izlenme rekorları kıran dizisi “Hercai”den sonra Gaziantep de nasibini almaya hazırlanıyor.KOMŞU KENTİN SİMGESİ EKRANLARA TAŞINACAK

Hemen hemen her platformda kıyaslanmaların yapıldığı komşu kent Antep, 2 dizi ile izleyici karşısına geçecek. Ezogelin, Karayılan, Kurtlar Vadisi Irak ve son olarak çekilen Benim Adım Melek dizisi sonrası Antep, bir diziye daha ev sahipliği yapacak. Sevilen 2 oyuncunun başrolü paylaştığı ve Star ekranlarında yayınlanacağı açıklanan Güvercin adlı dizi, Antep’in simgesi Zeugma’nın gizemli ’Çingene Kızı’ hikayesini anlatacak. Kasım ayı itibari ile her hafta ekranlara gelecek dizinin ise tarihi dokusu, simgesi, dar sokakları, eski hanları ile Antep’in tanıtımına katkı sunacağı şimdiden konuşuluyor.

Öyle ki Antep, yayınlanan kısa tanıtım ile tüm dikkatleri üzerine çekti. Dizinin hikayesi şimdiden izleyici tarafından merak uyandırırken, vatandaşlardan sık sık Antep yorumları geldi. Antepli vatandaşlar kentin bir kez daha tanıtılacağı için mutlu olduğunu kaydederken, diğer izleyici kitlesi de dizinin nerede çekildiğini yorumlar ile sık sık sormaya başladı.

banner8
İşte, yapılan o yorumlar:

“Antebimiz ünlü oldu, maşallah durmadan diziler çekiliyor”, “Bir Antep dizisi daha”, “Dizi nerede çekiliyor”, Dizi Gaziantep’te mi çekiliyor? Çingene Kızı Gaziantep’in simges”, “Vedat Sayer için izleyeceğiz.”

KİMİ SET İÇİN, KİMİ DE KENT İÇİN

Dizinin tutması halinde, yurtdışına satışının yapılması ise şimdiden planlar arasında. Diğer bir komşu kent Mardin’de çekilen Hercai dizisi, gösterilen ilgi sonrası birçok ülkeye satıldı. Hemen hemen her bölümde tarihi güzellikleri ile de Mardin’i gündeme taşıyan Hercai, kentin turizmine ve ekonomisine de katkı sağladı. Hem yerli hem de yabancı izleyici kitlesi, gerek dizi setini gerekse de kentin ekranlara taşınan tarihi güzellikleri görmek için sık sık Mardin’i ziyaret etmeye başladı.URFA’DAKİ ÇEKİMLERDE ZOR ANLAR

Yaşanan bu gelişmeler ‘’Neden Şanlıurfa’da dizi çekilmiyor?’’ sorularının yöneltilmesine neden olsa da, 2017 yılında yaşanan ‘terör’ krizi yeniden gözler önüne geldi. 2017 yılının Ağustos aylarında dizinin bir bölümünü Şanlıurfa’da çekmek için kente gelen Arka Sokaklar dizisinin seti, vatandaşlar tarafından basıldı. Senaryo gereği Şanlıurfa’nın ilçesi Harran'ın bir köyünde terör örgütleri ile ilgili yapılacak çekim, Harranlıların tepkisini topladı. Dizinin ilçede çekilmesini istemeyen vatandaşlar, çekim esnasında dizi setini bastı. Yaşanılan gergin olay sonrası ise Erler Film, yaptığı açıklama ile set ekibini toplayarak kentte ayrıldı. İşte, o açıklama:

“Erler Film yurdumuzun hiçbir köşesini terör yuvası olarak görmez ve göstermez. Ancak terör, yurdumuzun her köşesinde sinsice barınmaya ve etkili olmaya gayret eder. Burası, Ankara’dır, İstanbul’dur, Edirne’dir, Hakkari’dir.Ya da bu yazının konusu olan Şanlıurfa Harran’dır.Oysa önemli olan sonuçtur. Dizinin yayını izlenseydi terörün hak ettiği cezayı aldığı görülecek; çekim aşamasında yapılan bu değerlendirmelerin anlamsızlığı da ortaya çıkmış olacaktı.

Bir hususun altını çizmeden geçemeyiz… Bize göre Şanlıurfa Harran doğal yapısıyla eşsiz bir açık hava platosudur. Burada yapılacak çekimlerin amaca görsel yönden diğer bölgelere oranla çok daha büyük ölçüde hizmet edeceği açıktır. Sonuç: 60 yıl boyunca bu temel özellikleri ilke edinmiş bir kurum için sosyal medyada yer alan iddialar esef vericidir. Esefle reddediyor; esefle kınıyoruz.”

‘ANTEP’TE DİZİ ÇEKMEK ÇOK RAHAT’

Bu olay sonrası yapımcılar Şanlıurfa’ya çekimser yaklaşırken, Antep’te çekilen Benim Adım Melek dizisinin yönetmeni Cem Akyoldaş’ın kent için yaptığı açıklama ise bir kez daha kıskandırdı. Akyoldaş, geçtiğimiz günlerde şu açıklamada bulundu:

"Gaziantep'te dizi çekmek çok rahat. Çünkü Gaziantep şehri mekan olarak ve kültür olarak bizim sevdiğimiz ve hasretini çektiğimiz pek çok şeyi içinde barındırıyor. Özellikle buradaki eski konaklar, sokaklar, yemek kültürü, bakırcılık ve insanların hoş görüsü bizim için büyük bir avantaj. Dolayısıyla Gaziantep'i biz tercih ettik. Bizim gibi başka yapımcılar, yönetmenler ve kanallar da tercih ediyor. Son zamanlarda konaklar, dizi ve filmlerde de kullanılmaya başlandı. Bunun da şehrin ve bu konakların tanıtımına katkısı olduğunu düşünüyorum.”YOĞUN İLGİ, ÇEKİMDE AKSAMLARA NEDEN OLDU

Öte yandan, Mardin’de çekilen Hercai dizisinin bir bölümünde Şanlıurfa’ya yer verildi. Urfa’daki çekimler için Hercai ekibinin kentte olduğunu öğrenen vatandaşlar, set alanına akın ederek ekibe zor anlar yaşattı. Ekibin her gittiği yerde oluşan yoğun ilgi her ne kadar oyuncuları memnun ediyor gibi görünse de, Ajans Urfa’ya röportaj veren MİA Yapım Koordinatörleri çekim esnasında zorlandıklarını kaydetmişti. Vatandaşların ilgisi çekimler için hesaplanan sürenin uzamasına neden olurken, ekibin kaldığı otel önünde her akşam izdiham yaşanması da oyuncuların tedirgin olmasına neden olmuştu.

PEKİ, BİR ADIM ATILIR MI?

Komşu kentler çekilen diziler ve aldıkları olumlu yorumlar ile gündeme gelirken, Göbeklitepe Yılı’nda Şanlıurfa’da elle tutulur bir dizi projesinin olmaması vatandaşın da tepkisini topladı. Kentin tarihi güzelliklerinin ve dokusunun ön plana çıkarılması için Şanlıurfa’nın da bir yapım ile tanıtıma ihtiyacı olduğunu kaydeden vatandaşlar, bu konuda atılacak adımları merakla beklemeye başladı.

Özlem DİKMEN-ÖZEL HABER/AJANS URFA

banner53
Yorumlar (8)
Dayo 3 hafta önce
Dizisi batsın, Memleketin imajını yerle bir eden diziler bu memlekete ne kazandırdı.
Göbeklitepe gibi dünya tarihini değiştiren bir mekanı dizilerin yurtdışına satışı için malzeme edecekseniz olmaz olsun. Kültür bakanlığı ve yetkili kurumlar bu göbeklitepeyi daha iyi tanıtmak ve gerekli özeni göstermek için elinden gelenin fazlasını yapmalıdır. Milattan Önce 10.000 yılında dünyanın ilk tapınağı bu heralde size oyuncak gibi geliyor.
Talha 3 hafta önce
Hercai dizisi gibi berbat bir dizi daha yok öpüşmekten başka birşey yapmıyolar .Kaldırsınlar bu diziyi gençleri yoldan çıkariyorlar normal bişey gibi dini yasantımıza örf ve adetlerimize aykırı bir yasam sergileniyor. Bu (Hercai) dizisinde
Ali 3 hafta önce
HERCAİ kaldırılsın.trt dışındaki hiçbir dizi izlenmez
Abdullah 3 hafta önce
Eskiden (Perihan Abla) (mahallenin muhtarları gibi kaliteli diziler vardı) nerdeeee o diziler
Ruze 3 hafta önce
Müslüman ülkeye yakışan bi kaç dizimiz tek var. Yazık çok yazık ALLAH hidayet versin InşAAllah
mehmet erdem 3 hafta önce
Güzel bir konuya temas etiğiniz için teşekkürler, Son yıllarda Karadeniz, Ege bölgesindeki Tv dizileri bulunduğu ilin tanıtımına, turizm turlarına sosyal ekonomik olarak esnafa gelir sağlamakta Gastronomi mutfağını yemeklerine talep artmakta, Üniversite öğrencilerin ve gelecek öğretmen memurların tercihine sebep olmakta, Güzel projeler için Valilik Büyükşehir Belediyemiz STK'larına görev düşmekte, yönetmen ve yapımcıları davet etmek gerekiyor, çünkü Uluslar arası kalıcı tanıtım, diziler yurt dışına satılmakta.
Kadir 3 hafta önce
"----Dayo ----"
nun mesajına katılıyorum .çok doğru yazmış.Aynen
:(
Ahmet ATALAY 3 hafta önce
(Trt nin dizileri dışında )hiçbir dizi izlenmez.
Günün Anketi Tümü
Yakında kabine değişikliğinin olacağı konuşuluyor, AK Parti'nin 12 belediye başkanlığını elde ettiği Şanlıurfa bir bakanı hak etti mi?