banner226

banner184

banner69

banner225

banner175

banner168

İzmir'den Şanlıurfa'ya uzanan tespih serüveni... Yurt dışına da gönderiyor!

Adeta bir tespih sevdalısı olan babasının vefatının ardından tespihe olan ilgisi artan Cansu Dusak, evlenerek geldiği Şanlıurfa'da geçimini tespih ile sağlıyor. Attığı adım ile Şanlıurfa'nın tek kadın tespihçisi unvanını da alan Dusak, yaşadığı tüm zorluklara rağmen ise pes etmiyor. "Taşlanıyorum ama yoluma devam ediyorum" diyen Dusak, canlı yayın ile satışını yaptığı tespihleri Almanya, Hollanda başta olmak üzere birçok ülkeye de gönderiyor. Kadınlara örnek olmak istediğini söyleyen Dusak, şu sözlerle tavsiyelerde bulunuyor: Canınız yanacak, moraliniz bozulacak, sinirleriniz yıpranacak ama pes etmeyin!

ÖZEL HABER 17.11.2020, 11:14 17.11.2020, 12:32
İzmir'den Şanlıurfa'ya uzanan tespih serüveni... Yurt dışına da gönderiyor!

Şanlıurfa'da kadınlar kendi ayakları üzerine durmaya devam ediyor.

Ülkemizde iş hayatındaki erkek egemenliği artık birçok sektörde kırılıyor. Kadınlar artık hayatın her köşesinde ve her mesleği varlıklarıyla güzelleştirmeye devam ediyor. Bunun bir örneği daha Şanlıurfa'da yaşanıyor.

ŞANLIURFA'NIN İLK KADIN TESPİHÇİSİ

Şanlıurfa'nın ilk kadın davulcusu, ilk kadın pompacısı ve el emeği ürünlerle ev geçindiren kadınların yanı sıra bunların bir örneği de tespih sektöründe yaşanıyor. İzmir'den Şanlıurfa'ya gelen 38 yaşındaki Cansu Dusak, Şanlıurfa'nın ilk kadın tespihçisi olarak, sektörde "Ben de varım" diyor.ZORLUKLARA RAĞMEN PES ETMEDİ!

Dusak'ın hikayesi 15 yıl önce evlenmesiyle başlıyor. Evlendikten sonra Şanlıurfa'ya yerleşen Dusak, şimdilerde ise hem 3 çocuğunu büyütüyor hem de kendi ayakları üzerinde duruyor. Yıllar geçmesiyle Şanlıurfa'dan kopamadığını kaydeden Dusak, zamanla tespih işine giriyor. Ustalar ile çalışan ve işin inceliklerini öğrenen Dusak, yaşadığı tüm zorluklara rağmen pes etmiyor ve 7 yıldır da kendi ayakları üzerinde duruyor.DUSAK: İNTERNETTEN BAŞLADIM, KÜÇÜK BİR TEZGAH YAPTIM

Yaklaşık 7 yıldır sektörün 'Hanımağa'sı olarak varlığını sürdüren Dusak, tespih serüvenini şu sözlerle anlatıyor:

"Detaylarına inersek ne kitaplar ne zaman ne ömür denir ya. 1 yıl evimde internet üzerinden başladım. Kendime küçük bir tezgah yaptım. Tabi bunun öncesi var. Bayağı sektörde görev aldım. Ondan sonra dedim ki kendi işimi kendim yapmalıyım. Dediğim gibi her şeyin bir eğitimi var. Bu işinde bir eğitimi var muhakkak. Ustalarımdan öğrendiğim kadarıyla. Güven olmadan hiçbir şey olmaz. Ustalarımızın büyüklerimizin ve gerçekten içinizde varsa bu işin üstesinden gelebilirsiniz."

'USTALARIMDAN ÖĞRENDİM VE BU YOLA ÇIKTIM'

Ustalarından öğrendikleriyle bu yola tek başına çıkmaya karar verdiğini kaydeden Dusak, Şanlıurfa'da ilk kadın tespihçi olarak da takdirleri topluyor. Attığı adım sonrası gördüğü destek ile emin adımlarla ilerlediğini söyleyen Dusak, "Hanımağa ismini bulduk. Bu ismi kendimize işimize layık gördük. Tabi ki kardeşlerimizde destekledi bizi. Güven verdik. 1 tane sattık 2 oldu, 2 sattık 3 oldu, öyle başladık.  Bir yılın sonunda çok sevdiğimiz bir ustamız, yaşı küçük olabilirdi o dönemlerde ama yüreği büyük bir ustamızdı. Kendisiyle bir ortaklık yaptık. Bir yıl boyunca bir ortaklık yaptıktan sonra ayrıldık" ifadelerini kullandı.'1 SATTIK, 2 SATTIK, 3 SATTIK... VE GERİSİ GELDİ'

Yaklaşık 1 yıl boyunca başka bir tespihçiyle yaptığı ortaklık sonrası yola yeniden yalnız devam eden Dusak, o günlerde tökezlemesine rağmen pes etmediğini aktardı. Talebin artmasıyla 1,2,3 diyerek satışa başladıklarını belirten Dusak, "Sonra tekrar tek başıma tekrardan bir tökezleme, tekrardan bir kalkınma ve sonra dükkanımızı açtık. 1 tespihle başladık. Çünkü her düşüşün bir kalkışı var. Pes etmemek lazım, pes etmedik. Durmak yok yola devam dedik. Tespihe 1 ile başladık 2-3 derken devam ettik. Şükürler olsun 7 yıl oldu." diye konuştu.

'ÇOK ZOR AMA SABIR GEREKTİRİYOR'

Şanlıurfa'da kadın olarak tespih işiyle uğraşmanın zorlukları olduğuna da değinen Dusak, her şeyden önce amaçlarının 'insan' kazanmak olduğunu belirtti. Dusak, konuşmasına şöyle devam etti:

"Tespihçi Hanımağa  malla, mülkle, parayla değil hani böyle altınlar, arabalar, yatlar, katlar evler tarlalar değil aslında. Hanımağa ailesi, benim haftanın 4 günü canlı yayınım var. Biz burada satıştan çok, para kazanmaktan çok insan kazanmayı amaçlıyoruz. Amacımız aile edinmek. Çünkü bu dönem öyle bir dönem, benden daha iyi bilir esnaf kardeşlerim, çalışan kardeşlerim ve hanımefendiler beyefendiler. Çok zor. İnanılmaz zor. Para kazanmak da zor, insanları memnun etmek de zor. Ama sabır gerektiriyor. Eyyüp Peygamber Sabrı."BABASININ TESPİH SEVDASI ÖNCÜ OLDU

Tespih işine girmesinde babasının da etkisini vurgulayan Dusak, 22 yıl önce hayata gözlerini yuman babasının tam bir tespih sevdalısı olduğunu ifade etti. Babasının tespih sevgisiyle büyüdüğünü kaydeden Dusak, bu yola adım atmasında en önemli etken olarak da babasını gösterdi. Dusak, "Babam 22 senedir rahmetli oldu. Babam olsaydı daha başka olurdu. Babam çok severdi tespihi. Oradan da esinleniyor tabi çünkü babamın bir tespih aşıklığı vardı. Ben mesela bir tespih aldığım zaman babam için alıyorum, babam için yapıyorum. Bu keyif işi, bu maneviyat" dedi.

'BİRÇOK ANI DA BİRİKTİRİYORUM' DEDİ VE ANLATTI

Tespih sektöründe her gün farklı hikaye, hayat, zorluklarla karşılaştığını söyleyen Dusak, o anlılarında birini de şöyle anlattı:

"Ceza evinden çıkmış evine gidemeyecek, otobüs parası olmayan bir kardeşim geldi. O kadar kalender bir çocuk ki, abla dedi ‘ben evime gideceğim bunu satmak istiyorum’ dedi.  Normalde ben dışarıdan tespih almam, tespih  de paramparça olmuş. Ben o tespihi aldım ve hala o saklıyorum. Daha sonra eşiyle, çocuğuyla ziyaretlerime geldi."'TAŞLANIYORUZ AMA DEVAM EDİYORUZ'

banner85
Kimi zaman "Sattığınız tespihler plastik" eleştirilerine de maruz kaldığını ifade eden Dusak, her şeye rağmen emek vermeye devam ettiğini kaydetti. Dusak, "Tespihçilik bir erkek işi değil adam işi, yürek işi bana göre. Çünkü zorlukları da var bu işin. Zorlukları çok. Taşlanıyorum ama ne yapıyoruz? Nasıl taşlanıyoruz? Tabi ki, 'İşte plastik satıyorsunuz' diyorlar. Tabi var. 5 TL’ye de tespih var, 10 TL’ye de var, bin liraya da var 2 bin liraya da var. Kademe kademe değişiyor. Ben kendimi geliştirdim. Ben bunun okulunu okumadım. Seviyorsan ip takmayı öğrenirsin, püskül yapmayı öğrenirsin, tornanın başına geçersin. Emek olmadan ekmek olmaz" şeklinde konuştu.

'KARŞILARINDA KADIN GÖRÜNCE ŞAŞIRIYORLAR'

Tespihçi Hanımağa dükkanına giden birçok müşterinin karşısında bir kadın görünce şaşırdığına değinen Dusak, müşterilerin şaşkınlığına şu sözlerle yer verdi:

"Gelen müşteriler Şaşırıyorlar. 'Ne alaka, Hanımağa kim?' diyorlar. Hanımağa’yı daha bir heybetli bekliyorlar. 'Benim' diyorum. 'Abla sen tespihten anlıyor musun gerçekten?' diyorlar. 'Anladığım kadarıyla' diyorum. Çok şaşıran var, eşlerini getiren var."'BAĞA, KATELİN, DAMLA...'

Aldığı ve satışını yaptığı tespihleri detaylı incelediğini aktaran Dusak, kendisine ait olmayan tespihlere de fiyat vermediğinin altını çizdi. Tespihin plastik çıkma ihtimalini de göz önünde bulundurduğunu söyleyen Dusak, tespih modellerini de sıraladı: "Benim olmayan tespihe fiyat vermiyorum. Çünkü tespih öyle bir şey ki, bir insanı birbirine de düşürebilir. Orijinal aldım deyip, plastik de çıkabilir. O plastiğin de bir değeri olur onu da söylüyorum. Urfa’da bağa deniliyor, kate deniliyor. Katelin-Bağa tespihinin yapıldığı ürünler katelindir. Iskarta diye de geçiyor. Ağaç grubu da var. Portakal ağacımız var, andız ağacımız var, hurma ağacı var. Yok, kelimesi yok bizde. Orijinal damla kehribar, eski Osmanlı desenlerimiz var. Damla şifa kaynağıdır. Ağabeylerimin çoğu damlacıdır."
 


 

'HER FİYATA TESPİH BULMAK MÜMKÜN'

Tespihlerin 5 TL'ye de 5 bin TL'ye de bulunabileceğini belirten Dusak, "Artık bunun fiyatını bilen biliyor. Dolar bazında geliyor, dolar bazında vermek zorundayız. Değişiyor fiyatlar, tek parça kaya tespihinin fiyatı 5 binin üzerinde. Bu 3 binin üzerinde Osmanlı. Babama ayırdım dediğim tespih; 7 binin üstünde. Fiyatlar değişiyor" diye konuştu.

'ALMANYA, HOLLANDA... YURT DIŞINA DA SATIYORUZ'

Şanlıurfa'nın, Türkiye'nin dört bir tarafının yanı sıra yurt dışına da canlı yayın ile satış yaptıklarını ifade eden Dusak, "Yurt dışına var satışlarımız. Şuan bir kargomuz Almanya’ya hazırlanıyor. Ondan önce Hollanda’ya gönderdik. Geçen hafta Hollanda’dan ailemiz geldi, Urfa’ya bizleri ziyarete geldiler" şeklinde konuştu.KADINLARA SESLENDİ: PES ETMEK YOK, YOLA DEVAM!

Tespihin her şeyden önce bir maneviyat işi olduğunu dile getiren Dusak, her şeyden önce iş disiplini ve saygının olmadı gerektiğini vurguladı. Şanlıurfa'da attığı adımın birçok kadına örnek olmasını istediğini belirten Dusak, şu sözleriyle de kadınlara seslendi:

"Kendimize yapılmasını istemediğimiz hiçbir şeyi karşı tarafa yapmıyoruz. İçimize sinmeyen hiçbir şeyi karşı tarafa sunmuyoruz. Dürüst oluyoruz. İşimize yalan katmıyoruz. İşimizle evimizi, çocuklarımızı, arkadaşlıklarımızı, parayı ve işi, dostluğu karıştırmıyoruz. Disiplin şart. Dürüstlük şart. Para öncelik olmamalı ikinci plan olmalı. Para kazanmak istersek her türlü kazanırız ama dostluğu kaybederiz. Önce dost kazanacağız ondan sonra para kazanacağız. Canınız yanacak, moraliniz bozulacak, sinirleriniz yıpranacak ama pes etmeyin. Dediğim gibi Tespihçi Hanımağa yaptıysa bence bütün kadınlar yapar. Pes etmek yok, yola devam."

Özlem DİKMEN-ÖZEL HABER/AJANSURFA

Kamera: Esma ALBAYRAK 

banner213
Yorumlar (0)
banner191
13°
açık
Günün Anketi Tümü
Yakında kabine değişikliğinin olacağı konuşuluyor, AK Parti'nin 12 belediye başkanlığını elde ettiği Şanlıurfa bir bakanı hak etti mi?
Namaz Vakti 05 Aralık 2020
İmsak 05:51
Güneş 07:16
Öğle 12:20
İkindi 14:53
Akşam 17:14
Yatsı 18:35
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Alanyaspor 10 23
2. Galatasaray 10 20
3. Fenerbahçe 10 20
4. Beşiktaş 10 19
5. Göztepe 10 15
6. Gaziantep FK 10 15
7. Kasımpaşa 11 15
8. Karagümrük 10 14
9. Başakşehir 10 14
10. Konyaspor 9 12
11. Rizespor 9 12
12. Malatyaspor 9 12
13. Hatayspor 7 12
14. Trabzonspor 10 12
15. Antalyaspor 10 10
16. Sivasspor 9 9
17. Erzurumspor 9 9
18. Kayserispor 10 9
19. Gençlerbirliği 10 8
20. Denizlispor 9 6
21. Ankaragücü 8 2
Takımlar O P
1. Altınordu 11 23
2. Ankara Keçiörengücü 11 21
3. Tuzlaspor 11 21
4. Samsunspor 11 20
5. Giresunspor 12 20
6. Adana Demirspor 10 18
7. İstanbulspor 11 18
8. Altay 10 17
9. Bursaspor 12 14
10. Balıkesirspor 11 14
11. Akhisar Bld.Spor 11 13
12. Ümraniye 12 13
13. Adanaspor 9 12
14. Menemen Belediyespor 10 12
15. Bandırmaspor 11 11
16. Ankaraspor 11 8
17. Boluspor 10 7
18. Eskişehirspor 12 1
Takımlar O P
1. Tottenham 10 21
2. Liverpool 10 21
3. Chelsea 10 19
4. Leicester City 10 18
5. West Ham 10 17
6. Southampton 10 17
7. Wolverhampton 10 17
8. Everton 10 16
9. M. United 9 16
10. Aston Villa 9 15
11. Man City 9 15
12. Leeds United 10 14
13. Newcastle 10 14
14. Arsenal 10 13
15. Crystal Palace 10 13
16. Brighton 10 10
17. Fulham 10 7
18. West Bromwich 10 6
19. Burnley 9 5
20. Sheffield United 10 1
Takımlar O P
1. Real Sociedad 11 24
2. Atletico Madrid 9 23
3. Villarreal 11 20
4. Real Madrid 10 17
5. Sevilla 9 16
6. Cádiz 11 15
7. Barcelona 9 14
8. Granada 10 14
9. Athletic Bilbao 11 13
10. Elche 9 13
11. Getafe 10 13
12. Eibar 11 13
13. Deportivo Alaves 11 13
14. Celta de Vigo 12 13
15. Valencia 11 12
16. Real Betis 11 12
17. Osasuna 10 11
18. Real Valladolid 11 10
19. Levante 10 8
20. Huesca 11 7