banner114

banner87

Urfa'da cemaat korkuyla namaz kılıyor!

Mimarisi ve estetiğiyle bölgenin tek farklı eseri olan Arıpınar Cami, son dönemde tavanında meydana gelen çatlaklar ve dökülmeler nedeniyle adeta can çekişir hale gelmiş durumda. Cami cemaatinin korkuyla ibadet yaptığı mabet, acil restorasyon bekliyor.

banner100
Kültür & Sanat 13.05.2019, 10:27 13.05.2019, 10:59
Urfa'da cemaat korkuyla namaz kılıyor!
banner101

Birçok tarihi ve kültürel mirası bünyesinde barındıran Şanlıurfa tam bir açık hava müzesi gibi adeta. Ancak bu tarihi ve kültürel mirasın korunmasında, yaşatılmasında ve gelecek nesillere aktarılmasından ne yazık ki, istenilen dikkat ve özen gösterilmiyor. Bunun son örneği ise Karaköprü İlçesi Bahçeli Mahallesine bağlı Arıpınar (Ağviran) Mezrası’nda yer alan Arıpınar Cami.
 


HÜSEYİN PAŞA ZAMANINDA YAPILMIŞ

Tarihi cami, Osmanlı paşalarından Hüseyin Paşa zamanında yapılmış. Urfa’da Hüseyniye çarşıları gibi birçok tarihi esere kuruculuk yapan Hüseyin Paşa bu köye, Urfa’da ve bölgede eşi bulunmayan mimari özellikte olan bu camiyi Hicri 1319 yılında yaptırmış. Bu tarz mimari özelliğe ancak Bitlis-Ahlat bölgesinde rastlanıyor.
 


Zamanın ve son dönem Bozova fay hattının meydana getirdiği yıpratmalar camiyi can çekişir hale getirmiş. Cami görevlisi, cami tavanındaki çatlaklardan ve dökülmelerden ötürü korkarak ibadet ettiklerini belirtiyor. Duvarlarının çatladığı, su sızıntılarının gözle görüldüğü cami estetiğiyle hala yıllara meydan okuyor okumasına ancak tarihi mabet acil bir restorasyon bekliyor.
 

banner85


ORİJİNALLİĞİNİ KORUYOR

Zaman içinde birkaç el değiştiren köy, orijinalliğiyle bir benzeri olmayan bu camiye tarihi özelliğinden ötürü şu ana kadar hiçbir şey yapamamış. Cami mahzun, yıkık dökük hali ile son dönemde cami yapımına ağırlık veren belediyelerden, tarihi eserleri restore eden Vakıflar Bölge Müdürlüğünden, Kültür Varlıklarını Koruma Kurulundan ve turizmle ilgili son yılların en yoğun dönemini yaşayan Şanlıurfa Valiliğinden yardım bekliyor.  
 


AĞVİRAN HAKKINDA

Ağviran mezrası Atatürk Barajı yıkında yer alıyor. Yağışlar iyi olduğu zaman Atatürk Baraj Gölü’nün suyu mezranın dibine kadar geliyor. Zamanında mezra Hartavizade Hafız Muhammed Selim Efendi'nin oğlu Hüseyin Paşa’ya aitmiş. Yakın zamanda ise Sanatçı Seyyal Taner’in köyü olarak biliniyor. Köyün yaşlıları Seyyal Taner’den Naciye’nin kızı diye bahsediyor.
 

Mustafa PAYIK-ÖZEL HABER/ŞANLIURFA-BİHA

banner53
Yorumlar (3)
Abdulvahap Yektir 10 ay önce
Orda altı sene oturduk, nerelisin dediklerinde Ağviranlıyım derim. Unutulmaz hatıralarımız var. Köy ahalisine selam, haber yapana teşekkür ederim
Urfaullah Toksöz 10 ay önce
urfa-ahlat birliği, 1319'dan beri
"Bu tarz mimari özelliğe ancak Bitlis-Ahlat bölgesinde rastlanıyor."
Öz urfalı 10 ay önce
Sahiptir bir memleket olarak yaşamayı hedef sectik
banner123