banner14

banner69

İnanç merkezi Urfa'da eşi benzeri görülmemiş tapınak bulundu!

Tarihin sıfır noktası Göbeklitepe'yi bağrında taşıyan Şanlıurfa'nın topraklarından eşsiz bir tarihi kalıntıya daha rastlandı. En büyük Sin Tapınağının Harran'da olduğu varsayılıyor ancak Harran'da henüz o tapınak bulunmamışken arkeologlar Sin Tapınağı'nın izine Siverek'te rastladı. Duvarlarda tanrıların resmedildiği görülen tapınağın Türkiye'de eşi ve benzeri yok...

ÖZEL HABER 28.09.2018, 08:19 28.09.2018, 08:19
12311
İnanç merkezi Urfa'da eşi benzeri görülmemiş tapınak bulundu!
banner37

Şanlıurfa, arkeoloji dünyasının yine gözde kentlerinden biri olmak için önemli bir sırrını gün yüzüne çıkardı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü izinleri doğrultusunda 2018 yılında Şanlıurfa Müze Müdürlüğü Başkanlığında, Göbeklitepe, Şanlıurfa Kalesi, Soğmatar Antik Kenti, Harbetsuvan ve Siverek Başbük Mahallesinde kazı çalışmalarına başlandı. 

 

DUVARLARDA RESMEDİLMİŞ 7 TANRI 

Ajans Urfa, arkeologlar tarafından Siverek'in Başbük Mahallesinde  yürütülen kazı çalışmalarının izini sürdü ve bölge başta olmak ülkeyi heyecanlandıracak arkeolojik bir veriye ulaştı. Yapılan kazılarda Yeni Asur dönemine tarihlenen ana kayaya kazılmış oval bir girişe sahip merdivenlerle inilen bir tapınak yapısına rastlandığı öğrenildi.

 (Tapınak merdivenli giriş)

 

 Yapının giriş kısmının sağ tarafında ana kaya üzerinde koyu renkli boya ile; Ay tanrısı Sin, Yıldız Tanrısı İştar, Güneş Tanrısı Samaş, Kanatlı disk halinde Asur olmak üzere 7 adet resim betimlemesi yer alıyor.

 

 Tanrıların en başında Güneş Tanrısı Şamaş'ın elinde şimşek demeti ile kuzeye bakar şekilde resmedildiği görülüyor.

 

Tanrı Şamaş'ın diğer elinde de bereketi simgeleyen başak bulunuyor.

 

 Diğer tanrıların hepsi ise kuzeye bakar şekilde ve tapınağa girenleri karşılar vaziyette resmedilmiş.

 

MÜZE MÜDÜRÜ: TÜRKİYE'DE BENZERİNE RASTLANMADI

banner64

 

Bunlardan yola çıkan arkeologlar buranın bir Sin Tapınağı olabileceği düşünürken, Ajans Urfa'nın ulaştığı verilerin ardından bir açıklamada bulunan Şanlıurfa Müze Müdürü Celal Uludağ, tapınağın benzerine Türkiye'de daha önce rastlanmadığına dikkat çekerek  "Resimlerin önünde bir seki, ana kayaya oyulmuş muhtemelen hediyelerini bu alana bırakmışlardır. Tünel şeklindeki basamaklı yapının içinde bulunan resimlerin bir benzerine şu ana kadar Türkiye’de rastlanılmamıştır. Ülkemize en yakın örnekler Irak’ın Maltai kentinde, Suriye’nin Til-Barsip şehirlerinde rastlanılmaktadır" dedi.

Müdür Uludağ "Arkeolojik anlamda çok zengin bir potansiyele sahip ilimizde,  Şanlıurfa Müze Müdürlüğünce yürütülen kazılarla Şanlıurfa da bulunan kültür varlıklarını ortaya çıkararak, bu kültür varlıklarını turizme kazandırmak hedeflenmektedir" ifadelerini kullandı.

 

URFA'DA SİN KÜLTÜ

 

Antik çağdan günümüze tarihi şekillendiren yaşamsal döngünün içerisindeki en önemli şehirlerden biri olarak kabul edilen Şanlıurfa'da, ay tapınımı ilgili bir verinin daha ortaya çıkmasıyla arkeoloji dünyasının gözünü bir kez daha kente çevirilmesi bekleniyor. Eski Urfaʹdaki paganistlerin en başta ay tanrısı Sin olmak olmak üzere çeşitli tanrısal varlıklara taptığı biliniyor.  Sin'in güneyde Ur'da "Yüce Işığın Evi", kuzeyde Harran'da ise "Zevklerin Evi"  olarak iki ana tapınağı olduğu varsayılıyor. Harran’da, çivi yazılı tabletlerde de sözü edilen Sin (Ay) Tapınağı henüz bulunamadı.  

Siverek'teki bu keşif ise, bölgede Sin kültünün bir kez daha ispatı oldu.

Mustafa ARISÜT-Özlem ÇELİK/AJANS URFA

 

 

 

banner53
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yakında kabine değişikliğinin olacağı konuşuluyor, AK Parti'nin 12 belediye başkanlığını elde ettiği Şanlıurfa bir bakanı hak etti mi?