banner301

banner184

banner69

banner84

banner300

banner278

banner317

banner14

banner168

11 Nisan Meydanına kavuşmaya bir adım kaldı!

Eski 11 Nisan Stadyumu’nun yerini betonlaşmaya açan imar planı değişikliğinin iptali için açılan davada mahkeme, imar planı değişikliğinin mevzuata uygun olmadığını belirten bilirkişi raporunun hükme esas mahiyette olduğuna karar vererek plan değişikliklerini hukuka uygun olmadığı gerekçesiyle iptal etti.  Bu kararla birlikte Novada Park AVM’nin yıkılmasının önü açıldı.

ÖZEL HABER 19.09.2021, 12:05 19.09.2021, 12:12
11 Nisan Meydanına kavuşmaya bir adım kaldı!

Şanlıurfa’da eski 11 Nisan Stadyumu’nun yerini betona boğan projenin gerçekleşmesi için o dönemki Büyükşehir Belediye Meclisi’nin aldığı imar planı değişikliği kararına karşı yaklaşık 10 yıl önce hukuk mücadelesi başlatan Mehmet Cafer, mücadelesini sürdürüyor.  Şanlıurfa 1 İdare Mahkemesi’nde yıllardır süren dosyada yeni bir gelişme yaşandı.  Plan değişikliği kararını mevzuata uygun bulmayan Bilirkişi Raporu’na ilişkin Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı itirazı inceleyen mahkeme itirazı reddetti.

NOVADA PARK AVM YIKILABİLİR!

Hazırlanan bilirkişi raporunun hükme esas alınabilecek mahiyette olduğunu kararda vurgulayan mahkeme, dava konusu edilen imar değişikliği planlarının hukuka uygun olmaması nedeniyle iptaline karar verdi.  Bu kararla birlikte eski 11 Nisan Stadyumu’nun yerine inşa edilen Novada Park AVM’nin yıkılmasının önü tekrardan açıldı. Büyükşehir Belediyesi’nin mahkemenin aldığı kararı Danıştay’a taşıması bekleniyor.

MECLİS ÜYESİ KARARI 3 DEFA MAHKEMEYE TAŞIDI!

Eski Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba döneminde gerçekleştirilmeye çalışılan 11 Nisan Meydan Projesi, eski Belediye Meclis Üyesi Mehmet Cafer’in açtığı dava sonucunda mahkeme tarafından iptal edildi. Mahkemenin iptal ettiği proje dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç tarafından 2014 yılında tekrardan meclise sunuldu. 11 Nisan Meydan Projesi ikinci defa meclisten çıkarken projeye karşı çıkan Mehmet Cafer, tekrardan mahkemenin yolunu tuttu.  Cafer’in yaptığı itiraz bu kez Şanlıurfa İdare ile Gaziantep Bölge İdare Mahkemesi tarafından reddedilirken hukuk mücadelesinden vazgeçmeyen Cafer, kararı Danıştay’a taşıdı.

KAPANAN DOSYA TEKRARDAN AÇILDI

Cafer’in itirazını inceleyen Danıştay 6. Daire Başkanlığı, Cafer’in başvurunun kabul edilmesi gerektiğine karar verdi. Danıştay’ın kararının ardından dava dosyası İdare Mahkemesi’nde tekrardan açıldı.  Şanlıurfa 1. İdare Mahkemesi’nin tayin ettiği Bilirkişi Heyeti, imar planı değişikliğine ilişkin hazırladığı raporu dosyaya sundu.  

BELEDİYE ALEYHİNE OLAN RAPORA İTİRAZ ETTİ!

Bilirkişi hazırladığı raporda kararda yeşil alanın değiştirilemeyeceği hükmünün çiğnendiğini ve plan değişikliğinin yanlış olduğunu belirtirken Büyükşehir Belediyesi rapora itiraz etti. Plan değişikliğinin yanlış olduğunu belirten raporu dikkate alan mahkeme heyeti, yürütmenin durdurulmasına karar verdi. Rapora ve heyete karşı çıkan belediye, heyetin değiştirilmesini talep ederek tekrardan rapor hazırlanmasını istedi.

MAHKEME: “RAPOR ESAS ALINACAK MAHİYETTE”

Büyükşehir Belediyesi’nin rapora ilişkin itirazını reddeden Şanlıurfa 1 İdare Mahkemesi, söz konusu bilirkişi raporunun hükme esas alınabilecek mahiyette olduğuna karar verdi. Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nin 13 Ağustos 2014 tarihinde aldığı kararla spor alanında ticari yapılaşmanın önünün açtığına kanaat getiren mahkemenin aldığı kararda “Yapılaşmaya açılmasına ilişkin gerekçelerin alınan kararda detaylı bir şekilde açıklanmadığı, kararın alınmasına dair herhangi bir ihtiyaç ve zorunluluk bulunduğuna dair bir bulguya rastlanılmadığı, uyuşmazlık konusu imar planı ile bölgede nüfus ve taşıt yoğunluğunun arttığı, yeni kullanım alanı kararının getireceği nüfus ve taşıt yoğunluğu ile bölge ve yakın çevresini olumsuz etkileyeceği, açık ve yeşil alanların azaltılması ve yapılaşmaya açılması çevre sorunlarını tetikleyeceği belirlenmiştir” denildi.

BÜYÜKŞEHİR’İN İTİRAZI REDDEDİLDİ

Dava konusu planların şehircilik ilkeleri ile mevzuata uygun olmamasının bilirkişi raporuyla sabit olduğunu aktaran mahkeme, dava konusu edilen imar değişikliği planlarının hukuka uygun olmadığına karar verdi.

“BU KARARI ALANLAR BEDELİNİ ÖDEMELİ”

Mahkemenin aldığı karara sevinen Mehmet Cafer, mahkemenin verdiği kararı değerlendirdi.  Bu kararla meclis üyelerinin alınan her kararı onaylamayacağını ve düşünerek karar vereceklerini belirten Cafer, belediyenin mallarının tamamının halkın malı olduğunu söyledi.  Karara imza atan bütün yetkililere dava açacağını aktaran Cafer, “Belediye başkanlığı, imar daire başkanlığı, emlak istimlak daire başkanlığı, meclis başkanı, ve plan değişikliği meclis kararına ‘evet’ diyen meclis üyelerinin hepsinin hakkında suç duyurusunda bulunacağım. Belediyenin zarar etmesine neden olan kişilere zimmet çıkarılması gerekiyor. Hepsine dava açacağım. Bu zararı bu insanlar karşılamalıdır. Bu kararı onlar aldı. Bedelini de onlar ödemelidir” dedi.

11 NİSAN MEYDAN PROJESİ HAKKINDA

Şanlıurfa’nın en merkezi yerinde bulunan 11 Nisan Stadyumu, Kapalı Spor Salonu ve çay bahçeleri meydan yapılmak üzere 2012 yılında eski Bakan Faruk Çelik’in de katıldığı törenle yıkılmıştı. Daha sonra dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç tarafından bu devasa alan için 11 Nisan Meydan Projesi hazırlanmıştı. Proje kapsamında meydanın yanı sıra alana alışveriş merkezi (AVM) ve camii yapılmıştı.

MUHAMMET A.KADİR ESEN – AJANS URFA

banner213
Yorumlar (11)
Ahmet 4 hafta önce
Sn.Mehmet Cafer yeşil alan konusunda madem ki bu kadar duyarlı,betonlaşmaya karşı çevreci bir hemşehrimiz lütfen!kendisinden rica ediyorum; 3 Ay önceki belediye meclisinde zeynel abidin beyazgül başkanlığında basın,medyaya kapalı bir gizli kararla Mehmetçiği imara açtılar.Kentin Antep fıstığı bahçelerinden oluşan zengin bir bitki örtüsüne sahip bir arazi bu vurgun,bu tapan, bu rant nereye kadar devam edecek!Madem kentte konut sıkıntısı varsa SN.Caferin de o dönemlerde belediye meclis üyesi olduğu dağ eteği imara açılmış olup o günden beri ne alt yapı, nede yolları yapıldı.Her yıl insanları emlak vergisine bağlamamışlar ama karşılığında hizmet yapılmadığı gibi durmadan kentin her tarafını imara açıyorlar.Eğer dağ eteğinde varsa bir usulsüzlük buranın imarını iptal edin bari insanlar arazisine belki birşeyler eker.20 yıl önce fıstık,zeytin ekilseydi bari insanlara bir getirisi olacaktı.Şimdi ise getirisi olmadığı gibi belediye sanki insanları haraca bağlamış gibi her yıl emlak vergisi topluyorlar.
abbas 4 hafta önce
mehmet caferi suçlayacagına iki laf ta akapa söylesen ya belediye onlarda şuan oy verdiginiz akapa da yeşil alan diyeceksen onlara de
Urfalı 2 4 hafta önce
İnşAllah Hukuk kazanacak
Mehmet 4 hafta önce
15 yıldiŕ dağeteginden arsa aldim vergimi ödüyorum ama hizmet yok parselasyon yok heralde rant ta yok orda diye düşünüyorum ama ahirette 15 ödedigim verginin hesabı sorulacak dunyada da her yıl çoluk çocuğumun rızkıni kısıp vergi olarak ödüyorum haram zehir zıkkım olsun
Cemil 4 hafta önce
Allah CC Urfa'nın belasını böyle veriyor. Karaköprü berbat oldu. Konuklu-kisas berbat oldu, pasabagi berbat oldu, maşuk berbat oldu, topçu meydanı berbat oldu, 11 Nisan berbat oldu,abide berbat oldu.Bir Urfa'ya birde Diyarbakır'a bakmak yeterli Diyarbakır 50 yıllık proje yaptı bizimkilerin ki 5 yılda iflas etti. Dip dibe binalar daracık yollar, dere yatağında evler. Kaçak kaldırıma taşan dükkanlar. Ama cebe para girince hepsini sattılar işte. Daha beter olacak bu zihniyet 40 senedir urfayi yönetiyor.
mehmet cafer 4 hafta önce
yeşilalan olan yerin AVM olması için plan degişikligini onaylayan BŞB başkanlığı'meclis başkanlığı'imar dairesi başkanlığı'imar istimlak başkanlığı'BŞB meclis üyeleri belediyeyi zarara uğrattı hepsine SUÇ duyurusunda bulunacağm DAVA açacağım zararın bunlardan tahsil edilmesi için
E 4 hafta önce
Sayın cafer yeşil alan diyip duruyorsunuz kendi ofisinizin önündeki parkı yıkarak agaçları keserek kendinize otopark yapmadınız mı?
mehmet cafer 4 hafta önce
s.a ofisimin önündeki parkta haliliye belediyesi tadilat yaptı parkın çevre duvarlarını indirdi parkın içini güzelleştirdi çocuk oyun aletleri ve yeni oturaklar koydu doğrudur ağaçlar yerinde duruyor hiç bir ağaç kesilmedi neden yalan söylüyorsun..
Halil İbrahim 4 hafta önce
Yeşil alanlar çoğalmalı özellikle çeşitli renkli bitki örtüsüyle titanik beton bina da bari çevresine bir kaç ağaç dikse de gölge olsa çevresi
VATANDAŞ 4 hafta önce
ADI ÜSTÜNE CAFER BİR ŞEY ÇIKMAZ BU TİPLERDEN SAHNEYE OYNUYORLAR ARZA BUNLAR
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
21°
açık
Günün Anketi Tümü
Yakında kabine değişikliğinin olacağı konuşuluyor, AK Parti'nin 12 belediye başkanlığını elde ettiği Şanlıurfa bir bakanı hak etti mi?
Namaz Vakti 15 Ekim 2021
İmsak 05:01
Güneş 06:20
Öğle 12:17
İkindi 15:31
Akşam 18:04
Yatsı 19:19
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Fenerbahçe 8 19
2. Trabzonspor 8 18
3. Beşiktaş 8 17
4. Hatayspor 8 16
5. Altay 8 15
6. Konyaspor 8 14
7. Karagümrük 8 14
8. Galatasaray 8 14
9. Alanyaspor 8 14
10. Adana Demirspor 8 12
11. Kayserispor 8 11
12. Gaziantep FK 8 11
13. Sivasspor 8 9
14. Antalyaspor 8 8
15. Başakşehir 8 6
16. Kasımpaşa 8 6
17. Öznur Kablo Yeni Malatya 8 6
18. Göztepe 8 5
19. Giresunspor 8 5
20. Rizespor 8 1
Takımlar O P
1. Ümraniye 8 20
2. Ankaragücü 8 18
3. Eyüpspor 8 16
4. Bandırmaspor 8 15
5. Erzurumspor 8 15
6. Tuzlaspor 7 14
7. Kocaelispor 7 13
8. Samsunspor 7 11
9. Gençlerbirliği 8 11
10. Altınordu 8 10
11. Manisa FK 8 9
12. Boluspor 7 8
13. Menemenspor 8 8
14. İstanbulspor 7 7
15. Denizlispor 8 7
16. Adanaspor 8 6
17. Balıkesirspor 7 6
18. Bursaspor 7 5
19. Ankara Keçiörengücü 7 4
Takımlar O P
1. Chelsea 7 16
2. Liverpool 7 15
3. Man City 7 14
4. M. United 7 14
5. Everton 7 14
6. Brighton 7 14
7. Brentford 7 12
8. Tottenham 7 12
9. West Ham 7 11
10. Aston Villa 7 10
11. Arsenal 7 10
12. Wolverhampton 7 9
13. Leicester City 7 8
14. Crystal Palace 7 7
15. Watford 7 7
16. Leeds United 7 6
17. Southampton 7 4
18. Burnley 7 3
19. Newcastle 7 3
20. Norwich City 7 1
Takımlar O P
1. Real Madrid 8 17
2. Atletico Madrid 8 17
3. Real Sociedad 8 17
4. Sevilla 7 14
5. Osasuna 8 14
6. Rayo Vallecano 8 13
7. Athletic Bilbao 8 13
8. Valencia 8 12
9. Barcelona 7 12
10. Real Betis 8 12
11. Villarreal 7 11
12. Mallorca 8 11
13. Espanyol 8 9
14. Elche 8 9
15. Cádiz 8 7
16. Celta de Vigo 8 7
17. Granada 8 6
18. Levante 8 4
19. Deportivo Alaves 7 3
20. Getafe 8 1